Top Gun: Maverick

• USA Top Gun: Maverick (viac)

Viac než 30 rokov v službe. Pochvaly. Vyznamenania. Jediný, kto za posledných 40 rokov zostrelil tri nepriateľské lietadlá. Napriek tomu ho nikdy nepovýšili. Prečo? Pretože je to Maverick. Rebel, ktorý počúva len sám seba. Aj napriek tomu  dostane ponuku stať sa inštruktorom elitných pilotov stíhačiek v programe Top Gun, ktorých má pripraviť na úlohu spadajúcu do kategórie Mission Impossible. Okrem tejto misie bude musieť Maverick zvládnuť ďalšiu náročnú súkromnú misiu. Jedným z pilotov, ktorých má pripraviť na akciu, je Bradley Bradshaw (Miles Teller), syn jeho priateľa a navigátora Goosea. Znalci prvého Top Gunu, vedia, že Goose zahynul, keď sa neúspešne katapultoval z neovládateľnej stíhačky, ktorú pilotoval práve Maverick. A jeho syn ho obviňuje zo smrti svojho otca. Maverick za žiadnu cenu nechce, aby Bradleyho postihol rovnaký osud ako jeho otca. Pritom si uvedomuje, že šanca, že jeden z pilotov plánovanú leteckú operáciu neprežije, nie je vôbec malá. (Cinemart SK)

Hpatrik

Po tom velkém hypu asi mírné zklamání. Je to každopádně dobře natočené, Kosinski umí dobře dávkovat emoce a není jich tu zrovna málo. Je tu velmi dobrá hudba, výborné triky a parádní obsazení, ale asi mi trochu nesedlo béčkovější pojetí a malá snaha o realističnost. Po druhém shlédnutí jsem film docenil jako skvělou nostalgickou poctu původnímu Top Gunu. ()

Ihuj

Bylo to naprosto výborné, vkusné, geniální režie a akce bez trapných superhrdinů. Co se týče scénáře, tak dialogy se povedli, osobní rovina hraje na emoce tím správným způsobem, ale dějově jsem si připadal, že koukám na Pearl Harbor a mám fandit Japoncům :) ()

beckham-

Dlouho jsem neviděl film, který by tak moc vtáhl do děje. Na to, že se jednalo o "Top Gun", tedy oblast stíhaček, to byla velkolepá podívaná. Nejednomu divákovi zůstaly po konci filmu oči suché. Napínavé, emočně drtící s neuvěřitelným Tomem Cruisem - doteď nechápu, že mu v době natáčení bylo 58 let, respect a  klobouk dolů. ()

JamesConnorG

10/10 - Maverick a jeho příběh byl už od prvního filmu fakt srdcovka nejen pro vaše, ale i mé rodiče či prarodiče. Rozhodl jsem se téhle franšíze dát šanci, zkouknout první díl a jít na ten druhý právě s moji rodinou. Musím přiznat, moji rodiče v kině tolik dojatí nikdy nebyli a já jsem měl za ně radost. Pokračování s názvem Maverick je důstojným a úžasným pokračováním předešlého dílu. Zvládl takřka vše na jedničku, vynikající příběh, fascinující vizuál a akci, ikonické postavy, ale především nostalgická a epická hudba tu válela a dojímala nejen mě, ale i mé rodiče. Dokázal stát na svých nohou po 30 letech a tenhle film je stále naději, že poctivé pokračování a návraty stále existuji. Jsem hrdý, že jsem si tenhle úžasný film, mohl užit i v mém oblíbeném kině před velkým plátnem! :) ()

