Muži, ktorí nenávidia ženy

• Česko Muži, kteří nenávidí ženy (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA / Švédsko / Veľká Británia / Nemecko, 2011, 158 min

Reportér Mikael Blomkvist pátra po praneteri švédskeho priemyselníka, ktorá záhadne zmizla v roku 1966. Spojí sa s nekonformnou hackerkou Lisbeth Salanderovou, ktorá je aj napriek výstrednému vzhľadu punkerky vynikajúcou špecialistkou a detektívkou. Pre svoju tragickú minulosť nenávidí spoločnosť aj ľudí, a má na to vážny dôvod - kedysi bola sama ich obeťou, obeťou sadistických a psychopatických mužov, čo nenávidia ženy.
Keď si finančný reportér Mikael Blomkvist chce očistiť meno po tom, čo ho obvinili z verejného ohovárania, nečakane sa naňho obráti magnát Henrik Vanger, jeden z najbohatších podnikateľov vo Švédsku, a požiada ho, aby mu pomohol rozlúštiť tajomstvo dávneho zmiznutia jeho milovanej pranetere Harriet, ktorá sa stratila ako 16-ročné dievča ešte v roku 1966. Priemyselník Vanger je presvedčený, že ju zavraždil niekto z členov jeho rodiny. Mikael sa vydáva na odľahlý ostrov pri švédskom pobreží bez toho, aby tušil, čo tu naňho čaká. V tom čase spoločnosť Milton Security poverí svoju výstrednú, ale veľmi výkonnú a úspešnú detektívku Lisbeth Salanderovú, aby preverila osobu Mikaela Blomkvista. Pri plnení tejto úlohy sa Lisbeth s Mikaelom stretnú a spoja svoje sily pri vyšetrovaní vraždy Harriet. Hoci sa Lisbeth dištancuje od sveta, ktorý ju opakovane zradil, jej hackerské schopnosti a dokonalé sústredenie sa ukážu ako kľúčové a vďaka nim nakoniec dokáže spolu s Mikaelom odhaliť šokujúce tajomstvo rodiny Vangerovcov. (TV JOJ)

Dr.Cilka

Original som nevidel, no remake na mna urobil velmi dobry dojem. Fincherovsku atmosferu zboznujem, takze predpokladam, ze i po zhiadnuti originalu moje hodnotenie ostane velmi vysoke. Dejova linia ma az tak neocarila, zato ten audio-vizual.. slast! Fincher by mohol tocit asi aj o smolkoch, a aj tak by som mu to zral :) ()

Jajar

Především snímek o střetnutí dvou postav a zároveň jejich pohledů na vyšetřování, na práci, na život. Hlavním hrdinou (alespoň to tak na první pohled vypadá) je zatrpklý novinář středního věku a zástupce klasického způsobu pátrání Mikael (výběr Craiga coby představitele tradičního hrdiny Jamese Bonda bych nepovažoval za náhodný). Na "opačné straně" stojí mladá, asociální, geniální a zároveň docela šílená hackerka Lisbeth, která si záměrně drží odstup od okolí a plést se jí do cesty se rozhodně nevyplácí. Fincher brilantně pracuje s několika příběhovými liniemi (často kritizovaný dovětek, který se objeví po vyřešení "hlavního případu", jen navazuje na skutečnosti naznačené v úvodu), chytře si hraje s diváckými očekáváními a s perfekcionistickou snahou postupně buduje základ pro celou ságu. Samozřejmě to šlo udělat jinak, ale styl mrazivé, chladné kriminální detektivky mě osobně pohltil od začátku do konce. Chci další díly! ()

redwik

Už sa ani nepamätám kedy takto dlhý film dokázal udžať moju absolútnu pozornosť počas celého filmu, snáď s výnimkou toho obdĺžnejšieho a podľa mňa trochu zbytočného záveru. No je to asi vlivom detektívky: keď je natočená dobre (a táto istotne bola), nieje to problém. No po dopozeraní som si uvedomil, že to, čo sa vo filme vlastne odohralo, neviem opísať viac ako desať vetami. Akoby som si to nepamätal (alebo sa tam naozaj nič také nestalo?). Nie som si istý, či to niekomu odporúčim, jedine že by zháňali dobrú detektívku a nechcelo by sa im čítať knihy, ale film sám o sebe ma určite zaujal. Páčilo sa mi ako dokázali zmeniť Rooney Mara, od jej peknej podoby v Social Network je na nerozpoznanie. ()

Cheeker

Když jsem si film pustil, asi dvakrát jsem kontroloval, jestli to je ono, co jsem chtěl. Nakonec asi po pěti minutách jsem zjistil, že to není ten původní švédský, ale z americké produkce. Vlastně jsem vůbec neměl tušení, že existuje nějaká novější verze. Nicméně po zhlédnutí musím konstatovat, že se tenhle film vážně povedl. A to nemusim Daniela Craiga. Určitě se chci ještě podívat na starší verzi. ()

