Top Gun: Maverick

• USA Top Gun: Maverick (viac)

Viac než 30 rokov v službe. Pochvaly. Vyznamenania. Jediný, kto za posledných 40 rokov zostrelil tri nepriateľské lietadlá. Napriek tomu ho nikdy nepovýšili. Prečo? Pretože je to Maverick. Rebel, ktorý počúva len sám seba. Aj napriek tomu  dostane ponuku stať sa inštruktorom elitných pilotov stíhačiek v programe Top Gun, ktorých má pripraviť na úlohu spadajúcu do kategórie Mission Impossible. Okrem tejto misie bude musieť Maverick zvládnuť ďalšiu náročnú súkromnú misiu. Jedným z pilotov, ktorých má pripraviť na akciu, je Bradley Bradshaw (Miles Teller), syn jeho priateľa a navigátora Goosea. Znalci prvého Top Gunu, vedia, že Goose zahynul, keď sa neúspešne katapultoval z neovládateľnej stíhačky, ktorú pilotoval práve Maverick. A jeho syn ho obviňuje zo smrti svojho otca. Maverick za žiadnu cenu nechce, aby Bradleyho postihol rovnaký osud ako jeho otca. Pritom si uvedomuje, že šanca, že jeden z pilotov plánovanú leteckú operáciu neprežije, nie je vôbec malá. (CinemArt SK)

dr.horrible

To je tak, keď furt pracujete a do kina na nového Cruisea sa dostanete až deň potom, jak vyjde na nete. 🥹 Jednotku neznášam, je to zostarnutá, prežitá, machistická sebeparódia, čisto len pre Američanov. Najhorší film Toma, aj Tonyho. Ale komerčne najúspešnejší hit roku 2022, s nadupaným trailerom a 90% na čsfd, nemôže byť iba hype. A jedná sa vlastne od prvého momentu (doslova) o prehliadku premenených šancí. Kde by iný film začínal neúspechom, Kosinski stupňuje úspechy. Odčiarkava po jednom jednotlivé body a hrá vlastne čisto na žánrové formulky a ich napĺňanie. To máte tréningy, zlého admirála, povinný pohreb… A robí to dušou starosvetsky; romantická ženská postava je milfka, je tam skoro erotická scéna, liečenie starých mindrákov. Dávkovanie jednotlivých atribútov, ktoré divák očakáva, prehliadka možností súčasnej techniky, emócie. Pozitivizmus. Dokonca sa vyhol zobrazeniu akéhokoľvek záporáka (ponúkalo by sa Rusko, že?), od začiatku bojujeme len proti nášmu nepriateľovi, aby sme ochránili našich spojencov… v neurčitosti pokračujeme až po osobný stret, kde sa zjavia anonymní vojaci v helmách bez vlajky. Pretože cieľom tohoto výletu je cesta. Úprimne som od prvých minút zapieral nohy do podlahy, v závere som sa bránil slzám. Dve hodiny som za zvukov hudby, akú nepočúvam, sledoval tému, ktorá ma nezaujíma. A dve hodiny som sa pri tom usmieval jak idiot. Absolútne by som to nečakal, ale k augustu je nový Top Gun (zatiaľ) filmom roku. Ps: Keď už sme pri veciach, ktoré nerobím, ja napríklad nesledujem trailery. Nikdy. Iba v kine, kde nemám na výber. Takže som videl tieto tri: 1. Mission Impossible. Cruise v chrobáku s Hayley Atwell, ktorá má väčšie kozy jak je kapota, Rebecca Ferguson v jednej zo svojich najikonickejších rolí, a aj tak sa ani jedna nechytá na Vanessu Kirby. To bude žrádlo! Bez Toma by Hollywood nebol Hollywoodom. 2. Jan Žižka. Vizuál rozprávky z produkcie ČT, záver už v ukážke a Ben Foster ako hlavná hviezda. In your dreams. :) 3. Black Panther. Wakanda Forever. Haters gonna hate. Aj ja som svojho času na jednotku nadával. Je to cool superhrdinský film, ale verím, že jeho nominácie (a oscary) sú z väčšiny súhrou komerčného megaúspechu, lobingu a trafenia sa do povinných diverzitných kvot. Ale toto je skrátka trailer roku. Pôrod pod vodou, politika, súboj elementov, Bob Marley. Vždycky si takto pripomeniem, že treba mať otvorenú myseľ, pretože ohŕňať nos nad čímkoľvek, len z princípu, je proste vždy rovnako detinské. A je úplne jedno, či sa jedná o komerciu, art, MCU, alebo horory. Žiadny hejt nie je viac než póza. Pss: Okrem Twilightu, to je sračka. ✌️ ()