tomik99

Film dává divákovi vše, co si od pokračování může jen přát. A vlastně ještě něco navíc, což tady musím rozhodně ocenit. Co si budeme povídat, jednička byla velice průměrným počinem. Vystavět na tom ale dvojku, která přidá jedničce na významu, to se povede málokdy. Největší rozdíl oproti prvnímu dílu přichází ve scénáři a s prací s postavami. Příběh plyne, někam se posouvá a konečně o něco jde. Mise, na které to vše stojí, je dobře uchopitelná, výborně zpracovaná a brilantně vymyšlená. Jen při nácvikových letech jsem měl husí kůži a už tady jsem se o postavy bál. Film staví na vztahu Mavericka a syna jeho bývalého přítele, který tragicky zahynul v prvním díle. Chemie mezi postavami je opět skvělá, dialogy dávají hlavu a patu a vývoj obou postav, které k sobě dlouho hledají cestu, je naprosto přirozený a uchopitelný. Třešničkou na dortu je patřičný závin nostalgie z prvního dílu – ať už je to hudba, prostředí, známé a oblíbené postavy – vše funguje na jedničku, je to naprosto přirozené a nenucené. Velkým plusem je samozřejmě herecké obsazení. Tom Cruise je vždy sázkou na jistotu, mladý ale již ostřílený Miles Teller předvádí další ze svých skvělých výkonů. Pochválit lze ale i hvězdy ve vedlejších rolích, nejvíce mě asi dostal Glen Powell, který má výrazy namyšleného týpka nacvičené na jedničku. „Top Gun: Maverick“ je splněným snem každého fanouška. Z naprosto nevýrazného prvního dílu vzniklo něco, k čemu se rádi budete vracet i za několik let. Film dal celé sérii směr, smysl a naprosto jedinečný požitek z létání a co to obnáší. Skvělá práce. ()

NitroXcz

Tento film je přesně to co jsem chtěl. Nenucené a přirozené pokračování snímku z osmdesátých let. I když je mezi filmy rozdíl 36 let, Tom Cruise zde působí přesvědčivě, že si svoji roli i nadále užívá. Nostalgie zde funguje na 100% a vztah mezi Maverickem a Roosterem se během filmu buduje. Letecké scény jsou neskutečný zážitek a jsem rád, že jsem měl možnost tento film vidět. ()

Daiker

Kýč, reklama na US Army, sladké jak 😉..... Cruise ale ve svých 60 letech natočil skvělé pokračování..... Nikdy mě Top Gun až tak neohromil a ani jsem se nechystal na pokračování, ale byl jsem přemluven na návštěvu kina.... Sice to je sladké a některé záběry působí až moc kyčovitě, ale ty stíhačky jsou boží.... Uprostřed to trochu nudí ale pak přijde bojová mise a je prvotřídní..... ()

Grimlok

Praktický efekty jsou prostě príma. Když vidíte jak se Cruisovi kroutí ksicht, tak víte, že tam ten pilot fakt řeže tu zatáčku a Cruisovi je hodně těžko. To se nedá zahrát, to se musí prožít. ()

kluzo

Ano, skvěle poutavě natočeno, ano skvělé záběry leteckých bitev, ano dojemná atmosféra, ale bohužel nemůžu ani cítit ten americko-ruský vtíravý a prvoplánový hrdinný patos. Když ale člověk vypne ego a v mozku nechá zapnuté jen centra zraku, sluchu a emocí, tak zábava to může být slušná. Mně se to ale bohužel moc nedaří. Kdybych to uměl, dal bych 5*. ________________________________________________________________________________________________________________ Neodpustím si ale jednu výtku k maskérům. Starý vrásčitý chlap, který notabene starého i hraje, zbytečně vypadá s havraními vlasy bez stříbrné nitky spíše jako úchyl před mateřskou školkou, než jako mužský vzor a hrdina. Naštěstí měl T.C. po většinu času na hlavě helmu. ()

pepa3rd

Už hodně, ale hodně dlouho mi u filmu nebylo takhle horko a opravdu mě mrzí, že jsem tohle nestihl v kině, protože to by se mi nejspíš i klepala kolena. U leteckých scén máte prostě pocit, že sedíte v tom kokpitu s pilotem a doslova očima tlačíte čumák F18 k nebi. Prostě tohle se povedlo a když tomu nepodráží nohy ani příběh (i když jednoduchý) či herecké výkony, tak tu máme rozhodně akční jízdu, která tu dlouho nebyla. 90 % ()

