Hry o život

• Česko Hunger Games (viac)
USA, 2012, 137 min

Réžia:

Gary Ross

Predloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (viac)

V temnej, pochmúrnej, no nie príliš vzdialenej budúcnosti, na troskách Severnej Ameriky vznikol totalitný štát Panem rozdelený na 12 krajov, so sídlom moci v hlavnom meste Capitol. Každý rok sa v Paneme konajú Hry o život, ktorých sa zúčastňujú mladí ľudia vylosovaní v lotérii - jeden chlapec a jedno dievča z každého kraja. Táto televízna reality show, vysielaná v celej krajine, predstavuje nielen zvrátenú zábavu pre jej obyvateľov, no slúži hlavne ako demonštrácia sily totalitnej moci a krutej nadvlády Capitolu nad občanmi. Zároveň je pomstou súčasného panovníka, prezidenta Snowa (Donald Sutherland), za vzbury a povstania ľudu v minulosti. Dvadsiati štyria účastníci súťaže sa musia navzájom fyzicky likvidovať vo virtuálne upravenej obrovskej aréne v snahe zachrániť si vlastný život a všetci občania krajiny sú povinní sledovať ich smrteľné súboje v priamom televíznom prenose. Šestnásťročná Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrenceová) chce zachrániť svoju malú sestru, ktorú vyžrebovali do súťaže z najchudobnejšieho 12. kraja a dobrovoľne za ňu ponúkne výmenu - seba. Intenzívne trénuje pod vedením Haymitcha Abernathyho, bývalého šampióna Hunger Games, aby zostrila svoje zabijacké inštinkty. Ak chce prežiť túto hru a vyjsť z nej ako víťaz, musí mladá bojovníčka zapojiť všetky svoje schopnosti. Môže však uspieť v súboji so silnejšími protivníkmi, ktorí na tieto vražedné hry trénovali celý život? Bude schopná v rámci hry zlikvidovať aj slušného chlapca z jej vlastného kraja, druhého súťažiaceho Peetu Millarka (Josh Hutcherson), ktorý jej v minulosti pomohol a ktorého tajne miluje? (TV JOJ)

zodiak217

Bohužiaľ napriek skvelým recenziam, ohlasom od kamarátov a veľmi sympatickej Jennifer Lawrance má táto snímka vôbec neoslovila. Na môj vkus to bolo až príliš sci-fi až príliš pre-umelkovane akoby sa s tým hral Tím Burton (ktorého štýl nemusím) alebo niečo podobne. Nuž, tvorcovia aj človek, čo to napísal sa istotne snažili, no mňa tu okrem hlavnej herečky nezaujali vôbec nič. Nezaujímavé herecké obsadenie, prakticky nulová hudba, atmosféra filmu úplne umelá. Nuž, mám pocit ze toti je typ filmu, ktorý buď milujere alebo úplne zatratite a ja som ten druhy prípad. ()

Kiryl

Námět mi přišel skvělý, mnoho lidí může tvrdit že je to podle knihy, tudíž to není originální, to samé lze ale tvrdit i u Harryho Pottera a mnoho dalších filmů. Po celou dobu filmu jsem se bavil a přišlo mi to jako velice záživný snímek. Postavy se ovšem často chovaly dosti nepřirozeně až nepředvídatelně, film je plný sebeobětování a spousty dalších chvílí kdy se tvůrci očividně pokusili vehnat dovákovi slzu do oka ač ve většině případů marně. Konec je poměrně očekávatelný ale příjde před ním mnoho zvratů, které vám dočista pomatou mysl, takže to, co jste si celou dobu mysleli se nakonec vyvrátí (nebudu uvádět žádné spoilery). Snímek hodnotím zaslouženými čtyřmi hvězdami a už se těším na druhý díl. ()

czema

Dobrý film. Skvělá myšlenka,udělat něco jako protektoráty,vraždící dospívající děti a kapitol jako velké město,kde všichni vipadají jako by utekly z cirkusu.Konec mě až tak moc netáhl,koukala z něj taková menší telenovela,já tě neopustím,možná se to někomu líbilo,ale mě teda ne. Jinak kromě té telenovely se mi to líbilo ()

bonovox

Veľmi slabé spracovanie vraj kultovej knižnej trilógie, herci hrajú OK, len vykreslenie sveta a prostredia je úplne na nič. Battle Royale bol oveľa lepší... ()

Brooxen

Jeden den jsem dočetl knihu, a druhý den jsme se kouknuli s manželkou na film. Možná to byla hloupost dívat se na film po tak krátké době od přečtení knížky, jelikož jsem neustále říkal tohle je jinak tohle je jinak a tohle změnila atd.. ale zase jsem měl vše živě v paměti, takže tiché pasáže a to co člověk, který knihu nečetl absolutně nemůže chápat, jsem zase dělal vsuvky co to je a proč to tak je.A zase tu bylo pár věcí (z pozadí her) co v knížce člověk vůbec nemá. Na druhou stranu asi chápu proč to má celkem nízké hodnocení, protože vážně spousta věcí tu moc vysvětlených není a ubírá to trochu na kvalitě. Ale i přesto za mě 5/5 ()

