Muži, ktorí nenávidia ženy

• Česko Muži, kteří nenávidí ženy (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA / Švédsko / Veľká Británia / Nemecko, 2011, 158 min

Reportér Mikael Blomkvist pátra po praneteri švédskeho priemyselníka, ktorá záhadne zmizla v roku 1966. Spojí sa s nekonformnou hackerkou Lisbeth Salanderovou, ktorá je aj napriek výstrednému vzhľadu punkerky vynikajúcou špecialistkou a detektívkou. Pre svoju tragickú minulosť nenávidí spoločnosť aj ľudí, a má na to vážny dôvod - kedysi bola sama ich obeťou, obeťou sadistických a psychopatických mužov, čo nenávidia ženy.
Keď si finančný reportér Mikael Blomkvist chce očistiť meno po tom, čo ho obvinili z verejného ohovárania, nečakane sa naňho obráti magnát Henrik Vanger, jeden z najbohatších podnikateľov vo Švédsku, a požiada ho, aby mu pomohol rozlúštiť tajomstvo dávneho zmiznutia jeho milovanej pranetere Harriet, ktorá sa stratila ako 16-ročné dievča ešte v roku 1966. Priemyselník Vanger je presvedčený, že ju zavraždil niekto z členov jeho rodiny. Mikael sa vydáva na odľahlý ostrov pri švédskom pobreží bez toho, aby tušil, čo tu naňho čaká. V tom čase spoločnosť Milton Security poverí svoju výstrednú, ale veľmi výkonnú a úspešnú detektívku Lisbeth Salanderovú, aby preverila osobu Mikaela Blomkvista. Pri plnení tejto úlohy sa Lisbeth s Mikaelom stretnú a spoja svoje sily pri vyšetrovaní vraždy Harriet. Hoci sa Lisbeth dištancuje od sveta, ktorý ju opakovane zradil, jej hackerské schopnosti a dokonalé sústredenie sa ukážu ako kľúčové a vďaka nim nakoniec dokáže spolu s Mikaelom odhaliť šokujúce tajomstvo rodiny Vangerovcov. (TV JOJ)

moviefan4

Za mňa o dosť lepše ako Švédska verzia. Jediné čo by som zmenil na filme k dokonalosti by bolo to aby herčka z pôvodnej verzie hrala tu. Nič viac filmu vytknuť nemôžem. ()

bigjames

Úvod mi přišel trochu pomalejší, ale s postupujícím časem se děj rozvíjel a film mě bavil víc a víc, až nakonec vygradoval do skvělého závěru. Rooney Mara je originální, krásná a fantastická, na Oskara byla za tuto roli nominována naprosto zaslouženě. Daniel se do své role vžil také dobře a působil věrohodně. I přes to, že byl příběh čas od času vyprávěn trochu zmatečně a v postavách a jménech se moc nedalo orientovat, dávám plné hodnocení. Atmosféra (zejména druhé poloviny) snímku si to zaslouží. A vyzdvihnout chci také velmi povedený hudební doprovod. ()

husak_k

Film dobrý až na hlavní kriminální linku, která je fakt předvídatelná a nudná. Jinak obě hlavní postavy dost slušné a jejich příběh taky. ()

TR4XY_CZ

Neposlouchejte verbala. Ten jeho vkus mě někdy tak moc překvapuje, že pomalu začínám pochybovat jestli je vůbec ten člověk na ženy a jenom to nepředstírá. Za to já, kdybych měl řešit vraždu nějaké náctileté blondýny a pomalu se dostával k odhalení sériového vraha, který má asi hodně rád citování z bible, tak bych společnost nezdvořilé, chytré a sexy gotické třiadvacítky přivítal. Krom toho už tu dál vlastně nic není. Jenom další pompézně natočený thriller od toho géniuse Finčoura. To, že to jenom adaptuje film, který adaptoval knihu, je irelevantní. Agent 007 byl už jen třešničkou na dortu. 8,5/10 ()

Dexter666

Finecherovo spracovanie je natoľko iné, že by bolo hlúpe a krátkozraké haniť ho za ochýlky či už voči knihe alebo pôvodnému švédskemu spracovaniu. Film je skrátka interpretáciou alebo ak chcete nahliadnutím režiséra, ktorý (podľa miery svojej odvahy) si upravuje predlohu do podoby, aká mu je blízka. Zanecháva v príbehu svoj rukopis kreácie ponurej atmosféry (skvelá hudba!), ako to vie iba on sám, pričom však nenarúša hlavnú dejovú líniu a ťažiskové body celého konštruktu. Obsadenie (predovšetkým vedlajších postáv) je kvalitatívne omnoho vyššie, ako v pôvodnej švédskej verzii. Sú to detaily, ktoré robia tento remake lepším, nie ťažiskové scény, ktoré boli dobre zvládnuté aj v Oplevovej verzii. Chybičky krásy sa nájdu, ale ako celok drží americká verzia lepšie pokope (aj napriek úmornej stopáži). Je toho ešte veľa čo sa dá porovnať, veľa čo sa popísať, ale obšírnejší komentár si ponechám na čas po druhom zhliadnutí tohto filmu (a po druhom prečítaní aspoň "jednotky" z trilógie). Zatiaľ silné 4* ()