Rikky007

Moje vnímání filmu prošlo třemi fázemi, kdy jsem před premiérou ani nedoufal v nějaký zázrak a čekal jsem, že to bude pouze začátek herecké derniéry Toma Cruise ve slátanina jako spousta dalších pokračování nebo remaků. Pak přišla první hodnocení a nestačil jsem se divit. Vypadalo to, že se podařilo vydat výjimku nad výjimky a že tam Cruise krom svého obličeje skutečně něco předvedl. Tudíž jsem se začal těšit, ale bohužel už s představením plánu 'akce' během filmu v kině moje nadšení opadlo. Jistou 'licenci' na to, co je realistické ve filmu lze tvůrcům připustit, ale ne do nebe volající nesmysly. Všechno ohledně té speciální mise působilo totálně uměle (jak už tu někdo zmiňoval - jak z nějaké videohry). Herecké výkony byly až na hlavní představitele taky dost prkenné. I tahle stránka působila v originálu organičtěji. Co se naopak musí pochválit a co zatím asi jiný film nepředvedl je pocit přetížení, a pojetí akčních scén za letu, což se povedlo výborně. Retro feel filmu celkově docela taky. Interakce s Icem potěšila asi taky každého. Bohužel to jsou jen střípky a celkově odcházím spíš zklamaný z celkem promarněné šance (pro mě.. zisky zřejmě potvrzují opak a  dnešní jednoduchý vkus masového publika). Při porovnání s původním Top Gunem se rozhodně radši podívám na originál, i když to není tak skvěle technicky provedené. ()

GIK

Největším kamenem úrazu je absence nějakého reálného nepřítele. Nejprve je řečeno: „Naším největším nepřítelem je čas.“ Poté dojde k „upřesnění“: „Náš nepřítel je neznámý stát.“ Tento neznámý státeček disponuje lepšími letadly než USA. Tato nevýhoda ale jen zvýší odhodlání Američanů se s virtuální hrozbou poprat. Pod heslem „Nemysli, jednej“ rozpoutají tradiční masakr.  Velmi dobré je zvukové podbarvení a hudba, hlavně ta původní, která nahání husí kůži a nestyďme se to přiznat, někdy dokonce i lehce zvlhčuje oči. Globusová propaganda: „Neslyší nás kvůli zakřivení zemského povrchu, generále!“ „Jo, to víte, koule.“ Hlavně, že Marconi přenesl radiový signál přes Atlantik už v roce 1901. Tam zakřivení nevadilo. Další zednářská symbolika: stále opakované trojky pro 33. (nejvyšší) stupeň „Skotského“ zednářství. Při přestřelce letadel zbude Maverickovi přesně 33 střel. ()

NorseSword24

Keď som to pustil tak som rozmýšľal iba nad tým, prečo to je také dobré, čo dali do toho filmu že to ma iba 5 a 4 *. A potom som pochopil. Je to plné emócii. Počas filmu sa mi vystriedal smútok, nadšenie, strach, radosť a smiech. Príbeh je vcelku obyčajný ale je dotiahnutý do najlepšieho. A taktiež je to veľmi podobné prvému dielu, až by sa to mohlo označiť ako remake, ale tento film funguje proste lepšie. Od začiatku ma to chytilo a aj keď tam boli pomalšie scény tak aj tie ma nenechali a celý film si udržiaval moju pozornosť. Stavba filmu a ako sa postupne vyvíja až do finále je perfektne urobená. A kamera... úžasná. Lietadla nemám v láske, Cruisa nemám moc obľúbeného, prvý film bol priemer, ale toto bola fakt pecka. Škoda že som to nevidel v kine lebo to by bol možno aj ten najlepší zážitok z kina (hned po Dune). Pre mňa to nie je najlepší film roku ale do kandidátov do TOP 5 sa určite zaradí. ()

