Top Gun: Maverick

• USA Top Gun: Maverick (viac)

Viac než 30 rokov v službe. Pochvaly. Vyznamenania. Jediný, kto za posledných 40 rokov zostrelil tri nepriateľské lietadlá. Napriek tomu ho nikdy nepovýšili. Prečo? Pretože je to Maverick. Rebel, ktorý počúva len sám seba. Aj napriek tomu  dostane ponuku stať sa inštruktorom elitných pilotov stíhačiek v programe Top Gun, ktorých má pripraviť na úlohu spadajúcu do kategórie Mission Impossible. Okrem tejto misie bude musieť Maverick zvládnuť ďalšiu náročnú súkromnú misiu. Jedným z pilotov, ktorých má pripraviť na akciu, je Bradley Bradshaw (Miles Teller), syn jeho priateľa a navigátora Goosea. Znalci prvého Top Gunu, vedia, že Goose zahynul, keď sa neúspešne katapultoval z neovládateľnej stíhačky, ktorú pilotoval práve Maverick. A jeho syn ho obviňuje zo smrti svojho otca. Maverick za žiadnu cenu nechce, aby Bradleyho postihol rovnaký osud ako jeho otca. Pritom si uvedomuje, že šanca, že jeden z pilotov plánovanú leteckú operáciu neprežije, nie je vôbec malá. (Cinemart SK)

Tomyš

Fenomenální poctivé osmdesátky v umně střízlivém moderním naservírování. Hodně rozumný kompromis. Poctivá filmařina a úžasný divácký zážitek. ()

Dunadan

Od úvodných minút neuveriteľne našlapaný, z technického hľadiska majstrovsky vypiplaný a po audiovizuálnej stránke neprekvapivo strhujúci blockbuster, ktorý hravo prekonáva všetko, čo som v tomto roku zatiaľ videl. Top Gun: Maverick je jednoducho vynikajúcou nadstavbou pôvodného filmu a absolútna povinnosť pre každého fanúšika veľkolepých kinozážitkov. Nebohý Tony Scott sa môže z hollywoodskeho nebíčka spokojne usmievať! ()

Dispenz

Celkové hodnocení: 9/10    Art: 9/10    Akce: 9/10    Vtip: 7/10    Napětí: 8/10    Láska: 7/10    Soundtrack: 9/10        5/2022  &  8/2022 ()

husokachna

Kroťme nadšení, pořád je to "jenom" Top Gun. A to skoro doslova. Maverick jako by prvnímu Top Gunu z prdele vypadnul, včetně (teď už ne tolik) homo řádění na pláži. Jen je s použitím modernějších filmařských metod (v tom nejlepším smyslu slova) prďáčtější a topgunovitější. Když Goosův syn Rooster začal na klavír hrát úplně stejnou písničku, jakou hrál i Maverick v jedničce, skoro mě po vzoru Sněženek a machrů po dvaceti letech ztratili. Bylo to čím dál tím víc cheesy a já už začal lámat hůl. Ale když se sedlo do tryskáčů, dvaskáčů a všech ostatních skáčů, narval mi Maverick všechny protiargumenty a příprcy do chřtánu. A tak i když je všechno v tomhle filmu tak trošku hloupý, tak trošku klišé, tak trošku stokrát viděné, Top Gun číslo dvě je tak neskutečně dobře udělanej, že všechny tyhle mínusy servíruje tak, že je z nich v závěru jedno obrovský plus a přiblblej úsměv na tváři při odchodu z kina. Ano, tohle je asi ta filmová magie, které se nám v poslední době tak zoufale nedostává. Víťa dal čtyři, ale dal by čtyři a půl, já tedy musím dát pět intenzivních přetížení. PS: Pořád to ale beru trochu jako podvod, protože stíhačky jsou prostě cool. Ale nutno přiznat, že i to se dá posrat... ()

Brejlil

Nostalgie se objeví už u loga Don Simpson/Jerry Bruckheimer Films a zůstane až do konce. Nejsem žádný velký fanoušek prvního Top Gunu, i přes ikonické montáže a solidní letecké scény mi vždycky připadal trochu mimo. A teď jsem dostal tohle: remake, jen s trochu jinou zápletkou, a trochu starším hrdinou. Stále stejný kapitán Pete "Maverick" Mitchell, co žije ve starém hangáru se stihačkou z WWII a vydává se na testovací let i přes rozkazy nadřízených, dostane úkol. Úkol, který je zdánlivě nad lidské schopnosti a ve kterém se musí překonat. Ne jako letec, ale jako člověk. A to je snad největší klad tohoto filmu, že postavy jsou uvěřitelné. Nejsou ze života, to ani náhodou, ale jsou mnohem lepší než namachrovaní frajírci jedničky. Co ovšem posílá Mavericka do naprosté špičky, je technické provedení. Záběry do kabin F-18 jsou nepopiratelně pravé, přetížení deformuje hercům tváře a brání jim mluvit, letouny se v divokých manévrech míhají úzkými kaňony a všechno je snad skutečnější než skutečné. Ne že bychom nedostali kvalitní CGI efekty, ale jsou to opravdu jen efekty, nikoliv digitální bordel. K tomu se přidává drtivý zvuk a opravdu jsem měl pocit, že jsem v letadle a chvílemi jsem napětím ani nedýchal, i když bylo jasné, jakými cestami se příběh vydá. Kupodivu nechybí ani humor, ani romance, ani hrdinství a všechno funguje. Jde o neskutečně vypulírovaný blockbuster staré školy, kterým si Cruise, asi poslední filmová hvězda Hollywoodu hodná toho jména, staví pomník nadživotní velikosti. Ale po právu. A kdo při záběrech vyleštěného Mustangu, koupajícího se v zapadajícím slunci, neměl aspoň trochu vlhké oči, asi to nebyl film pro něj. ()

