Pátrání po unesené dívce se stává životní posedlostí... Americký western Stopaři (1956) je u nás méně známým dílem, a přece se jedná o jeden z nejlepších snímků tohoto divácky velmi oblíbeného žánru. Příběh Ethana Edwardse (jedna z nejlepších rolí Johna Waynea), který stráví několik let neúnavným pátráním po malé neteři unesené Komanči, nebyl v době svého vzniku plně doceněn (nemá např. jedinou nominaci na Oscara!!) a zaslouženého uznání se dočkal až s časovým odstupem. V sedmdesátých letech se jeho motivy objevily v tak různorodých snímcích, jako např. Lucasovy Hvězdné války či Scorseseho Taxikář. Hlavní hrdina je v podstatě zatvrzelým rasistou, který nechce svoji příbuznou zachránit, ale zabít za to, že se stala indiánskou squaw. Jeho nenávist k indiánům je silnější než pud sebezáchovy a projevuje se např. nesmyslným vybíjením bizonů, kteří jsou hlavní obživou indiánských kmenů. Snímek natočil klasik světové kinematografie John Ford (1894–1973), jediný tvůrce, který má na svém kontě čtyři Oscary za režii (Denunciant, Hrozny hněvu, Bylo jednou zelené údolí, Tichý muž). I když žádnou ze zlatých sošek nedostal za některý ze svých westernů, je považován právě v tomto žánru za nepřekonatelného mistra. Většina jeho westernů vznikla v krásných exteriérech Údolí monumentů (Monument Valley) na pomezí států Utah, Arizona a Nevada a Stopaři nejsou v tomto ohledu výjimkou. Působivou majestátnost krajiny doplňuje příběh s až antickým tragickým podtónem. Zatrpklý vyděděnec Ethan nemá žádnou rodinu a jak sám v úvodu filmu přijíždí na ranč svého bratra, tak na jeho konci zase odjíždí do neznáma jako poutník odsouzený k věčnému bloudění. V hereckém obsazení filmu ještě zaujme tehdy nastupující hvězda nové generace Jeffrey Hunter v úloze mladého Martina, který Ethana při jeho pátrání doprovází, a stálý představitel Fordových snímků Ward Bond jako reverend Clayton. Postavu unesené Debbie vytvořily sestry Lana a Natalie Woodovy. (Česká televize)

Comida

Americký dobrodružný western z padesátek jak se patří. Možná s nijak ne moc oslňujícími hereckými výkony či bez nějaké rozvleklosti samotného děje, který se přeci jen odehrává v době několika roků (člověk má spíše pocit že se vše událo během pár dní). Nicméně fanoušci westernů s Johnem Waynem si patrně, stejně jako já, budou užívat atmosféru a krásu krajin amerických pustin. Některé může odradit vyobrazení indiánů, ale přeci jen je to pravděpodobně realističtější než nějaké to bratříčkování v Mayovkách. Možná i samotný rasismus hlavní postavy nebude vonět všem, nebo dokonce samotný Ethan a jeho vyobrazení, zvláště když postava dojde do bodu kdy změní určitý názor bez nějakého předchozího vývoje. Mně to nijak ne oslňující zahrání nevadilo, přeci jen si člověk může občas užít i brakovou tvorbu (v tomto případě se ale nejedná o brak). Já jsem se bavil, a i užíval si pár těch krátkých akčních scének, zvláště tu poslední. 9/10. ()

Telemachus odpad!

Jé, hele, mrtvý Komanč. Vystřelíme mu oči, aby jeho duše navždy bloudila. Že se hloupých rasistických jižanů najde vždycky dost vím i bez tohoto snímku. A to jsem se na to kvůli duu Hunter + Wood dost těšil. ()

Yakuza05

Žebříčky : Entertainment Weekly 13.místo(Nejvýše umístěný western v žebříčku), Afi 2007 : 12.místo, DigitalDreamdoor 133.místo. ()

Doutas

Klasický indiánobijecký western s nádhernými exteriéry a pár vynikajícími akčními scénami. Na dobu vzniku nezvyklé obsazení Johna Waynea do role rasistického antihrdiny, jehož nenávist k indiánům je tak velká, že jeho mise za záchranu své neteře z indiánského zajetí se promění v iracionální touhu po její smrti. Dlouholetým pobytem mezi indiány se totiž stala jedním z nich... ()

