Muži, ktorí nenávidia ženy

• Česko Muži, kteří nenávidí ženy (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller

Scenár:

Steven Zaillian

Kamera:

Jeff Cronenweth

Daniel Craig, Rooney Mara, Christopher Plummer, Stellan Skarsgård, Steven Berkoff, Robin Wright, Yorick van Wageningen, Joely Richardson, Geraldine James (viac)

Reportér Mikael Blomkvist pátra po praneteri švédskeho priemyselníka, ktorá záhadne zmizla v roku 1966. Spojí sa s nekonformnou hackerkou Lisbeth Salanderovou, ktorá je aj napriek výstrednému vzhľadu punkerky vynikajúcou špecialistkou a detektívkou. Pre svoju tragickú minulosť nenávidí spoločnosť aj ľudí, a má na to vážny dôvod - kedysi bola sama ich obeťou, obeťou sadistických a psychopatických mužov, čo nenávidia ženy.
Keď si finančný reportér Mikael Blomkvist chce očistiť meno po tom, čo ho obvinili z verejného ohovárania, nečakane sa naňho obráti magnát Henrik Vanger, jeden z najbohatších podnikateľov vo Švédsku, a požiada ho, aby mu pomohol rozlúštiť tajomstvo dávneho zmiznutia jeho milovanej pranetere Harriet, ktorá sa stratila ako 16-ročné dievča ešte v roku 1966. Priemyselník Vanger je presvedčený, že ju zavraždil niekto z členov jeho rodiny. Mikael sa vydáva na odľahlý ostrov pri švédskom pobreží bez toho, aby tušil, čo tu naňho čaká. V tom čase spoločnosť Milton Security poverí svoju výstrednú, ale veľmi výkonnú a úspešnú detektívku Lisbeth Salanderovú, aby preverila osobu Mikaela Blomkvista. Pri plnení tejto úlohy sa Lisbeth s Mikaelom stretnú a spoja svoje sily pri vyšetrovaní vraždy Harriet. Hoci sa Lisbeth dištancuje od sveta, ktorý ju opakovane zradil, jej hackerské schopnosti a dokonalé sústredenie sa ukážu ako kľúčové a vďaka nim nakoniec dokáže spolu s Mikaelom odhaliť šokujúce tajomstvo rodiny Vangerovcov. (TV JOJ)

Lumpicek1979

Tato americká kopie je kvalitní, ale na tu původní švédskou trošku zaostává, uvidíme, zda natočí i ostatní dva díly, které už ty původní švédské nejsou tolik kvalitní, takže by americké kopie mohli být lepší. ()

january

Tyden pred zkouknutim filmu jsem cetla knihu, takze vubec nevim, jak hodnotit... Film mi hrozne rychle utekl, protoze to oproti knizce byly jen takove velmi osekane sceny a vlastne jsem ani nedavala moc pozor, spis jenom sledovala vizualni obrazy. Prislo mi, ze divak, ktery knihu necetl, nemohl pochopit detektivni zapletku. Taky me prekvapil pozmeneny konec, ale chapu, ze jeste film prodluzovat o vylet do Australie se tvurcum nechtelo. Taky vztah Blomkvista s Ericou, ktery je v knize docela dulezity, byl vykreslen hodne strucne. Ale musim ocenit, ze ve filmu zmenili zpusob, jakym Blomkvistova dcera oznamila svemu otci, co znamenaji cisla v Hariettine notysku. Ten v knize byl totiz jako pest na oko. ()

bublinka21

Odkud začít? Neznalá písemné předlohy pro toto filmové dílo- shlédla jsem film na doporučení zkušeného filmového kritika. 1/3 filmu byla vleklá, nezábavná,únavná a ani herecký výkon Daniela Craiga nedokázal pro mě tento fakt zvrátit. V kině jsem téměř usnula. Film získal na spádu až s nástupem tajemné vyšetřovatelky (Rooney Mara), s nepřehlédnutelným vzhledem a neortodoxními vyšetřovacími metodami. Od 2/3 byl film nabitý akcí, agresí, sexem ale hlavně dějem .... tady smekám před prací režiséra Davida Finchera Vytkla bych už jen nemastný neslaný konec filmu, který hlavního hrdinu vykreslil v nelichotivých barvách. Za mě je to 65% a to s odřenýma ušima. ()

