Top Gun: Maverick

• USA Top Gun: Maverick (viac)

Viac než 30 rokov v službe. Pochvaly. Vyznamenania. Jediný, kto za posledných 40 rokov zostrelil tri nepriateľské lietadlá. Napriek tomu ho nikdy nepovýšili. Prečo? Pretože je to Maverick. Rebel, ktorý počúva len sám seba. Aj napriek tomu  dostane ponuku stať sa inštruktorom elitných pilotov stíhačiek v programe Top Gun, ktorých má pripraviť na úlohu spadajúcu do kategórie Mission Impossible. Okrem tejto misie bude musieť Maverick zvládnuť ďalšiu náročnú súkromnú misiu. Jedným z pilotov, ktorých má pripraviť na akciu, je Bradley Bradshaw (Miles Teller), syn jeho priateľa a navigátora Goosea. Znalci prvého Top Gunu, vedia, že Goose zahynul, keď sa neúspešne katapultoval z neovládateľnej stíhačky, ktorú pilotoval práve Maverick. A jeho syn ho obviňuje zo smrti svojho otca. Maverick za žiadnu cenu nechce, aby Bradleyho postihol rovnaký osud ako jeho otca. Pritom si uvedomuje, že šanca, že jeden z pilotov plánovanú leteckú operáciu neprežije, nie je vôbec malá. (Cinemart SK)

Streeper

Top Gun: Maverick je nostalgie, která fanoušky původního snímku vezme zpátky do 80. let. Přesto ale tvůrci dokázali až nemožné – drželi se starého a přitom vytvořili něco nového, co dokonale funguje. Příběh jako takový je horská dráha emocí, která vás nikdy nenechá v klidu. Jednou jste napjatí z akční letecké scény, pak dojatí, smutní, překvapení nebo šťastní. Je to opravdový koktejl emocí, který na mě opravdu zafungoval. Má to pár nelogických momentů, ale je to hollywoodský film, takže od toho nemůžeme čekat zázraky. Nicméně i navzdory tomu převažují ty pozitivnější a povedenější chvíle. Kromě dokonale vyváženého vyprávění, úžasného vizuálního zpracování a pulzujícího soundtracku má Maverick jednu další důležitou věc. Přináší zážitek. Takže neudělejte tu stejnou chybu, co bych udělala já. Nečekejte, až se to objeví na streamovací službě. Zvedněte se a jděte si koupit lístek do kina, protože tomuhle já říkám filmový zážitek, tohle je prostě pravý blockbuster. ()

Rocky88

Natáčet s Tomem jakýkoliv film musí být v této době snem každého herce. Každý následující film totiž posouvá laťku kaskadérsko-hereckých výkonů o level výš. Logicky to pak musí skončit ve vesmíru... Top Gun: Maverick hraje pochopitelně na nostalgickou strunu (třeba takový úvod je carbon copy prvního filmu), nicméně to zvládá s grácií, nikde zbytečně netlačí na pilu a v momentech s Icemanem i dojme - obzvlášť, pokud znáte zdravotní stav plastového panáka (sorry) Vala Kilmera. Postavy pilotů jsou různorodé a i kdyby nebyly multikulti korektní, snadno byste je od sebe rozeznali a našli si svého favorita. Samostatnou kapitolou je pak s elegancí stárnoucí Jennifer Connelly, které se nedá odolat ani po tolika letech. Chemie s Cruisem je zde navíc maximálně vyjiskřená (kdo by se mu divil), takže vše funguje jak promazanej Hornet. Akce je pochopitelně doslova dechberoucí - s herci lomcujou géčka, deformují ksicht, svírají plíce. A první Mavův sólo průlet kaňonem mi zvedá chlupy ještě dva dny po promítání a jen tak tuhle schopnost asi neztratí. Tahle scéna byla totiž první pořádný kontakt s realitou a ukázala, s čím budeme mít tu čest. "Pouze" 4 hvězdy dávám za absenci pořádného nepřítele - podobně jako v jedničce tu totiž není pořádně pojmenovaný a je tu prostě jen z důvodu, aby nějaký byl. Scénář následuje stokrát okoukanou chemtrail, takže o jakékoliv překvapení je tu nouze. Ale opět - vše je o několik levelů výš než původní díl a v mezí akceptovatelnosti, která vám film nezkazí. Takže s klidem můžu říct, že tenhle film uvidím ještě hodněkrát. ()

