Top Gun: Maverick

• USA Top Gun: Maverick (viac)

Viac než 30 rokov v službe. Pochvaly. Vyznamenania. Jediný, kto za posledných 40 rokov zostrelil tri nepriateľské lietadlá. Napriek tomu ho nikdy nepovýšili. Prečo? Pretože je to Maverick. Rebel, ktorý počúva len sám seba. Aj napriek tomu  dostane ponuku stať sa inštruktorom elitných pilotov stíhačiek v programe Top Gun, ktorých má pripraviť na úlohu spadajúcu do kategórie Mission Impossible. Okrem tejto misie bude musieť Maverick zvládnuť ďalšiu náročnú súkromnú misiu. Jedným z pilotov, ktorých má pripraviť na akciu, je Bradley Bradshaw (Miles Teller), syn jeho priateľa a navigátora Goosea. Znalci prvého Top Gunu, vedia, že Goose zahynul, keď sa neúspešne katapultoval z neovládateľnej stíhačky, ktorú pilotoval práve Maverick. A jeho syn ho obviňuje zo smrti svojho otca. Maverick za žiadnu cenu nechce, aby Bradleyho postihol rovnaký osud ako jeho otca. Pritom si uvedomuje, že šanca, že jeden z pilotov plánovanú leteckú operáciu neprežije, nie je vôbec malá. (Cinemart SK)

ShotgunED

Čistokrevný 80-ový macho film. Tak jako první díl, nikdy to nebude aspirovat na oskary, nenutí vás k zamyšlení, právě naopak bude rád, když přemýšlet přestanete a mozek z tohodle vynecháte, protože těch oslích můstků a nesmyslů je sakra víc než dost. Zápletka a celé vedení filmu je až dětinsky a naivně přímočaré, ale je to přesně ten film, kterému tyhle věci odpustíte, užijete si ho a vychutnáte si tu jízdu od začátku až do konce. Spojení technické stránky, chemie aktérů, kvalitních leteckých záběrů, správně a vhodně umístěný humor plus odkazy na předchozí díl a sakra velká porce nostaligie. Prostě Cruise a spol. jako jedni z mála dokázali namíchat ten správný kokteil a udělat úctyhodné pokračovaní, tak jako se málokomu předtím povedlo. Objektivním pohledem bych tomu dával horší 4 hvězdy, ale kokteil zmíněný v předchozí větě mi to vystřeluje na plnou palbu. ()

Raskoslav

Znal jsem to jen skrz žhavé výstřely, nicméně vzhledem k ohlasům novoty v kinech jsem se podíval na starého Top Guna (jako ušlo to, bylo skoro vtipné sledovat propagandu z dob konce studené války) a očekávání od Mavericka jsem měl průměrné - o jak jsem byl pozitivně překvapen. Takhle dlouho už jsem se v kině hodně dlouho nebavil. Jednoduché, úderné, napínavé. Jasný je to pořád typická hollywoodská blockbusterovina, ale udělaná naprosto perfektně, žádné hluché místo. Postavy jsou uvěřitelné, hlavní herci dobře vybraní, kupodivu ani žádná vata v dialozích, vše co je řečeno nebo točeno má ve filmu své místo. Naprosto luxusní záběry se stíhačkami s minimem CGI jenom přidaly na uvěřitelnosti a napínavosti některých scén, občas jsem zapomněl, že jsem v kině. Fakt lahůdka. ()

luciekout

Tak to byl zase jednou svátek! Žádná eko-bio-bezemisní romanťárna, ale poctivý řemeslo, ze kterýho stříká letecký palivo. Chvíli jsem byla zvědavá, jak se poprali s nemocí Vala Kilmera a i to dokázali monetizovat. Klobouk dolů, jako starej šťoura jsem fakt hledala, kde ujela kamera a ne. Prostě je to dobrý a i toho patosu tam je tak nějak snesitelně. Tom opět potvrdil svůj čuch a naprostou profesionalitu. Plus na svůj věk by mě zajímalo v čem se scientologové koupou, protože by strčil do kapsy leckerého čtyřicátníka do kapsy. Vážně klobouček. ()

