Amadeus

• USA Amadeus (viac)
Dráma / Životopisný / Hudobný
USA, 1984, 160 min (Director's Cut: 180 min, Alternatívna 173 min)

Réžia:

Miloš Forman

Scenár:

Peter Shaffer (divadelná hra), Peter Shaffer (pôvodný scenár)

Hudba:

Wolfgang Amadeus Mozart (nepôvodný), Antonio Salieri (nepôvodný)

F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge, Roy Dotrice, Simon Callow, Christine Ebersole, Jeffrey Jones, Charles Kay, Kenneth McMillan, Kenny Baker (viac)

Píše se rok 1781 a Antonio Salieri (Abraham) působí jako dvorní skladatel císaře Josefa II (Jeffrey Jones). Když ke dvoru přijede Mozart (Tom Hulce, nominovaný na Oscara), Salieri si s hrůzou uvědomí, že božské hudební nadání, které si přál mít on sám, dostal do vínku tento obscénní a rozpustilý vtipálek. Salieri dohnán žárlivostí k zuřivosti organizuje intriky s cílem zničit Mozarta, k čemuž je ochoten použít všechny dostupné prostředky. Možná i vraždu. Podařilo se Salierimu umlčet jednoho z největších géniů světové hudby? Záhada - a hudba - zůstávají. Amadeus - velkolepý historický epos, nádherná oslava hudby Wolfganga Amadea Mozarta. Na Berlinale 2002 Miloš Forman představil Amadea v nezkrácené verzi. (oficiálny text distribútora)

Renfield

Director's cut, možná i proto neměla první polovina takový tah, jako ta druhá. Každopádně je to řečeno ve velkých uvozovkách, vždyť právě zde je výborná úsměvná scéna "prvního" setkání Mozarta s císařem a ostatními intrikáři. Ale také její dokonalý protipól, temný, snad až depresivní úvod! Fantastické spojení kamery a nádherné hudby... až mě mrzí, že těch zasněžených městských kompozic nebylo ve filmu více. Temné uličky jsou sice mé oblíbené, ovšem úchvatné jsou i široké záběry na prosvětlené interiéry a v těch nejdramatičtějších scénách naopak na detaily tváří. Jejich čas přichází v poslední hodince, kdy se "nemoc šíří a duch přichází". F. Murray Abraham a Tom Hulce ve scéně psaní Requiem předvádí vrchol hereckého umění. Vrcholem filmovým a to zdaleka nejen Amadea, je potom i scéna samotná. Také z tohoto důvodu příliš neřeším, že je jinak geniální scénář založen na "oblíbené dobové historce". Ke sledování Amadea se hold vyplatí vědět jak to bylo, i když dnes už těžko říct, jak to vlastně přesně bylo. Antonio Salieri každopádně nebyl tím, kým má dle filmu být... ale nechme to. Amadeus je mistrovské dílo a bezesporu nejlepší film Miloše Formana! A málem bych zapomněl, výprava je skutečně úchvatná! Výkon Jeffrey Jonese potom taktéž, i když zas trochu jinak, než u výše zmíněných pánů. Jak jinak hrát takovou figurku, než lehce komicky. 90% ()

kamigava

Úžasné drama o dvou velikánech vážné hudby, které jsem poprvé viděl snad ještě na základce. Tenkrát mě to moc nestrhlo, protože jsem do hudby nebyl tak zapálený, nebo proto, že jsme tento dlouhý epos viděli na části. Dnes už musím Amadeovi přidat jednu hvězdu. Líbili se mi oba představitelé a oba jsem je i stejně nakonec litoval (Salieriho asi o trošku víc) Plný počet mu dát nemohu, protože do té minoritní kategorie řadím vyloženě jen oblíbené srdcovky. Hudbu miluji a ne náhodou jsem se rozhodl dát Amadeovi znovu šanci. Mám nový směr a cíl do života. Rád bych se totiž naučil hrát na klavír. Zatím hledám lektora. Věřím, že by mě to naplňovalo a zvuk piána mi vždycky přinášel klid na duši. Chce to hlavně píli a dávku trpělivosti. ()

