Top Gun: Maverick

• USA Top Gun: Maverick (viac)

Viac než 30 rokov v službe. Pochvaly. Vyznamenania. Jediný, kto za posledných 40 rokov zostrelil tri nepriateľské lietadlá. Napriek tomu ho nikdy nepovýšili. Prečo? Pretože je to Maverick. Rebel, ktorý počúva len sám seba. Aj napriek tomu  dostane ponuku stať sa inštruktorom elitných pilotov stíhačiek v programe Top Gun, ktorých má pripraviť na úlohu spadajúcu do kategórie Mission Impossible. Okrem tejto misie bude musieť Maverick zvládnuť ďalšiu náročnú súkromnú misiu. Jedným z pilotov, ktorých má pripraviť na akciu, je Bradley Bradshaw (Miles Teller), syn jeho priateľa a navigátora Goosea. Znalci prvého Top Gunu, vedia, že Goose zahynul, keď sa neúspešne katapultoval z neovládateľnej stíhačky, ktorú pilotoval práve Maverick. A jeho syn ho obviňuje zo smrti svojho otca. Maverick za žiadnu cenu nechce, aby Bradleyho postihol rovnaký osud ako jeho otca. Pritom si uvedomuje, že šanca, že jeden z pilotov plánovanú leteckú operáciu neprežije, nie je vôbec malá. (CinemArt SK)

Bogrant

Nostalgické spomínanie, pocta Scottovi, prehĺbené emócie, neskutočná akcia, správne zakomponovanie vedľajších postáv, jednoduchý, v podstate kopírovaný príbeh, ale vylepšený a vyspelejší oproti originálu, Tom Cruise. Je to reálne, vzrušujúce, namakané i vtipné, hollywoodsky potešujúce. Vedel som, že ma to bude baviť aj ako nefanúšika pôvodného filmu, ale že ma zaujme Cruisove rozpytvávanie všetkých Maverickových životných strastí, dilém a odkazu, snáď ešte viac než samotná letecká atrakcia, ktorá sa doslova dostane po kožu, som absolútne nečakal. Blockbuster roku, minimálne. ()

vaclav.g.kar

Tak to jsem opravdu nečekal. Původní Top Gun je něco co mi nikdy nic moc neimponovalo. Ovšem pokračování je výborná nostalgická jízda. Není vůbec co vytknout. Cruise je fakt frajer. Connelly je na svůj věk půvabná. Kilmer chytl za srdíčko a Teller sekunduje jak mu síly stačí. Do trojky bych se ale nepouštěl. 85% ()

matous20063

Před samotným shlédnutím jsem se kouknul na pár recenzí na youtube, a tak nějak všichni tvrdili že je to velice dobrý film, pak jsem se kouknul na ČSFD kde to mělo 91% a tím pádem jsem čekal že to bude fakt bomba. Ale nevím, nevím až tak moc mě to neoslnilo, na to abych to podle mělo být na 91%. Ale chápu lidi kterým se to na tolik líbilo. Ten film je velice dobrý, příběh byl byl hodně jednoduchý ale je skvěle doplněn jinými side-story. Kamera je naprosto ůžasná i díky ním se mi při finálovém dogfightu klepali kolena. Celkové zpracování je na vysoké úrovni, ale jak jsem řekl prostě mi tam něco chybělo a ani nevím pořádně proč ale furt je to super film. 80% ()