Ondatra

Před 35 lety vyšel Top Gun a po tolika letech jsem netušil, že bych se někdy dočkal pokračování. Dnes je to tak moc kultovní film, že ho viděl snad každej. Každej byl odvařenej kvůli mladýmu Cruisovi a na tu dobu neuvěřitelným efektům. Po takové době přichází dvojka a z kina přicházím velmi potěšen. Dokonce i víc, než z jedničky. Příběh je sice dost podobnej prvnímu dílu, ale už když jsem slyšel při první scéně úvodní písničku, tak se na mě dala vlna nostalgie. Nechybí samozřejmě ikonická scéna z pláže, tentokrát něco jako americkej fotbal. Na to, že Cruisovi je přes 60 let, tak ve filmu vypadá skvěle. Myslím, že mu každej chlap v těch letech může závidět. Tentokrát jeho "partnerku" hraje Jennifer Connelly, což je příjemná změna, protože patří mezi moje oblíbené herečky. Scény se stíhačkami vypadají výborně, celková akce je zábavná a ani v jednom momentě jsem se nenudil. Proto bych zařadil Top Gun: Maverick mezi nejlepší filmy roku 2022 a pro mě jednoznačně 9,5/10 ()

C0r0ner

Předvídatelnost děje a klišé momenty to u mě bohužel srazily o půl hvězdičku níže, ale i tak je to velmi dobrý akční film, kde nejenom trénink, ale především samotná mise je naprostá špička v oboru - takhle parádní akční sekvenci jsem neviděl fakt dlouho. Ale že by to byl (1.9.22) 37. nejlepší film historie? To zas ne. 90% ()

laik_60

Film o tom, ako vyhral so starými americkými stíhačkami, vyhral nad ruskými "špičkovými lietadlami", a v horách dokonca zlikvidoval podzemnú továreň na výrobu atómovú továreň . :( ()

bourec

Úplně se mi zježily všechny chlupy, když se na začátku filmu ozvala ta známá melodie Top gunu. A opravdu Kosinski natočil nejlepší pokračování. A nebudu lhát, byl sem chvílema i trochu naměkko. Zejména při pohledu na Vala Kilmera. Letecký scény fantastický, Cruise jako mega hereckou stár zbožňuju, a Jennifer  je i v tomhle filmu k sežrání. Je to prostě pecka. 100%. ()

Amroth666

Za mě jeden z nejlepších filmů posledních let, musim říct i obrovský překvapení. Shlédnuto už třikrát a pořád lepší a lepší. ()

Wormboy

Originál Top Gun je moja ultimatna srdcovka a kedze som dal povodnemu filmu plnu naloz, TG:Maverick, ktory je filmovo niekde uplne inde, odo mna menej ako plnych 5* nemoze dostat. A ano, nostalgicky super zazitok, na ktorom pre mna funguje uplne vsetko. ()

epicek

Nebýt celosvětového buzzu kolem nového Top Gunu, tak bych na něj do kina určitě nešel. A byla by to zatraceně velká chyba. Ten film si už od začátku na nic nehraje a servíruje vám přesně to, co od něj očekáváte - čistokrevnou akci mixnutou samozřejmě pořádným dramatem a to vše je naprosto precizně natočené a vypiplané do nejmenšího detailu. Mám zpětně dokonce pocit, že většina dnešní filmové produkce je vedle tohoto kousku totální konzumní zboží, které spoléhá na kvantitu. Maverick je v té nejlepší formě a tohle se zatraceně povedlo. Poctivá filmařina ještě úplně nevymřela a tenhle masterpiece je toho důkazem a přitom je to tak jednoduché. Jeden z nejsilnějších kino zážitků a nejradši bych to chtěl vidět znovu a hned! Talk to me, Goose.  ()

Pajky3

Eastleigh, 19.6.2022 Prostě mi to nedalo a na pokračování Top Gunu jsem si do kina zašel. Po té chvále, která se valí za všech stran a neuvěřitelně vysokých hodnoceních nešlo odolat. Než jsem se k tomu dokopal, tak jsem se znovu podíval na první díl, aby mi zbytečně neutíkaly odkazy a pomohlo to. Nostalgie funguje, hudba šlape a musím uznat, že i příběh je lepší a závěr napínavější. První polovina sice nebyla nijak dokonalá, ale jak došlo na akci ve druhé části, tak se rázem dostavilo i slušné napětí. Tom Cruise si tu akci uživá ještě víc než předtím, je skvělé, že se vrátil i Val Kilmer a nové přírůstky v podobě Jennifer Connelly a Milese Tellera zapadly bez problémů. ()

PROCESOR

Čekalo se především na pořádnou akci a té je tady opravdu hodně. Bylo potřeba se vyrovnat s minulostí a rozvést některé charaktery postav. Vše bylo splněno. Hudební složka také výborná. Nevím, co bych měl filmu vytknout. ()