HenryIvan

Slušná stávka na nostalgiu, kde si pri kamere a prevedení človek povie ... wau a pri niektorých rozhodnutiach réžie, strihu či hudby povie ... prečo ?? Film je ale svižný, zaujímavý a viac ako dôstojne vzdáva holt originálu a aj tomu ako sa filmy zvykli točiť a to je devízou, ale aj slabším mínusom. Teda aspoň u mňa. Film je to však viac ako podarený. ()

Torgal

Ojedinelý prípad pokračovania po desiatkach rokoch, ktoré je poctou originálu a zároveň ho nakopáva o niekoľko levelov vyššie. Akoby zázrakom tu funguje všetko ako dokonale namazaný stroj - nostalgia, romanca, dráma aj akcia. Ach, tá akcia! Vo veľkej miere sa natáčalo za použitia skutočnej techniky a cítiť to z každého políčka filmu. Film som si navyše užil v IMAXe, čo pôžitok z filmu posunulo do nebetyčných sfér. Zábery z kokpitov sú fantasticky autentické a keď nestranúci Cruise ukazuje mladým uchám, ako sa to robí som myslel, že sa roztečiem od blaha. Toto je reklama na kino, doma na gauči ten zážitok nezreplikujete. Najlepší kinozážitok vôbec. 9+/10 ()

Redix

SPOJLERY!!! Když sem se dozvěděl že se dočkám pokračování původního Top Gunu který sem viděl asi 7632x tak sem byl nadšený. Vzpomněl sem si na ty naivní dětské sny že jednou budu bojový pilot. No každopádně k filmu. Už od prvních sekund kdy se rozezněla hudba Harolda Faltermeyera sem věděl, doufal, že to bude aspoň stejně dobrý. Když se ukázalo skoro stejné intro jako v jedničce, měl sem slzy na krajíčku jako když tenkrát umřel Goose (tam sem fakt brečel). Nakonec to zase tak dobrý nebylo. Nelíbila se mi hlavní myšlenka, mise která je skoro nesplnitelná ale jediný Tom s nejlepšími piloty to dokáže. Ty piloti mi přišli oproti těm v jedničce jako úplný nesympatický dementi. ALE letecké scény, letecké scény!!! To byla nádhera. Průlety kaňonem v malé výšce, nesmyslně tupé rakety, štěstí, krádež stíhačky... Na jednu stranu sem si říkal že víc to posrat nemohli ale tak nějak nemůžu jít s hodnocením dolů. Mělo to skoro vše, Super soundtrack, charismatický Cruise, reálné stíhačky, nereálný příběh, Iceman... Chyběl mi tam Viper a Jester :-/ Chtěl sem dát **** ale pošlu tam *****. Sem rád že to vzniklo. Ale trojku už netočte. ()

