Namiesto evolúcie... revolúcia!
Cesta do pekla býva dláždená dobrými úmyslami. Aj nevinné gesto plné súcitu môže viesť k vojne, aká nemá obdobu a dokáže premeniť Zem na Planétu opíc.
Mladý talentovaný vedec Will Rodman pracuje v prestížnej farmaceutickej spoločnosti Gen Sys a vyvíja liek proti Alzheimerovej chorobe, ktorou trpí aj jeho otec Charles. Sľubný výskum však viazne pre nežiaduce vedľajšie účinky, ktoré pokusné živočíchy vykazujú po aplikácii účinnej látky. Sklamaný vedec opúšťa výskum, odchádza sa starať o otca a ako bonus si tajne odnesie šimpanzie mláďa, ktorého rodičia zomreli pri jeho pokusoch. Dospievajúci šimpanz Caesar začne prejavovať vysokú inteligenciu a Will zjistí, že je to dôsledok pôsobenia jeho lieku. Začne mu ho znova podávať a nechtiac tým otvorí bránu ku skaze ľudstva. Čoraz inteligentnejšie zviera sa v dôsledku nedorozumenia ocitne uväznené v prírodnej rezervácii, kde sa postaví na čelo ostatných opíc a pomaly začne pripravovať vzburu proti tým, kto zabili jeho rodičov a jeho uväznili. A bude to vzbura proti celému ľudstvu! (TV JOJ)

Šakal

.....pokud by toto měl (má) být prequel a režisér R. Wyatt a zejména scénárista(é) R. Jaffa a A. Silver mě v následném(ých) pokračování(ch) dostatečně přesvědčí, že jsou schopni příběh posunout na "planetu opic po vymření lidstva" a zejména docílit té (bez)nadějné, skličující, hrůzu nahánějící atmosféry orig. , potom tento "pilot" ještě zpětně (d)ocením. Pokud NE, potom by toto "zrození" postrádalo jakýkoliv smysl a snímek v mých očích zpětně srazilo. Přiznávám, to bych tvůrcům (a zejména sám sobě) nepřál. Začíná to jako průměrný blockbuster, zhruba v 1/3 snímek dostává malinko hlubší rozměr a je vidět, že Wyatt přistoupil k dané látce alespoň s nějakou úctou k orig. (nebo jej alespoň viděl :o), viz (bičíky, scéna s koněm, Cornelius...). Přesto...... na oslavné ódy (typu vivat Caesar) je (alespoň v mém případě) rozhodně brzy a výhrady bych měl (mám) již nyní a to včetně NOTNĚ přepáleného "akčního opičího finále", za které by se nemusel stydět ani B. Willis v nejlepších letech a formě. Prozatím HODNĚ váhavé 4*, v očekávání měsíců (roku) následujících. Závěrem (si) musím přiznat jedno: snímek mě rozhodně nenudil (na to mě těch 105min uběhlo jako voda), nicméně chuť zajít si na snímek podruhé, jsem nedostal! To shlédnout originál http://www.csfd.cz/film/19977-planeta-opic/ , rozhodně ANO! To "pouze pro pořádek". p.s. v místních oslavných komentářích létají výrazy typu "zastavilo se mi srdce, ani jsem nedýchal, mrazivé, nadčasové". Tohoto všeho se mi dostávalo v orig., zde jsem právě tyto momenty postrádal. Na stranu druhou, musel bych se dlouho dozadu ohlížet, na takhle povedený, (netradičně pojatý), letní blockbuster. JÁ ale (v tomto případě) vyžaduju víc. p.p.s. když už jsme u těch "pravd": J. Goldsmith jasně na body válcuje P. Doylea! 70% ()

IQ Tiqe

Pěkné! Líbí se mi, že je to sci-fi, jen svou podstatou (základní myšlenkou), se kterou mě režisér seznámí hned na začátku, a zbytek je už „reálný“. Film jsem od začátku vnímal jsem spíš jako drama, které mě přimáčklo do sedadla a zcela pohltilo, v tom je jeho síla. Příběh malé roztomilé opičky je až dětsky dojemný, než začne přitvrzovat. A když začne nabírat na obrátkách, až se promění v akčňák, stále mě nepustí. A režisér mě dokáže překvapit i při závěrečných titulcích. Klobouk dolů, povedený prequel. Nejvýstižnější označení je: POUTAVÝ. # A jestli se mi u Bartona líbily kostýmy, tak tady si s dali s lidoopi ještě větší práci, obzvlášť pokud jde o pohyb. # [viděno: kino] # příběh 9 | hudba 8 | humor 0 | akce 5 | napětí 2 | pustil bych si znovu 8 ()