Nataniel73

Priznám sa, že pôvodný Top Gun som nevidel už veľmi dlho napriek tomu si pamätám jeho jedinečnú atmosféru a tak som bol zvedavý ako na mňa zapôsobí v kine jeho pokračovanie. Tom Cruise značne zostarol, napriek tomu by mu asi málokto hádal 59 rokov. Hrá stále rovnako (v jeho prípade ani nezáleží na tom ako dobre) a filmy v ktorých účinkuje sú zárukou kvality (Posledný samuraj, Rain Man, Interview s upírom atď.). Ku kvalitným filmom bezpochyby treba zaradiť aj nový Top Gun. Dôvody sú zrejmé. Strhujúce letecké súboje, dych berúce zábery, kvalitný dej a v neposlednom rade atmosféra, ktorá robí z filmu Top Gun čosi viac ako ponúkajú bežné akčné filmy. Chvíľami som mal pocit, že sledujem nejakú namakanú počítačovú hru, ktorá ma totálne pohltila. Tvorcom sa nedá uprieť poctivosť, s ktorou pristupovali k filmu aj z hľadiska deja samotného. Až som si uvedomil ako hrozne mohol remake Top Gun dopadnúť. Našťastie nestalo sa a presne týmto štýlom a úctou k originálu by sa malo vždy k podobným (často riskantným) pokračovaniam vydarenej prvotiny pristupovať. Na plný počet to nie je, ale slušné 4 hviezdy za slušne odvedenú prácu si to rozhodne zaslúži. A nebudem ani porovnávať, ktorý Top Gun je lepši pretože sa to nehodí. Návštevu kina však môžem len odporučiť. ()

kuba650

Tak tohle byl nářez. Na začátku vám film potvrdí, že je to ten Top Gun, který si pamatujete a který chcete vidět. Začínáme sekvencí na letadlové lodi a v pozadí hraje ikonická hudba. Prostě scéna, jak vystřižená z prvního filmu. Avšak, když se pak Maverick dostane zpět do Top Gunu, jakožto instruktor, začíná teprve ta pravá jízda (nebo spíše let). Scény z prvního testování nových letců se pro mě staly jedny z nejoblíbenějších a nejzábavnějších z celého filmu. Střed filmu se nese v duchu rozhovorů a budování vztahů mezi charaktery. Díky tomu mi všichni přirostli k srdci a to až do té míry, že jsem o ně měl v určitých chvílích strach. No a pak je tu finální mise, která je napínavá, strhující a dechberoucí, když si pak myslíte, že už je konec, tak jste na omylu a následná akce je naprosto neskutečná a ještě velkolepější než samotná mise. Akce je zde prostě dokonalá a záběry z kokpitu tomu jen napomáhají. Všichni herci zde podávají vynikající výkony a je vidět, že se do své role opravdu ponořili. Film svému předchůdci nedělá jen dobré jméno. Vzdává mu poctu a i když se drží jeho podoby, vylepšuje ho na další úroveň. Tento film se pro mě stává kandidátem na film roku 2022. ()

Tobinos

První Top Gun mám moc rád a Top Gun: Maverick ještě víc. Bál jsem se že tu lidi v recenzích přehánějí, ale je to opravdu super film, který navazuje na svého předchůdce a musím říci že ho i lehce předčí. Nikdy jsem nevěděl na co koukat když si doma pustím prvního Top Guna a teď už to vím. Za mě zatím film roku. 92% ()

JimWalker007

Moderný look a zároveň nádherný pomník osemdesiatkovým akčákom. A možno začiatok renesancie, ktovie. Kosinski vyvážene našejkroval akciu, romantiku, humor, drámu, ozdobil to nostalgiou a divákom už stačí pripútať sa v sedadle kina a konzumovať plnými dúškami divokú jazdu do nebies a späť. ()

Mufinek_16

Tak tohle bylo pro mě bylo obrovské zklamání. Čekala jsem mnohem víc a bohužel musím říct, že první Top Gun se mi líbil víc, protože to přineslo alespoň trochu něco nového. U tohoto filmu se to ale vůbec nepovedlo, celé to bylo jedno velké klišé, místy až trapné. Atmosféra nebyla žádná, vůbec mě to nevtáhlo, jelikož všechno bylo až moc předvídatelné. Během scén, kdy Maverick říkal "Talk to me Goose" jsem si fakt přála, aby s ním mrtvý Goose promluvil, byla by to sice blbost, ale aspoň nějaký zvrat by se za celou tu dobu stal. Po celou dobu jsem se nudila a nakonec jsem se musela soustředit jen na herecké obsazení (viz Miles Teller a jeho scéna na pláži a nebo Val Kilmer, který se zde objevil i přes jeho zdravotní stav), protože kromě velmi pěkně natočených záběrů ze vzduchu to byla jediná věc, na kterou se dalo koukat. Nemůžu také opomenout velmi průměrné vtipné scény, které ale film tak trochu zachránily, což je dost smutné. Jediný konec stál za to - byl temnější, všechno doslova jelo tak, jak mělo a navíc jsem si mohla užít krásnou hudbu. No jo, člověk by ani neřekl, jak moc si může užít titulky... ()

