Top Gun: Maverick

• USA Top Gun: Maverick (viac)

Viac než 30 rokov v službe. Pochvaly. Vyznamenania. Jediný, kto za posledných 40 rokov zostrelil tri nepriateľské lietadlá. Napriek tomu ho nikdy nepovýšili. Prečo? Pretože je to Maverick. Rebel, ktorý počúva len sám seba. Aj napriek tomu  dostane ponuku stať sa inštruktorom elitných pilotov stíhačiek v programe Top Gun, ktorých má pripraviť na úlohu spadajúcu do kategórie Mission Impossible. Okrem tejto misie bude musieť Maverick zvládnuť ďalšiu náročnú súkromnú misiu. Jedným z pilotov, ktorých má pripraviť na akciu, je Bradley Bradshaw (Miles Teller), syn jeho priateľa a navigátora Goosea. Znalci prvého Top Gunu, vedia, že Goose zahynul, keď sa neúspešne katapultoval z neovládateľnej stíhačky, ktorú pilotoval práve Maverick. A jeho syn ho obviňuje zo smrti svojho otca. Maverick za žiadnu cenu nechce, aby Bradleyho postihol rovnaký osud ako jeho otca. Pritom si uvedomuje, že šanca, že jeden z pilotov plánovanú leteckú operáciu neprežije, nie je vôbec malá. (CinemArt SK)

Brvis

Upřímně jsem netušil co od toho čekat. Myslel jsem, že to bude až příliš nadsazené z důvodu, že na prvním díle řada z nás vyrůstala, ale spletl jsem se. Maverick toho nabízí opravdu hodně, od zábavy po napětí. To napětí je tady místy až strašné, ale to v dobrém slova smyslu, protože kolikrát se Vám až potí dlaně a doufáte, že daná scéna dopadne dobře. Ve filmu je i hodně zajímavých zvratů a toho si člověk cení, že to není jen rovná cesta, ale i sem tam nějaká ta křižovatka. Mě maverick nadchnul a myslím, že to je jedno z nejlepších pokračování vůbec, ale pořád sedí na trůnu v tomhle jiný film. 8/10 ()

TadashiCZ

Klobouk dolů. Člověk sice může většinu děje očekávat, ale to je tak skvěle natočené a napsané, že může jenom smeknout. Neskutečné. A IMAX stál za to. ()

SkeeveTulp

Děj je jednoduchý, nerealistický a předvídatelný. Ale koho to kurva zajímá?! V rámci žánru dostanete všechno měrou vrchovatou - rebelující hrdina, který překoná své trauma, namachrovaný hlášky, tým držící při sobě, láska, spousta jasných i skrytých vtípků, skvělá hudba... od první vteřiny vás to zatlačí do sedadla, a dvě hodiny uběhnou tak rychle, že ani nepomyslíte na hodinky. Za mě pět plnotučných hvězdiček... a jednu navíc za Jennifer Connelly :-) ()

Trageeed

Nechoďte na filmy, které všichni chválí, protože pak ani 10G nestačí, abyste neměli očekávání jako dva Tomové Cruisovic na sobě. Musíte je vidět první a všem je chválit, aby oni byli vy a vy byli v pohodě...;-) ()