junxi91

Tak oproti prvnímu dílu byla tohle fakt pecka. Dialogy jsou mnohem lépe zpracované, akce je nabitá a přiková vás k židli, a ty stíhačky byly tak technicky našlapané a rychlé, že na mě působily jako z jiného vesmíru. Příběh velice navazuje na první díl, především tedy na to, že v prvním díle během akce zemřel nejlepší kamarád Pete Mitchella alias Mavericka jménem Nick Bradshaw alias Goose při neúspěšném pokusu o katapultování se během akce. Také se potkáme se starým Tomem Kazanskym alias Esem, který však už dávno není takový frajer, jelikož bohužel trpí rakovinou hrtanu a nemůže mluvit, tudíž musí vše co chce sdělit psát na klávesnici. Také si často píší s Maverickem SMSky. Maverick nám sice zestárnul, ale jeho letecké schopnosti uzrály jako dobré víno a je nejlepším pilotem současnosti, stejně tak je ale pořád dost neposlušný, dělá si věci podle sebe a strašně rád riskuje. Naštěstí nad ním bdí právě Eso, ze kterého se stal velitel americké pacifické flotily a kryje mu záda před vyhazovem. Kontradmirál Chester Cain alias Kladivo chce zastavit program vývoje nových nadzvukových stíhaček a místo toho se soustředit na vývoj dronů, a tak tento program Maverick rozhodne zachránit - chce pokořit rychlostní rekord Mach 9, a se svou stíhačkou vyvine rychlost Mach 10 a ještě o několik desetin více, což se však Kladivovi moc nelíbí a tak pošle Mavericka zpátky do Top Gunu, kde se trénují ti nejlepší bojoví piloti. Na základně Top Gunu se Maverick dozvídá o nové misi pro ty nejlepší. Jedná se o likvidaci nelegální továrny na obohacování Uranu, která leží na konci dlouhého kaňonu a je chráněna protivzdušnou obranou a také je zde opodál letiště, na kterém čekají stíhačky páté generace, aby mohly zasáhnout proti nepříteli. Maverick pro akci vybere stíhačky F/A-18E/F Super Hornets, ale sám se účastnit nemá, má pouze trénovat piloty. Maverick si nejprve musí získat respekt mezi svými žáky. Začíná to v baru, kde pracuje jeho bývalá přítelkyně a matka samoživitelka Penny. Při první návštěvě musí všem platit chlast za to, že položil mobil na bar. Později však nemá na placení a je z baru vyhozen. Další den piloti při instruktáži trapně zjišťují, že vyhodili svého učitele a také legendu Mavericka. Také jsou zde rozpory mezi dvěma piloty - Jakem Seresinem alias Hangmanem a Bradleym Bradshawem alias Roostrem, což je právě syn od Goose. Navzájem nesnáší své způsoby lítání, jeden se chová jako kavalír, druhý je zase příliš opatrný. Během hodiny se málem pobijí poté, co Hangman zmíní Roosterova otce a to, že za jeho smrt může Maverick. Ten navíc celou dobu blokoval jeho kariérní postup, protože se bál o jeho život a slíbil jeho matce, že se z Roostera nestane pilot. Maverick neví, zda má Roostera zapojit do mise. A tak se o tom jde poradit za Esem a ten mu napíše a nakonec také řekne, že je čas nechat to jít. Takže Rooster prostě poletí bez ohledu na nějaké sliby. Po Esově smrti už Maverickovi nikdo nekryje záda a jakmile dojde k incidentu při bojovém tréninku, kdy je po katapultování zničena jedna stíhačka, tak je Maverick zbaven funkce instruktora. On si to však nenechá líbit, sedne si do kokpitu a na simulátoru předvede, že je schopen celou misi zvládnout, protože se mu povede proletět kanonem max. 30 metrů nad zemí a do 2 a půl minuty, trefil raketou cíl a prudce se zvednout podél kolmého úbočí hory, přesně tak, jak je to pro úspěšné absolvování mise nutné. Takže se z Mavericka stane velitel týmu a mise může začít! Dva úderné oddíly po dvou stíhačkách se dostanou k cíli, povede se jim jak "zázrak číslo jedna", tak "zázrak číslo dvě", ale pak je čeká tuhý souboj se stíhačkami páté generace, při kterém měl Maverick namále, naštěstí jej však zachránil Rooster a vše dobře dopadlo. Příběh byl dobrý, těch 5-6 akcí včetně tréninkových letů bylo dost dobře propracovaných, akrobatické kousky stíhaček byly působivé a všechny postavy byly dost sympatické. Navíc zde byly zastoupeny všechny barvy pleti, což je v dnešní době (bohužel) nutnost. () (menej) (viac)

TheMraca

Ano, hraje to na nostalgickou notu. Hned při úvodní scéně a známé hudbě se mi vyloudil úsměv na rtů. Ale vše prvoplánovité, bez nápadu a příběhu. Čekal jsem v od toho víc. ()

Třetí Top Gun se řítí

Třetí Top Gun se řítí