Jaroslaw

9/10 Dámy a pánové,takhle se točí poctivé návraty značek.Letadla a stíhačky nemusím a první Top Gun není vyjímkou,avšak dvojka to povyšuje do nebeských výšin.Po dramatické rovině,kdy se Maverick srovnává s minulostí a řeší zde problematický vztah s Goosovým synem je alfou a omegou celeho filmu a po emoční stránce mě to vzalo a funguje zde na jedničku,stejně tak emoční návrat Icemana.Ano akce je tu na špičkové úrovni,co se týče vedlejších postav i oni tu mají potřebný čas a prostor na to aby jste si je oblíbili a co je nejdůležitější aby jste se o ně báli v klíčové misi v závěru.Ano po příběhové stránce to není něco extra originálního,co by jsme v jiných snímcích neviděli avšak vše je vyprávěno se ctí a srdíčkem k původní látce.Takže ano nový Top Gun je fenomenální zážitek a rozhodně doporučuju,pač takovýchto poctivých hollywoodských snímků je jak šafránu a po všech stránkách to nejlepší co jsme zatím mohli v kině vidět tento rok. ()

motyka52

Když film umí zabrnkat na správnou strunu, je to paráda, a ani pak nevadí, že to příběhově vlastně není nic moc. Spíš nic, než moc. Ale když já měl tady už úvodních titulků nutkavou touhu vyndat mobil a začít googlit, kde v okolí se koná nejbližší letecký den. Na příběh sere pes, když to má tak úžasně natočené letecké scény, skvělý fan service a poslední půlhodina je esence popcornové zábavy. ()

DIATOR05

Na druhý Top Gun jsem se velice těšil, ať už z toho důvodu, že je to pokračování kultovního filmu z osmdesátek a tak na to jdou i starší generace, ale i díky traileru, který byl úžasný. Čekal jsem dobrý blockbuster a povedené pokračování prvního kousku, ale nikdy by mě nenapadlo, že to bude až tak dokonalý. Ano, dle mého je to téměř dokonalé s chybami, které ani nelze počítat. Příběh je vážný, není tam nucený humor, jak už je zvykem v nynějších filmech, ale i tak je ho tam trochu a funguje. Audiovizuál je kulervoucí, kam se ta technika posunula za tu dobu je neskutečný. Akce jsou vynikající, jsou přehledné a napínavé. A taky jsou převážně praktické. Postavy jsou geniální, skvěle napsané a fungují i díky hereckým výkonům. A hudba byla dokonalá. Ale co je pro mě nejdůležitější byly emoce, ty emoce, které jsem zažil u tohoto filmu jsem si ani nedokázal představit. Tudíž geniální příběh s vynikajícím audiovizuálem a dechberoucí akcí. Za mě bezpochyb 10/10. ()

ErwinMasaryk

Tohle je prostě nádhera! Naprostá nostalgie, ale i přidané nové, moderní prvky ze současnosti. Ať si myslíme o Tomovi a jeho scientologii cokoli, tak jsem toho názoru, že to je poslední akční hrdina z 80. let, který umí natočit vynikající film a na jeho filmy se budu koukat, až budu v důchodu. Ano, jsou tam klišé a kdo má hodně filmů nakoukáno, tak ví, jak to asi dopadne. Jenže já tam cítím obrovskou úctu k jedničce, dělání filmů ve stylu 80. let se pro mě hodně těžko hledá a tento film to zaručeně je!!! Tomovo přístup dělat to všechno reálně je ohromující. Klidně půjdu do kina znovu. Skvělí herci, akce, napětí a ve 4DX je to nezapomenutelný zážitek. Díky Tome a celému týmu Top Gun, že se dá i dnes natočit pořádný film, kde je vše v pořádku. PS: Žádný feminismus, genderová nebo rasová vyváženost = tak to má být!!! :) ()

