Top Gun: Maverick

• USA Top Gun: Maverick (viac)

Viac než 30 rokov v službe. Pochvaly. Vyznamenania. Jediný, kto za posledných 40 rokov zostrelil tri nepriateľské lietadlá. Napriek tomu ho nikdy nepovýšili. Prečo? Pretože je to Maverick. Rebel, ktorý počúva len sám seba. Aj napriek tomu  dostane ponuku stať sa inštruktorom elitných pilotov stíhačiek v programe Top Gun, ktorých má pripraviť na úlohu spadajúcu do kategórie Mission Impossible. Okrem tejto misie bude musieť Maverick zvládnuť ďalšiu náročnú súkromnú misiu. Jedným z pilotov, ktorých má pripraviť na akciu, je Bradley Bradshaw (Miles Teller), syn jeho priateľa a navigátora Goosea. Znalci prvého Top Gunu, vedia, že Goose zahynul, keď sa neúspešne katapultoval z neovládateľnej stíhačky, ktorú pilotoval práve Maverick. A jeho syn ho obviňuje zo smrti svojho otca. Maverick za žiadnu cenu nechce, aby Bradleyho postihol rovnaký osud ako jeho otca. Pritom si uvedomuje, že šanca, že jeden z pilotov plánovanú leteckú operáciu neprežije, nie je vôbec malá. (CinemArt SK)

eLeR

Čistá nostalgia ... hudobníci brnkli na struny a hneď ma tam mali. Malé výtky by sa z mojej strany našli, ale kašlať na ne. Maverick najlepší z najlepších, a Iceman navždy!! ()

Claw

Tom Cruise očividně popírá zákony stárnutí, protože ve svých 60 letech vypadá prakticky stejně jako v roce 1986, kdy natáčel první „Top Gun“. Navíc, kromě toho, že skvěle vypadá a je v parádní kondici, nadále si vybírá velmi zajímavé projekty, ve kterých může uplatnit svou vášeň pro adrenalinové akce a které navíc potěší nejenom jeho, ale i diváky. Původní „Top Gun“ patří mezi kultovní filmy, a i když je jeho dějové schéma takové klasické "osmdesátkové" lze na druhou stranu říci, že je esencí toho nejklasičtějšího z daného období, a to v míře takové, že ho můžeme směle označit za vrcholný artefakt své doby. Jde v něm o lovestory zasazenou do akčního rámce v prostředí špičkové školy pro nejlepší stíhací piloty, přičemž příběh koření rivalita mezi jednotlivými aktéry i trauma hlavního hrdiny. To vše v okázalé výpravě Jerryho Bruckheimera a zvládnuté režii Tonyho Scotta. O druhém dílu se hovořilo dlouho, a nakonec byl po 36 letech realizován, což je nejdelší časové období mezi prvním a druhým dílem v historii kinematografie. Cruisovou podmínkou pro jeho vznik bylo natáčení v reálných létacích strojích. Herci tak museli podstoupit náročný trénink, aby se naučili snášet přetížení a vklouzli do svých postav. „Maverick“ také nese českou stopu, protože než herci usedli do F/A-18 Hornet, létali v tréninkových strojích Aero L-39 Albatros vyráběných v Aero Vodochody. Upravené Albatrosy byly také využity přímo při natáčení, kdy nesly kamery upravené pro snímání obrazu ve vysokých rychlostech. Většina scén tedy byla natáčena v reálu, nikoliv před zeleným pozadím, což je obrovský klad filmu. Nový „Top Gun“ je paradoxně ještě větší "osmdesátková" jízda než film původní. Od nepravděpodobné zápletky, přes všechny očekávané i neočekávané příběhové kličky, jasnou sázku na zábavnost na úkor realističnosti, až po to mňamkózní finále (a kopírování „Star Wars“). První film respektuji, ale nikterak jsem jeho kouzlu nepodlehl. Rozhodně to ale nemohu říci o filmu druhém, kde to tvůrcům baštím i s navijákem. Film, který dokáže strhnout všechny, kdo byli odkojeni na filmech oné éry před čtyřiceti lety a zároveň i mladé diváky. Za mě je „Top Gun: Maverick“ první trefou letošního roku a parádním letním blockbusterem, který šlape jako hodinky, sluší mu fakt, že byl natočen z velké míry v reálném prostředí a má všechny ty správné ingredience filmového dobrodružství, při kterém se vzdálíte skutečnému světu a jen si užíváte dění na plátně. Klobouk dolů, pane Cruisi (a spol.). /95% + FILM ROKU/ ()

