Amadeus

• USA Amadeus (viac)
Dráma / Životopisný / Hudobný
USA, 1984, 160 min (Director's Cut: 180 min, Alternatívna 173 min)

Réžia:

Miloš Forman

Scenár:

Peter Shaffer (divadelná hra), Peter Shaffer (pôvodný scenár)

Hudba:

Wolfgang Amadeus Mozart (nepôvodný), Antonio Salieri (nepôvodný)

F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge, Roy Dotrice, Simon Callow, Christine Ebersole, Jeffrey Jones, Charles Kay, Kenneth McMillan, Kenny Baker (viac)

Píše se rok 1781 a Antonio Salieri (Abraham) působí jako dvorní skladatel císaře Josefa II (Jeffrey Jones). Když ke dvoru přijede Mozart (Tom Hulce, nominovaný na Oscara), Salieri si s hrůzou uvědomí, že božské hudební nadání, které si přál mít on sám, dostal do vínku tento obscénní a rozpustilý vtipálek. Salieri dohnán žárlivostí k zuřivosti organizuje intriky s cílem zničit Mozarta, k čemuž je ochoten použít všechny dostupné prostředky. Možná i vraždu. Podařilo se Salierimu umlčet jednoho z největších géniů světové hudby? Záhada - a hudba - zůstávají. Amadeus - velkolepý historický epos, nádherná oslava hudby Wolfganga Amadea Mozarta. Na Berlinale 2002 Miloš Forman představil Amadea v nezkrácené verzi. (oficiálny text distribútora)

giovanni3

Další kvalitní Formanovo dílo, ale zde jsem se zase tak moc nebavil. Důvodem byla jednoznačně stopáž, protože sledovat 3 hodiny Mozarta je i na mne moc. Klasickou hudbu si rád poslechnu, ale všeho s mírou což platí i o šíleném smíchu Mozarta. Nejzajímavější je bezesporu postava Salieriho, který se snaží za pomoci Boha stát nejlepším komponistou světa, aby se nakonec od Boha odvrátil. Navíc jeho nenávist Mozarta, která přerůstá do tajného obdivu s nezbytnou součástí zlomyslného plánu... Jednoduše kvalitní film, ale ani by mi nevadila o něco kratší stopáž. 4z5 ()

Masrii

Skvělý film o jednom z největších a zároveň nejpomatenějších mozků v dějinách hudby. Zároveň jeden z nejlepších děl Formana. A zaslouženě pobral Oscarů co to jenom šlo. A smích Mozarta je vážně dokonalý :) 95% ()

spikey1

snímek, který v lidech budí lásku k vážné hudbě, Forman zde jako režisér podává dost možná nejlepší výkon, poutavé od první sekundy až do závěrečných titulků. ()

Trisis

Toto dielo je učebnicovou ukážkou filmovej školy, ako môže perfektný scenár a hudba posadiť nadpriemerného režiséra, na trón majstrov. Pri predstave, že by sa látky s rovnakou oddanosťou, namiesto pána Formana ujal niekto zručnejší, mi behá mráz po chrbte a otriasa sa samotný filmový Olymp. ()

voleman

Formanův druhý nejlepší film. Přelet na mě udělal největší dojem při prvním shlédnutí, ale Amadeus na mě zapůsobil nejvíce až při shlédnutí druhém. Opravdu vynikající režie i scénář a skvělé spojení Mozartovy hudby s obrazem, z toho všeho mistrně Amadeus čerpá. I když je to celé sice fikce vše působí neuvěřitelně opravdově a velmi zábavně, což by obyčejný životopis určitě takhle nezapůsobil. Také herci jsou vynikající a to hlavně Abraham. Na konci má film také opravdu vynikající pochmurnou atmosféru, kterou je třeba také pochválit. Musím se přiznat, že pro mě je Amadeus nakonec působivějším filmem než samotný Přelet. Všechny Oscary jsou zcela zasloužené. 100% ()

standsiller

Dve postavy na pozadí osobnostného a kariérneho konfliktu. Antonio Salieri a Wolfgang Amadeus Mozart ako protichodní hudobníci tvoria nevšedný príbeh o potrebe lásky pre talent , o nenávisti a skrytom obdive a rovnako o pominuteľnosti a dochvíľnosti smrti v najnepríhodnejších chvíľach. Cisársky dvor a aplauz publika sa stretajú s problematikou bežných dní. Konzervatívny a liberálny svet rozdelený hrubou čiarou v osobe Mozarta. Amadeus nie je iba filmom o osobe samotného Mozarta, ale je to i filmom o cti, pominuteľnosti, závisti a o všetkom ľudskom , čo bráni človeku preniesť sa cez hranice arogancie. ()

