Top Gun: Maverick

• USA Top Gun: Maverick (viac)

Viac než 30 rokov v službe. Pochvaly. Vyznamenania. Jediný, kto za posledných 40 rokov zostrelil tri nepriateľské lietadlá. Napriek tomu ho nikdy nepovýšili. Prečo? Pretože je to Maverick. Rebel, ktorý počúva len sám seba. Aj napriek tomu  dostane ponuku stať sa inštruktorom elitných pilotov stíhačiek v programe Top Gun, ktorých má pripraviť na úlohu spadajúcu do kategórie Mission Impossible. Okrem tejto misie bude musieť Maverick zvládnuť ďalšiu náročnú súkromnú misiu. Jedným z pilotov, ktorých má pripraviť na akciu, je Bradley Bradshaw (Miles Teller), syn jeho priateľa a navigátora Goosea. Znalci prvého Top Gunu, vedia, že Goose zahynul, keď sa neúspešne katapultoval z neovládateľnej stíhačky, ktorú pilotoval práve Maverick. A jeho syn ho obviňuje zo smrti svojho otca. Maverick za žiadnu cenu nechce, aby Bradleyho postihol rovnaký osud ako jeho otca. Pritom si uvedomuje, že šanca, že jeden z pilotov plánovanú leteckú operáciu neprežije, nie je vôbec malá. (Cinemart SK)

PauloZ

Dám tych plných protože je to fakt výborné! Neskutečně krásně zmáknutá práce po všech směrech. Podsta starému filmu v moderním kabátu, ale celé to stejně jede na vlně oldskoolu. Žral jsem to od první klapky. Soundtrack je naprosto TOP sám o sobě. A Tom je alien :-D ()

ledzepfan

Jakože vážně? Tohle je ta pecka, která nadchla diváky napříč celým spektrem? Tak to vole ani náhodou.. Obrazově je to fajn, ale jinak je to další generický sequel těžící a fetišizující motivy původního filmu, který není schopný doručit cokoliv nového (Kromě Connellyové a podprahovému vzkazu mladým divákům, že správnej chlap jezdí a vozí svou buchtu na motorce zásadně bez helmy... ikdyž, to už v tom prvním filmu bylo vlastně taky). A je to film s Cruisem, takže tam Cruise zase musí mít běhací scény.. A taky scény kdy se filmaři všemi možnými triky snaží docílit toho aby Cruise vypadal stejně vysoký jako všichni okolo něj (Protože je jedno jestli pilotuješ stíhačku, když jsi malej, jseš prostě v hajzlu..).. Zívám a mažu z paměti. ()

Adasin

Normálně na podobný filmy téměř nekoukám a už vůbec na ně nechodím do kina. Tady jsem ale viděla původní film, který mě bavil a za tímhle pokračováním navíc stojí režisér a kameraman mého nejoblíbenějšího filmu. Teda musím říct, že dvojka Top Gunu je pecka. Jasně, dalo by se říct, že je to starý příběh, jen v novém hávu a aktualizovaný do naší doby, ale je zpracován výborně. Skvěle balancuje na hraně remaku a sequelu. Myslím, že se na něj díky tomu může podívat kdokoliv, zásadní věci jsou vysvětleny nebo připomenuty pomocí flashbacků, znalost jedničky ale určitě není na škodu, člověk se líp vyzná v postavách a pak taky funguje nostalgie. -------- Je to film stvořený pro kino, sledovat ho na něčem menším než je plátno je skoro až barbarství a kdo by se na něj snad chtěl kouknout na mobilu, připravuje se o úchvatný zážitek. Vizuálně nádhernej film, každej záběr je vymazlenej, radost pohledět na každou scénu (duo Kosinski a Claudio Miranda je zárukou vizuálně kvalitního a atraktivního filmu). Samozřejmě vedou scény ve stíhačkách, jak se ve stíhačkách nevyznám, občas jsem nestačila žasnout, co s nimi jde ve vzduchu provést. Už i ve scénách, kdy „jenom“ testovali nějakou stíhačku nebo se připravovali na důležitou misi, jsem občas napětím zatajovala dech, ale finální půlhodinka je ještě dál. Skvěle sestříhaná, neskutečně napínavá, fakt to není jenom tak, tvůrcům se povedlo navodit pocit, že jde o hodně. Nemůžu opomenout hudbu, která všechny scény skvěle doplňuje. ------- Za mě se hodně povedlo i obsazení, zvlášť překvapili Glen Powel (Hangman) a Milles Teller (Rooster), kterého jinak moc nemusím. A teda asi už chápu tu oblíbenost Toma Cruise. Kdybych chtěla být hnidopich, vytkla bych archetypálnost postav, to rozložení je dost podobný jedničce, ale tady to funguje skvěle, všechny postavy dohromady tvoří správněj mix, kdy fungujou jak vážnější tak humornější scény. Všechny postavy jsou navíc zahraný tak, že jsem jim fandila, aby se jim ta mise povedla a bála se o ně. ------ Nečekala jsem, že mě tak dostane zrovna film, kde se lítá ve stíhačkách. Rozhodně na to běžte do kina. 10/10 ()