Rocky62

Neřadím se mezi srdceryvné fanoušky prvního dílu, tudíž spousty odkazů mne nechaly zcela chladným, ovšem to mi nebrání konstatovat, že Maverick rozhodně není jen průhledným nostalgickým sequelem, nýbrž skrz na skrz dynamickým, sveřepým a zábavným blockbusterem, jehož ambice míří stejně vysoko jako populární F-14. Komerční úspěch zcela pochopitelný a hlavní tahoun, který nestárne ve své legendární bundě je zkrátka cool pro všechny generace. O technické stránce filmu ani nemluvě. Mě osobně však nejvíce potěšil onen old school nádech, kdy jsem měl pocit, že na mne znovu dýchá aroma filmů z devadesátek. Doba, která už se nikdy nezopakuje a na kterou my hollywoodští fandové vzpomínáme se slzou v oku... ()

Happens

Tak tohle je lepší než první díl. Je to takové kaskadérská senzace ve stíhačkách v přetékajícím macho made by USA filmu. Je těžce vidět, že si to natáčení Cruise fakt moc užil. Connelly je neodolatelná i v jejích padesáti letech. Film o mezigenerační bromance a odpuštění. ()

Chrustyn

Tom Cruise je pořád největší a nejistější hitmaker současného Hollywoodu a jeho nový Top Gun je jak nostalgickou, tak i moderní akční peckou. Letecké scény nikdy nebyly lepší, příběh je přímočarý, osmdesátkový a odsýpá a vlastně vše funguje, tak jak divák očekává a přeje si. Jen zde není nic navíc, nijak to neposouvá akční žánr a vlastně to je pouze nenáročná a řemeslně bezchybná jednohubka, než film roku. Fandové prvního dílu si v klidu mohou přidat * a určitě jim ukápne nostalgická slzička. Není to dokonalé ani revoluční ale nemohlo to asi být lepší. ()

SeBig

Dal sem tomu šanci, ale prostě jedno velký NYCHT. Nuda, nezáživný kecy neni mi sedm abych byl vystříkanej ze stíhaček (a ani v těch sedmi bych vlastně nebyl) sorry. ()

korbitch22

Jednička nepatří mezi mé stěžejní filmy 80. let, i když její kvality uznávám a jednou za deset let nemám problém si jí pustit. Možná i proto sem se odmítal nechat unést hajpem kolem a na film se těšil úplně normálně. Ovšem jestli něco na prvním díle opravdu zbožňuji, tak je to soundtrack, který  na oslavách narozenin smažím pořád, takže když v úvodu zahučel do repráku Kenny Loggins a jeho Danger Zone, věděl jsem, že je vše v pořádku. Scénář prakticky kopíruje jedničku, stejné stěžejní body, stejné situace, jednoduchý scénář....něco znič, bude skoro nesplnitelné a Maverick z toho musí udělat splnitelnou misi....easy. Spousta dojemných scén (čestná role pro Vala Kilmera byl balzám na duši), spousty vtipných a humorných scén, opět dokonalý soundtrack  (kurevský fňuk po Mighty Wings) neskutečné čím dál víc sexy Jennifer Connelly a dokonalá akce která bere dech, exkluzivní finále s uloupením staré F-14 a dokonalý Cruise, který i pro ty největší remcaly potvrzuje nedotknutelného krále Hollywoodu. Neskutečná trefa a jedno z nejlepších pokračování všech dob. 90%. ()

