Namiesto evolúcie... revolúcia!
Cesta do pekla býva dláždená dobrými úmyslami. Aj nevinné gesto plné súcitu môže viesť k vojne, aká nemá obdobu a dokáže premeniť Zem na Planétu opíc.
Mladý talentovaný vedec Will Rodman pracuje v prestížnej farmaceutickej spoločnosti Gen Sys a vyvíja liek proti Alzheimerovej chorobe, ktorou trpí aj jeho otec Charles. Sľubný výskum však viazne pre nežiaduce vedľajšie účinky, ktoré pokusné živočíchy vykazujú po aplikácii účinnej látky. Sklamaný vedec opúšťa výskum, odchádza sa starať o otca a ako bonus si tajne odnesie šimpanzie mláďa, ktorého rodičia zomreli pri jeho pokusoch. Dospievajúci šimpanz Caesar začne prejavovať vysokú inteligenciu a Will zjistí, že je to dôsledok pôsobenia jeho lieku. Začne mu ho znova podávať a nechtiac tým otvorí bránu ku skaze ľudstva. Čoraz inteligentnejšie zviera sa v dôsledku nedorozumenia ocitne uväznené v prírodnej rezervácii, kde sa postaví na čelo ostatných opíc a pomaly začne pripravovať vzburu proti tým, kto zabili jeho rodičov a jeho uväznili. A bude to vzbura proti celému ľudstvu! (TV JOJ)

Aky

Nejsem přílišným fanouškem sci-fi žánru, ale tenhle film má smysl a navíc je ještě podařený. Tak jako časově následující Planeta opic varovala před nukleární válkou, tak Zrození planety opic reaguje na současná nebezpečí vyvěrající z vědeckých pokusů a ze šíření nakažlivých nemocí. Příběh je i ve svém prvním plánu nadmíru poutavý, prakticky jen málokdy lze uhodnout, kudy se bude ubírat v dalších minutách. V základním střetu opic a lidí se lze jen stěží rozhodovat, komu by vlastně bylo dobré přát vítězství. Nakonec i samotná profesionální stránka – zejména masky, animace, ačkoliv nekřičí do světa „podívejte, jak jsme šikovní!“ nutí smeknout klobouk. ()

GilEstel

Film, který překonal očekávání (dost nízká). A Burtonovu blitku z roku 2001 (dost strašná). Přesto kvalit zde často zmiňovaných ve fanouškovských komentářích nedosahuje ani zdaleka. V případném srovnání (jak se tu někdo snažil) s legendou z roku 1968 pohoří na celé čáře. Takových kvalit nedosahuje ani omylem. Ale začněme tím, co se povedlo. Originálně vystavěný příběh, který jen tupě nekopíruje starší díly. Pozor SPOILER Myšlenka, že nový virus učí opice myslet, zatímco lidi zabíjí, je přesvědčivějším nástrojem možné apokalypsy, než prosté vítězství opic silou, pod vedením jednoho inteligentního alfasamce. Leč vlastní provedení bylo horší. Samotná fyzická podoba opic je velmi přesvědčivá. Teď ty minusy. Celá řada nelogičností v ději, které trefně popsal ve svém komentáři uživatel MartinezZ. Jistě, u takovéhoto druhu filmu člověk leccos odpustí, ale zde to překračuje mez, kdy si člověk říká, že si z něj dělají blbce, když chtějí, aby tohle sežral. Navíc násilím vpasovaná romantická linka je zcela zbytečná. Znovu jsme u těch hollywoodských šablon, podle kterých se tvoří filmy. Lidské herecké výkony jsou nezajímavé. Všechno táhnou jen opice. Otevřený závěr, který zadělává na další díl, je jako strkání hlavy do oprátky. Pokud se někomu podaří navázat smysluplným druhým dílem, tak všechna čest. Ale spíš to bude jen horší. Původně jsem chtěl dát 4*, ale když se člověk nad filmem trochu zamyslí, na takové hodnocení nemá. 61% ()

Cappuccino

Po toľkých ováciách som prosto čakal niečo viac. Efektné, (miestami) dojemné, účelne priamočiare, ale na plný počet to holt v mojich očiach nemá. ()

-OverLord-

Emocionální akční nálož, která v sobě skýtá většinu toho, co v dnešní době potřebuje a musí mít pořádnej biják. Emočně vypjatou polovinu filmu, kde převládá hlavně dokonalý ztvárnění primátů, jejich grymas a chování, nahradí akčně brilantní a nadupaná druhá část. Skvělá hudba, bezkonkurenční digitální efekty spolu se skvělým a strhujícím příběhem a slušným obsazením dělá z tohohle kousku jeden z nejlepších filmů roku co se týče žánru. A nechápu, proč bych měl srovnávat s klasikou, v podstatě jde jen o název. ()