agentmiky

Původní Top Gun osobně považuji za velmi zdařilý příspěvek v historii kinematografie, tudíž jsem byl jako na trní, jak se povede dvojka. Dvojka, co přistála na velkém plátně s odstupem 36 let. Dvojka, kterou už bohužel nestihl natočit Tony Scott. Dvojka, jež slibovala mnohé...Toma Cruise má snad každý divák rád, jeho zapálení do filmografie je úctyhodné. Já jsem tomuto projektu věřil i díky němu a očekával jsem podívanou, která se mi z hlavy na dlouhou dobu nevymaže. Ale vězte, dámy a pánové, že výsledek mě nečekaně katapultoval do neprobádaných a nebezpečných výšin, neboť se jedná o bezchybné souznění perfekcionalismu. Vše je zde vypipláno k dokonalosti. Fakticky mě nenapadá jediná věc, kterou bych měnil. Tak nejdříve musím pochválit Kosinskiho, Cruise a celý ansámbl tvůrců za nimi za tu poctu jedničce. Málokdy se u sequelu povede člověka navést na tu správnou vlnu nostalgie a při tom nezapůsobit na diváka dojmem, že tohle už někdy viděl. Známé tóny, podobná scenérie, u toho všeho vám slza ukápne. Kromě toho zde Cruise předvádí absolutně mistrovský herecký výkon po všech stránkách. Staronová romantická linka funguje na výbornou (Jennifer Connelly!), nové postavy hýří různorodým repertoárem vlastností (Miles Teller jako Rooster perfektní kastingovou volbou!). I emoce fungují. A ten audiovizuál....Už jen ty sekvence z tréninků s F-18 vám přivodí párkrát zástavu (scéna s ptáky atd.)...A v poslední 30minutovce se rozjede tak neskutečně natočené akční inferno (F-14 a F-18 proti ruským stíhačkám páté generace), že u toho musel chrochtat blahem každý sledující. Jednoduše vše šlape brilantně jako švýcarské hodinky. Další projekce je povinnost. Za mě čtvrtý film v historii, který si ode mě odnáší 10/10. Tady není o čem. Film viděn v rámci ČSFD předpremiéry v Cinestar Černý Most. P.S. Závěrečnou skladbu od Lady Gaga si pouštím už asi posté. Celkově je soundtrack boží! A to kameo Vala Kilmera ? To dokázalo chytit za srdce :) ()