marhoul

Chtěla jsem Top Gun a dostala jsem TOP Top Gun! Neřeším nostalgii, doslovnost, ani klišé. Kdo se rád podívá na cosi, blízké klasice, přijde si na své. Příjemný biják, dávno nebyl podobný. Krom všeho mě potěsila i kombinace Connelly a Davida Bowieho (Modří vědí..), stejně jako kombinace Eda Harrise a zřetelně tikajících Hodin. Val Kilmer lidsky dojal, Prckův počin si své nové příznivce určitě najde a pamětníky potěší. Sedlo mi to, jak to naservírovali a najednou bylo po filmu, po titulcích a já (i banda okolo) seděla v sedadle a vůbec se mi nechtělo odejít. Poctivá, flashback, záležitost, kterou si v kině ještě dám. ()

heyda

Čerstvě z kina. Prostě bomba, takhle se točí blockbustery, Emmerich by se mohl učit. Začátek boží, konec ještě úžasnější a ten prostředek je tam jen, aby se neřeklo :). Určitě by se dalo namítat, že příběh není nic moc, že je to trošku povrchní, ale kamera, hudba, nazvučení, napětí, herci, všechno šlapalo jak mělo. Jestli mnozí říkají, že jde o film roku, tak za mě je to dozajista jeden z nejlepších blockbusterů historie! ()

Stanislaus

K prvnímu Top Gunu jsem se, nepočítám-li tedy Žhavé výstřely, dokopal teprve dva dny zpět, abych se mohl vydat do kina na druhý díl, o němž se nyní všude mluví v superlativech. Vzhledem k tomu, že jsem viděl jedničku až nyní, tak jsem nemohl přistupovat ke dvojce s nějakým nostalgickým očekáváním alá setkání se starými známými po x-letech. První díl je osmdesátkový kousek jako vyšitý, ale rozhodně se mu nedá upřít jistý kultovní status chlapáckého filmu. Druhý Top Gun, který "doletěl" do kin po 36(!) letech, mě v mnoha ohledech vážně mile překvapil. I když z něj opět dýchá ona chlapácká, místy namachrovaná atmosféra, nepůsobí scenáristicky vůbec tak ploše (a lehce hloupě) jako jeho předchůdce, ba dokonce obsahuje nejeden silný moment, který v kině občas zapříčinil hutnou koncentraci cibule. Dále mě potěšilo obsazení sympaticky půvabné Jennifer Conelly a dokonce i Milese Tellera, jehož kukuč mi (podobně jako u Toma Cruise) doposud moc nesedl, avšak v tomto filmu mě překvapil (navíc se maskérům povedlo navodit úžasnou podobnost s Goosem). Chválím též malou, ale o to působivější roli pro Vala Kilmera. Z technického hlediska jde o solidně natočený kousek s množstvím dechberoucích záběrů, z nichž některé nenásilně odkazují na jedničku, zatímco jiné plně využívají dnešních technických možností. Ve výsledku by to nebylo sice čistých pět hvězd, ale musím uznat, že mě tentokrát Maverick opravdu dostal. P. S. "Don't think. Just do." ()

BMW12

Viděno v CineStar Mladá Boleslav. Naprosto luxusní zážitek, ten film je suprový od začátku do konce, nemělo to žádnou chybu a dávám maximální hodnocení jaké jen dát jde. Parádní nostalgický zážitek, je tam několik odkazů na první díl a skvěle na to navazuje právě tento díl druhý. Akce naprosto fantastická, ty záběry z kokpitů stíhaček a z těch bitev, to byla lahoda. Do toho to napětí, jak to dopadne, jestli ten a onen přežijí, no já měl několikrát husinu. Už když film začal a zaznívala hudba tak jsem měl husinu. Soundtrack se povedl na jedničku, skvělá hudba doprovázela celý film. Za mě se jedná o dost možná nejlepší film roku 2022. Edit: O 2 dny později jsem musel na film zajít znovu a opět jsem si ho plně užil a zašel bych do kina i potřetí. Naprosto luxusní hudba provází celý film a po celou dobu jste v maximálním napětí. A závěrečná bitevní scéna, kdy už opravdu letí na nepřítele, to je něco úžasného! ()