Chlupis

Pocta klasickému stylu vyprávění, velkým blockbusterům a prostě všemu, kvůli čemu jsem si jako dítě zamiloval velké plátno. Instant classic. ()

S.Quentin QUALE

Vynikající pilot něčeho, co tímto vstává z popela. Plnou palbu nedávám jen díky na mě až moc citově vydíračskýmu úvodu a taky protože si chci nechat něco doforoty. Je až s podivem, jak vyspělý a dotažený film dokázal "amatér" Wyatt natočit. Úsvit bude v podání Matt Reevese jízda jako prase. Doporučuju! 89% Update po zhlédnutí Úsvitu - zvyšuju na plný počet, protože toto byl pravděpodobně poslední díl, který přinesl něco svěžího a v pravém slova smyslu zábavného do zaprášeného haraburdí. Stejně famózní restart jako v případě X-men: First Class. Doporučuju! ()

Allien.9

Andy Serkis vdechl život dalšímu úchvatnému tvorovi, který ohromí i rozpláče jediným pohledem... Seznamte se, přichází Caesar! (A celým srdcem doufám, že ne jen jednou...) ()

HAL

Nečekal jsem to ani trochu, ale Opice opravdu docela vládnou. Tedy hlavně v akčnější poslední třetině, a když pominu že mně tohle vyprávění pre-pre-pre-quelu příběhově moc nebere.. Paradoxně by přitom to Zrození planety opic nejlíp fungovalo kdyby člověk vůbec netušil o existenci nějakých jemu "předcházejících" filmů a o světě ve kterém se odehrávají - takhle je až příliš do očí bijící dost perverzní morálka příběhu a černobílost jeho podání. I když ze zpětného pohledu to funguje dokonale (až na masu otravných klišé) a s přihlédnutím k závěru jde vážně o jeden z nejchytřejších blockbusterů roku. 7/10 ()

Satan

Díky již dávno viděným důsledkům v několika předchozích filmech je tento prequel o počátku opičí apokalypsy nesmírně působivý a už od začátku navozuje nepříjemné mrazení v zádech a ukazuje člověka ve špatném světle, kdy rýpe do genetiky a chová se neuctivě k přírodě. Tvůrci se naštěstí rozhodli jít střídmější cestou a film zlehka graduje až do toužebně očekávané vzpoury proti člověku. Technicky dechberoucí, emocionálně napěchované a filmařsky řemeslně bezchybně zvládnuté. Ke konci se nám načrtává fatální dopad lidstva, těším se na další díly. Překvapení roku s tím dodatkem, že tahle látka by se v neschopných rukou mohla snadno vymknout v tuctové bezmyšlenkovité audiovizuální orgie. Za tohle respekt. [Přesná stopáž: 105 min] ()

Peytl

Bezvadný film, přinutil jsem na něj dívat i přítelkyni, která normálně sleduje úplně jinou ligu a které jsou (byly) veškeré opičí planety úplně buřt. Když jsem viděl její reakce na příběh, bylo mi hned jasné, že tohle si tvůrci přáli. Ovšem i já, cynik, jsem byl zcela pohlcen a dojatý a nepřestával jsem opicím fandit. Caesar na hrad!!! Mám prostě s opucemi dobré vztahy, žijeme prakticky v symbiose. Jen po slívě mám lemura. ()

2-Xtreme

Kvalitný film, ktorý funguje aj sám a nestratí sa ani v opičej sérií... dokonca splna atribúty letného blokbastru a dobrého sci-fi filmu. Zaujímavá kombinácia. Som rád, že to dopadlo dobre, pretože z toho mohol byť aj poriadny prúser. Hned po projekcií som chcel dať plný počet, ale po prá hodinách dávam "len" silné 4 hviezdy. Dej je možno až moc priamočiary a stalo sa tam presne to čo divák čakal, bez nejakej odbočky či prekvapenia. Napriek tomu je to stále pútavé a užil som si každú minútu. WETA je neuveritelná a zlatá soška už pozná svojho nového majitela. Chcem daľší diel. A rýchlo. Je tam materiálu na minimálne dalšie dva filmy. PS: Aj tak si myslím, že sa to malo volať Rise of the Apes a až sequel mohol mať názov Rise of the Planet of the Apes. A som rád, že to nebolo v 3D! [Videl v Kine 2x] ()