MartCT

Na večer k pivku dobrý. Ale moc jsem to těm cvičeným zabijákům nevěřil, tvářili se až moc tvrdě.... a jedno velké mínus za hlavního hrdinu, vůbec k tomu nemám vysvětlení, ale je mi zle když se na něj musím dívat. ()

dadule777

Vzhledem k tomu, že jsem znala příběh díky manželovi, který četl knihu, tak jsem se těšila, jak takovou zajímavou lahůdku zpracujou. Byla jsem mile překvapena. Myslím si, že je v tomto případě lepší nejdřív znát příběh a pak se teprve podívat na film, protože jak to tak bývá, občas divákovi uniká menší či větší souvislost v ději. Jennifer Lawrence tato role sedí parádně. Těším se na další díly! ()

elizabet

Tento film je jeden z nejlepších co jsem kdy viděla. Líbilo se mi jak hvězdné obsazení, tak i filmové efekty, příběh a zápletka. Myslím, že Jennifer Lawrence i Josh Hutcherson skvěle ztvárnili hlavní postavy. ()

Goumen

Téma i zpracování hladových her mi přišlo docela stupidní. Navíc jsem nějak nepochopil šílený styl oblékání a líčení lidí, co se kolem her motají. Samotný osud hlavních postav ale zaujme a byl jsem zvědavý jak si v akci povedou. To jsem se ale dozvěděl až po zbytečně přetažené úvodní části, která trvá přes hodinu a nic moc zajímavýho se v ní nedělo. Zbytek filmu je celkem slušnej a chytlavej. ()

Loriana

Chválihodná podívaná nejen pro holky. Sice jsou tu nepřehlédnutelné prvky vnucované romantiky typu Twilight, i tak je zápletka docela ucházející i přes pár logických mezer (nečetl jsem však předlohu, možná je to tím). Pár mládežnických herců by si zasloužilo vystřídat, hlavní protagonistka Jennifer Lawrance je však docela kvalitně zastiňuje, tak to divák přehlédne. Příjemně překvapil i Lenny Kravitz a nezklamal Woody Harrelson. Nakonec si říkám, že by stálo za to dát filmu šanci, už když byl v kinech. ()

Tinusa14

Určite sa z toho dalo vyťažiť viac, ale v podstate som spokojná že to v kategórii filmov natočených podľa knižnej predlohy nespadlo na tragickú úroveň napríklad Hositeľa. Dej bol veľmi porozhadzovaný a všetko sa dialo neuveriteľne rýchlo, tak usudzujem že ten kto nečítal knihu má veľkú smolu pretože z tohto filmu bude mať len minimálny zážitok. Herci mi sadli ale trošku ma mrzí že niektoré postavy nedostali dostatočný priestor. ()

Nyanka

No první půlka byla taková bolestivá. Já neumim předvídat filmy, ale u tadytoho se mi vše podařilo tak nějak až moc do detailu. Film jsem si pustila na dva večery, najednou bych to asi nedokoukala... taková horší 2++, protože to přece jen napínavý je, i když předvídatelný... ()

chinano

Tento film se pyšní několika přednostmi. Předně je to kvalitní příběh založený na hluboké psychologii postav (komu se zdá primitivní, evidentně ji nepochopil), dále solidně promyšlený postapokalyptický svět a solidní dávkování akce a napětí. Za hlavní část své kvality tenhle film vděčí své předloze, ale na druhou stranu je to další z mála filmů který nemá potřebu "invenčních změn" ve scénáři a díky tomu nekazí pověst své předloze. ()

Dankaaa

Do poslednej sekundy som cakala nejaky zvrat, nieco nepredvidatelne, vedela som, ze sa to este musi nejako zvrtnut a neverila som vlastnym ociam, ked som zbadala zaverecne titulky. ()

belmonďák

Riskl jsem to a mrknul na toto dílo. A čekalo mě příjemné překvapení. Po technické stránce je film perfektní. Hudba i kamera pasuje dobře dohromady a ty dvě a půl hodinky uběhnou opravdu svižně. Občas zatoužíte po jednoduchém filmu s jednoduchým dějem, tady si najde každý trochu. Kvalitní herce v čele se sympatickou Jennifer Lawrence. Občas se tu výrazně mihne Woody Harrelson, nebo i takové herecké eso jako je Donald Sutherland. Zkrátka je na co se dívat a občas i nad čím přemýšlet. Myslím že vlna tohoto druhu filmu s "dětmi" v hlavních rolích do pár let opadne, ale tohle bude jeden z mála na který se nezapomene. ()

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (viac)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel

17.06.2019

Spisovatelka Suzanne Collins oznámila na květen roku 2020 zatím nepojmenovaný knižní prequel Hunger Games a filmová adaptace na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat. O právech na zfilmování knihy… (viac)

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

05.05.2019

Studio Lionsgate najalo režiséra hororů Smrt ve tmě a Lesní duch Federica Álvareze, aby dohlédnul na přetáčky chystaného sci-fi blockbusteru Chaos Walking s Tomem Hollandem (Spider-Man: Daleko od… (viac)