maddy

Top Fun: Maverick. Esencia dokonalého letného hollywoodskeho blockbusteru. Aj so všetkými jeho kladmi a zápormi. Jemne nostalgické, jemne vtipné, jemne romantické, jemne veľkolepé a všetko namiešané presne v takom pomere, aby tu ničoho nebolo málo, ani príliš a hlavne aby pobavilo každého. Je až prekvapivé ako sa druhému Top Gunu podarilo navodiť príjemne nostalgickú atmosféru v prvej hodine a pol aj u tých (myslené mňa), ktorí prvý Top Gun nijako zvlášť neadorujú. No napriek tomu som si dokázal užiť aj tých 90 minút, kde sa po dejovej stránke viac menej nič zásadné nedeje, "iba" spomína na časy a postavy dávno minulé. Dovolím si tvrdiť, že sa to podarilo práve vďaka Tomovi Cruiseovi, ktorý očividne dáva do každého projektu veľké srdce a dokazuje, že je jednou z posledných (ak nie úplne tou poslednou) veľkých hollywoodskych megastar. No a keď už je toho všetkého spomínania tak akurát nastúpi záverečná akčná pol hodinka, ktorá je jednak Kosinskim zase raz (Oblivion) skvelo natočená a hlavne napínavejšia, než všetky tohtoročné filmy dohromady. Napriek tomu, že som si ju neskutočne užil, tak paradoxne to bol aj moment, kedy som si uvedomil, že za plnú paľbu u mňa druhý Top Gun ani náhodou nebude a tu sa musím vrátiť k spomínaným záporom zo začiatku komentára. Aj keď je síce Maverick stelesnením toho najlepšieho čo môže súčasná hollywoodska blockbusterová tvorba vyprodukovať, hlavne na poli blockbusterov pre dospelejšie publikum, tak sa bohužiaľ stále musí hýbať práve v tých bezpečných mantineloch letného veľkofilmu, ktorý nemôže nikoho nijako uraziť a tým pádom ani prekvapiť a dovoliť si čokoľvek odvážnejšie. Síce perfekne zrežírované, zahrané, nasnímané a ozvučené, ale všetko sa odohráva podľa klasických predvídateľných blockbusterových šablón, s predvíteľným smerovaním celého deja a bezpečným zaobchádzaním so všetkými postavami, kde sa reálne nemôže nikomu nič vážne stať (nebodaj, aby niekto umrel). Škoda, s pribúdajúcimi minútami som dúfal, že sa Maverick pustí aj do trocha serióznejších vôd a dosiahne práve ten blocblusterový vrchol, ku ktorému mal v záverečnej polhodine skvelo našlápnuté. Takto však "len" parádna nostalgická letná zábavka a prakticky taká rozprávka pre dospelých, ktorá pobaví naprieč všetkými vekovými kategóriami od 12+ do 60+. CELKOVO: 8/10 ()

Wysch

Já tomu dám plnou. Protože až Tom Cruise přestane dělat takovýhle filmy, už nikdo je dělat s takovým rozpočtem a takovým způsobem nebude. Osmdesátkovej moderní blockbuster (?) jak řemen. ()

Korbitch

Konečně zase jednou vysokooktanový nářez ze staré školy. Armádu nijak zvlášť nemusím, ale sledovat tohle byl balzám pro oči. Velká trefa a pro mě dost možná film roku. Neskutečná audiovizuální darda. Když jsem viděl prvně, že se chystá pokračování Top Gun, tak jsem se mírně řečeno uchychtl. No...a řekněme, že jsem na tom byl ted v kině a jednoduše jsem nevěřil svým očím. Jen ve zkratce. Většina scén je reálný lítání. Drtivou většinu odlétal sám Cruise a já nemám slov, protože ten člověk je neskutečnej blázen. S přehledem strká do kapsy veškerý rádoby akční hvězdy typu Rock nebo Cena. Tenhle malej pindík se fakt naučil létal se stíhačkama a většinu filmu s přehledem odlétal sám. Ve filmu je minimum CGI efektů a maximum vysokooktanové zábavy. Soundtrack, nazvučení, nostalgie, humor, scénář, dialogy...to všechno v tom flmu je prostě....skvělý. Tome, za tohle kurva díky!!! ()

Paxxx.cz

Během posledních pár let se doslova roztrhl pytel s návraty kultovních filmu z 80tých a 90tých let. Nečekal jsem, že zrovna Top Gun: Maverick z nich bude zatím jasně nejlepší. Tom Cruise je prostě pořád frajer, Jennifer Conelly stále velká kočka. Když se k tomu všemu přidá skvělý příběh, výborná kamera, napínavé letecké scény, nostalgie, povedený soundtrack, tak je z toho za mě nejlepší film roku, ke kterému se určitě časem moc rád vrátím a to jsem vlastně ani nepatřil mezi skalní fanoušky prvního dílu. Jediné co bych filmu vytknul je ta dávka několika klišé na konci, kvůli kterých by si většina mladých Američanů poslala při první příležitosti přihlášku do amerického letectva. Pár věcí bych prostě udělal osobně jinak, ale beru to spíše jako detail, který jinak nekazí skvělý výsledek, takže za mě krásných 9/10. ()