Kinofil

|| PG-13 || Paramount || Rozpočet: $150 mil. || USA: $716 657 763 - ČR: 145 914 958 Kč - Celkem: $1 486 657 763 || Tom Cruise nám doručil jeden z nejlepších poctivých blockbusterů posledních 5-10 let! Zároveň si celý tým udělal skvělou reklamu na nadcházející Mission: Impossible (M:I), což jim nikdo nemůže zazlývat. Trailery nelhaly, když tvrdily, že nás čeká dechberoucí a oku lahodící vizuální podívaná. Je úplně jedno nakolik holdujete stíhačkám (já vůbec, ale chápu, že fanoušci musí být naprosto udělaní) a nakolik původnímu filmu (za mě lehký nadprůměr). Cruise tu stejně rozjíždí prakticky jiný film, jež má mnohem blíže k M:I. Je to dáno hlavně partou okolo, tedy: Cruise-McQuarrie-Paramount-Balfe s pomocí Kosinski-Zimmer-Bruckheimer-Simpson-Scott partičky. Díky řekněme staré a nové škole se Top Gunu daří míchat moderní (nad)standardy s estetiku originálu a celkových 80. let, ve kterých vznikaly ty největší pecky dua Simpson-Bruckheimer. Stejně jako pro Cruise jde o návrat na počátek jeho kariéry, pro mě jde o návrat k těmto chlapáckým akčňákům s pořádou dávkou akce, vizuálu a minimem CGI. TG:M si tak musí užít každý, kdo tomuto holduje a chce po všech čím dál horších marvelovkách apod. se nabít něčím originálnějším a čerstvějším. Co na tom, že příběh z části kopíruje jedničku, jen z úkolu dělá opravdovou mission impossible. Vše se točí jen kolem sebevražedné mise, na kterou trénují, avšak její výsledek, dle očekávání, proběhne ještě sebevražedněji. Přímočarost tu vůbec není na škodu, protože proč jsme na film šli? No přece kvůli scénám ve vzduchu! Sem tam se někdo s někým tradičně popichuje, ale všechny důležté proslovy si nechávají až do kokpitu (doslova). Nesmím zapomenout na hodně hot milf Connelly, jejíž role se zdá být malá, ale v závěru skvěle vyvrcholená včetně roztomilé romantické scény mezi ní a Cruisem (jako by spolu už něco měli). A pak taky zřejmě poslední role Kilmera, který je na ploše snad 3 vět lepší než v originále a odpouštím mu všechny jeho namyšlené excesy z dřívějška. S každou takovou odbočkou na nás za rohem čeká další a další brutální letecká scéna. 90% musí být skutečných (zbytek asi CGI vylepšení, ale fakt nemám ponětí co a kde) za doprovodu starého i nového soundtracku, kterému film dává dostatečný prostor (tedy žádný úryvek je na pár desítek sekund). Jo a dojde i na polonahý plážový volejbal, který je hrozně fajn za doprovodu songu od OneRepublic. Gaga si přijde na své až nádherném, slunce zalitém v závěru, díký čemuž u mě song neskutečně stoupl. Hudební soundtrack tu vlastně frčí od prvních sekund až do samotného konce, včetně skvělého OST od Balfe a Zimmera (především Balfe), kteří trochu vykrádají M:I, ale komu to vadí? Pokud jsem tedy nepopadal dech, podupával jsem si nohou a do toho se přiblble křenil ("mám jen jeden výraz"). Vyzdvyhnout musí i zbytek obsazení, které je naprosto fajn, ať už jde o známější obličeje nebo ne. Snad jen Harris mohl mít víc scén. Víc chyb hledat nebudu, nejsou tu. Nemůžu se dočkat až tato "paramountí školka" vymyslí něco dalšího, tedy mimo sérii M:I. Ať už je pro někoho TG:M pouhým spin-offem M:I nebo ne, pravdou je, že jde o jeden z nejchlapáčtějších blockbusterů za posledních několik let po boku Šíleného Maxe, Ford vs Ferarri a nolanovek a ritchieovek. Po odchodu z kina jsem si musel zkontrolovat, jestli mi náhodou nenarostlo třetí varle. Nenarostlo, ale ten pocit byl faj. Vidíme se za rok u M:I 7, Tome! 100%. () (menej) (viac)

PTomA

Ultimátní koktejl emocí s fešným vizuálem, dobrým soundtrackem (onerepublic a lady gaga rule) a odzbrojující akcí. Kdykoliv je Tom Cruise v kokpitu, já jsem tam s ním. A na konci jsem ani nedýchal. Akčním filmům se tento rok daří a momentálně jim vévodí Tom Cruise, který bude perlit ještě dalších pár let. ()

Vont

Jeden z nejkrásnějších filmů, jaký jsem kdy viděl. Viděl jsem ve 4DX a Imax a byl to skutečně majestátní zážitek. V dnešní době je skoro zázrak, že vznikl film v tomto 80. stylu. Krásně natočené a především profesionálně odehrané nejen Tomem Cruisem + fajn soundtrack . 90% ()

rasto87

Tak sa oplatilo čakať. Už dlho som si film tak neužil ako dnes. Dobre postavy s prepojením na prvú časť. Perfektná akcia, letecká show a vynikajúce dialógy. ()

Hora1000 odpad!

