Arrietty ze světa půjčovníčků

• Japonsko Kariguraši no Arrietty (viac)

Počuli ste už o svete maličkých človiečikov, ktorí žijú medzi múrmi a pod dlážkou našich domov? Animovaný film z tvorby japonského štúdia Ghibli, ktoré je nielen doma, ale aj na celom svete absolútnou špičkou v produkcii animovaných filmov pre celú rodinu, vychádza zo známej rozprávky britskej spisovateľky Mary Nortonovej. Scenár filmu pripravil Hajao Mijazaki a réžie sa ujal animátor Hiromasa Jonebajaši, ktorý sa podieľal na väčšine produkcie štúdia, počínajúc legendárnou Princeznou Mononoke. Rozprávanie filmu sa sústredí na vykreslenie fantastického sveta piadiľudkov, ktorí si všetko, čo potrebujú k životu, požičiavajú od obyvateľov domu. Štrnásťročná Arrietty takto so svojimi rodičmi žije v dome, kde býva babička chlapca Šoa. V deň, keď Šó príde, Arrietty práve čaká jej prvá výprava s oteckom pre zásoby do svetaveľkých ľudí. (TV JOJ)

Jirka_Šč

Standardní film studia Ghibli ve smyslu, že se dá porovnávat jen s jinými filmy studia Ghibli. Nad čímkoli jiným vyniká. Jednoduchý, bezchybný, vizuálně krásný příběh "malých lidí" žijících pod podlahou domu "velkých lidí". Přátelství nemocného Šóa a čtrnáctileté Arrietty. Velmi příjemná hudba (přestože výjimečně ne od Hisaishiho). Netradičně otevřený závěr. ■ Dosud jsem z filmů Ghibli, které nerežíroval přímo Miyazaki, považoval za osobní jedničku Whisper of the Heart. Arrietty se mu vyrovná. ()

Stanislaus

Arriety ze světa půjčovníčků mi svým zpracováním a celkovou atmosférou hodně připomínala Miyazakiho film Můj soused Totoro, ve kterém rovněž došlo ke střetu dvou světů, lidského a fantaskního, při nastěhování se do nového domu (v MST to byla děvčata s otcem, zde to byl mladý Šó). V prvním i druhém případě jde o mile natočený snímek s nádhernou animací a vcelku jednoduchým příběhem, ve kterém dojde ke konfrontaci dvou světů a navazování vzájemných vztahů. Zkrátka pěkně udělaný film z japonské produkce, ve kterém je velice jasně cítit otisk a nádech studia Ghibli. ()

AlfaNumerO

Film dokáže pohladit po duši. Člověk se zasměje, dojme, naštve a nakonec si přeje i hezký konec (to se mi moc často nestává). Má v sobě něco jako genius loci animovaných filmu. 83% ()

ScarPoul

Možno nie až také pekné ako originálny Miyazaki, ale aj tak sa jedná o čarovný a komorný príbeh. Takéto príbehy mám veľmi rád. Sú vždy tak trocha na hrane medzi realitou a rozprávkou, zlo tu nemá veľký význam a to na čo sa film sústreďuje je hľadanie priateľstva a prepojenie svetov, aké sa nemajú za normálnych okolností možnosť stretnúť. Arrietty je roztomilou postavičkou Ghibli univerza a priznám sa, že po skončení by som strašne chcel vedieť ako to s hrdinami dopadne. Aj keď v tomto prípade by bolo asi lepšie nehovoriť o pokračovaní, stále mám pocit, že o tomto svete sa dá vypovedať viac a ja o ňom aj chcem vedieť viac. Dúfam, že Yonebayashi sa pustí čoskoro do ďalšieho filmu, pretože sa priznám, že jeho štýl mi sedí podstatne viacej ako štýl Mijazakiho syna. Krásna rozprávka pre najmenších s tým najkrajším hodnotovým posolstvom vôbec. ()

Tommassi3

"Půjčovníčky nesmí nikdo z lidí vidět !!" - "Půjčovníčky ??" - "Vše, co potřebujeme, si půjčujeme od lidí tak, aby si toho nikdo nevšiml.." Výborná multikulti adaptace Pidilidí, mimochodem vyšperkovaná opravdu skvostným soundtrackem, jíž Hiromasa Jonebajaši naznačuje, že by skutečně mohl dostát pověsti následovníka velkého Mijazakiho, byť právě zde většinu mistrových typických znaků staví na hlavu.. ()

