Jeden z najúspešnejších slovenských hudobných filmov režiséra Dušana Rapoša o prvých láskach a neláskach, priateľstvách i rozchodoch mladých ľudí. Príbeh veľkej lásky krásnej Zuzany (Eva Vejmělková) a skromného Olina (Jiří Bábek). Hrdinami príbehu sú 15-roční školáci, ktorí práve ukončili základnú školu a prežívajú svoje posledné prázdniny pred tým, než sa rozídu na rôzne stredné školy. Stredobodom všetkého je opustená vyschnutá fontána uprostred sídliska, kde sa všetci schádzajú. Hviezdami partie sú dve pekné dievčatá: Bela a Zuzka. Film však sleduje nielen ich osudy, problémy, pocity i chovanie v rôznych životných situáciách, ich lásky, omyly i uzmierovanie. Mozaiku dopĺňajú postavy ich rodičov, súrodencov a ďalších dospelých, medzi ktorými je výraznou postavou najmä starý pán Domorák (Miloslav Holub), ktorý mladých neustále kritizuje. Z partie sa najviac pozornosti venuje mladému budúcemu automechanikovi a muzikantovi Olinovi, ktorý sa z lásky k Zuzane rozhodne opraviť starú fontánu... (TV Markíza)

Han22

Z jedničky jsem si toho moc nepamatoval. Dá se říct, že objektivně je kvalitnější než trashový druhý díl, ale zatímco ten byl zábavnou sondou do divokých devadesátek, jednička je prostě jen teenagerovská romanťárna. Je tu život na sídlišti točící se kolem nefunkční fontány, první lásky, přátelství, hádky, nejzajímavější je bonzácký děda s tragickou minulostí. Dost řídký děj, ve kterém ale nechybí luxusní kozy 16leté Vejmělkové (i její kamarádky), spousta motorek, breakdance! a samozřejmě písničky. Jsou moc fajn všechny je znám a zejména ty od Elánu jsou plné skvělých synťáků, vévodí jim nádherná Ak nie si moja. Mají jen jednu chybu - je jich jen 7 a tak se opakují 2* i 3*. Každopádně lepší, ale méně zábavný film než dvojka. ()

Earl10

Ne zas taková tragédie. Prosťounký příběh má své kouzlo. Příjemné obsazení. Hezké kozičky, promočená trička a neoholená podpaží, klasické osmdesátky. Některé písně jsou povedené. Ale co mě nejvíc ubíjí, tak je tragické zpracování. A tím myslím vizuál, podivné čachrování s kamerou, neskutečně odpuzující rozmazané okraje (rádoby umělecké) a lens frameů tu je ještě více než u Abramse. Takže negativa nakonec převažují, ale film jako takový zas tak špatný není! [40%] ()

Paity

Jedničku beru na milost. Šlo prostě o záležitost, která měla vyplnit určité prázdno na československém filmovém nebi. ()

Paldiny

Historky z predmestia vsadili na rebelskú hudbu, naivné dievčatá, dobrých a zlých chlapcov. Dejová línia sa točí okolo bežných rodinných problémov, spomínaní nostalgikov a snahy mladých preraziť. Film zažil svoju generáciu, tá už však zostarla a zvážnela čím zovšednel aj kedysi revolučný film. Dnešných mladých už Fontána nemá moc čím zaujať. ()

jasse

Neskutečný slepenec čehosi, kohosi, nejméně do 40. minuty jsem měla problém zorientovat se.... Přitom příběh mladých (i starých) ze sídliště je poměrně jednoduchý a prostý a být lépe natočený, byl by to hezký film ze života. Jako dobrá hudba to prostě nespasí. Výstižný komentář: BadoXXII ()

mira007

Slovenský hit Dušana Rapoše - paneláková story, Vejmělková, písničky Vašo Patejdla / Elánu... na dnešek trochu málo, ale ve své době kult, u kterého mne pobavilo obsazení Bábka a dokonce Ondřeje Malého, u kterých jsem si nikdy neuměl představit, že by někdy hráli v něčem pro mladé ( ikdyž Malý v Přátelích zeleného údolí ...). ()

fifi.m

Tento film jsem jako malá strašně chtěla vidět, leč nebylo mi přáno. Představovala jsem si obrovskou romantiku, příběh o jedinečné lásce. Takový dojem jsem získala díky písničkám Joža Ráže, které jsem tenkrát milovala. :) Nyní, po mnoha letech, jsem tento film konečně shlédla. Iluze vyprchaly a já zjistila, že to je podprůměrný snímek. Chvílemi jsem si říkala, že to snad ani není možný, že někdo bych schopen něco takového natočit. Ale i tak to mělo něco do sebe :) Jednu hvězdičku dávám z nostalgie, druhou za závěrečnou fontánovou scénu. :) ()

MartinX.

Lidi, to mi bylo 15 a půl, když jsem to viděl... No, je to blbost, ale to byla i spousta jiných věcí,které jsem tehdy prožíval. Přece nad tím nebudu ohrnovat nos. ()

gombarix

- - - Co mají společného Grace Kelly a Janička Mařasová? Rekvizitní placaté brýle na krátkozrakých očích :-& (šmarija, osmdesátky, kdyby aspoň teda byly na blízko) ()

Merggie

Dušan Rapoš patrí medzi slovenských režisérov, ktorí sa snažia svojimi filmami upriamiť pozornosť na väčšinového diváka. Nazdávam sa, že slovenský film by mal predsa len kráčať cestou autorských filmov, ktoré si nájdu síce menšinového, ale spokojného diváka. Príbeh bol veľmi jednoduchý. Nie je mu čo zazlievať, pretože relatívne verne okopíroval život na sídlisku a zopár krátkych lások. Samotné scény však pôsobili často dezorientovane a niektorí herci boli s kamerou v čase natáčania zrejme vo vojnovom stave. Motorky sa mohli stať vynikajúcim doplnkom filmu, ale pričastá "frajerina" z nich spravila gýč, na ktorý sa naozaj dalo dívať len s prižmúrenými očami. Hudba by ušla, keby sa niektoré z piesní neopakovali do nemoty. Bolo problémom pre tvorcov vytvoriť ďalšie tri, štyri piesne, ktoré by soundtrack trochu oživili? Dialógy boli príliš okaté, predvídateľné a tým pádom nudné. "Ak nie si moja" Vaša Patejdla, niekoľko pokusov o zaujímavé zábery(napr. padajúce roztrhané papieriky, či západ Slnka počas Mopedovej), pohľadná Eva Vejmělková, blúdenie Nemožnej po svete dokonalých, či čiernobiely záver patria do okruhu dôvodov, ktoré Rapošov druhý hraný film vytiahli zo samého filmového dna. Réžia totiž nedokázala skĺbiť teenagerskú romantiku so životom na plné obrátky. Najmä preto vznikol guláš, trochu štipľavý, ale predsa bez korenia. ()

Biopler

Film pre tínedžrov obohatený nádhernými piesňami Elánu, krásna Zuzana, šikovný Olino, škoda len toho, že to končí tak ako to končí - rozchodom. Na konci filmu mi bolo do plaču. ()

AxelWers

Celkom podarený film pre mládež z polovice 80-tych rokov. Vtedy veľký výber nebol a toto bolo aspoň niečo pozitívne zo slovenskej tvorby. ()