charles3

Jedna z nejvydařenějších "dvojek" všech dob a když vezmu v potaz jenom ty natočené s podobným časovým odstupem, tak zřejmě ta úplně nejlepší. Přiznám se, že před premiérou se mi hlavou honily nejrůznější úvahy, přání a obavy, V duchu jsem si říkal: Mohli by tam pod úvodní titulky zopakovat ten úvodní song z "jedničky" (a dali ho tam!), mohli by tam dát i tu skladbu před závěrečnými titulky (a dali ji tam!), ale za žádnou cenu ať tam znovu nedávají Take My Breath Away (nedali, huráááá!), mohli by tam dát pár záběrů s Goosem z jedničky (a dali je tam!), mohli by tam najít menší roli pro samotného Kilmera, navzdory jeho zdravotnímu handicapu (a dali ho tam!), ale v žádném případě tam (kvůli její současné vizáži) nedávat znovu McGillisovou, ať už ve flashbacích, nebo v cameu (nedali, hurááá!). Fakt jsem ani po druhém vidění nepřišel na to, v čem to mohli udělat ještě lépe. Hodnotím 90 %, ale vzhledem k tomu, jaký se tvůrcům ještě navíc podařil divácký hit, zaokrouhluji nahoru. ()

jizvoun

Rozhodně to je poctivý film natočený především s láskou k původní verzi. Samozřejmě se tu člověk nevyhne typickému americkému klišé, kde nejlepší piloti na světě jsou samozřejmě z USA, USA opět někde na zemi zachraňuje demokracii, hrdinové tu unikají smrti opravdu jen o fous, ale... tady je mi to prostě fuk, je to poctivá filmařina naplněná poctivou a napínavou akcí, kde 2 hodiny v kině utekly jako voda a já to rozhodně chci vidět znovu. ()

futislav

Kdybych měl film hodnotit po dějové stránce, tak by to byl takřka propadák. Americké vojenské a rodinné hodnoty, prostinký a předvídatelný děj a spousta ohraných scén. Co mne nakonec přimělo dát čtyři hvězdy jsou naprosto unikátní scény s nadzvukovými stihačkami. Je tam pravda i dost technicko - fyzikálních kiksů, ale oko laika je mine bez povšimnutí. Například brýle by se při přetížení 9G zcela jistě rozpadly a skla se vmáčkla nebohému pilotovi do očních důlků, nejvyšší konstrukční rychlost F 18 je 1,8 Ma, F-22 1,96 Ma, takže nějakých deset Machů je silně přitažených za vlasy. Ale jinak velmi dobře technicky zvládnutý film. ()

roddny

Nestarnúci Tom Cruise v starej F-14 dokonale doladil perfektnú emóciu, ktorú vo mne film zanechal. Výborne vyskladaný dej, nádherné scenérie, nenudil som sa ani minútu. Všade samozrejme nesmelo chýbať veľa amerických vlajok, ale celkový dojem to určite nepokazilo. K tomu sa ešte Hans Zimmer postaral o výbornú hudbu. Takže odomňa má film bez zaváhania 5 hviezdičiek. Odporúčam vidieť. ()

Ewilka

Dějová linka hitu z osmdesátek vylepšená o několik levelů výše. Tak nějak by se dal popsat nový Top Gun: Maverick. Dvojka téměř identicky kopíruje původní příběh, řada scén si je podobná jako vejce vejci. A přesto sedíte zaražení v sedačce a hltáte každou vteřinu. Reálné letecké záběry povznesly tenhle film na úplně jinou úroveň. Kam se hrabe veškerý CGI. Takhle vypadá poctivá filmařina. Je úplně jedno, kolik klišé v novém Top Gunu je. Dechberoucí akce, perfektní soundtrack, západy slunce, sympatičtí hrdinové, vtip, nějaká ta romantická linka a osmdesátkový vibes. Po překombinovaných snímcích, které ve finále nemají hlavu ani patu, je to příjemná změna. ()