Sobis87

Jedno z největších překvapení roku. Zrození Planety opic se podařilo něco, v co jsem snad ani nedoufal - po všech těch Transformerech a podobných bezmyšlenkovitých povrchních atrakcích se mu podařilo navrátit zašlý lesk a důstojnost spektakulárním bijákům. Postavy zde konečně zase jednou nejsou pouhými figurkami, které vyplňují prostor vizuálně přešlechtěných akčních sekvencí a v dialogových scénách se trápí jako ryba na suchu, ale působí živým dojmem a jednají jako opravdové bytosti - což platí především pro hlavního hrdinu, digitálního opičáka Caesara, který od první do poslední minuty prochází dech beroucím vývojem osobnosti a troufám si říct, že po Spielbergových dinosaurech a Jacksonově Glumovi představuje jeden z dalších milníků kinematografie - a to nejen na poli digitálních technologií, ale především pak v samotném vyprávění. Andy Serkis si za jeho ztvárnění bezpochyby zaslouží veliké uznání (a tým trikařů s ním)! ____ Zrození Planety opic je sice stále blockbuster, ale na dnešní poměry až nezvykle vypilovaný i v jiných ohledech než v těch trikových. Například scénář je zcela prostý momentů, které by vás pro svou stupiditu aspoň na chvíli vytrhly ze soustředěného sledování pečlivě vystavěného příběhu. Díky za tenhle myšlenkově potentní a ve většině ohledů precizní film, v něco takového jsem v hollywoodské produkci snad ani nedoufal (to by musel být v kolonce režiséra uveden Fincher, Scorsese nebo Spielberg). Rupert Wyatt svou první velkou produkci ukočíroval znamenitě a musím říct, že když započala opičí revoluce, takřka jsem nedýchal. ()

Sonnery

Také se starám o jednu opici, která se pravidelně bouří v pátek večer a do neděle mám co dělat, abych ji z toho krku setřásl.Navíc jsem v tomto filmu nalezl pro život podstatné ponaučení, že opice stárnou a lidi ne. Jinak jsem se bavil a přitom žral banán. ()

HoneyBunny

Malý velký film. Ano, Zrození je letní blockbuster, ale ve skutečnosti popisuje dětství a vývoj inteligentního šimpanze Ceasara - jeho cestu od roztomilého domácího zvířátka do pořádného badasse (u slůvka "NO" mě úplně zamrazilo). Aby z toho diváci něco měli, bylo potřeba z tohohle opičáka udělat plnokrevnou a zajímavou postavu - navzdory tomu, že je plně vytvořený počítačem. A podařilo se na sto procent. Ceasarova mimika je naprosto geniální a tenhle digitální mazel bez problémů přehraje jak prkenou Freidu Pinto, tak mého oblíbence Jamese Franca, jehož postava narozdíl od Ceasara za celý film žádný vývoj neprodělá. Ještě teď kroutím hlavou nad tím, jak se tvůrcům (a hlavně dalšímu neznámému britskému televiznímu režisérovi, kterému od teď držím palce) podařilo, že diváci tak těsně přilnou ke zvířecímu (!), digitálnímu (!) hlavnímu hrdinovi. Nebudu popisovat zápletku, ta není nijak složitá ani překvapivá. Je ale natolik sofistikovaná a vyprávěná s takovým zaujetím, že si z vás udělá loutky dělající "Oh", "Aww", "To sis zasloužil, mamrde!". Velmi mile mě překvapilo, jak nenásilně film naznačuje blížící se lidskou apokalypsu (neodcházejte z kina hned po začátku titulků!) a narážky na původní Planetu opic - jeden z šimpanzů si hraje s malou sochou svobody, v televizi je reportáž o letu na Mars s názvem Icarus (jsem si jistá, že v té raketě seděl Charlton Heston), novinový titulek hlásající, že se astronauti ztratili... 90 % a moc chci vidět pokračování. ()

