Amadeus

• USA Amadeus (viac)
Dráma / Životopisný / Hudobný
USA, 1984, 160 min (Director's Cut: 180 min, Alternatívna 173 min)

Réžia:

Miloš Forman

Scenár:

Peter Shaffer (divadelná hra), Peter Shaffer (pôvodný scenár)

Hudba:

Wolfgang Amadeus Mozart (nepôvodný), Antonio Salieri (nepôvodný)

F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge, Roy Dotrice, Simon Callow, Christine Ebersole, Jeffrey Jones, Charles Kay, Kenneth McMillan, Kenny Baker (viac)

Píše se rok 1781 a Antonio Salieri (Abraham) působí jako dvorní skladatel císaře Josefa II (Jeffrey Jones). Když ke dvoru přijede Mozart (Tom Hulce, nominovaný na Oscara), Salieri si s hrůzou uvědomí, že božské hudební nadání, které si přál mít on sám, dostal do vínku tento obscénní a rozpustilý vtipálek. Salieri dohnán žárlivostí k zuřivosti organizuje intriky s cílem zničit Mozarta, k čemuž je ochoten použít všechny dostupné prostředky. Možná i vraždu. Podařilo se Salierimu umlčet jednoho z největších géniů světové hudby? Záhada - a hudba - zůstávají. Amadeus - velkolepý historický epos, nádherná oslava hudby Wolfganga Amadea Mozarta. Na Berlinale 2002 Miloš Forman představil Amadea v nezkrácené verzi. (oficiálny text distribútora)

Greedo

Něco neuvěřitelného. Úchvatný životopisný film o snad největším hudebním géniovi všech dob. Můžeme v něm sledovat souboj lidské geniality s průměrností. Herci a příběh jsou vynikající, strhující atmosféra podtrhuje celkový zážitek z filmu. Tento snímek by měl oslovit i technaře a jiné spodní vrstvy lidí, kteří berou pouze "moderní" styl hudby. Každý dobrý znalec hudby musí znát klasiku - ani si neuvědomujeme kolik práce a nadání obsahuje. Když k tomuto snímku přidáte Miloše Formana tak nemůžete být zklamáni. Řada současných českých režisérů poslední doby by se měli od něj učit a zanechat svých pokusů o slabé "rádoby komedie", které tomuto veledílu nesahají zdaleka ani po kotníky! ()

Zik2

„Moji Pražané mi rozumějí!“, aneb kdo jiný by mohl životní příběh Wolfganga Amadea Mozarta převést na filmové plátno lépe než Čech? ()

TheDude

Asi by to byl jednoznačný plný počet, kdyby to do mě v jednom kuse nehustila v dětství fanatická kantorka hudební výchovy... ()

Greny

úchvatný film, který však nesmíme považovat za historický, jak sám Forman řekl jde pouhou fikci, i když našli historikové, kterým se zpracování nelíbilo, ale film nemá hlavičku historický a naprosto nezapomenutelným se stává film ve smíchu Mozarta (Toma Hulce). Opravdu ďábelský film, který každého prosťáčka seznámí s vážnou hudbou. ()

Wishkah

Neskutečný herecký koncert F. Murray Abrahama a Toma Hulce (jehož afektovaný smích mi zní v uších ještě teď) ve vynikající režii Miloše Formana. Mistrovský filmový koncert jehož vrcholem podle mého názoru je skládání zádušní mše Mozartem a Salierim. Nádherný a smutný příběh o velké křivdě, která tohoto mistra klasické hudby potkala. ()

HawkeyeSaw

Uznávám většinu kladných komentářů ohledně kvality filmu. Pozastavil bych se spíše nad tím, kolik je v tomto snímku zachyceno fám a mýtů, které nemají s životem W. Mozarta příliš společného. Na prvním místě vztah Mozart - Salieri, který je zde vykreslen v duchu Olbrachtova díla Podivné přátelství herce Jesenia, nikdy nebyl tak vyhrocený jak můžeme zde vidět. Mozart a Salieri se většinou domlouvali na tom, kdo z nich přijme určitou ,,zakázku" (povětšinou se střídali) a minimálně v jednom případě prokazatelně spolupracovali při kompozici spolu (tím nemyslím otevřenou otázku ohledně Mozartova Requiem). Nemyslím, že by nemohlo dojít od Salieriho nikdy k pocitu závisti, ale zcela jistě to nevypadalo tak, jak nám Forman předkládá. Zastavil bych se také u scény, kde je Mozart vhozen do hromadného hrobu, demonstrujíc tak nakládání s tělem génia po způsobu pohřbívání žebráků. Ve skutečnosti se v jeho rodinném kruhu nejprve konal církevní pohřeb v katedrále, poté byla rakev umístěna v kapli a večer byl uložen do hrobu, kam se ukládali většinou 4 dospělí a 4 děti. Velkolepé a drahé pohřby si tehdy mohli dovolit pouze příslušníci vyšších středních vrstev. Na závěr možná už jen to, že Mozart za svého života nikdy neměl jméno Amadeus, to mu bylo přidáno až později. ()

Schuldiner

Bohužel docela nuda! Strašně dlouhé.. a uspávající... Z mého pohledu absolutně přemrštěné celkové hodnocení!!! Ale je fakt, že mou osobu vážná hudba (až na pár vyjímek) vůbec nezajímá (což ale neznamená, že se mi hnusí) a historické filmy nemusím.. ()