Muel

| Paramount Pictures | Okej, je to pecka. Čo sa týka akčných scén, či už záberov z kokpitu alebo zvonku - je to plnohodnotná, číra blockbusterová filmárčina so všetkým čo k tomu patrí. Možno trebalo trocha viac expozície niektorým pilotom, možno linka s Connelly nebola tá najzaujímavejšia na svete, ale tá nostalgia a nasadenosť všetkých zúčastnených to všetko s prehľadom pochováva a Kosinski s McQuarriem tu predvádzajú remeslo, ktoré by malo všetkých lákať do kina a zarábať miliardy - to sa naštastie aj deje a ja som nesmierne rád. Oproti jednotke je to - nemusíme sa baviť, proste vo všetkom lepšie a epickejšie. Stačí vám vedieť tú podstatnú informáciu z jednotky, ktorá ťahá celý film a na nej je tu postavené všetko emocionálne. Choďte na to. Tento film si to zaslúži možno najviac z celej tohtoročnej filmovej ponuky. Viac TU. | Hodnotenie: 9/10 | ()

Nolanofil

Momantálne 11. Nej film na CSFD to určite nieje. Každopadne v rámci svojho "flight" žánru a letného blockbusteru je to špička. Ani sekundu som sa nenudil a snad prvý krát po dlhej dobe mi bolo jedno, že film ma klasické klišé a ide podla predvidatelného scenára. V IMAXe som si to užil, jak opening, tak nadupané finále s unikátnými akčknými sekvenciami a vlastne aj všetko medzitým. Tom Cruise si podobne ako svojho času Steve McQueen, Jackie Chan, stavia separatnej pomník do filmového análu, ktorý nebude možno plne docenený filmovými cenami ale milovníkmi filmu. Je to vzácnosť, vážme si ju. O pár rokov ked sa Tom Cruise rozhodne vrátiť na domovskú planétu na vesmírnej lodi ktorú bude určite sám pilotovať, nám budu servirované bezpohlavné CGI vyplachy od ceckatého Diesla a jemu podobných fušerov. ()

Caine

Nechápu to - asi zázrak. Nesnáším Cruise a tady byl podle mě opět hrozný. Film je to hrozně patetický. Ale přesto mi to uteklo jako voda a vůbec mi tady ty skutečnosti nepokazily zážitek. :-))) Jenom je to možná trochu naivní, příliš korektní (prostě neznámý nepřítel, ani jednou jmenovaný, se stíhačkami páté generace), Roosterovi by mělo být ke čtyřicítce, Maverick asi musí používat neviditelný přehoz přes motorku - jinak jedna scéna moc nedává smysl. Jinak je to ovšem jízda! Ale taky tam bylo překvapivě docela humoru, Icemana a jedna milá romantická scéna se dveřmi... :-) ()

Greg25

Kouzlo dvojky Top Guna je v atmosféře, načasování i v tom, že takovéto filmy se od 90. let netočí. Hodně patosu, hodně předvídatelného, ale duší podobné jako původní Top Gun, ale i devadesátkové blockbustery typu Armageddon. S citem pro vykreslení hlavní postavy, dospělejší, ale přesto stejné. Nechci říct, že to je navoněné béčko, ale pravda je taková, že je. Velkofilm, béčko a obojí mu to žerete. 80% ()

bozka10

Tak teraz som že v kine odpadol.Tom Cruise je absolútny kaper a vrátil ma v čase o 25 rokov do zadu a totálne mi urval dekel.Takto excelentne pokračovať po tak priepastnej dobe a mať z toho pocit ako by od prvého Top Gunu neubehol ani deň je kurva dobrá robota.Brutálne silná nostalgia a emócie ,ktoré somnou lomcovali prakticky celý čas je niečo, čo už som dlho nezažil.Brutálne som sa bavil a díky Tom, že si ma na chvíľu vrátil zase do puberty.Paráda. ()