MoiJe

Prijemne. Pribehovo nie zas tak originalne a dejovo nie zas tak plne, ale prijemne. Konce sa mi pacia uzavretejsie. Po dlhej dobe film pozerany v jazyku ktoremu bez tituliek nerozumiem, nastastie najcastejsie tri slovicka vsetci pozname a ostatne zase tolko nevyuzivaju... ()

Chermy

Nádhera! Krásná pohádka s kouzelnou atmosférou. Ještě že Japonci ignorují 3D boom a točí pohádky, tak jak to máme nejradši. Pěkně postaru, romanticky a zasněně. Vřele doporučuji ()

ledzepfan

Úžasně hravý filmeček pro malé i velké, který svou technickou dokonalostí přímo bije do očí a uší.... Přes všechnu krásu a poutavost tomu ale-do nekonečné pohodovosti a neprůstřelné naivity Totora-malý kousek chybí :) ()

pools

Není každý den posvícení. Přišlo mi to strašně utahané, chování jednotlivých postav moc nedávalo smysl. Zvlášť tu zlost té uklízečky tam jsem vůbec nechápal. Celkově jsem měl problém to vůbec dokoukat, a povedlo se mi to až napodruhé. ()

SonGokussj

Naprosto luxusní záležitost. Neslyšel jsem o tom, nekoukal jsem na trailer a najednou "puf!", je tu něco od studia Ghibli. Na to se musím kouknout, pravím pro sebe. Usadím se pohodlně do křesla, dám před sebe 3 krajíce chleba, máslo, med a započínám sledování. Po snědení prvního kousku si všímám, že už uplynulo 40 minut. Arrietty dokáže neuvěřitelně krásně vtáhnout do děje. Je milá, odvážná ~ dá se říct, že jak všechny hlavní Ghibliovské dívky (Chihiro byla, pravda, trochu jiná). Její rodina je na jednu stranu rozvážná, na druhou trhlá. Dceruška se jim povedla kombinovaně. Na scénu vstupuje také nemocný mladík, který se chce s malou dívčinou za každou cenu spřátelit. Ale jde na to velmi jemně, nenásilně a hlavně od srdce. Nenapadá mne moc věcí, které bych vytkl. (Upřímně: nyní absolutně žádná) Cítím, že to nedosahuje 5*, ale velmi silných hvězdiček čtyř. Vypravte se do krásné krajiny a prožijte kouzelné dny z pohledu malých lidí a jejich problémů. 90% ()

Pirkaf

Takovéto filmy se dělají jenom ve studiu Ghibli, nikde jinde. Tento má navíc naprosto úžasný soundtrack od Cecile Corbel, což znamená útok na desítku mých nejobíbenějších filmů.. ()

GodComplex

Krasne a roztomile, prestoze to neni Mijazaki, stale je to prvotridni Ghibli kvalita. Trosku mi to ale kazi pomerne nahly konec, nevnimal jsem cas a ve chvili kdy jsem myslel, ze se zacina dit neco zajimaveho to najednou skoncilo. 8/10 ()

Naslund

Pokud je nějaká pohádka, která chybí v české televizi, tak to jsou Totoro a Arrietty. Totoro je spíše pro menší, ale Arrietty je je už pro úplně všechny. Zfilmování pidilidí mě obvykle baví, ale většinou si říkám, že jde o nevyužitý potenciál. Tady jsem si užíval každý okamžik, překrásnou hudbu, kouzelnou animaci a skvělé dobrodružné akce. Například spolupráce kluka a Arrietty je vymakanější než jakákoli Mission Impossible. ()

ABLABLABLA

Po těch animovaných japonských dramatech, co jsem viděla den předtím, tohle byla velmi příjemná změna. Musím vyzvednout hudbu a animaci přírody... báječné. Člověk si mohl všímat třeba i takových detailů, jako když se jen posunula noha na keramickém květináči, tak byl slyšet ten typický zvuk, když se zavadí o keramiku.. prostě do detailu propracované. Jedním slovem bych tohle shrnula asi jako gorgeous a ani to nevím, jestli to dostatečně vystihuje. Btw. ten špendlík, co nosila jako šavli ji neskutečně sekl. ()

Starletka

Moc pěkná pohádka. Sympatické postavy, poutavý, dobrodružný příběh v úžasném, barevném světě, krásná animace, skvostný soundtrack. Opravdu nádhera. 8,5/10 ()

fmash

Čekal jsem to po té zdejší záplavě superlativů trochu zajímavější, ale i tak je to milá podívaná s posmutnělým příběhem. Byl jsem zvědavý na anglický dabing, když se všude vyzdvihuje jméno Saoirse Ronan, ale musím konstatovat, že proti hebkému japonskému originálu stál za bačkoru. 3¾. ()