Praxis

Dýchne to na vás přepálenými 80tkovými barvičkami, dýchne na vás nostalgie, odzbrojí vás úsměv Cruise a hned to ve vás vyvolá ten dementní úsměv, kdy víte,že jste na té lodi. V IMAXu vás rozsekají letecké souboje, které vás přímo přikovají do křesla a vy tak drtíte prsty na rukou i nohou, aby se nedejbože někomu něco nestalo. I když víte, že se nikomu nic nestane. Apolitický nepřítel, hypermoderní letadla, ale ke konci už to bylo vážně možná příliš over the top. Nakonec silných 90% protože svět potřebuje posledního opravdového pána herce jako sůl. ()

ArsenalEagle

Porno! Původní Top Gun je dobrý osmdesátkový film, který zabaví, má super postavy a film si můžete zamilovat. Jenže pak si někdo po 35 letech řekl, že vezme to nejlepší z původního filmu a udělá z toho další dobrej film. To ovšem moc nevyšlo. On totiž vznikl výborný film, ne, naprosto výborný film! To snad ani sami tvůrci nemohli zamýšlet, že všechno bude tak skvěle fungovat. Po více než 30 letech navázat tak dobře na příběh, tak bezchybně pracovat s nostalgií (Kilmer před kamerou omg!), dosadit Tellera jako Husu juniora, nenásilně dosadit zajímavé ženské postavy, využít fantastický vizuál a mít v hlavní roli Cruise, který už je 40 let ve své životní formě. V novém Top Gunu funguje všechno, nejsou zde hluchá místa a i když jsou některé scény předvídatelné, přebije je překvapení z jiných. Vizuál je dechberoucí, letecké záběry patří k vůbec tomu nejlepšímu, co s letadly kdy vzniklo a k tomu dokonce zbyl čas na vývoj postav a kvalitní příběh. Maverick je ultimátní film a vážný adept na film roku 2022. Připravte si teplé oblečení, protože z dvojky Top Gunu budete mít husinu. ()

sta

Uvědomil jsem si, že potřebuju, aby Tom Cruise každej rok aspoň jednou zachránil svět. Jinak ten rok stojí za hovno. Takže pro letošek máme splníno👍🏾 ()

Jillen

Paralela na útok na Hvězdu smrti. Skvělé úvodní titulky a dosažení hranice 10g. Řemeslně perfektní a asi nejvíc feelgood velkofilm poslední doby. Škoda jen, že to nejlepší bylo na začátku. ()

Bordoshut

9/10 – Doporučuji vidět v kině. Na plátně je to vskutku zážitek, nikdo by si to neměl nechat ujít. Všechny ty stíhačkové sekvence, záběry na kokpity, střelba, ... mají neuvěřitelnou energii a člověka úplně zarazí do sedačky, že pak jenom sedí s pusou dokořán a vyvalenýma očima zírá na tu parádu. Na druhou stranu jsem si tentokrát zachoval jistou míru střízlivé objektivity a své hodnocení nepřepálil. Je třeba se odprostit od velkolepého kinozážitku nasáklého nostalgií a přiznat si, že je to vlastně jenom nadprůměrný akčňák. Na rovinu přiznávám, že to místy bylo trochu natahované a předvídatelné. U této drobné výtky již ovšem moje objektivita končí, jinak jsem na tom zkrátka žádnou chybu nenašel a oslovilo mě to, proto i přes počáteční cavyky dávám plný počet hvězd. Všechny nedostatky bych nastokrát odpustil už jen kvůli úchvatným záběrům stíhaček za letu. Něco takového jsem teda jaktěživ neviděl. Respekt Claudiu Mirandovi. – Hele nepřijde vám, že na člověka, který o sobě tvrdí, že kameru obyčejně nevnímá, ji chválím nějak moc často? K hudbě: dokonale doplňovala akci, další důvod dát tomu plný počet hvězd. Celkově si z kina odnáším super zážitek. Stálo to za to. Ale že by to byl 12. nejlepší film? Kdo ví. Verdikt: "Normálně Cruise nemusím, ale tady mě fakt dostal. Je to srdcař!" ()