oSiSko

Film, ktorý ma 158 minút je už pred samotným vzhliadnutím riziko, aspoň pre mňa. Vydržať takmer 3 hodiny v sále, to musí byť film veľmi kvalitný a pútavý. Áno, podarilo sa, jediná pasáž kedy som sa nudil boli úvodné titulky, ktoré sú sakra dlhé :). Nečítal som ani knihu, nevidel ani švédske filmy, ani som nevedel o čom presne tento film bude. Bol skvelý, skvelé herecké výkony. ()

EddiePJ

Tenhle film je naprosto přesně a dokonale udělaný produkt Hollywoodu. Není z něj ale cítit žádné kouzlo, žádné charisma, nic, co by vás chytilo za srdce. Proto musím hodnotit o hvězdu méně, než švédskou adaptaci, protože ta měla všechno: dokonale zachycenou severskou atmosféru, vynikající představitele hlavních rolí (jediný, kdo se v americké verzi vyrovná Švédům je překvapivě Daniel Craig, který hraje Blomkvista až nezvykle civilně a reálně - žádně zarputilé výrazy číslo 3, které znamenají, že mě sice mučí, ale vždycky nakonec vyhraju, jak tomu je u Jamese Bonda) - Noomi Rapace už navždy zůstane Lisbeth - Rooney Mara ji nesahá ani po kolena, spád i větší logičnost příběhu a věrnost knize (Američani si to trochu poupravili, ale úplně zbytečně - proč Blomkvist najde Harriet v Londýně a ne v Austrálii, jak tomu je v knize? Nechápu...). Naopak musím vyzdvihnout vynikající soundtrack Trenta Reznora a Attica Rosse a hlavně fenomenální úvodní titulkovou sekvenci, která je pro mě jednou z nejlepších v historii filmu. ()

Misterioso

Srovnávat s knižní předlohou nebo švédským zpracováním příběhu Lisbeth a Mikaela, kaji se, nemůžu, tudíž (ne)výhoda je na mé straně. Posuzovat tak můžu pouze to, co jsem měl možnost v kině zhlédnout. A stručně řečeno - byl jsem sakra spokojen! Už úvodní titulky vyráží dech a připravují diváka na to, že tohle bude něco ne tak lehce zapomenutíhodného. Poté se příběh bez žádných okolků naplno rozjíždí a už brzy jste pohlceni dějem a kladete si spoustu otázek, na které je s přibývající stopáží pomaloučku divákovi odpovězeno. Do toho burácející, nervydrásající (nutno podotknouti že výborná) hudba a jste rychle pohlceni atmosférou mrazivého Švédska plného lidí s pohnutým charakterem. K tomu nějaká ta Fincherova či příběhová vychytávka, spolehliví herci a hlavně postava Lisbeth! Do té jsem se doslovo zamiloval a žral ji každou sekundu, co se na plátně objevila. Možná ji Noomi Rapace zahrála lépe, možná to byla Rooney Mara, ale jak už jsem psal - zatím posuzovat nemohu. Chápu, že koukat na krimi, když víte, kdo je vrah, není úplně ono, ale já tenhle handicap neměl. Ale i tak si myslím, že kvůli postavě Lisbeth a dalším výše zmíněným kladům bych se na The Girl with the Dragon Tatoo s chutí zase rád podíval. Vynikající kino zážitek! ()

Borin.P

Nejspíš nejhorší Fincher, co jsem zatím od něj viděl. Není to špatné, jen to prostě není ono. Po pravdě ani nevím, jak tento film hodnotit. Precizně odvedená práce v každém detailu, ostatně, jak už jsme u Finchera zvyklí, ale když jsem odcházel z kina, žádné uspokojení, vnitřní pocit, že jsem se díval na něco výjimečného, se bohužel nedostavil. Asi 3/4 filmu jsem napjatě pozoroval plátno a čekat na famózní finále, které jsem nedostal. Nevím, jestli je to knižní předlohou, kterou jsem nečetl, každopádně z kina jsem si odnesl pouze pár nejasných myšlenek o několika detailech z filmu. Jak už zde někdo zmiňoval, trochu zbytečný film a byla by škoda, kdyby tak dobrý režisér u tohoto projektu zůstal. Dávám hodně slabé 4* ()