HoneyBunny

Čtyři hvězdy ale s odřenýma ušima. Pokračování Top Gunu se zdá být zbytečné. Původní příběh si nevyžadoval pokračování, nikdo ho ani nevyžadoval. A přesto funguje. Kosinski naprosto skvěle hraje na nostalgickou notu a když se spustí hlavní hudební motiv doprovázený sexy záběry stíhaček (tvůrci úspěšně navazují na skvělý vizuální styl Tonyho Scotta), tak ani já se neubratím přiblblému úsměvu a chuti pěstí Mavericka podpořit. A to původní Top Gun rozhodně nepatří mezi mé oblíbené filmy. Úvodních dvacet minut je skoro dokonalých. Vyžehlený Tom Cruise, který stále disponuje Maverickovým chlapeckým šarmem, retro motorka a kožená bundička, zdánlivě nemožný úkol, který Mav samozřejmě zvládne. A pak nastoupí hlavní story, která je zpětně strašně jednoduchoučká a předvídatelná. Dokonce i "nepřítel" je anonymní, takže necítíte žádné velké riziko. Seznámíme se s novou generací elitních pilotů, kteří mají charaktery, které lze shrnout jendou větou ("namachrovaný leader", "nenápadný brejloun"...). I nová (staronová) Maverickova láska v podání stále krásné Jennifer Connelly nenabízí žádnou hloubku nebo cokoli, co by zvýšilo tep. Hlavní roli tu mají kousky ve stíhačkách a jediný pořádný konflikt to má Mav a syn jeho mrtvého parťáka z prvního dílu. Tohle je zkrátka jednoduchoučká retro pohádka, která ale má dostatečné srdce na to, aby u diváků vyvolala odezvu. I proto sklízí pochvalné recenze. Po rocích vykalkulovaných marveláckých superhrdinovek Top Gun: Maverick působí jako vřelý a lidský projekt. Jo a není woke a necpe divákům do hlavy nějaký "message". A to se cení. ()

Kudly4

Před pár dny, jsem si neplánovaně udělal opáčko prvního dílu, takže bylo konečně na čase zhlédnout i tohle pokračování. Naprostá pecka, akce našlapaná, Cruise excelentní, hudba parádní, extrémně emocionální ! Nejsem fanouškem stíhaček, letadel a podobně, ale v každé takové kategorii, je vždy jeden klenot a v té letecké to je právě Top Gun: Maverick. ()

Anderton

Prekvapilo ma, nakoľko je Maverick retro a vsádza na nostalgiu. Je to trochu ako BR 2049 a našli by sa aj iné diela, ktoré mieria na pôvodné publikum. V tomto prípade ale asi pôjde o väčší hit, pretože Cruise a stíhačky do kín nalákajú aj mladých divákov, ktorí originál nevideli, respektíve k nemu nemajú nostalgický vzťah. Sequel pôsobí do určitej miery ako remake, prvá hodina môže nepripraveným divákom pripadať až príliš staromódna a pomalá, tá druhá sa už ale rozbehne a finále má dve časti, čiže to vážne šľape. Pozoruhodným faktom je, že nová misia (upgrade oproti originálu, kde išlo iba o to skončiť akadémiu ako najlepší) má anonymného nepriateľa, takže sa žiaden štát nemôže ozvať, proti komu tí Amíci tentokrát broja. ()

Frajer42

Myslím, že jsem jeden z mála diváků, který považuje předchozí díl za absolutní píčovinu. U tohoto pokračování jsem tedy neměl vůbec žádná očekávání a nenechal jsem se vyvést z míry ani velmi kladným hodnocením. Nějaká nostalgie a podobné nesmysly tedy nemají na moje hodnocení prach žádný vliv. Zcela otevřeně se však musím přiznat, že jsem si toto pokračování více než užil. Jako taková akční jednohubka to funguje zkrátka parádně. Myslím si, že snímek naprosto perfektně odhadl tu hranici mezi humorným nadhledem a dramatem. Akční pasáže jsou poté pastvou pro oči, jakkoli popírají veškeré fyzikální a gravitační zákony. Nesmírně zajímavý mi přišel děj, který navzdory vysoké stopáži neskrývá mnoho slabých míst. Jo a moc bych si přál vypadat v 60 letech jako Tom, ten člověk snad nestárne. [83 %] ()