DeJiF

Do háje, že mi to ale trvalo se do toho kina dostat a to mi v tom nebránil ani covid-19... ach moment ten už neexistuje. Vlastně jsem si nejdřív chtěl zajít na Doctora Strange, jenže než jsem se k němu dostal už ho promítali jen v Praze, Ježek Sonic 2 byl dávno za vodou a zbývala mi tak poslední naděje: Lightyear. To by ho ale proradný Špalek nesměl dávat jen v CZ dabingu. Naprosto otřesen a zklamán projížděl jsem s poslední nadějí na kvalitní filmový zážitek seznam právě uváděných filmů a do očí mi padl Top Gun: Maverick. Musím se přiznat, že o Top Gunovi jsem neměl skoro ani zdání, něco málo jsem slyšel, ale povětšinou mě to nezajímalo, původní film jsem doposud neviděl a proto jsem mu nevěnoval nějak moc pozornosti. Pak Top Gun vstoupil do kin a ta čísla mě přiměla zpozornět. Co mě tak překvapuje ještě více je, že se film na slušných 91% stále udržel. Od pana Jozífka Kosinského jsem viděl předtím pouze dva snímky a to konkrétně TRON: Legacy, které zapůsobilo maximálně vizuálem a do týdne jsem ho zapomněl a pak Oblivion, které opět zaujalo maximálně cool sci-fi vzhledem a příběh byl naprosto průměrný až hloupý. je tak skvělé vidět, že se Jozífek značně zlepšil ve svém řemesle. Top Gun: Maverick od začátku překypuje skvěle napsanými dialogy, hlavní postavy si okoukáte doslova v prvních patnácti minutách v jedné scéně v baru a celkově Top Gun působí takovou tou old school atmosférou, jako ze starých amerických filmů a to nejen díky hudbě. Příběh je přímočarý, ale zároveň ne úplně předvídatelný, od začátku víte, jaký je cíl a motivace postav, ale nedokážete přesně odhadnout jejich osudy. Dobře působí i propojení mezi původním filmem, nad čímž jsem teda musel chvíli zapřemýšlet, než jsem to pochopil, díky mé neznalosti originálního Top Guna. Je zcela zřejmé, že hlavním tahákem filmu je akce. A ta je nutno říct fenomenální, produkce Toma Cruise a Christophera McQuarrieho tu jde opravdu znát a nejednou mě snímek přinutil jen napjatě sedět a očekávat, jak všechno dopadne. O kameře ani nemluvě, prostě paráda. Jediná věc, co ve filmu ne až tak dobře funguje je vztah mezi Maverickem a ženou za barem jejíž jméno jsem s prominutím zapomněl, charaktery nemají příliš dobrou chemii a vyžadovalo by to ještě trochu více budování, přesto i toto duo nabízí hromadu pěkných scén, nad kterými jsem se občas pousmál. A jedna má osobní výtka, která ale nemá vliv na hodnocení filmu a to je Bob (Baby on board, pochopíte, až se na to kouknete). Bob je absolutně geniálně navržená nerd postava, která má ale tak zatraceně málo prostoru, že to je až škoda, já si ho každopádně od prvního záběru kde byl naprosto zamiloval. Celé se to pak uzavírá do kulervoucího finále, na které se postavy v průběhu celého filmu pilně připravovaly. A to je stejně dobré, jako celý zbytek filmu, snad až na takové dva momenty mírně hloupé příhodnosti, kdy je někdo  v háji a najednou přiletí záchrana. Jenže mi to tvůrci uměli prodat tak dobře, že jsem snad ochoten jim to i odpustit. Podtrženo sečteno, Top Gun: Maverick je poctivě odvedená práce, prvotřídní letecký old school akčňák na kterém je málo co vytknout. Jozífku tleskám. () (menej) (viac)

Třetí Top Gun se řítí

Třetí Top Gun se řítí