Tominecek

Mistrovský kus o tom, jak to na tomto světě chodí. Vítězí průměrnost a naopak genialita většinou uznání nedojde, možná až po smrti. A k tomu snad nejnádhernější hudba, jakou Mozart napsal (spolu se svým žákem F.M. Suessmayerem), Requiem. Skvělý majstrštyk. A pochvala pro ČT, která nám umožnila plný filmový zážitek ve 2,35/1. ()

thunnus

Nemůžu si pomoct, ale byl jsem mírně zklamán. Na jedné straně film hezky ukazuje tu Salieriho žárlivost a vůbec ten rozdíl mezi nadáním a genialitou, na druhé straně se ale silně odchyluje od reálií a závěr je pak už spíš neuvěřitelný. Škoda ()

cherita

Nejmagičtější spojení hudby a obrazu jaké znám. Miloš Forman natočil film, který je ve své genialitě natolik univerzální, že dokáže oslovit stejně tak členy americké filmové akademie jako třídu znuděných, školou povinných dítek, kterým už samotné slovní spojení jako „vážná hudba“ nebo „historický film“ způsobuje kopřivku (ověřeno na vlastní kůži). Je mi jasné, že autorovi původní hry nešlo o věrné zachycení života dvou umělců, a že Salieri ve skutečnosti nebyl takový zoufalec, jakého z něj tady udělali, ale člověk se stejně neubrání škodolibosti při pohledu na dvorního skladatele, který se celou noc snaží sesumírovat jeden ubohý pochod, aby pak veškerou jeho uměleckou hodnotu shrnul Mozart do jednoho rozpustilého úsměvu a bezelstného „dál už je to stejné, že?“. Střet geniality s průměrností nikdy nebyl takhle zábavný a láska k hudbě nebyla nikdy takhle nakažlivá. ()

Murphy722

Již taková klasika co zalomcuje mým srdcem na dlouhé chvíle a hodiny!! Nikdo jiný by asi nedokázal tak přesvědčivě zahrát Amadea jako bohéma, jak tomu bylo v případě mistra Hulce. Excelentní výkon F.M. Abrahama v dabingu již našeho zesnulého mistra Rösnera. To vše se snoubí v nekonečně krásném vypravěčském stylu mistra Formana. ()

Pavelos

Naprosto grandiózní podívaná, to co se povedlo "panu režiséru" - Miloš Forman v tomto filmu je naprosto úchvatné.. Dokonalé spojení dobových kostýmů a vůbec všeho co patřilo kdysi k císařskému dvoru s hudbou malého génia.. Když jsem zjistil že má Amadeus 3hodiny, tak jsem si říkal aby to nebylo zbytečně dlouhé a nudné, ale opak je pravdou, za celé tři hodiny jsem si na čas vůbec nevzpomněl a hltal jsem film až do konce.. ()

El Loco

(DIRECTOR´S CUT) Skutočne majstrovské dielo Miloša Formana (všetky filmové ocenenia absolútne zaslúžené), pojednávajúce o živote možno najtalentovanejšieho hudobného skladateľa všetkých čias, Wolfganga Amadea Mozarta. Film vychádza z divadelnej hry Petera Shaffera „Amadeus“, inšpirovanej Puškinovou divadelnou hrou „Mozart a Salieri“ (neskôr adaptovanej do rovnomennej opery Nikolaja Rimskeho-Korsakova). Život tohto hudobného génia a najväčšieho „rockera“ 18. storočia sledujeme skrz rozprávanie Antonia Salieriho, jeho najväčšieho obdivovateľa a zároveň najväčšieho nepriateľa. Salieri („Patrón priemernosti“) bol až chorobne fascinovaný Mozartovým dielom, no na druhej ho zožierala obrovská žiarlivosť a závisť na to, že takým talentom nebol obdarovaný on. V Mozartových kompozíciách videl Boží odkaz a z tohto dôvodu znenávidel aj samotného Boha. („From now on we are enemies, You and I. Because You choose for Your instrument a boastful, lustful, smutty, infantile boy and give me for reward only the ability to recognize the incarnation. Because You are unjust, unfair, unkind, I will block You, I swear it. I will hinder and harm Your creature on earth as far as I am able.“). Salieri mu tak z pomsty potajme podkopával nohy počas celej jeho kariéry a môžeme povedať, že práve on ho dostal do hrobu... Vo svojich životných úlohách excelujú F. Murray Abraham ako Antonio Salieri (Oscar + Zlatý glóbus) a Tom Hulce ako W.A.Mozart (nominácie na Oscara a Zlatý Glóbus, ktoré nevyhral len preto, že mu konkuroval práve Abraham, ktorý aspoň takto získal Salierimu v „súboji“ s Mozartom malý plusový bodík). Môžeme povedať, že Salieriho najväčším snom bolo, aby sa stal nesmrteľným a jeho dielo pretrvalo naveky, no nakoniec to bol práve Mozart, ktorého život sa vyvýjal oveľa horšou cestou, kto v pamäti ľudí zostal nesmrteľným a ktorého pozná (a vzdáva mu hold už vyše dve storočia) celá pláneta...BRAVISSIMO, Miloš! ()