Rozmáhá se nám tu takový nešvar moji milí, a to regrese celé společnosti. Rádi bychom se vrátili do dob, kdy vše bylo tak jednoduché. Média byla našimi kamarády, nepřitel byl jasně ohraničený a politická korektnost si ještě ocucávala palec.  Ano, dnešní doba nám přinesla vystřízlivění jaké tu dlouho nebylo a jaké jsme možná potřebovali, ale my místo toho abychom se skutečně probrali, se  raději necháme dál unášet na vlnách patosu, který bych nazval tím "nejpatosovějším". Dokonce i velký a uznávaný kritik Verbal si u něho hladí své tučné záhyby v rozkroku a to už je na pováženou dámy a pánové. ()

muti

Trailer sľuboval 4/5, až po začiatok akcie bolo všetko predvídateľné. Potom prišlo na to nepoznané. Od dron generála, spätne cez F-35 Stealth fighter az po F-18 a prvopočiatky F-14, krásny návrat do minulosti, se vším všudy. Či už poznáte originál alebo nie, film vám všetko podstatné vypovie v ten pravý čas. Oceňujem prepojenie do minulosti, nezabudnuté krivdy ako aj staré tváre. Sorry man, ty už budeš len učiť mladé esá, tvoja neprispôsobivosť je tvojím najväčším nepriateľom. Ibaže by poklesla morálka tak nízko, že by si musel ukázať že sa to dá against the odds. Už viem o čom bude pitch meeting - it must be difficult to infiltrate the enemy base. Actually it's going to be super easy, barely an inconvenience. Oh really? Yeah, they just walk in, get to the fighter and fly away. PS: som rád že vo final cut máju vlajky na otcovej bunde tie správne vlajky a nie nejaké pro-CCP fejky. Bolo okolo toho dosť správ, ale napokon sa postavili tvorcovia na tú správu stranu. Možno je to aj tým že Tencent napokon nebol sponzorom. Fajn. Hviezdička (ale nie tá zlatá na červenom pozadí) aj pre správne rozhodnutie ☝️ ()

Spilif

Ať moc nespoileruju ve filmu se staly dva zázraky a ten třetí je novy Top Gun 👏 vážení za mě vážně pecka zajděte😉 ()

Drozdo57

Toto... Toto! Toto je taká krásna, ale krásna, nádherná, skvostná, zábavná, totálna, ale že totálna hovadina. Film z 80tych rokov natočený teraz. Jednoducho, natočené za účelom zabaviť diváka. Idete do kina, vypnete mozog a bavíte sa. Tešíte sa, že pozeráte film. Nikto vám do hlavy netlčie názory, myšlienky, politiku, agitku, nevyčíta vám nič, nepoučuje, nevzdeláva. Nesnaží sa vo vás vyvolať vinu, za niečo. Svet je jednoduchý. Filmy sú tu pre diváka. Kvôli filmom, ako je tento som sa stal filmovým fanúšikom. Milujem filmy a milujem lietadlá. F14ka je krásny stroj. Tom Cruise je frajer. Ďakujem všetkým zúčastneným. Filmoví filozofovia všetkých krajín vylížte si... ()

Alex_01

Tom Cruise delivered. Kdykoliv si vzpomenu na tento film, už navždy se mi vybaví bohatá paleta úsměvu Toma Cruise, které následovaly za každou jeho pronesenou větou. Přestože jsem osmdesátá léta na vlastní kůži neprožil, jejich duch na mě v tomto filmu mohutně promluvil. Očekával jsem akorát možná větší propagandu, film ani neoznačuje konkrétního nepřítele a zda se být vcelku apolitický, z čehož jsem zklamán. Na druhou stranu mě velice potěšily, podivné B-movie moments (cool opening videoklip, dialog dvou pilotů v smrtícím pádu stíhaček střemhlav dolů, nebo samotný escape závěr). Totální goosbumb factory jsou scény, kdy jsme s piloty ve vzduchu za mohutného burácení stíhaček a The Who hrajícím na pozadí, kvůli tomu a jenom tomu na to chcete jít do kina. ()