Jordan

nasledujúci komentár je čisto subjektívny a preto by nemal byť braný ako relevantný zdroj, ak by sa ním chcel niekto riadiť pri zvažovaní, či si tento film pozrieť alebo nie: určite si ho pozrite a asi sa vám aj bude páčiť. ja som sa však nudil, digitálne opice boli... digitálne (rozumej: škaredé, nepresvedčivé a pod.) a potenciál nevyužitý. jediná postava, ktorá prešla akým-takým vývojom, bol Ceasar, inak veľmi ploché a zle napísané postavy, síce dobre, no trochu zvláštne nacastované (vyslovene ne-áčkový casting, ale potešilo vidieť na plátne lithgowa a draca malfoya), jediné pozitívum pre mňa bolo náznakmi urobené prepojenie na pôvodný film Planéta opíc zo 68.eho, ale sklamane musím konštatovať, že ma Zrodenie vôbec nepresvedčilo a dokonca si myslím, že autorom na pár miestach ušla uzdička a neustrážili hranicu nechcenej smiešnosti (bohužiaľ hraničiacej s trápnosťou) pri niektorých scénach s poľudštenými opicami (hovoriacimi, dávajúcimi si vojenské gestá, trhajúcimi oplotenie ako zbrane...) - keby to bolo brané s nadhľadom, mierne "béčkovo", ok, lenže kľúč a nejaký náznak k tomu, že sme to takto mali brať, nielenže chýbal, ale celkovo umiernenosť, realistickosť scenára, výpravy, herectva a efektov zvádzala k tomu, že musíme a máme brať tento film vážne, ako cielené Áčko, seriózne a veľkolepé. A to, bohužiaľ, nebolo. ()

Kudly4

Čekal jsem hodně, nedostal jsem skoro NIC a hlavně mě NIC nepřekvapilo. Příběh ? NIC, byl hrozně uboze jednoduchej. Vnímal jsem to jako pohádku, NIC víc. ()

Tsuki

S planetou opic (žádnou z verzí) jsem nikdy neměla tu čest. Ale jsem ráda, že jsem začala právě tímto „dílem“, který by v rámci chronologie určitě stál na počátku. Celou dobu jsem si říkala, kam až příběh povede, a je vlastně velmi osvěžující dívat se na to očima diváka nezatíženého věděním, co všechno se v rámci „planety opic“ odehrává v (zřejmě apokalyptické) budoucnosti. Každopádně, sledovat postupné „zlidšťování“ opičích postav bylo divácky maximálně poutavé – filmu se daří budovat napětí, dramatičnost a závažnost celé situace. Hodně tomu přidávají uvěřitelně ztvárněné opičí postavy. Je úžasné, co se v dnešní době dá ve filmu vytvořit (a to je tento film už víc než 10 let starý!) a obzvlášť to byl herecký výkon Andyho Serkise, který v roli šimpanze Caesara vytvořil fascinující hlavní postavu plnou emocí čitelných jen z pouhé mimiky. Tahle role ve výsledku zastínila všechny, včetně Jamese Franca v hlavní „lidské“ roli. Hutný (a nutno říct, že trochu děsivý) příběh končí neuzavřeně, ale sekvence v závěrečných titulcích samozřejmě zcela jasně napovídá, kam všechno směřuje. Zbývá tedy otázka „co bude dál?“ Na to, že žánrově nejde vysloveně o můj typ filmu, musím říct, že mě rozhodně zajímá pokračování. Vlastně se dá říct, že i přes označení akční / dobrodružné sci-fi je tento příběh velmi blízký realitě a v tom nejspíš spočívá jeho „děsivost“. ~(4,2)~ ()

Anderton

Rok 2011 nesľuboval vopred žiadne must see blockbustery. Tie hity, ako X men: first class alebo tento film sa vykryštalizovali až potom, ako ich začali sprevádzať pochvalné recenzie a vysoké tržby. Zrodenie je kombináciou komorného a vysokorozpočtového filmu, psychologického a akčného filmu, filmu na zamyslenie a oddychovky. Scenáristi si dali záležať, vzhľadom na béčkové pokračovania klasiky všetkých klasík sme až tak veľa nečakali. Potešilo pár narážok pre zasvätených (Andy Serkis v roli opice odkusáva prst, niekoľko slovných narážok na prvý film). Takže takto nejak mohol začať ten pád sochy slobody. Som s tým spokojný. ()