PeteBuck

Tak nám dorazila dvojka Top Gunu. Pokračovanie agitky na letectvo USA. Ako to začalo? Najprv vykrádačkou jednotky, ešte aj titulky a hudba boli tie isté. Ale tentokrát bolo na čo nadviazať. Takže tu nemáme vyučovanie a neskoršiu misiu, ale rovno prednášky Prof. PhDr. Mavericka, CSc., aby za 3 týždne urobil z čerstvých Ing. rovno plnohodnotných, no, minimálne, docentov. Znovu tu máme letecké predvádzačky premiešané nič moc dialógmi a nechýba ani plážový volejbal, pardon teraz plážový americký futbal, aby aj nová generácia ukázala svoje úžasné telá. Všetko sa to nesie v rámci genderovej vyváženosti, nechýbajú ženy, černosi, týpci z latinskej Ameriky, ale nechápem, prečo chýbali Aziati a nejaký queer, či ako sa im hovorí. A slávna misia. Tu to začína pripomínať Hviezdne Vojny, Epizóda IV. Kde Luke Skywalker, zázračný pilot, ktorý predviedol let v nízkej výške, zasiahol cieľ veľký dva metre. Naháňa ho podlý Vader a prdel mu zachráni Han Solo. Len si miesto Luka domyslite Mavericka, miesto Vadera záhadných nepriateľov (Čína? Rusko?, ale veď to je jedno, všetci sú nepriatelia), miesto Hana Sola Hangmana a cieľ nemá 2 m, ale 3 metre. A koniec? Už mi začínal pripomínať Horúce Strely, kedy Topper Harley doletel a pristál na loď bez motorov, krídiel, proste jebol na palubu iba v kokpite s chvostom. Tu pristáli bez podvozku a pri konci iba došlo palivo, ešte že im zostali krídla. Naozaj, keď som to dopozeral, tak som sa smial ako blázon. Lepšie ako jednotka? Nie, iba lepšie natočené. A tak som dal o hviezdičku viac. Pred 34 rokmi sa to dalo viac stráviť a zožrať, toto proste nikto nemôže brať vážne. Nechápem to vysoké hodnotenie. 91 %. Ale tak nečudujme sa, svet sa nám znovu polarizuje, USA potrebuje mať nepriateľov, veď z čoho by žil ich debilný vojensko-priemyselný komplex, a tak treba urobiť reklamu, že nám vlastne de o lidi. Uff, ok, to už citujem Čiernych barónov. Jednoducho srať na lietadlá, americkí piloti dokážu zostreliť vesmírnu loď Enterprise napr. práškovacím lietadlom. Po konci filmu som mál chuť mávať americkou vlajkou. Je mi ľúto, ale takýto film ja proste neberiem. A aj po dvojke Top Gunu poviem to, čo som povedal po jednotke. Topper Harley je stokrát lepší pilot než nejaký trápny Pete "Maverick" Mitchell. A basta. Mimochodom, cameo Vala Kilmera dojalo a potešilo. Jeden z mála bonusov. Už len zostáva dúfať, že niekto natočí na toto Horúce strely 3, zavolajú späť do služby Charlieho Sheena, vykopú Lloyda Bridgesa a príde aj Valeria Golino a pekne to sparodujú. Ale načo? Jednotka povedala všetko. Za lepšie letecké scény, lepšie dýchajúci scenár dávam o hviezdičku viac, inak z toho dýcha more klišé, dej predvídateľný, Cruise je o poznanie starší, aj keď vyzerá celkom dobre, ale tak kto by nevyzeralo dobre, keď sa o neho scientologická cirkev stará ako o poklad, je to ich najlepší PR. ()

pekarekoto

Prídem do kina, som zdesený. Akýsi vojak amerického letectva, tažký macher. Vstúpi do vojenského baru. Pochopitelne tam nechýba (čisto jedna) pekná žena, s ktorou sa samozrejme pustí do konverzácie. Do toho nejake barové konflikty medzi vojakmi v uniformách... Hovorím si. Kolko krát pre boha už som toto videl? Absolutne nič čo by ma zaujalo. Absolutne nič nové. Len dalšia kopia, z kopie, kopia, klišé amerického typu z prostredia amerického letectva. Další akčný nezaujímavý film pre ľudí čo buď filmy vôbec nesledujú alebo nevidia že to všetko bolo k videniu už milion krát inde. Alebo im to je jedno a tak jednoduchý obsah im proste stačí. Najviac ma zarazilo to ako Jennifer Connelly zostarla. To bol môj najsilnejší dojem minimálne z prvých 30 minút.  Potom prišli nejake tie veci čo sa robiť nemajú ale samozrejme Tom Cruise je macher a on ich urobí. Šefovia sa hnevajú. Povýšenie nechce ale každý vie že má na viac. Vojak rebel, letec rebel, američan! Tom Cruise!  Ani neviem ako ale tie takmer nerealizovatelné úkony na stíhačkách a celá tá priprava na takmer nesplnitelnú misiu... Nejako ma to postupne dostalo a bolo to napínavé. Fakt som všetky myšlienky pustil z hlavy a len som sledoval čo sa bude diať. Bolo to dramatické! Pomedzi to občas stále nejake to klišé a dosť odpudivá hudba ako keby som zapol nejake komerčné rádio. Bohužial nešlo preladiť.  Nakoniec aj reálna misia bola super. Len by som to utal v tom ako dokončili všetky manévre a mali sa vzdialiť z miesta. Nechal by som tomu tak trochu otvorený koniec a dal tam písmená. Sledovať ako sa misia dalej komplikuje až nereálne a ako letci unikajú navádzaným strelám a podobne. Už toho bolo príliš... No proste americký akčný film v klasickom slova zmysle... Trápny happy end keď každý každému odpustí a hrdina skončí v náručí ženy ktorú miluje. Pred kapotou auta pri západe slnka. Ak si dobre pamätám... Do toho tá hudba, neviem, kludne to mohla byť aj tá Lady Gaga... Ale všetko odpustené... Dávam 4. ()