frxXx

Ťažko hodnotiť takýto film v dnešnej dobe. Neviem ho porovnať s ostatnými dielami, čo sa vtedy točili. Vtedajšie vystupovanie hercov je dosť iné, niekedy môže dnešnému divákovi prísť veľmi afektované. Muži nie sú všetci vymakaní akoby boli vytesaní z kameňa. Naopak ženy na divokom západe stále pekne upravené s rúžom na perách. Film je dokonca plný dnes morálne neprípustných detailov (Americký playboy cowboy vystrieľa bizóny a je rasista, neviem či zámerne alebo samozrejme). Odhliadnuc od toho postavy sa nevyvíjajú (Marty je stále neznesiteľný čurák, aj keď by ho život v divočine mohol zoceliť). Vtipy mi prídu trošku silené. Od takej klasiky, vždy vysoko postavenej vo filmových rebríčkoch by som čakal aj viac, možno práve že to je ten problém a možno len že neviem ako neameričan toto dielo úplne doceniť. ()

Yuri69

Skvělý Wayne, scenérie (škoda, že ne ještě více širokoúhlé) a příběh. Naopak romanticko/komediální linka naprosto nadbytečná. ()

SAINTS

Tento film je vo všeobecnosti považovaný za klasiku vo svojom žánri a hoci je väčšinou skvelý,rozhodne to nie je film,ktorý by nemal svoje chyby.Je to starý dobrý indianský verzus kovbojský príbeh,ktorý má viac typické prvky pomsty ako westernu.Waynová postava neznáša poôvodnych obyvatelov (táto postava je priam rasistická)takže jeho cesta je skor motivovaná nenávistou a tužbou po pomste,nech akoukolvek nádejou na zachranu netere. ()

ostravak30

Ikonický John Wayne v pronásledování indiánů, kteří se tentokrát bělochům pomstili vyvražděním a únosem.  Ethan Edwards memávidí indiány a má proto důvod. Jeho hon se však stává posedlostí. Krom naprosto skvělé role, de facto hodně typické pro tohoto herce, J. Wayna je zde například opravdu úchvatná krajina, kterou se podařilo skvěle zachytit. Tragédií celého příběhu je pak fakt, že se jednalo o skutečnou historickou událost, na které se dá poukázat na to, jak moc dopláceli obyčejní lidé na genocidu indiánů, kteří se právem cítili ublížení. ()

Jonatthan

Na svoji dobu vzniku docela drsný western, prokládaný nesmyslnými vtípky, které asi měly dusný děj odlehčovat... Pro lidi, kteří mají rádi Johna Wayna (já se k nim hlásím) nezbytnost !!! ()

weasel.p

Možná je to lepší, že tenhle snímek je trochu zapomenutý, přidává mu to na zajímavosti. Pro mě patří k těm nejlepším westernům. Neúnavný a vlastně fanatický farmář, který nenávidí indiány a je ochoten několik let pátrat po únosci své neteře. Když k tomu vezmu v jaké době je to natočené... ()

Riverin

Raz som videla nejaký dokument, v ktorom Martin Scorsese hovoril o tomto filme ako veľmi ho inšpiroval a bolo zreteľné ako bol nesmierne nadšený každým záberom. No ale ja Scorsese nie som a westerny naozaj nemám rada. Takmer vždy je to o tom istom (pravda, nájdu sa aj výnimky). Keby som hodnotila vizuálnu stránku The Searchers dám 5* ako nič, ale ostatné ma priam ubíjalo. Dokonca aj môj otec, čo westerny zbožňuje, bol znechutený a to už je čo povedať... ()

Phex

Brrrr ti indiáni byli ale zlí. Ještě že tam je John Wayne. Klasický western nad kterým zaplesá srdce nejednoho robíka. ()

Gortyna

Tenhle film u nás mohl zůstat neznámým a s časovým odstupem se dočkal nezaslouženého uznání. Místy nechtěný humor. A nejhorší byl doslova ochotnický výkon herečky Very Miles. ()

Chema4

Na The Searchers sa mi najviac páči to, ako mi Ford dokázal realisticky vyobraziť divoký západ a jeho drsnosť. Postavy sa chovajú ako ludia z mäsa a kosti, nehrajú sa na hrdinov. Wayne sa naopak ocitol v netradičnej úlohe a pôsobil na mňa až ako anti hrdina, sálal z neho obrovsky rešpekt, a podáva jeden z najlepších výkonov svojej kariéry. Nadčasový western ktorý predbehol dobu svojim vizuálom, na svoju dobu výborný kúsok 71%. BTW Natalie Wood nádherná :) ()