mchnk

Je opravdu škoda, že se ti lidoopi, kteří nás nakonec ovládli a zapomněli zlikvidovat kus sochy Svobody, jako přímý důkaz své neminulosti, vyvinuli zrovna v Americe. A zrovna v Americe jednadvacátého století. Století prolezlé bezcharakterní honitbou za výnosným businessem, kdy se i film stává marketingově promyšlenou investicí. Milióny dolarů, které se nepochybně do této digitální pohádky musely vložit, je nutné dostat zpět. Jak toho dosáhnout? No takhle! Nestoudně jednoduchý scénář, využívající klasického holywoodského klišé. Chemie sem, chemie tam, hlavně rychle k tomu, co nám vydělává. Myšlenka předchůdců opičí planety Země, je zde nepochybně zneužita k osobnímu obohacení studia či sponzorů, nebo kdo ví koho, kdo do filmu investoval. Otázka je, kde se tedy vlastně měly budoucí opice zrodit, když v podstatě celý "civilizovaný" svět je mamonářským morem, který i oceán překonává, nakažen. Paradoxem v evoluci inteligentních opic je fakt, že nakonec skončili na úrovni církevního diktátorství a místo chemických zázračných plynů a elektrických obušku, se oháněli sítěmi a bičem. Nesmí samozřejmě chybět i srdceryvný a smutný příběh hlavního lidského hrdiny, který je ve skupině hodných, ne ve skupině zlých, což je jen z dalších klišé současné zámořské kinematografie. Film, založený pouze na vizuální stránce a možnosti natočit pokračování. Chudák Cezar, kdyby jen věděl, že jeho boj za svobodu je jen čisté a beznadějné zoufalství, i když v momentě, kdy držím zbraň nepřítele, to tak rozhodně nevypadá. Když už se ani inteligentní opice nepoučí z chyb svých lidských trýznitelů, kdo by se měl poučit? Možná sám trýznitel. Film lze ovšem docenit i z naprosto jiného důvodu, který lze nazvat nechtěným, nicméně zde je, popsal ho uživatel whack. ()

liskam

Do chvíle, než opice zaůtočily na lidi, se mi to po všech stránkách moc líbílo.(95%) Ale po tom se z toho stala naivní slátaninka, která pouze doháněla to, kvůli čemu byla tato věc natočena. (60%) Vysledných za mě 75-80% ()

kingik

Strhující zrod v brilantním technickém provedení. Inteligentní šimpanz Cézar povstane a tlupu uvězněných opic vyvede do ulic San Franciska, kde si to v závěrečném zúčtování rozdají s těmi, kteří je po celou dobu utiskovali. Než se tak však stane, je divák svědkem, jak si mladý výzkumný lékař testující na primátech nové léky na nevyléčitelné nemoci, po smrti jeho matky malého opičáka osvojí a stráví s ním ve své domácnosti několik let, aniž by vedle něj výrazněji zestárl. Malý Cézar zdědil geny po své matce, na které byly testovány léky vykazující, jako vedlejší účinky, nebývale zvýšenou inteligenci, a také sklony k agresivitě. Do onoho neštastného okamžiku, kdy se opičák ve vypjatém okamžiku zastane nevybíravým způsobem lékařova senilního otce před neurvalým sousedem, je všechno relativně v pořádku. Jenže opičák je po incidentu poslán do karanténního zařízení, kde je zpočátku nedobrovolně nucen žít ve společnosti ostatních opic a čelit sadistickému zřízenci, který zdejšími primáty opovrhuje. Pomsta však na sebe nenechá dlouho čekat a sladce nabitou svobodu je třeba si řádně uhájit. Nečekal jsem takový sled emočních výlevů, brilantně zvládnutou technickou stránku a zjištění, že šimpanz Cézar je nejlepším hercem na place. James Franco a spol., at se na mě nezlobí, ale zůstali v naprostém stínu opičáka a jeho odhodlané opičí tlupy. Ani téma související s planetou opic mě nikdy moc nenadchlo, ale tenhle film je jiný, skvěle propracovaný, ačkoliv našlo by se pár slabin. Konec bych udělal například malinko vypjatější a film mohl být klidně i delší, protože si mě dokázal získat. Hlavně na technickou stránku filmu bych chtěl zvláště upozornit, protože opice jsou jako živé a neslezou z plátna ani na okamžik. Celkově je to velmi působivý film, u kterého se nelze nudit, a to se docela divím, protože u všech předchozích verzí Planety opic, jsem se nudil, a nemám je příliš v oblibě. 90% ()