TINaMA

Dávám 3*. Nebyl to vyloženě špatnej film, ale stačil by mi doma v obýváku. Po tolika superlativních hodnocení jsem čekala emotivní pecku s výbornýma záběrama z kokpitu letadel a příběhem jak řemen. Nestalo se. Top Gun je jakási nostalgická klasika. Top Gun Meverick je vzpomínkovej fajn film s trochou napětí. Samo, že jsem jim fandila. Ale slzička mi teda ani jednou neukápla. A že bych ho musela nutně vidět zas? Asi ne. ()

Marcecek

Legenda hrá legendu, inak to nejde napísať. Ako zazneli úvodná melódia s 80. hitom, bol som správne naladený. Tom Cruise so svojim chlapeckým šarmom a charizmou ťahá v pohode celý tento blockbuster, nie žeby ostatní herci boli zlí, to v žiadnom prípade, ale Tom je len jeden. Obdivujem ho ako len málo ľudí, borec s veľkým B, pre mňa posledný skutočný akčný hrdina. A teraz film, ten je no... Dávam 5*, takže áno dechberúci, neskutočný, s nevýhodou, že inde ako v kine sa na neho asi neoplatí pozerať. Presne pre takéto filmy vymysleli kiná. Príbeh, môže niekto namietať, možno predvídateľný, ale fungujúci, obalený do krutoprísne fungujúcej nostalgie a emócií. Akčné scény naprosto perfektné, závidím, že v tých strojoch skutočne sedeli, záverečná časť filmu poriadny nárez. Navyše celý film pretkaný nenásilným humorom. Zhliadol som tento film 2 tyždne po jednotke ktorá bola solídna, ale s týmto sa nedá porovnať, ale je potreba ju vidieť, aby to do seba zapadalo. Tento film je povinnosťou aj pre tých, čo chodia na 1 film ročne, nedá sa inak ako doporučit, verte mi, oveľa by ste prišli. ()

xmahlerx

Létající blábol. Skvělý akční scény, u kterejch jsem se dobře bavil, jsou pohřbený pod tunama patosu. Pohřbený scény jsou poté exhumovány, zapáleny, pochcány a pohřbeny znovu posledníma cca 20ti minutama poté, co velký zlý nepřítel dostane na prdel báječnými hochy (a jedním skorodůchodcem) v létajících strojích. Kdyby nechali Mava zemřít v ruskočínském sněhu, bylo by vše únosné až dobré. Scéna, kde Maverick halucinuje těsně před smrtí, jak se setká s Goosem v nebi, by byla určitě lepší než to, co mi bylo ve Slovanskym domě naservírováno na podnosu z hoven. Hláškou „řikal jste, ať nemyslim“ se očividně řídili i scénáristi, neb repliky připomínaj něco, co jde jen těžko označit za normální lidskou interakci. Neurodilo se, předsedo. ()

Kritickej

7/10 Testosteronová jízda s nesmrtelným Tomem, který mladým letcům ukazuje, kdo má víc železnýho ptáka. Je to zábava, má to emoce, ale ten současný hype je rozhodně přepálený. Ideální kino film, ale doma už si to znovu nepustím. ()

gatuso

Takova americka vojenska picovinka. Melo to spad az na par wtf momentu a samozrejme s dukladnym durazem na narativ o armade USA chranicich sve spojence pred potencialnimi nepriteli. Ted si dali zalezet aby na nikoho neukazovali ale fanousek US Army a anglosaskeho videni sveta si do role nepritele snadno dosadi Rusko nebo Cinu.  Z tohoto pohledu - geopolitickeho - je neuveritelne ze tento smer a narativ lidi dal prijimaji i po tolika pruserech ktere US Army dokazala provest za poslednich 40 let pri existenci vetsiho zpravodajskeho povedomi obcanu... ()

babuška odpad!

Neskutečná sračka, kopírka původního scénáře, škoda se dívat, dějově předvídatelné, tak jako v jedničce musí někdo při cvičení zemřít, knír toho vola připomíná německého pornohrce z let osumdesátých, za mně ztráta času ()