Nakash

Není to scénáristicky žádný top. Nakonec ani po stránce režie. Jedná se o klasického, průhledného Finchera. Ale kvůli geniální hudbě T.Reznora a hlavně výkonu, který předvedla Rooney Mara byste si tento film neměli nechat ujít. ()

evca_007

Jelikož jsem četla předlohu a viděla švédskou verzi tak jsem od filmu moc nečekala (kniha překonat nejde). Byla jsem ale velmi mile překvapena. Když jsem si zvykla na hlavní hrdinku (Noomi Rapace mi seděla víc), tak se mi to víc než líbilo. Jen na můj vkus byla ta herečka nějak moc citlivá. V předloze Lisbeth nedala najevo žádné emoce, ale ve filmu to tak nebylo. To je jediný důvod proč dávám o hvězdičku méně. Kdyby knížka nenasadila laťku tak vysoko, tak by to byl plný počet. Každopádně zpracovat tak složitý děj do jednoho filmu.... Těžký oříšek který vyšel na 100%. ()

bonovox

Mám veľmi rád severské spracovanie (dal som mu tiež plné hodnotenie), ale Fincherovej verzii musím dať taktiež plný počet hviezd. Hutná atmosféra sa dá doslovne krájať, hudba je neuveriteľne pulzujúca a hlavne Fincherov vklad je tu obrovský. Opäť raz dokazuje svoju genialitu a vyvracia nepísané pravidlo, že točiť to isté sa dá tak isto, ale predsa inak. ()

tchempi

Film má dvě a půl hodiny, ale měl jsem pocit, jako bych jich v kině strávil nejméně šest. Následuje kompletní děj (pozor spoilery): Titulky jako z Jamese Bonda - změť nezapamatovatelných švédských jmen a rodinných vztahů - nuda - nuda- orální znásilnění - nuda - nuda - anální znásilnění (realisticky natočené, nedoporučuju brát do kina přítelkyně, manželky, matky, babičky) - nuda - pomsta za znásilnění - nuda - odhalení a usmrcení pachatele - „překvapivý“ zvrat (který každý inteligentní divák odhalí asi hodinu předtím) - pomsta za obvinění z nactiutrhání (tahle pasáž á la Dannyho parťáci by mohla fungovat jako samostatný film, ale je odbyta ve dvou minutách) - náznak romantiky - „znásilnění“ romantiky - konec. P.S. Nejzábavnější bylo, že se u nás chybou distributora film, ve kterém jsou opravdu drsné scény, promítal jako „mládeži přístupný“. ()

peaceNwar

Veľmi presné, komorné a ostrené, viac než by ste čakali od filmu natočeného podľa bestselleru švédskeho autora. Neuveriteľne verné predlohe, neuveriteľne husté ale následkom toho aj postrádajúc akékoľvek emócie, napínavosť či dramatickú kompozíciu potrebnú pre upútanie vo filme. Ako sfilmovaná kniha dobré, ako film nepresvedčivé a príliš chladné. Jedná sa síce o poctivý a skoro bezchybný kus práce režiséra, ale to je asi tak všetko. Scenár natiahnutý a ťažko stráviteľný, kamera chladná a herci nevýrazní. Na mňa osobne to nezapôsobilo. ()

pierre9

Na Rooney Mara sa síce pozeralo lepšie v Social Network, ale filmu to podľa všetkého iba prospelo. Vyčítal by som azda iba jednu vec a síce, že činy páchateľa mi nie celkom zapadali do seba. Ale to môže byť aj moja mylná predstava. Každopádne, len to svedčí o tom, že ide o výnimočný filmový koncert. Pre mňa najlepší film od Inception. ()

ferrca

Dobře, dalo se na to dívat, chvílemi se i zápletka zdála zajímavá, Daniel je fešák a na Lisbeth jsem vždycky našla něco zajímavýho ke koukání :D ale, ale! Kdybych byla bývala věděla, co za šílený scény tam bude, tak bych na to opravdu nešla do kina...je fakt trapný si ve třiadvaceti zakrývat oči v kině, ale fakt se to nedalo. Přežiju se dívat na sekání hlav a jiných končetin, mučení atakdále, ale na znásilnění se prostě dívat nedá ...:( toť můj názor, jinak děj měl spád a napětí, dobrá detektivka. ()