Kothy

Tak nakonec se povedlo něco, co asi nikdo nečekal. Nový Top Gun je neskutečný nářez! Tom Cruise i na prahu 60ky předvádí neskutečné kreace. Je to prostě ve všem lepší jak jednička. Pokud člověk dá stranou děj a nějaké osobní spory hlavních postav, pak už stačí se jen nechat pohltit neskutečně napěchovanou akcí. Člověka to úplně zarazí do sedačky a má pocit, že sedí v kokpitu spolu s hlavními hrdiny. Letecké scény jsou šíleně promakané a našlapané. Nepřítel je tentokrát neznámý, takže politická agitka moc nehrozí. Tým elitních pilotů dostane za úkol splnit nesplnitelnou misi a Maverick je má na to připravit. Vše ale zkomplikuje a věci nejdou podle plánu. Povede se jim provést tuto šílenou akci bez ztrát na životech? Určitě film doporučuji v kině, nebudete litoval. "Co znamenají ty znaky? Nemám tušení." :D ()

MikeCool

Přiznám se, že první Top Gun jsem viděl den před "dvojkou." Stručně řečeno, tenhle filmový kult jde absolutně mimo mě. Byť verze 2022 pokračovala ve stejném stylu, jako verze 1986, ta novější se mi v jistých částech líbila daleko více. Paradoxně nejvíce se mi líbilo úvodní dvouminutové intro, kde elektrizující hudba v letním kině dodávala neskutečnou atmosféru. A závěrečná akční vzdušná honička též stála za to. To vše mezitím byla pro bohužel docela zívačka. ___ (11. Filmový víkend ČSFD, Letní kino, Boskovice) ()

boshke

Mám pocit, že i kdybyste chtěli, aby se vám nový Top Gun nelíbil... tak byste to nedokázali. O jedničce si jako většina lidí myslím své, rozhodně ho nepovažuji za dobrý či kultovní film. A kdyby se žena z ČSFD projekce nevrátila nadšená do té míry, že chce jít ještě jednou, možná bych Maverickovi i odolal... O Kosinskim jsem si po Tronovi a Oblivion taky myslel svoje a měl jsem ho za režisérského patlala... ale očividně jsem se mýlil. Nový Top Gun je prostě skvěle natočený old school film a takové se už moc netočí... tak na něj běžte a užijte si ho ;) 100% ()

DwayneJohnson

Nostalgický, dojemný, nádherný. I když jsem nikdy nepatřil mezi skalní fanoušky jedničky, tak musím otevřeně říct, že dvojka mě do slova a do písmene rozsekala. Až na dřeň a to se mi stává málokdy, ale tady to funguje na víc, než na sto procent. Včetně božského Toma Cruise, stále nádherné Jennifer Connely a hlavně uvěřitelného a perfektně natočeného příběhu. Masterpiece! ()

teutates

Rozhodně "Maverick" Big Ball. Top Gun po 30 letech v lepší formě než v 90 tkach... Velký návrat a ja doufám, že budeme pokračovat. 9/10 ()

Ant

Před filmem bych dávala varování, že není vhodný pro jedince se slabším srdce. Neskutečně napínavé, vynalézavé, dojemné a tak úžasně to odkazovalo na původního Topguna, že mi to tahalo snad za všechny nitky u srdce. Odcházela jsem ubrečená a neskutečně spokojená. Kosinski a Cruise zachraňují tímhle po všch směrech opravdovým filmem dnešní umělý CGI Hollywood a já velmi ráda zaplatím za lístek i podruhé. Velký heart emoji. ()

Slartibarkfast

[ČSFD projekce] Po vizuální stránce velice povedená a ukrutně nostalgická chuťovka se spoustou flashbacků, při kterých srdce fanouška zaplesá. Na druhou stranu, kostra příběhu je v podstatě totožná, hrdinský patos se vkrádá do každého záběru, ale není to nutně nepříjemné. Ono ve výsledku není ani potřeba vymýšlet nic nového. Jde o to ukázat to divákům jinak, vtáhnout je do děje, užít si samotné natáčení. A to se, myslím, povedlo. Tuším, že takový film už nikdo nenatočí. Definitivní tečka za letci z Top Gunu. Za mne jeden z favoritů na film roku. 85% ()