Prochy38

Veškeré oscary absolutně zasloužené a 37. místo (5/2010) tady na databázi taktéž. Rozhodující na takovém snímku je hlavně to, že ač má bezmála tři hodiny, mě ani sekundu nenudil. Nádherné kostýmy, skvělá režie pana Formana, výborné kulisy, geniální herecké výkony v hlavních rolí - F. M. Abraham a T. Hulce byli prostě úžasní, a to všechno podtrženo a zdůrazněno skvěle volenou a atmosféru burcující Mozartovou hudbou. Jen člověk musí brát lehce s rezervou historická fakta. Brilantní! 98% ()

Shedom

Tak ako po zhliadnutí Tenkej červenej línie som mala pocit, že už nikdy nechcem vidieť žiadny iný film, tak po Amadeovi som mala pocit, že už nechcem nikdy počuť nič iné než Mozarta. (..."I was staring through the cage of those meticulous ink strokes at an ABSOLUTE BEAUTY") ()

Yarushka

3 hodiny, které jsem nemohla strávit lépe. Nádherná práce Miloše Formana, opravdu se klaním. Stále nemohu uvěřit tomu že to je z 80.let...Kostýmy, divadlo (Stavovské), hudba!, Mozartův smích !!, rivalita mezi Salierim a Mozartem- od začátku do konce se mi to strašně líbilo nemluvě o úžasných hereckých výkonech.Poté co jsme zkoukla film a jsem se šla koukat na film o filmu Amadeus. Takže v podstatě 4 hodiny strávené nad Mozartem :) Skvěléé! Bravo!! ()

cepice

Film je velmi dobře zpracovaný, ale usíná ser při něm. Je strašně zdlouhavý a některé pasáže jsou vážně nudné. Ale 5* jsem musel dát, za to zpracování a famózní začátek ;) a za tu hudbu ;) ()

Hanes88

Naprosto nádherný snímek! Miloš Forman se opět naprosto blýsknul. Tom Hulce v roli Mozarta naprosto famózní a i Abraham zahrál skvěle. Parádní děj, který mě okouzlil. 90%. ()

Angelino

Nechávam si ešte jednu hviezdičku ako rezervu. 180 minút som na jeden krát nedal, a v náročnom týždni som to musel rozdeliť až do 4 večerov a vždy som pri tom v určitý moment zaspal... ()

ClimbVibe

Vybroušený klenot 80.let, který by se měl jmenovat "Antonio a Amadeus". Salieriho příběh je to hlavní, proč je příběh tak strhující a tolik blízký všem lidem. Prostředí, kostýmy a celá atmosféra na jedničku. A já osobně si k tomu chca-nechca připočítávám ještě jeden příběh: O tom jak komunističtí papaláši nechali začátkem 80.let za mrzký peníz filmovat nepřítele Formana v centru Prahy. V tomhle případě Film o filmu doporučuji všem - a hlavně Čechům. ()

Paldiny

Strhujúce, impozantné, dychberúce. Pôvodne som chcel napísať veľa riadkov, veľa slov, ale počas sledovania som zistil, že mi neprislúši hodnotiť diela géniov či už sú nimi Forman, alebo sám Amadeus. Chápem Salieriho pomstychtivosti a žasnem nad kompozíciami, ktoré nikdy nepochopím. Že film mierne skresľuje skutočnosť mi nevadí, podarilo sa mu preniesť ma tam, kde som doposiaľ nebol a zato mu patrí môj obdiv a skromné miesto v osobnej topke životopisných drám, snáď Majstro dovolí ... titulky bežali až dokonca ... Po asi piatom zhliadnutí klasifikujem Amadea do pozície najsilnejšieho životopisného snímku. Pri akom inom môže začať horieť u susedov a ja to nezistím. Pri akom ma zakaždým zmrazí Salieriho pohľad, keď prezrádza kňazovi svoj diabolský úmysel. Pri akom neviem či mám tam toho hore velebiť alebo nenávidieť, že dovolil svojmu druhorodenému najskôr prehovoriť a prakticky v rovnakom veku ho zahanbene umlčať. A prostredie? Praha je dokonalým zrkadlom Viedenských ulíc, pokiaľ sa teda nemá natáčanie odohrávať priamo vo Viedni. A popravde každým ďalším pozretím sa od Amádea niečo nové naučím, niečo viac mu zoberiem. A takýto kúsok sa neobchádza a patrí do každej zbierky. Tak vidíte, nechcel som sa rozpisovať, ale nedalo mi, potreboval som zo seba dostať aspoň zlomok pocitov, aké vo mne pretrvávajú a akým dám dosť možno voľný priechod aj po ďalších pozretiach. A vedzte, že ich ešte bude. ()

woodsman

tochto som sa vazne bal a bolo to genialne vobec som nevedel podrobnosti o Mozartovom zivote a co viedlo k jeho smrti ten zmrd Salieri velke prekvapenie ()

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

16.11.2020

Mistrovské plátno „Adieu Guy Moll“ legendárního Theodora Pištěka, kterým vzdává hold slavnému automobilovému závodníkovi, se bude dražit poslední listopadovou neděli. Obraz, kterému i sám autor… (viac)

Další smutná zpráva z českého filmového světa

Další smutná zpráva z českého filmového světa