maniak.sused

Nejaký vnútorný hlas mi vravel, že rozhodnutie ísť do kina na nového Finchera budem ľutovať a bohužiaľ mal pravdu. Muži, ktorí nenávidia ženy nie sú zlým filmom ani podpriemernou kriminálkou. Zároveň však nie sú ani ničím výnimočným a zapamätateľnejším, čo je pri Fincherovi, samozrejme, sklamaním. V rámci fair-play musím uznať, že chybu treba hľadať skôr niekdy inde ako u režiséra. Po formálnej stránke sa dá filmu máločo vytknúť. Snáď až na soundtrack. Reznor ešte na filmovú hudbu celkom nedorástol. Niektoré motívy boli výborné, iné zase dosť ,,od veci" a Reznorov industriál nevytváral s obrazom vždy kompatibilný a symbiotický celok. Najväčším problémom je však samotný príbeh. Nemohol som sa zbaviť pocitu, že Fincher po námete nesiahol sám, ale že mu bol ponúknutý ako zákazka. Keby som bol jej zadávateľom, asi by som bol spokojný, lebo natočiť sa to asi naozaj nedalo oveľa lepšie. Ale ten príbeh a téma proste nie sú Fincherovské... Vrah síce robí zverstvá, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani psychopati z iných režisérových filmov, ale vždy, keď je v zábere (či už pred odhalením či po ňom), evokuje mi skôr nejakého manažéra sediaceho na firemnej porade a referujúceho o aktuálnych ekonomických ratingoch. Navyše to je celé zasadené do akejsi rodinnej ságy. Výsledok je ten, že temnou atmosférou, tak typickou pre Finchera, síce disponuje zopár scén, film ako celok ňou však rozhodne neoplýva. Rooney Mara si oscarovú nomináciu hádam aj zaslúži, ale jej casting je pri takto postavenom scenári dosť diskutabilný. Sexuálne spojenie najškaredšieho dievčaťa na svete s Jamesom Bondom je asi také uveriteľné ako to, že si nejaká baba pár dní po veľmi intenzívnej a veľmi nedobrovoľnej rektálnej penetrácii sadne v nohavičkách nejakému chlapovi do lona a pretiahne ho. Taktiež sa pripájam k užívateľom, ktorým nie je celkom po chuti, že v kriminálke poznáme vraha už v polke stopáže a o chvíľu na to je už dokonca po ňom. Je to ako pozerať nejaký zápas v Lige Majstrov, v ktorom je o postupujúcom rozhodnuté už po prvom polčase. Dopozerať sa to síce dá, najmä, ak v ňom hrajú dobrí hráči (a Fincher patrí medzi tých najlepších), ale po diváckom napätí už nie je ani stopy. Vysoké hodnotenie tohto filmu je pre mňa záhadou, pretože naozaj nejde o žiadny nadpriemerný zážitok. Tých 83% bude asi spôsobených popularitou predlohy (knihy aj švédskeho filmového originálu) a hlavne Fincherovým hviezdnym a kultovým statusom (dôkazom aj 77% pri absolútne fádnom a tuctovom Úkryte). Možno vznikol problém pri prepise knihy na filmový scenár... Možno si mal z neho Fincher vybrať len to ,,svoje"... Možno sa mal viac sústrediť na jednu z dejových línii... Je to škoda, lebo potenciál je tu viditeľný a niektoré sekvencie spĺňajú najprísnejšie kritéria. S prostredím chladného nehostinného ostrova pracuje režisér tiež skvele. Ako celok však film nie je ani zďaleka takým pôsobivým dielom, ako Fincherove skvosty z deväťdesiatych rokov. PS: Veľkým potešením sú titulky. Tie úvodné preto, že psychedelický a gradujúci videoklip je (najmä na veľkom plátne) veľkou peckou. Záverečné zase preto, že človek sa ich už po polhodinovom ,,dohrávaní zápasu" nevie dočkať:) () (menej) (viac)

david666

Fincher opět nezklamal. I já jsem si zpočátku říkal, jaký to má význam točit film, který tady nedávno zpracován byl,a to ještě k tomu výborně. Ale od úvodních titulků, jejichž zpracování považuji snad za nejlepší, co jsem viděl, jsem byl unešen. Rooney pojala Lisbeth snad ještě lépe než Noomi. Graig standardně skvělý. K tomu plno dalších postav, které mají každá své tajemství. Navíc krásná a mrazivá Švédská příroda. Takhle má vypadat film, na který mají chodit miliony lidí. Po Černobílem světě další pecka, a to máme teprve leden. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

12.08.2022

Claire Foy je nová Lisbeth Salander

Claire Foy je nová Lisbeth Salander

18.09.2017

Série Milénium bude v kinech oficiálně pokračovat bez Rooney Mary a Daniela Craiga. Tedy série... americká verze se dočkala jediného dílu, po němž přišla dlouhá pauza a teď se bude rebootovat.… (viac)

Affleck Jr. vs. Bostonský škrtič

Affleck Jr. vs. Bostonský škrtič

10.01.2014

Sériovým vrahům se na filmovém plátně rád věnuje David Fincher, který do téže řeky úspěšně vstoupil třikrát – v Sedmi, v Zodiacovi a v Mužích, kteří nenávidí ženy. Momentálně točí detektivku Zmizelá… (viac)