Toxie

Kdo má rád Top Gun, tento film bude milovat. Je to opravdu lahůdka. V kombinaci 4DX v kině zážitek. Musím na to znovu!!! ()

jachnicka

Dávám 4*. S Tomem mám dlouhodobě problém. Tento film je řemeslně výborný, letecké scény dokonalé, ale pro mě dost americky patetické. Ale jinak v pohodě... ()

pollstro

Větší odkaz a poctu si původní díl Top Gunu nemohl ani zasloužit. Od kýčovitého a naivního prvního dílu k diametrálně odlišnému filmovému zážitku, který s úctou a láskou vzpomíná na 80. léta a neustále se ohlíží zpět do minulosti, přičemž si uvědomuje svoji osudovou smrtelnost, zranitelnost, stárnoucí věk a omezenost v čase. Maverick je čistou obměněnou variací původního příběhu, je lehce předvídatelný, prostý, jednoduchý a přímočarý. Přesto svým obsahem, lidskostí a láskou k filmovému řemeslu představuje film z jiného časového období, kdy byl svět ještě v pořádku. Hlavní postava představuje snad posledního velkolepého filmového hrdinu, který jakožto outsider společnosti svádí souboj se současným společenským nastavením, a zároveň přenechává otěže mladší generaci, které se snaží přenechat a předat veškeré své získané dovednosti a zkušenosti. Cruise a jeho postava Mavericka mají společnou životní paralelu, kterou adresují divákovi a filmovému světu. Filmové rozloučení s pocitem obdivuhodnosti, respektu a nostalgie k hrdinům staré školy. Po vizuálně stránce dechberoucí, jedinečná, nadčasová a reálná akční letecká jízda, která svým provedením umocňuje celkový prožitek z leteckých soubojů, které patří společně s vnitřní konfrontací hlavního hrdiny s moderním světem mezi základní stavební aspekty filmu. Všudypřítomná ohleduplnost, ochota, láska a respekt ke kultovní značce ve snaze pokračovat v původním odkazu a zároveň cílené vyhýbání se současným společenským trendům a norem. Kosinski a Cruise dokázali v dnešní době vytvořit emocionální a akční film, který svojí atmosférou a celkovým zážitkem připomíná dávnou hollywoodskou éru kultovních akčních filmových blockbusterů. ()

Bilky

Neverím vlastným očiam a tomuto hodnoteniu - 91%? Veď to bolo slabučké: príbeh bez nejakej silnejšej emočnej motivácie, žiadny záporák, viac klišé ako bolo nutné, technické nezmysly a happyend. Cruiz štandardne dobrý ako aj triky. Hudba bol bonbónik ale film ťaží len zo sentimentu a to je tak na 65% + príjemne prekvapilo že absentovali povinné prvky dnešnej mainstreemovej kinematografie: LGBT, rasová aj pohlavná korektnosť - proste retro ako má byť 😉 ()

mata77

Po filmárskej stránke sa do deja TG2 dostalo oveľa viac scén v stíhačkách, ktoré boli prehľadne spracované a určite pôsobili autenticky. Toto je asi najzákladnejší fakt o filme a robí z neho veľké lákadlo pre masy divákov. Ďalšia zmena oproti prvému dielu nastala v stupni egocentrizmu postáv, pričom tvorcovia tu určite zvoľnili. Politická korektnosť tiež priniesla rôznorodejšie vedľajšie postavy. Príbeh a herecké výkony už ale na úroveň vizuálnej stránky nedosahujú. Keď si spomeniem, ako vášnivo Tom Cruise hral v Navždy a ďaleko, Pár správnych chlapoch, alebo Interview s upírom, núti ma to k zamysleniu, kde sa stratila jeho iskra a či ju ešte niekedy uvidím. 80/100 ()

Frca

První Top Gun jsem kdysi dávno viděl a tehdy mě až tak moc neoslovil, tak jsem si ho před pár dny pustil znovu, abych se přípravil na toto pokračování.  A i když musím uznat, že první Top Gun má v sobě hodně té armádní propagandy (a v tomto filmu to také nechybí) tak to byl docela v pohodě film.  A dvojka? Ta jedničce natrhává řitní otvor a je to jeden z nejlepších filmů tohoto roku. Je zvláštní, že jsem se tak moc těšil jako fanoušek Marvelu na Doktora Strange a ten mě poněkud zklamal a Top Gun o kterém, jak jsem již výše zmínil, jsem nebyl až tak dobře seznámen to naprosto dokonale zabil a byla to opravdu silná podívaná Tom Cruise je prostě cvok a ze všech těch kousků, co tam předvádí vám jde hlava kolem. A když uslyšíte tu starou hudbu z původního filmu, tak to prostě zaručeně zahraje na tu správnou notu.  Cruise jako člověk je rozhodně poněkud kontroverzní figurka, to asi všichni uznáme, ale jako herec, (obzvláště co se týče akčních filmů), tak ten chlap prostě umí. A to už mu bude šedesát, sakra!    A na závěr musím ještě zmínit jeho další budoucí práci. Protože před filmem v kině vždy dávají trailery na jiné filmy a vidět zase ten boží trailer na příští Mission Impossible na velkém plátně (a to nejmíň třikrát do doby než začal samotný Maverick😀) ()

Třetí Top Gun se řítí

Třetí Top Gun se řítí