Aknah

Tak jsem se nakonec rozhodla přeci jenom ten komentář napsat... Musím říct, že to byl skvělý filmový zážitek, který jsem si mohla vychutnat v kinovém sále a tenhle typ filmu byl dobrou volbou pro velké plátno. Užívala jsem si každou chvilku, od opičího miminka, až po vyhrocený útok na mostě. Snímek je doprovázený krásnou hudbou, nápaditými scénami, které nenudily, režisér dokonale zvládnul vtáhnutí do děje, a to tak, že jsem byla zvědavá na každou další scénu, co se bude dít a jak to všechno skončí. Pro mě vrcholná scéna je ta, kde Ceaser řekne ,,NO", protože na mě zapůsobila velmi lidsky, ale i ostatní scény ve mě vyvolávaly dojetí, zděšení či překvapení a to díky tomu, že Zrození planety opic je natočeno vyváženě, zajímavě a neokoukaně. Především si myslím, že se tento snímek nesnaží o jakýsi remake starších verzí a to se mi líbilo asi nejvíc. Poslední scéna, kde bylo naznačeno kam, až vir zasahuje, byla zarážející, ale udělala tu tečku za celým příběhem. ()

dr.horrible

Po nudnej, neoriginálnej Burtonovej verzii z pred desiatich rokov, konečne správne nadupaná Planéta pre 21. storočie. Jeden z mainstreamových vrcholov poslednej doby a dokonca sa odvážim povedať, že jeho finále je asi najlepšie natočené akčné / trikové finále od Návratu kráľa. A to padajúce lístie je strop. ()

InJo

Prvotřídní hollywoodské řemeslo, které zásluhou kvalitního scénáře, opojně dynamické kamery, skvělé hudby a velmi šikovného režiséra parádně šlape po celou dobu stopáže. První, komorní, na postavy a emoce zaměřená, polovina postupně přechází ve druhou, v níž události nabírají rychlý spád a dominují v ní napětí a akce, která má (především ve finále) velmi slušné grády. Triky, bez nichž by se snímek neobešel, jsou fantastické a samozřejmě hlavně díky nim si divák ke všem ústředním opicím snadno vybuduje citové pouto (nejvíce pochopitelně k božímu Caesarovi). Malým, ale podstatným plusem je i to, že film funguje dobře jako prequel k Schaffnerově klasice i jako plnohodnotný restart série. 85 % ()

Legas

Zrození kazí to, co bylo na původní Planetě opic zajímavého. Sterilním a otřepaným zbůsobem (sérum) doplňuje mezeru v ději, která nikdy neměla být doplněna. Alespoň ne takovýmto způsobem. ()

Šakal

.....pokud by toto měl (má) být prequel a režisér R. Wyatt a zejména scénárista(é) R. Jaffa a A. Silver mě v následném(ých) pokračování(ch) dostatečně přesvědčí, že jsou schopni příběh posunout na "planetu opic po vymření lidstva" a zejména docílit té (bez)nadějné, skličující, hrůzu nahánějící atmosféry orig. , potom tento "pilot" ještě zpětně (d)ocením. Pokud NE, potom by toto "zrození" postrádalo jakýkoliv smysl a snímek v mých očích zpětně srazilo. Přiznávám, to bych tvůrcům (a zejména sám sobě) nepřál. Začíná to jako průměrný blockbuster, zhruba v 1/3 snímek dostává malinko hlubší rozměr a je vidět, že Wyatt přistoupil k dané látce alespoň s nějakou úctou k orig. (nebo jej alespoň viděl :o), viz (bičíky, scéna s koněm, Cornelius...). Přesto...... na oslavné ódy (typu vivat Caesar) je (alespoň v mém případě) rozhodně brzy a výhrady bych měl (mám) již nyní a to včetně NOTNĚ přepáleného "akčního opičího finále", za které by se nemusel stydět ani B. Willis v nejlepších letech a formě. Prozatím HODNĚ váhavé 4*, v očekávání měsíců (roku) následujících. Závěrem (si) musím přiznat jedno: snímek mě rozhodně nenudil (na to mě těch 105min uběhlo jako voda), nicméně chuť zajít si na snímek podruhé, jsem nedostal! To shlédnout originál http://www.csfd.cz/film/19977-planeta-opic/ , rozhodně ANO! To "pouze pro pořádek". p.s. v místních oslavných komentářích létají výrazy typu "zastavilo se mi srdce, ani jsem nedýchal, mrazivé, nadčasové". Tohoto všeho se mi dostávalo v orig., zde jsem právě tyto momenty postrádal. Na stranu druhou, musel bych se dlouho dozadu ohlížet, na takhle povedený, (netradičně pojatý), letní blockbuster. JÁ ale (v tomto případě) vyžaduju víc. p.p.s. když už jsme u těch "pravd": J. Goldsmith jasně na body válcuje P. Doylea! 70% ()

Třetí Jurský svět nastartuje novou éru

Třetí Jurský svět nastartuje novou éru