Carol Pifková

Hneď na úvod by som sa chcela priznať, že predošlé diely som nikdy nevidela, nikdy ma to nelákalo, pretože tie opice vyzerali strašne odpudzujúco a desivo a moc ako opice mne osobne nepripadali.. ale keď som sa dozvedela o tomto tak ma to naozaj zaujalo navyše to predchádza všetkým dielom, opice vyzerajú ako opice tak prečo nie... No a musím skonštatovať, že i keď všeobecne opice nemám moc rada, resp. mám voči nim rešpekt i keď som sa so žiadnou zoči voči nestretla, po tomto snímku ho budem mať ešte väčší. Mám rada, keď zvieratá trestajú ľudí za to, že sa im ubližovalo atď. Proste aj keď opice moc nemusím a mám z nich strach tak som im fandila. Mimochodom tie opice boli naozaj skvelo spravené, ale veď pri dnešnej technike to žiaden zázrak nie je. A páčilo sa mi, že šimpanzy nemali tak odpudivé zadky ako v skutočnosti a že Caesarov pohľad bol tak neskutočne drsný a pomstychtivý, áno áno to sa mi velice páčilo keď tak škaredo zahliadal.... Proste 5*, maximálna spokojnosť. ()

Frajer42

Moc jsem od toho nečekal. Vlastně jsem to neměl v plánu ani vidět, ale zdejší poměrně vysoké hodnocení mi prostě nedalo, takže jsem se na to podívat holt musel. Nahlížím na to, jako na film, který chce vyloženě pouze diváka pobavit. Poselství či podobný nesmysl by v tom ostatně hledal pouze vůl. Takže efekty zde byly prakticky dobové, těžko by se hledaly v této době lepší. Herecky ucházející. Příběh byl samozřejmě takový, jaký byl. Chytřejší jsem taky nečekal. Emočně z mé strany naprosto nulové. Tudíž jsem byl prakticky unášen pouze vizuální stránkou filmu, protože chytrosti taky zrovna mnoho nepobral. Vizuálně to však bylo na takové úrovni, že film jako celek vůbec nepůsobí zle. Dokonce jsem se občas i mírně bavil. Znovu bych do toho už však nešel ani náhodou.* * ()

AppleCore

NO! Tak tohle jsem ani po všech těch ohlasech vážně nečekal. Devadesát procent jinejch režisérů by se z toho snažilo udělat rádoby ohromující velkolepou řež, kdy by efekty hrály hlavní roli a všechno ostatní šlo hrát druhý housle. Rupert Wyatt zůstal však střízlivej a natočil poměrně skromnou, ale o to víc překvapující jízdu, kde efekty neslouží k ohromení, nýbrž především ke zhmotnění emocí, kdy digitální vopice předvádí bez špetky nadsázky lepší výkon, než mnozí reální herci. Je to tu omíláno stále dokola, nemůžu se ale nezmínit o mimice a pohledech Caesara, který v divákovi vzbouzí právě ty pocity, které on sám prožívá (u digitálně ztvárněnýho tvora jsem nikdy žádný emoce neviděl, natož cítil, tady jsem ovšem rovnou ronil slzu a kdo jí při závěrečném "vy víte co tu má stát za slova" neměl alespoň na kraji, neni normální ;) Jediná věc kterou bych možná trochu změnil je hudba, která ne dost adekvátně ony emoce doprovází. Jinak je to perfektní i po všech ostatních stránkách! 15.10. 2011 EDIT: Nedělejte při prvním shlédnutí stejnou chybu jako já a koukejte i na závěrečný titulky, je v nich scéna (poměrně klíčová) o kterou je škoda přijít. Já jí objevil před chvílí při opětovné projekci filmu ;) ()