Sopholojong

Tu zaverecnu, dvojitu akciu (F14 vladne), by ani majstri Cameron a Nolan nenatocili lepsie. Praca so zvukom na najvyssej urovni (spolu s Batmanom najistejsi adept na "plesouna"), fyzicka praca v kokpitoch (lapal som po dychu s pilotmi), realisticke "launche" rakiet, kobercaky, prelety cez kanony, nad pustou, pot, zrychleny tep... vsetko par excellence. Ale mne este vacsiu radost urobili prave komorne sceny typu "replikovany" uvod odletov a priletov na USS carrier s "faltermeyerovskym" motivom, nasadenie starej kozenej bundy a jazda motorkou, stretnutie s Jennifer v bare (ach Connelly, cim si milfkovskejsia, tym si mrdavejsia), plazovy vol... ehm rugby (ta piskacia pesnicka na nezaplatenie), stretnutie s Valom v pracovni (gulal som hrachy), uplne zaverecne, klasicke porsche pred hangarom etc. No a ked vam tieto dva elementy vyjdu nie na sto, ale stodvadsat percent v letnom blockbusteri, ktoremu som neveril uz od zaciatku a pasoval ho na drvivy prepadak roka, tak to si zasluzi dva "roger-ebertovske" palce nahoru a masivny potlesk. Kosinski mi uhranul uz druhym Tronom a Oblivionom, tu moja viera v neho, ako to najpremakanejsie reziserske zbozi, este viac zosilnela. Este raz takto excelentne Joseph (akurat ten Spiderhead ma matie) a moja top "directors" 10 sa zacne otriasat v zakladoch. Pre toto (a moje deti) zijem! Emocie, zimomriavky, ohurenost technickym aspektom, gradacia, melancholia a obrovska NOSTALGIA. Nic tu nie je navyse a nicoho tu nie je malo. PS: Miles Teller je setsakra skvely herec, dajte mu uz niekto oscarovu rolu! PS: A konecne letny film, do ktoreho nikto nema potrebu prepasovat LGBTQ, alebo do oci bijuceho "utlacaneho" negra. ()

marra82

Uuf.. tak to nevim, jestli tohle nekdy dokazu dokoukat.. strucne z uvodu- maverick, kapitan, porad rad jezdi na motorce bez helmy, a je porad stejnej idiot, coz dokaze hned na zacatku, kdyz necha vybouchnout letadlo ve vyvoji za kdo vi kolik (set) milionu dolaru. na zakladnu se vrati pesky, a kapanek ohorelej, cestou se stavi ve "stylove vidlacky" krcme, kde obdrzi sklenici vody a informaci o tom, ze je stale jeste "na Zemi"..za to dostane padaka od svyho nadrizenyho, kterej na druhou stranu neni ohorelej ani trochu, ackoli mu pri maverickove startu odletela strecha nad hlavou.. nicmene je trosku nasranej, a tak povida- "druh, jako vy, kapitane, je na vymreni." a maverick na to- "mozna, ale ne dnes." ...strih, a maverick je v baru. konverzace s barmankou ala- "jeste nepatris do staryho zeleza, nemluve o tom co ses za frajera". vojclove v baru jsou taky porad stejny idioti, soude podle rozhovoru, ktery spolu vedou, a porad hrajou kulecnik a chlapacky u toho juchaj... dal nevim, ale obavam se, ze pointa uz je venku a prekvapeni nebude... 90% .? to dam nekomu, komu se tohle podari parodovat ()

johnysd

Tohle je pokračování co chceš. Takhle to má vypadat, ten správný poměr klišé, chlapství až na dřeň a zároveň to nepůsobí jako parodie. Maverick je prostě pán oblohy a i kdyby letěl na rogalu tak mu to budeme žrát. ()

TondaCer

Tak to byla jízda, která se jen tak nevidí! plusy Režie. To že je Tom Cruise báječný herec je jasné, ale pochvalu si zaslouží opravdu každý herec.  Kamera i střih. Skvělá byla rozhodně i hudba na které se podíleli hvězdy jako Zimmer či Lady Gaga, které sice obecné moc nemusím, ale tady odvedli dobrou práci. No a samozřejmě největším plusem je, že se film nenatáčel před zeleným plátnem, avšak rovnou v kokpytu stíhačky! mínusy Obyčejný předvídatelný scénář, což ale ani moc nevadí. celkem 90% ()

DanlinDan

Toto je naprostá senzace. Jak Maverik hned první den rozdrtí všechny. Průběh filmu šel předpokládat. Ale konec? To jsem ztratil dech. Jak zachránil svého kolegu a ještě byl sestřelen. Jak se ve staré stíhačce snaží dostat zpět na loď. Nejlepší pasáže filmu. Díky tomu, že záběry ze stíhačky nejsou CGI dělá ty záběry fascinující a úžasné. Tom má nejlepší akční filmy. A toto je jeden z jeho TOPU. Scénář sice není nějak úchvatný, ale i přesto to má něco do sebe. ()

Třetí Top Gun se řítí

Třetí Top Gun se řítí