Kremik

Zklamání, oproti staršímu filmu je to slabší a to hlavně herci. Celý ansámbl drží nad vodou asi jen Skarsgard a samozřejmě Christopher Plummer. Hudba příšerná, kamera nesourodá, pokaždé jinde než, kde má být...Nebýt té předlohy, tak jdu asi i níže. ()

darkreider

Je pravda, že vidieť švédsky originál, tak by som asi prskal, že plagiáty netreba, ale siahol som náhodou sem a neznalý faktu o kopírovaní ma to bavilo. Predloha je zrejme kvalitná. Potešilo ma, že aspoň na pár sekúnd slečna Maraová ukázala, že je to fešná kosť a nie punkový odpudzovač s luxusnou postavou. Záverečná minútová romanca pre mňa nemusela byť. ()

dakarin

Švédská verze z roku 2009 vede v březnu 2014 v poměru 82:80 (!) A také i mě sedla z dost těžko specifikovatelného důvodu poněkud lépe. Že mě předloha přijde nešťastná jsem již uvedl. Ovšem jinak perfektní filmařina, nádherně mrazivý sever ... a nemohu si odpustit poznámku, že s trochu jiným scénářem by to byla luxusní bondovka super na bílo... ()

misbos

Fincher prostě nedovede točit blbě, a dokonce i muž s obličejem baseta u něj hraje jak o život, o ostatních ani nemluvě, ale... zase je tu to ale. Krom dvou scén, u kterejch Vás bolí řiť už od pohledu, pocitu, že je Vám pořád zima, a letmého vhledu do estetického relativismu toho po skončení moc nezůstane. Jako na člověka, co si scaring už nějakej pátek dělá sám, na mě železo v ksichtě hlavní postavy zase tak šokantně nepůsobí :-) ()

dalziel

Original s Noomi som síce nevidel,ale toto sami páčilo a to dosť.Rooney Mara mi vždy pila krv,ale v tomto sa našla.Snaď sa pustím aj do originálu.Asi by to chcelo rovno SE:180 minút aby som to nemusel pozerať dva krát :-) ()

Katcat odpad!

Naprosto se ztotožňuji s Verbalem. Egocentrická Amerika musí 2 roky po dokonalém Larsson filmu natočit svůj remake jen proto, že je to nenapadlo první. Krom toho ještě dosaděj na post Lisbeth tu krávu Rooney, která je odporná, piercingy ji nesedej, ma cernocerny vse krom oboci, takze jeste vypada jak po chemoterapii s parukou na drzce... kdyz to srovnam s Lisbeth Noomi, která je nádherná jak v běžném životě, tak i v tomto filmu, mám silné nutkání přejet tuhle Rooney autem. ()

Critic

Dokonalé drama. Je hřích, že Rooney Mara za tuto roli nezískala Oskara - to se opravdu jen tak nevidí. Režie Davida Finchera podbarvená jedinečnou hudbou (mnou milovaného) Trent Reznora dává tomuhle filmu tak napínavou atmosféru, že jsem místy snad ani nedýchal. Geniálně hořkosladký konec mě pak dostal už úplně. Knihy jsem (naštěstí) zatím nečetl, ale hned jak si překopu svou TOPku, je objednám. A původní švédskou verzi zatím asi vidět nepotřebuju, lepší totiž snad být ani nemůže. ()

tranquill

Herecké výkony na úrovni původního filmu, atmosféra o něco horší, ale už kvůli tomu, že to byla naprostá kopie originálu, který byl kvalitní, tedy zbytečná, nelze hodnotit stejně nebo ještě lépe... ()

kluzo

Mám problém hodnotit pkagiát, když jsem viděl původní trilogii. Film nepřináší žádnou přidanou hodnotu. Ne, že by byl úplně špatný, jen je jaksi zbytečný. Kdo by si doma na zeď pověsil plakát Mony Lisy, když má možnost pověsit si tam originál? ()

sehe

Porovnávať so severskou verziou môžem,videla som a hodnotila plným počtom hviezd.Necitala som trilogiu,ale zdá sa,že je tak dobrá,že európska i americká filmová verzia je fakt skvela. ()

martyraz

Osobne mi švédska filmová trilogia chutila viac aj herci mi pasovali viac, ale podané to bolo jednoduchšie, tým pádom som to teraz chápal lepšie :)),,,(v kine: vycítil som kedy vystrelia po Mikaelovi,ešte som si aj citoslovce vyslovil a následne na to padol výstrel a aj tak som sa zľakol) ()

dodona

Hneď úvodom musím napísať, že som predpojatá - videla som švédsku adaptáciu a knižky mám na poličke pripravené na čítanie hneď ako si nájdem čas. Fincher je majster, podarilo sa mu to, v čo som ani neverila. Natočil adaptáciu (Američania by asi umreli keby mali ísť do kina na švédsky film s titulkami), ktorá mi vlastne až tak veľmi nevadí. Napriek tomu sa mi švédsky film páčil viac. Nejako sa mi zdalo, že film nemá tú správnu atmosféru, vykreslenie niektorých charakterov a vzťahov sa mi zdalo účelovo zmenené a zjednodušené. Moji priatelia v kine sa strácali v postavách. Craig je vinikajúci, rovnako ako Skarsgard (ano, Švéd) a Plummer. Výkon Rooney Mara fakt skvely, ale nie a nie si zvyknúť na ten face. Proste Rooney Mara nie je Noomi Rapace. Nenadávam, nie som až tak sklamaná, vlastne to mohlo byť aj horšie. Ok, po prečítaní knihy, zdvíham hodnotenie na 4*, nakoľko kombináciou švédskej a americkej verzie by sme dostali dokonalú adaptáciu. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

12.08.2022

Claire Foy je nová Lisbeth Salander

Claire Foy je nová Lisbeth Salander

18.09.2017

Série Milénium bude v kinech oficiálně pokračovat bez Rooney Mary a Daniela Craiga. Tedy série... americká verze se dočkala jediného dílu, po němž přišla dlouhá pauza a teď se bude rebootovat.… (viac)

Affleck Jr. vs. Bostonský škrtič

Affleck Jr. vs. Bostonský škrtič

10.01.2014

Sériovým vrahům se na filmovém plátně rád věnuje David Fincher, který do téže řeky úspěšně vstoupil třikrát – v Sedmi, v Zodiacovi a v Mužích, kteří nenávidí ženy. Momentálně točí detektivku Zmizelá… (viac)