JoVanGogh

Tak veľkolepý film som dávno nevidela, nielenže obsahuje kvalitný hudobný zážitok, čo je popri Mozartovi samozrejme pochopiteľné a o vizuálnej stránke ani nehovoriac ale zároveň veľa napovie o jeho osobnosti. Tento film znova len podčiarkol skutočnosť, že Wolfi je naozaj nesmrteľný. Plus výborní Murray Abraham aj Tom Hulce, pravdupovediac, do tohto filmu mi ich mená nič nehovorili. ()

Kratoc

Málokdy se podaří natočit film takovým způsobem, aby zaujal tátu, mámu, babičku i psa. Formanovi se to ale zadařilo výtečným způsobem a pokud by se podobným stylem točily všechny životopisné filmy, tak bych seděl přikovaný před TV od rána do večera :) ()

Emzet

Nedovolí mi to a na úvod se musím trochu zmínit o realističnosti snímku. Že vše nebylo tak úplně jak je zde prezentováno již ví asi každý, přesto se spoustě lidí při zaslechnutí jména Salieri vybaví "ten diletantstký skrček, co se snažil vyběhnout s Mozartem". Je až s podivem, jak lze mírnou profesní rivalitu (a nejspíš i vlažnější přátelství) převést na sžírající nenávist, která pohání celý tříhodinový snímek. Nesmíme ale zapomenout, že Amadeus není původem tak docela Formanovo dílko. Vzhledem k tomu, že původně šlo o hru A. S. Puškina, je takovéto přikrášlování faktů docela pochopitelné a navíc (koneckonců v romantickém stylu) dobře staví do kontrastu only dva světy - bohémského a geniálního floutka a "oficiálního" a seriózního, ale průměrného dříče. Navíc, spousta jiných historických faktů a detailů je zpracována špičkově, takže toto všechno bychom snad mohli zahrnout pod "uměleckou licenci". Jinak je zde vše úžasné, opravdu vše. Rozvážná Formanova režie, kostýmy a výprava, hudba (aby ne) a hlavně naprosto okouzlující herecké výkony, především u oněch dvou hlavních postav. Amadeus je prostě biografickým snímkem, přikrášleným, aby měl svébytné vyznění, snad i poselství. Nakonec, ne naposledy se u Formana setkáváme právě s tímto přístupem (People vs. Larry Flynt, Man on the Moon). ()