nascendi

Tak a mám to za sebou. Videl som 20. najlepší film v celej histórii filmu. Rýchloposun som použil iba minimálne. Na druhej strane som sa usmial viackrát, ako na niektorých filmoch zaradených medzi komédie. Celý život som bol presvedčený, že úspech v armáde sa dosahuje presným, prísnym a neodkladným plnením rozkazov (samozrejme iba vtedy, ak veliteľov nevyberajú podľa politickej príslušnosti). Tento a mnoho ďalších filmov ma presviedča, že najdôležitejšie je byť v správnom čase na správnom mieste a mať kopec šťastia. Neviem či je tento film lepší ako pôvodný Top Gun a je mi to vcelku jedno. Osobne sa mi aj tak najviac páči paródia z Horúcich striel. ()

silentname

Veľká pochvala všetkým, ktorí na tomto pracovali. "Top Gun: Maverick" prekonal moje očakávania a skutočne priniesol jeden z najlepších filmov roka a už tie súčasné percenta o tom hovoria (92%). Môžem otvorene povedať, že zachovali dostatok zábavy z prvého "Top Gun", no dali filmu oveľa dospelejší podtext. Kým originál bol podľa mňa najlepšie vhodný pre 12 ročných chlapcov, ktorí budú chcieť mať doma model stíhačky, aby s ňou mohli lietať po izbe, Maverick je určený už viac dospelým divákom. Ktorí viac precítia tú emocionálnu rovinu celého príbehu. A to film zvládol skvele. Ale to nie je jediná vec, čo robí toto pokračovanie lepšie oproti originálu. V prvom rade mám pocit, že som sa z tohto filmu dozvedel niečo viac. Máme reálne nebezpečenstvo, čaká nás skutočná hrozba, treba sa pripraviť na misiu a vďaka tomu tréningy pilotov sú oveľa dynamickejšie a silnejšie. Pretože chápeme reálne čo sa stane ak zlyhajú a nebudú schopní naplniť svoje ciele. Je tu veľké množstvo adrenalínových momentov, veľká dávka kvalitných vizuálov a všetky scénky letov vyzerajú absolútne úchvatne. Okrem toho všetci do toho dali svoje srdce a život. Je tu veľké množstvo scénok, ktoré ma citovo uchvátili, jedna z najsilnejších je tu pre mňa časť medzi Maverickom a Iceom. No nejde o jediný skvelý moment filmu. Rovnako je toto jeden z mála filmov, ktorý môže mať za sebou 2 finále a nepôsobiť, že naťahuje čas. Naopak, to funguje bravúrne. Dokázal som sedieť v kine počas celej doby a vôbec sa pri sledovaní nenudiť. Toto je jedno z najlepších filmových pokračovaní, aké som kedy videl a rovno hovorím, ak máte možnosť vidieť to v kine, využite to. Je to fantastická jazda od začiatku do konca. Klobúk dole Jospeh Kosinski a ďakujem ti za tento filmový zážitok. Hodnotenie: A+ ()

Pedestrian

Ta mise byla příliš nespecifikovaná, abych ji dokázal považovat za nějak důležitou, ale čert to vem, film o tom, jak úžasní dokážou být lidé a stroje. A nádherná technická stránka, žádný hnusný CGI jako u posledních marvelovek. ()

Slarque

Na letadlech jsem nikdy neulétával, takže ani první Top Gun pro mne nebyl nijak zásadní dílo. Ale tady musím uznat, že pokud tedy filmový svět potřeboval jeho pokračování, tak to sotva mohlo dopadnout lépe. Akce je špičkově nasnímaná a přehledně sestříhaná a ani dialogové scény mezi ní nenudí. Scenáristé se sice opět nepředřeli, ale asi všichni věděli, že diváci v tomto ohledu moc nároční nebudou. ()

Arsenal83

Vzletné frázy ako "film roka" či dokonca "jeden z najlepších filmov, aké som kedy videl" hraničia s uviaznutím v nejakej nostalgii či sebaukájaním sa len pri pohľade na stíhačky. Tento film nie je lepší ako originál. Stíhačkový pretlak bol síce cítiť až v guliach, ale okrem toho film ničím neprekvapil, prináša veľa akcie, ale aj pátosu. Ale za 30 rokov nedokázali napísať lepší scenár? V podstate za dve hodiny neuvidíme žiadny poriadny príbeh, všetko sa v podstate orientuje na letecké scény a plytkú romantiku. Medzi dvomi hercami s viditeľne vyžehlenými tvárami. ()

Třetí Top Gun se řítí

Třetí Top Gun se řítí