slord

Aj keď nie som veľký fanúšik prvého Top Gunu, no očakávania na toto pokračovanie som mal veľké, tie sa nielenže naplnili, ale boli prekonané. Príbeh je síce jednoduchý a priamočiary, no je podaný veľmi atraktívne a okulahodiaco, je v mnohých veciach rovnaký ako prvý diel, dokáže mu vzdať hold a zároveň tie elementy čo sa mi nepáčili v origináli tu fungovali oveľa lepšie. Emočne to šlape skvelo, hlavne vďaka konfliktu medzi Maverickom a Roosterom (synom jeho bývalého parťáka Goosea, ktorého smrť si Maverick neustále vyčíta), pri niektorých scénach sa nedalo ubrániť dojatiu. Po akčnej stránke tomu tiež nemám čo vytknúť, lety stíhačkami vyzerajú úchvatne a hlavne skutočne (za čo fakt klobúk dole, že sa im podarilo preniesť aj divák do kokpitu stíhačky), a záverečný letecký súboj mal tie správne grády, pozerá sa na to krásne a každý záber dostal potrebnú opateru. Casting je tiež super, nestarnúci Tom Cruise si to veľmi užíva a jeho kukuč sa za tých vyše 30 rokov nezmenil, Miles Teller mu sekunduje skvelo a som vždy rád keď tohto herca niekde vidím, aj zvyšok hercov v roliach pilotov je veľmi sympatický a ich vzájomné popichovanie bolo dosť fajn, aj Jennifer Connelly, s ktorou má Maverick romantickú linku mi prišla super a podobne ako Cruise ani ona nestarne. Kosinski na každom fronte u mňa s týmto filmom vyhral a tak je tento snímok pre mňa zatiaľ najlepší filmový zážitok tohto roka. Nemôžem inak ako 10/10! ()

zipper111

Čistokrevný Hollywood se vším všudy. Příběh je klišé, Maverick je prostě nejlepší z nejlepších a pokud by o tom někdo snad pochyboval, hned mu to vyvrátí. Všechno co se tam děje je hrozně předvídatelný a docela úsměvný...takže proč dávám 5*? Protože je to neskutečný náhul co mě v kině přikoval do sedačky a já jsem měl přes dvě hodiny jen přiblblý úsměv a nechápal jsem, kde se tohle vlastně vzalo. Špičkové natočená letecká lahůdka, která možná není ve všem realistická, ale pro laika je prostě neskutečná nálož. Měl jsem často pocit jako bych sám seděl v kokpitu F-18 a kroutil vývrtky, takhle zpocený dlaně jsem měl naposledy snad při Mad Maxovi. 5* a jděte na to do kina! ()

Alementina

Obrecela jsem to, celý film jsem se usmívala..   /// Tsk 25.3.2023 druhý shlédnutí s rodinou...a brečela máma a to vůbec neposlala dej a furt ji nebylo jasný, kdo je kdo... a i já se furt blbě usmívala. Je jedno jak velké je to kýč, je to povedené kýč:) ()

Makky

Číra radosť! Maverick sa ťahá na vlne nostalgie a so snahou navodiť osemdesiatkový feeling ponúka všetko dobré aj hlúpe, čo doba prinášala. Dostali sme jednoduchý film, mimo poslednej 15 minútovky úplne predvídateľný, ale maximálne poctivý a kvalitný, tak ako každý dúfal. Málokoho rešpektujem natoľko ako Cruisa, práve za túto skvelú zábavu a emócie, ktoré mi je schopný ponúknuť. Top Gun chcete vidieť v kine, chcete sa nechať uniesť tým zvukom a obrázkami, ktoré pohltia. Filmy milujeme práve vďaka ľuďom, ktorí robia svoj job takto dobre. ()

Třetí Top Gun se řítí

Třetí Top Gun se řítí