hemul

Približne v tom istom čase vznikli tri životopisné filmy: Vláčilov Koncert na konci leta, Krejčíkova Božská Ema a Formanov Amadeus, ten pravda trocha neskôr. Všetky tri sú skvelo natočené, hrajú v nich výborní herci, hrá fantastická hudba, sú napínavé aj dojímavé. Ale vidím v nich zásadné rozdiely. Koncert na konci leta je príbeh o Antonínovi Dvořákovi. Hlavnou témou je jeho návrat z Ameriky do vlasti. V tejto téme zaznievajú motívy z jeho intímneho sveta – najvnútornejšie pocity, pochybnosti, neistoty, otázky, myšlienky. To všetko vo veľkej úcte a pokore pred hudbou, ktorej je sám verným a poctivým služobníkom, lebo – „k čertu s takovým talentem“, ktorý vystavuje sám seba a využíva na to hudbu. Je to film a vnútornom svete hudobného skladateľa, a preto nie je až také dôležité, kto je tým skladateľom, kedy a kde sa odohráva, a či všetko sa stalo, ako je v ňom ukázané. Je to film o úprimnej ceste tvorby, ktoru prešiel aj režisér filmu, preto je to film pravdivý. (4*) Božská Ema je príbeh Emy Destinovej. Hlavnou témou je jej návrat z Ameriky do vlasti a v nej zaznievajú autentické motívy doby – vojna, tajná polícia, udávanie, prenasledovanie. Je podivuhodné, že tento film vznikol v období temnej normalizácie, v ktorej zneli tie isté motívy, ale – „Kto sa viac previnil, ten čo je prinútený spolupracovať s režimom zla, či ten kto ho do tej voľby postavil?“ Je to film o zlej dobe a dobrej hudbe, ktorá napokon víťazí, lebo je pokorná, čistá a pravdivá. Zasa nie je dôležité, či sa všetko stalo presne tak, ako je vo filme ukázané, ba ani to, kto je ten umelec, ktorý prežíva tú skúsenosť. Bolo ich iste veľa. Je to film pravdivý, lebo ho s pokorou pred hudbou natočil režisér vyjadrujúci vlastné prežívanie v podobnej neslobode, akú zažívala hrdinka filmu. (5*) Amadeus je príbeh Salieriho a Mozarta. Hlavnou témou je kontrast priemernosti a božského talentu. Motívmi sú Salieriho zničujúca závisť a Mozartova hudba. Príbeh sa však mení na karikatúru, obludná závisť je ako z Boschových obrazov, skutočnosť sa kriví a spotvoruje, príbeh už nie je pokorným služobníkom hudby, ale samotná hudba sa stáva nástrojom na vyjadrenie tohto vzťahu priemeru a výnimočnosti. A vtedy je dôležité, kto je tým nástrojom, či sa to stalo, ako je ukázané, lebo Mozartova hudba je silná a ten kontrast medzi priemernosťou a výnimočnosťou nesmierne zvýrazňuje. Ale je to na úkor pravdivosti – historickej, ale aj umeleckej. Salieri predsa bol sám veľkým skladateľom, sám komponoval opery a symfónie, sám bol veľmi nadaný. A Mozart predsa nebol prízemný a vulgárny, kto svoje nadanie dostal len tak a len tak spakruky s ním narábal. Bol to tvrdo pracujúci umelec, zodpovedný, milujúci, úprimný, pravdivý. Áno, priemerní môžu závidieť a nenávidieť, ale iba táto jedna téma je príliš vulgárna a prízemná, aby v jej službách a s cieľom ukázať tú závisť a nenávisť znela Mozartova hudba. Mozartova hudba samotná je pravdivá, ona sama je príbehom, nepotrebuje byť nástrojom ukazujúcim na netalentovaných – pozrite akí sú hrozní a aká som ja geniálna. Preto nevznikla a preto by nemala byť takto zneužitá, znásilnená. A preto považujem film Amadeus za nepravdivý. (2*) Všetky tri filmy sú o hudbe. V prvom filme znie hudba a my môžeme pochopiť, ako ťažko sa rodí; v druhom znie a my môžeme pochopiť dobu, v ktorej sa rodí; v treťom znie a my môžeme vidieť, ako niekto závidí a nenávidí. Čo z toho naozaj za tú hudbu stojí? () (menej) (viac)

TonyM

Úchvatné! Veľkolepé dielo Miloša Formana, od výpravy, cez hudbu, po hercov. Milujem klasickú hudbu, o to bol môj zážitok väčší, priaznivci tejto hudby si tu určite prídu na svoje. Po 3 hodinách som sa ani na sekundu nenudil, dokonca mi bolo málo. Tom Hulce skvelo napodobnil pološialeného Mozarta, ktorého talent po tomto filme obdivujem ešte viac. Scénka s Mozartovým diktovaním, do ktorého postupne hrali pasáže z Requiemu až do záveru, bola geniálna. Neskutočný soundtrack, poklona londýnskemu orchestru Academy of St. Martin in the Fields, takisto ostatným, ktoré vo filme zazneli. Celý film je veľmi dobre vystupňovaný, od začiatku po grandiózny koniec, pri Lacrimose ma mrazilo. Je pravda, že veľa vecí bolo pravdepodobne fiktívnych, ale to nič nemení na tom, že tých 8 Oscarov si jednoznačne zaslúžil. Jediné čo si prajem, je možnosť vidieť to na veľkom plátne, potom by som tomu dal pravdepodobne 6 hviezdičiek. Mozart bol boh. ()

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

16.11.2020

Mistrovské plátno „Adieu Guy Moll“ legendárního Theodora Pištěka, kterým vzdává hold slavnému automobilovému závodníkovi, se bude dražit poslední listopadovou neděli. Obraz, kterému i sám autor… (viac)

Další smutná zpráva z českého filmového světa

Další smutná zpráva z českého filmového světa