Kothy

Opravdu povedený prequel. Konečně víme, jak k tomu došlo. Ale s burtonovou verzí to moc nekoresponduje. I když začátek je skoro stejný. James Franco v hlavní roli opravdu září. Draco Malfoy tu zas hraje záporáka. I David Hewlett tu má dobrou roli otravného souseda. James hraje mladého vědce jménem Will Rodman. Ten vyvíjí lék na Alzheimerovu chorobu, aby vyléčil svého nemocného otce. A experimenty dělají na šimpanzích. Léčba má sice úspěchy, ale bohužel se po jedné nehodě musí celý výzkum ukončit. Will si poté jednoho malého šimpanze donese domů. Pojmenuje ho Caesar a časem mu přiroste k srdci. Po pár letech se ale stane menší incident a Caesar musí do opičího útulku. Tam pomůže tamním opicím utéct a rozpoutat revoluci. Na Sochu Svobody si sice budeme muset ještě nějakou dobu počkat, ale vyvíjí se to jasným směrem. Caesar byl opravdu sympatický: "Caesar is home!" Pokračování předčilo má očekávání. :) ()

Filmmaniak

Zrození je civilním návratem do atmosféry šedesátých let s dalekosáhlým přesahem a s triky na úrovni, k čemuž přispěl hlavně geniální Andy Serkis. Ironicky je to takové lidské, inteligentní, plné emocí a se spoustou pomrkávání na fanoušky Planety opic s Hestonem. Skutečně příjemné překvapení, kterému přeju úspěch. ()

AllShallFall

Planeta opic, jak ji neznáme a jak by ji nikdo nečekal! Skutečné překvapení roku 2011! Film měl tak hutnou atmosféru, že by se dala krájet. Je to dílo o brovském boji za svobodu z lidského otroctví. Nevím přesně jak to popsat, protože ještě teď lapám po dechu. Tenhle rok už mě překvapil Harry Potter. Ale Zrození Planety opic bylo ještě o úroveň výše....Ale více než 100% úspěšnost nejde. Naprosto geniální! ()

swamp

Výborný nápad natočit prequel k původnímu Planet of the apes z roku 1968, ještě lepší nápad pojmout ho takovým způsobem a povolat na pomoc Andyho Serkise. Z pohledů opic totiž srší emoce, ze kterých mi často běhal mráz po zádech a měl jsem skoro strach. "Caesar is home." ()

teutates

Tak tohle zrození jen v rámci superlativ, protože tady to opičí ego plné vědomosti dostalo i mě, ehm. Kdo by to byl do Wyatta řekl? Určitě nikdo! Protože prolog těchto rozměrů dosahuje nejenom režisérských zručností, no taky scenaristických dovedností a schopností. Cesarův vzestup plus to hierarchické provedení je opravdu tak rečeno, cuměl jsem jak chléb z tašky a nestačil se divit. Pro mě osobně? Překvapení roku 2011, protože tohle jsem opravdu nečekal... nedostalo se mi jen akční podivané, no také chytré... 8/10 ()

Okara

Líbivá animace pozoruhodných primátů, zapracovaná do mírně naivního příběhu s mnoha nelogičnostmi, přes které když se ale přenesete a vcítíte se do hlavního opičáka, tak si krásné momenty jako vyrůstání Caesara, symbolizování šimpanzů nebo impozantní přechod přes most vychutnáte v plné kráse. 70% ()

Ant

Nevím, jestli jsem viděla jiný film než ostatní nebo se jen ozvala moje nesnášenlivost opic všeho druhu, která byla zapříčiněna viděním Planety opic někdy v dětství. Ať je to jak chce, Wyattův film je přesně tak nezajímavý, jak by film tohoto žánru být neměl. První hodina by se dala v pohodě sestříhat do 20 minut. Tím nemám přímo na mysli, že bych se nudila, ale v žádném případě jsem se nebavila. Nebyla tu žádná scéna, která by se mi zaryla do paměti, prostě nic. Emoce z plátna ke mně do sálu zkrátka nepronikly. Pak naštěstí přišla scéna s Golden Bridge, která byla vskutku velkolepá a film u mě přehoupla do lehkého nadprůměru. Nejhorší je na tom to, že ti lidoopi působili méně živěji, než ti z roku 1968. Naprosto se ztotožňuju s Enšpíglovým komentářem. ()

sarkas21

Staré filmy o planetě opic me teda nenadchli ale tohle bylo supr už jen ty triky jsou skvělé a má to lepší děj jak se teprve vyvíjí nová chytrá rasa opičáků můžu doporučit určitě si to užijete jako já fakt paráda.100% ()

Třetí Jurský svět nastartuje novou éru

Třetí Jurský svět nastartuje novou éru