Flego

Druhý Top Gun je letný blockbuster na pohľadanie. Všetky možné aspekty úspešného filmu sa tu zišli v slušnej rovnováhe, takže akcia, humor a romantika potešia každého. Cruisov film je moderný, priamočiary, emotívny, s dôrazom na diváka. ()

Ivoshek

Je to vykrádačka a sbírka klišé, ale udělaná řemeslně super. Ke konci je to až humorně přehnaný, ale fungovalo to (v jedničce by tohle nešlo). Prostřední hodina se trochu táhne, ale pak už je to zábava. ALE MUSÍM DODAT, ŽE DLE. ŽEBŘÍČKU TOHLE ROZHODNĚ 21. NEJLEPŠÍ FILM VŠECH DOB FAKT NENÍ. ()

Roman.Ticka

Tom je dnes pan Herec a sekne mu to skoro lépe než před 36 lety. Slovu stařík se může opravdu s klidem pousmát, což udělal a poté TO všem mlaďochům nandal. Určitě na to má i v realitě, kondičku má úžasnou. O srovnání s běžnou generací není debat. Jinak obvykle patosem protkané, ale vkusně natočené konkrétní životní drama o nekonkrétních konfliktech. Vtáhlo do děje, ale velmi lehce a s nadhledem, což presně od kinoprojekce očekávám! 😉✊😍 ()

HellFire

Nevím, jestli je první Top Gun v USA až tak kultovním filmem, jak se ho snaží marketing prezentovat, osobně si z něj nepamatuji prakticky nic. Nebýt Kosinskiho na režijní židli, tak bych návštěvu kina vynechal, protože ačkoliv Cruise a jeho snahu o maximální realističnost obdivuji, nemusím všude poslouchat, jak úžasný borec to je. V samotném filmu je tahle poloha naštěstí velmi utlumená. Naopak kde film vsadil vše na jednu kartu, tak jsou to letecké scény, které jsou prostě neuvěřitelné. Poslední asi půl hodinka vás nenechá vydechnout. Všechno, co vidíte, je opravdu reálné. Nevšiml jsem si žádného CGI záběru, za což si tvůrci vysloužili můj obdiv. A přestože po příběhové stránce nás nečekají žádné velké hody, nemůžu říct, že bych se nudil. Návštěvu kina rozhodně doporučuji. Po posledním zklamání jménem Dr. Strange 2 už mimochodem dávám za pravdu Scorsesemu, který řekl, že komiksové filmy nejsou filmy. Ona je to totiž jen spotřební digitální zábava. Radši bych se podíval stokrát na dvojku Top Gunu, než sledoval generické komiksovky, protože tohle je ta filmařina, kvůli které se chodí do kina. Žádný digi bordel. ()