pollstro

Během úvodní scény, která symbolicky začíná průchodem kamerou otevřenými dveřmi a nabízí tak překrásný pohled na scenérii Monument Valley, mimochodem jedna z nejlepších úvodních scén světové kinematografie, jsem byl naprosto ohromen vizuální stránkou filmu, která nabízela zcela kouzelné a dechberoucí záběry nejen přírody, ale vůbec veškerých scén a dovoluji si říct, že The Searchers rozhodně patří mezi nejkrásnější westerny, co se týče vizuální stránky a když vezmu v potaz dobu vzniku, tak o to víc je to úchvatnější. Ve své době průkopnický film ve svém žánru, který jako jeden z prvních vyloženě útočí na indiánské obyvatelstvo, vyobrazuje je jako vraždící bestie bez špetky duše a film tím pádem působí značně rasisticky, v dnešní době by se rozhodně toto téma již neuchytilo, ale na svoji dobu bezpochyby průkopnický film, co se týče indiánského obyvatelstva a jeho vyobrazení. The Searchers nabízí vskutku zajímavý příběh a to především co se týče rozsahu doby, o kterém příběh vypráví, film tak získává na rozsahu a velikosti a nabývá dojmu velkoleposti, což rozhodně neuškodí. John Wayne, coby hlavní postava je hodně zvláštní, zatvrzený a bezcitný rasista, neustálý negativismus z něj doslova vyzařuje, svým způsobem se jedná o zápornou postavu, ke které je těžké si vytvořit jakýsi vztah, soucítit s ní a už vůbec fandit. Film se snaží v průběhu vyprávění mnohdy odlehčit danou scénu humorem, ale opravdu se jedná jenom o snahu a to hodně špatnou, kazí to celkový dojem a působí to značně trapně a uboze, tehdejší doba si to asi vyžadovala, ale v současnosti to neuvěřitelně moc kazí filmový zážitek. Taktéž herecké výkony a jejich chování působí s odstupem času nelogicky, nesmyslně a když k tomu přidám naprosto komediální bojové scény, jejichž průběh je absolutně nesmyslný a nelogický, v absolutní přesile nedokážou porazit mnohonásobně slabší skupiny, výstřely z pistolí a pušek jsou mířený naprosto do prázdna a celé to působí komicky. Paradoxem je, že film The Searchers je mnohdy považován jako za jeden z nejlepších, ne-li vůbec ten nejlepší western všech dob, spoustu žebříčků obsahuje tento film na nejvyšších pozicích, ale já absolutně nemám dojem, že bych viděl něco zcela výjimečného, co by dokázalo překonat Leoneho filmy. Tak trochu to na mě působí dojmem, že Američani strašně moc touží po tom, aby nejlepší western pocházel z jejich země, kde původně vznikl a tak nějak se nedokážou smířit s tím, že nejlepší westerny jsou spaghetti westerny od italských studií, jinak si to nedokážu vysvětit. "That'll be the day." ()

Peťko

Jeden z najlepších westernov vsetkých čias, s Waynom v jeho najlepších rokoch. V našich končinách trochu neznámy a pri best off zoznamoch často trestuhodne ignorovaný skvost. Po scenáristickej stránke absolútne geniálne a nadčasové. ()

p.a.douch

Film na dobu svého vzniku velmi, velmi nadčasový. Rasistické chování ve filmu z 50. let, a ještě od Johna Wayna?? Podle mě jeden z jeho nejlepších výkonů. Jeffrey Hunter a Vera Milesová odvedli také velmi dobrou práci. John Ford byl klasik a dobře věděl co dělá. O kvalitách snímku svědčí i to, že zaujme i po více než 50-ti letech. Zkrátka rovná stovka to nebude, ale 95 % určitě. P.S.: škoda že Hunter i Woodová skončili tak brzy po čtyřicítce a oba tragicky. Edit 2016: tak ne tu 100 dám. ()

Spielberg obsadil Davida Lynche

Spielberg obsadil Davida Lynche

05.02.2022

Režisér Steven Spielberg (Ready Player One, West Side Story, Čelisti) už je pilně v procesu příprav svého dalšího filmu. Ten ponese název The Fabelmans a měl by do velké míry být režisérovou… (viac)

Steven Spielberg chystá svůj první western

Steven Spielberg chystá svůj první western

08.12.2021

Legendární režisér Steven Spielberg (Čelisti, Dobyvatelé ztracené archy, Zachraňte vojína Ryana) oznámil, že jeho dalším snímkem bude příspěvek do westernového žánru. 74letý filmař si letos splnil… (viac)

Poslední jízda Johna Waynea

Poslední jízda Johna Waynea

11.07.2006

\"Více jak půlstoletí byl John Wayne světem považován za symbol Ameriky jak v morálních standardech, tak ve věcech moudrosti naší společnosti,\" řekl o Johnovi na jeho pohřbu Frank Sinatra a s tím… (viac)