Martrix

Je jedno, jestli se vám kdysi Top Gun líbil. Pokud jste ho aspoň jednou viděli, tak stačí pár prvních tónů, pohled na Cruise v kožené bundě svištícího na Kawasaki a jste okamžitě o 35 let zpět v čase. Tvůrcům se podařilo vzít vše, co tenkrát na miliony diváků fungovalo a naservírovat to v novém kabátku bez toho, aby film ztratil typicky osmdesátkovou atmosféru. Stvořili čirý blockbuster, jakých se dnes daří natočit velmi málo. Čiší z něj vysokánský rozpočet, který umožnil fantastické technické provedení, ale především touha udělat pokračování, které bude také jakousi poctou kultovnímu filmu. Za to zaslouží všichni jeho tvůrci velký respekt a je moc dobře, že diváci poděkovali parádními tržbami. Je to signál, že pokračování kultovek, je i po více než třiceti letech možné provést bez toho, aby byl výsledkem jen jakýsi parazitický klon. A že těch mizerných pokusů nebylo málo(třeba Krotitelé duchů, Den nezávislosti: Nový útok, nebo klidně i Saxána a Lexikon kouzel). Top Gun: Maverick, naštěstí patří mezi výjimky, kdy se to povedlo (třeba Blade Runner 2049 a Doktor Spánek od Stephena Kinga). Vlastně tady funguje všechno. Věříte, že vám tvůrci některými scénami chtěli vykouzlit úsměv ve tváři, ale současně vám předkládají kvalitní akční film plný působivých leteckých scén. Stejně dobrý/naivní film, jako kdysi. Mě navíc pobavila pasáž, kdy letadlu bez podvozku odešel i motor ve chvíli, kdy přistávalo na letadlové lodi. Okamžitě mi před očima naskočila scéna přistání ze Žhavých výstřelů. Top Gun: Maverick nemůže snad nikoho naštvat. Dobře myšlená i provedená nostalgiárna. ()

Juto

,,Top Gun: Maverick" je vzácne pokračovanie, ktoré je nielen lepšie ako originál, ale retroaktívne robí príbeh hlbším. Postavy sú skvelé, ale lietajúce scény sú to, čo robí tento film úžasným. 9/10 ()

zette

Cruise je jeden z mych nejoblibenejsich soucasnych hercu. Nezklamal ani zde. Stejne jako letecke zabery, ty jsou uzasne. Jinak me to nicim neoslovilo. Neveril jsem te love story ani dialogum mezi vojaky. Pak ten nezbytny americky patos... Je fajn, ze vedle ruznych komiksovych hrdinu i klasicky zanr umi navstevniky kin oslovit a diky za to. Ja uz bych si to ale podruhe nepustil. ()

pakobylka

Tom Cruise alias "Nebeský gauner" znovu v akci ... "Na hraně zítřka" ... na své další "Mission: Impossible". Těžký frajer - v tom prapůvodním slova smyslu. Trochu bilancuje. Má na to nárok - otřískaný, leč nezlomený životem se s lehkou nostalgií ohlíží přes rameno ke svým začátkům, ale k přítomnosti a k budoucnosti se staví zpříma - jak je jeho zvykem. Tudíž nemůže zklamat ... sebe ani nás. Milý Tome Cruisi, bývaly doby, kdy jsem Tě neměla až tak v oblibě. Mám-li být upřímná, dokonce jsem Tě do určité míry nenášela ... ale to už je dávno pryč. Přeju Ti dlouhý a šťastný let ... daleko za obzor ... vzhůru k nebi ... třeba až k Měsíci ... ke Slunci ... nebo za hranice naší sluneční soustavy, k cizím, vzdáleným, jasným kvězdám - kam se Ti jen zachce. A taky hladké přistání, pochopitelně. ()

campix

Jeden z mála loňských zachránců kin a také zachránců klasických blockbusterů. Tom Cruise oživil starou značku a oživil ji v takovém stylu, jak to asi nikdo nečekal. Top Gun je akcí našláplá zábava, která musí na velkém plátně působit ještě daleko lépe nežli v teple domova. Na druhou stranu i na menší obrazovce dokáže zapůsobit, jelikož tady nejedeme neustále zelené plátno, ale máme tady reálné letadla a reálné situace. Všechno pak působí o dost uvěřitelněji než zbytek pelotonu. Tom Cruise je asi posledním akčním hrdinou starého střihu a já se strašně moc těším, co předvěde v poslední Mission Impossible. ()

Třetí Top Gun se řítí

Třetí Top Gun se řítí