Bernhardiner

Nejlepší film Miloše Formana! To tvrdím jako osoba, která se 12 let učila na ZUŠce hrát na housle a právě proto musím ocenit především skvělou hudbu, i když Wolfgang zřejmě nic, co by nebylo skvělé, nesložil. A vzhledem k tomu, že si Mozartovu hudbu rád občas poslechnu, musím pozitivně hodnotit celý film. Ale tenhle film netvoří jen vynikající hudba... vystupují zde nadaní herci, kteří nebyli ve své době příliš známí. A možná právě proto dokázali naplno projevit svůj talent. A nakonec velký dík patří Formanovi... za všechno. Za výběr herců, spolupracovníků a ostatních lidí, bez kterých by film nevznikl. Naprosto zasloužených 8 Oscarů a jeden z nemnoha amerických filmů, kterých si skutečně vážím. 100% ()

venca163

Ani napodruhý, tentokrát po zhlédnutí 3 hodinového director's cut, nevím přesně co si o tom myslet. Je to prostě Forman. A to jednak v pozitivním, ale i v tom negativním smyslu =). (80%) ()

fiLLthe3DD

Neskutečně mi vadil Mozartův smích... Jinak byl ale film skvěle natočený a operní vsuvky pro mne byly přímo balzám na duši (a to operu moc nemusím). ()

ArdathBay

Nejlepší fiktivní životopisný film všech dob. Všechno je geniální - od kamery pana Ondříčka po všechny herce (obzvláště Salieriho a Amadea) i audiovizuální část. Třeskutě geniální je scéna pijícího Amadea, který jde ulicí, kdy ruch ulice vnímá jako veselou hudbu a když přijde domů a na schodišti uvidí temnou postavu, hudba se dramaticky změní. Prostě geniální. ()

Lukoboss

Jako film se mně to zas tak moc nelíbilo (2/5), ale jako náhled na život skladatele/hudebníka to bylo výborné (4/5). Celé by se to dalo přenést i do dnešní doby, ať už byste si vybrali do hlavní role kohokoliv (Cobain, Mercury,...). Samozřejmě Mozartova hudba hraje prim, je dokonalá, i když se některé skladby líbí třeba méně, pořád člověk smeká klobouk před genialitou tehdy mladého skladatele (za hudbu také jednoznačně plus). ()

Houda666

Veľmi originálne stvárnenie života Mozarta s perfektným hereckým obsadením. Forman opäť raz dokázal, že patrí vo svojom obore medzi svetovú špičku. Hodnotenie: 80% ()

Dromed

Další Formanův excelentní kousek. Tento režisér má neuvěřitelnou schopnost podat divákovi život známé osoby nezapomenutelným a velice zábavným způsobem. Snímek Amadeus je toho důkazem. A o jeho kvalitách svědčí množství Oscarů. ()

slovan1

Formanovu vele-eposu nelze upřít kvalitu. Zfilmování života W.A. Mozarta se chopil chlapík, který své práci nadmíru rozumí. Byl jsem nadšen, strašně mě to bavilo... Bohužel jen první půlka. Prostopášník Amadeus si užívá svého postavení. Je drzý, originální a zároveň uznávaný samotným císařem. V klidku jsem si pokřupoval chipsy a bavil se tím. Ale jak už jsem naznačil, s příchodem 2. poloviny jsem začal čím dál tím víc zívat a tempo bylo fuč. Líčení toho, jak se Amadeus utápí v alkoholu, v tom, jak nemůže vyprodukovat nějaké větší dílo mě nebralo. Inu, takový byl asi jeho život a já jsem jen obyčejný fanda, který od filmu chce zábavu a "živý" děj, zajímavý přběh... Amadeus je skvělý životopisný film, bez debat! Bohužel mi tam chybělo trochu "živé vody". ()

mohamedsfinger

Ta nejlepší ukázka dokonalé filmařské práce. Mnozí filmu vyčítají historickou nevěrohodnost (a že i já si na ni často potrpím), která však v tomto snímku nehraje hlavní roli, je jen jakýmsi jevištěm, na němž se odehrává mnohem hlubší drama. Ale i tyto dramatické scény dokázal Forman skloubit s těmi humornými tak dokonale, že to diváka neruší. O dokonalé kameře, obrazové kompozici a hlavně jejich propojení s hudbou toho bylo napsáno tolik, že se zde není třeba tím šířeji zabývat. Podobně výborné, jako výše zmíněné části, jsou i herecké výkony, z nichž nejvýše řadím asi ten lehce afektovaný projev Toma Hulce, jehož smích se mi na dloiho vryje do paměti. Nejspíše nejlepší Formanův film. ()

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

16.11.2020

Mistrovské plátno „Adieu Guy Moll“ legendárního Theodora Pištěka, kterým vzdává hold slavnému automobilovému závodníkovi, se bude dražit poslední listopadovou neděli. Obraz, kterému i sám autor… (viac)

Další smutná zpráva z českého filmového světa

Další smutná zpráva z českého filmového světa