TheEvilTwin

Jsem unešen tak, jak už dlouho ne. První díl jsem neviděl, jeho fanda rozhodně nejsem (spíše naopak) a čekal jsem od Mavericka průměrné letecké drama, u kterého budu zívat nudou a dám mu přinejlepším trojhvězdu. Film mě ale už po úvodních minutách přesvědčil o opaku a můžu říct, že málokterý snímek si zaslouží kino návštěvu tak moc, jako tento, protože zde je zkrátka všechno na jedničku. Herecké obsazení je nastřilené áčkovými jmény, dunivá a podmanivá hudba doslova rve koule a spolu s neskutečnou do sedačky přišpendlující akcí dělá z TopGunu něco daleko víc než jen film. Jsem přesvědčen, že akce tvoří více než polovinu stopáže, divák se nestíhá nudit a tam, kde jiné filmy tuhle intenzitu podávají až v závěru, nám ji zde tvůrci servírují doslova pokaždé, když stíhačky vzlétnou do vzduchu. Tréninky a manévry jsou dechberoucí, natočeny jsou famózně přehledně a šikovně a samotné finále je pak tak vygradováno, že jsem se modlil, ať nikdy neskončí. Jeden by řekl, že půjde o dvouhodinovou nostalgickou ždímačku řízlou přestárlým Cruisem, která nemá co nabídnout, ale k tomuhle prostě nemám nejmenší výhrady a jedná se jednoznačně o must see nářez, jenž tento rok nemá obdoby - a pokud film těžící z divácké znalosti a nostalgie dokáže zaujmout neznalého diváka, tak je to samo o sobě vypovídající znak kvality. Dlouho jsem se takhle nezapotil. ()

anderson

V dobách, keď aj naším éterom občas zaznievala Berlin a jej óda o tom ako má bohvie prečo "vyrazený dych" dal som prednosť VHS dirtydancingu Patricka Swayzeho a akadémiu TOP GUN som si ponechal až na rok 1989. A už vtedy som "zíral", že je možné nakrútiť absolútne vyprázdnené zábery, ktoré dokážu úbohého konzumného diváka zhypnotizovať až do tej miery, že v tomto tranze vysolí aj svoje posledné peniaze za prvoplánové, duchom chudobné eskapády nezbedných amerických pilotov, tu hrajúcich plážový volejbal, tu jazdiacich na superrýchlych motorkách a tu občas sa preháňajúcich na nadzvukových stíhačkách... No a máme tu nové milénium, Tony je "gone" a Cruise musel evidentne upísať dušu scientologickému satanovi... Inak si zdravým rozumom masívny a rekordný celosvetový komerčný úspech tejto nebetyčnej zlátaniny nedokážem vysvetliť. (28.11.2022) ()

AlfaNumerO

5* ani na za nic. Pořád je to totálně tupý, nikdo tam nechcípne vyjma jedné už skoromrtvoly Kilmera. Jako návrat k 90 klasice však velice povedené, letecké scény natočené bravurně. Jako hroznopodvod považuju, že ten šmejd mrňavej sice v každé scéně vyšší o 10 cm než nekonečná kost Connelly, která je ve skutečnosti o přesně 1 cm nižší, avšak to, že vypadá stejně staře jako banda cucáku se mu už upřít nemůže. 80% ()

claudel

Top Gun a jeho pokračování pro mě znamená nostalgii, dojímání i symboliku z několika subjektivních i objektivních důvodů. Na první díl jsem šel jako malý kluk s tatínkem do maloměstského kina s dřevěnými sedačkami. Po třiceti letech jsme si tento zážitek v maloměstském kině zopakovali ale už v komfortní sedačce, jichž pár naše kino při rekonstrukci pořídilo. Val Kilmer, asi nejdojemnější prvek pokračování - jak se scénář popasoval s jeho životním osudem a alespoň symbolicky jej do příběhu zakomponoval. Tom Cruise, herec, který patří mezi mé nejoblíbenější desítky let, a sakra, ať to dělá jak chce, takhle kdybychom všichni chlapi v šedesáti vypadali, tak je svět plný krasavců. Totéž platí o Jennifer Connelly v ženském kontextu. Neskutečně jsem si každou minutu a každou scénu užíval, souhlasím, že se jedná o jedno z nejlepších pokračování všech dob a letos o jednu z největších filmových událostí. Bojové scény jsou parádně nadupané a hyperkorektnost mi tentokrát vůbec nevadila. Takže nakonec chybělo asi jen "Take my breath away"... ()

Třetí Top Gun se řítí

Třetí Top Gun se řítí