LukyNike

Perfektní herecké výkony. Obraz a zvuk 100%. Po asi 5 letech v kině (Dolby Atmos 4k) naprosto úžasné. Ale hlavně super příběh. ()

poet

Je to v podstate jednoduchý priamočiari a predvídateľný príbeh, lenže tak dobre dobre natočený že radosť pozerať. Po dlhej dobe som bol v kine takže zrejme ten zážitok bol o to intenzívnejší. Tipujem že zvuk aj kamera majú šancu na oscara. Jožko Kosinsky je proste macher a ten vizuál je proste pastva pre oči. Akcia vo vzduchu bola totálne nabušená. Tom Cruise ukazuje prečo je stále najväčší hitmaker Hollywoodu a  aj vo svojom veku mu proste tu "mladícku nerozvážnosť" veríte. Dlho som rozmýšľal že či dám 4 alebo 5* nakoniec ma presvedčila Lady Gaga :) ()

majec4

Skvely zazitok umocneny tym, ze som si to pozrel pod holym nebom. Mozno ten zvuk nebol tak top ako to tvorcovia zamyslali, ale ja som si to uzil aj tak. Ano, u mna to ma na plny pocet, tie niektore letecke sceny vas zarazia do sedadla a uvolnite sa az par sekund po skonceni danej sceny. Zazitok fakt.  Kedze ale 90% pribehu bolo jasnych este pred samotnym filmom, tak treba uznat ze objektivne tomu v pohode stacia 4*. ()

M1k9

Asi se to nedalo natočit lépe. Dech beroucí akce magnetizuje a prochází celým tělem. Střípky nostalgie, opravdu jen střípky. Mrazivá atmosféra! Tom Cruise absolutně top herecký výkon jako vždy.   10/10 ()

Warhorr

Obsahuje spoilery : Ach jo, čtyři hvězdy nebo pět ? Rozhoduji se při psaní této recenze. Začátek filmu brutální návrat do historie a nostalgie jako prase, už to mě dostalo a já tušil, že se chystá něco velkýho. Snad nestárnoucí Cruise ze sebe vyšťavil co se dalo a ukázal všem, že rozhodně nepatří do starého železa. Vynikající kamera, zvuk a píseň Hold my hand. Tady bych to viděl minimálně na nominaci na Oscary. Dechberoucí záběry stíhaček a simulovaných soubojů. Ach a ta Jennifer, nějaký pátek jsem ji neviděl a zase jsem se zabouch a můžu si začít vylepovat plakáty, sviňo jedna. Nejkrásnější milfka pod sluncem. Škoda jen, že jí tady nebylo více a ten vztah mezi ní a Tomem mohl být přeci jen o něco hlubší a klidně i romantičtější, i kdyby se měla natáhnout stopáž. V tomhle aspektu se mi více líbila jednička. Ty voe...čtyři nebo pět ? Sere mě jedna věc a to je závěr filmu. Ve chvíli, kdy zjistíme, že Cruise přežije tak jsem předpověděl přesně co se stane, a taky že jo. Miles mu zachrání život, oba dva uniknou ve stíhačce, zneškodní nepřítele, náhle se něco posere a vypadá to s nimi bledě, jenže se objeví Hangman a zachrání je, k tomu trošičku dramatu s přistáním, no prostě totální hollywoodský klišé jako při Pearl Harboru s Affleckem a Hartnettem v akci. Měli nechat Mavericka umřít, utnout to a hotovo. A zcela upřímně si myslím, že by kolem filmu nebyl takový hype, nebýt prvního dílu, na který se to v určitých momentech odkazuje a lidi to vede k již zmíněné nostalgii. No a tady je právě ten ''problém'' a mám to tak i já. Asi to vypadá, že si spíše více stěžuji než chválím ale co už, seru na to. Pustím si si Hold my hand, vzpomenu si na film a jdu do kolen a jsem z toho všeho úplně hotovej. Takhle návykovej song tu nebyl ani nepamatuji. Já hold nemůžu, letošní nejlepší kinozážitek, posílám to tam, full house párty. 5/5. ()

Gulde

Po všech těch letech čekání, odkladů, a nakonec i tragické smrti původního režiséra Tonyho Scotta, jsem se konečně dočkal druhého dílu Top Gunu. Nutno dodat, že všechna ta chvála, kterou jsem na film do této chvíle slyšel, je na místě. Ve své podstatě se jedná o letecké orgie. Trochu jsem se bál přehnané patetičnosti, ale ta je tu servírována ve vcelku srozumitelný dávkách. Mou další obavou byl výskyt toho, co ničí celou řadu pokračování slavných filmů, a to je přehnané, ba až chorobné odkazování na díl předešlý. A to je v Top Gun: Maverick také velmi dobře vybalancováno, a to i přes to, že ty odkazy, ba až celé scény odkazující na jedničku, jsou tu docela dost četné. Dlouhá a náročná práce a veškerá příprava tohoto filmu je na něm dost dobře patrná. Koneckonců stačí si přečíst i sekci Zajímavosti k tomuto filmu tady na ČSFD - například absolvování stíhacího výcviku pro všechny herce. Je vidět, že pro Toma Cruise - tohohle akčního šedesátníka s vizáží elegantního čtyřicátníka - byl tohle srdcový projekt. Však právě první Top Gun byl vlastně to, co Cruise katapultovalo ke hvězdám. A tenhle film si určitě za rámeček může dát také. (Cinema City Liberec, 16.7.2022). ()

Třetí Top Gun se řítí

Třetí Top Gun se řítí