zorrra

Na moj vkus to bolo prilis drasticke, ale na druhej strane, velmi ma to zaujalo, lebo som chcela vediet, ako to dopadne. Druhykrat by som to uz nekukala, ale hodnotim pozitivne. ()

sisaq

Shlednuto po svedskem "originale" a srovnani s timto filmem je neco cemu neni mozne se vyhnout. A Fincher pro me neni vitezem tohoto minisouboje. Co maji oba filmy spolecne je skvele odvypraveny detektivni pribeh jakych se posledni dobou moc nevidi - coz plati pro oba dva. Druhou devizou predlohy je az neuveritelne cynicky a depresivni pribeh a zde americky titul za svedskym silne pokulahava. Ze svedskeho me mrazilo behem a jeste nekolik minut po skonceni filmu, z tohoto ani nahodou - snad jedine monolog pana S kde to mel kamarad Daniel opravdu za par.... A i zde byl svedsky original lepsi. 70% pro FInchera, 90% pro SW. ()

hakutu

jdu si sehnat knižní předlohu abych zjistil jestli je kniha vždy lepší než film - v tomto případě se bude muset kniha hodně snažit - 90% ()

Eksi

Na môj vkus príliš preplnené menami v hlavnej dejovej línii, no Fincher exceluje vo všetkom ostatnom. Film postupne graduje a vyústi v nenásilnom a nenútenom konci, čo zaklincuje zrýchlené vyriešenie vedlajšej dejovej línie, ktorý je možné brať ako happyend, záleží komu fandíte. Rooney Mara si zaslúži viac ako nomináciu na Oscara. ()

bron

Fincher už prostě není tím, kým býval. Řemeslná dokonalost, to bezesporu k jeho filmům patří, ale takový ten drive a živelnost, ty se naopak vytrácí. Tolik obecně, teď konkrétně (ale stručně). Absolutně nechápu tak brzký vznik amerického remaku. Ale o tom už toho bylo napsáno mnohé. Fincherovi Muži jsou dobrý film, ale v ničem objevní, natož pak nadprůměrní. Pokud bych chtěl tento Larssonův příběh vidět ve zfilmované podobě znova, sáhnu mnohem raději po švédském snímku z roku 2009. ()

SpiceMonkey

Švédská původní verze je přehlednější, temnější... prostě lepší. Jen ten Craig je hezčí než Michael Nyqvist, což pro mě paradoxně ubírá na zajímavosti. ()

Stransky

Muži, kteří nenávidí ženy nejsou zdaleka tak strhující jako Fincherovy nejlepší filmy – Sedm, Klub rváčů, Social Network – ale i tak hodně dobrý. Craig, který hraje hlavního hrdinu Mikaela Blomkvista, mi byl až do teď krajně nesympatickej, tady je ovšem cool.  Fajn je taky nacistická narážka na IKEA. Jinak je to prý, aspoň v první půlce, skoro dokonalá kopie švédského originálu, který jsem sice viděl, ale moc si ho nepamatuju. Ostatně stejně jako knížku. ()

?otazník

Nejdříve bych asi měla říct, že poměrně hodně nemám ráda Craiga, ale i přes to, jsem byla na film zvědavá. Už jen pro porovnání se Švédsku verzí. Většinou mě dost irituje vědomí, že Američané prostě musí přetočit každý jen trochu povedený ne-hollywoodský film. Ale v tomto případě si nejsem zcela jistá ani úspěchem Švédů, kteří se ne zcela striktně drželi předlohy což mělo za následek občasný, asi hodinu a půl dlouhý chaos. Naopak v Hollywoodu se pokusili do filmu vměstnat celý příběh. Samozřejmě ani v tomto případě nejde o věrnou kopii a kde co bylo jinak nebo alespoň jindy, ale to by jistě trpělivý divák odpustil. Spíš mi však přišlo, že v půlce filmařům došel dech a po zdařilé první polovině film ztrácí tempo o napětí nelze ani mluvit. Scéna které jsem se upřímně bála skončila dřív než začala a vlastně ani nebylo vysvětleno co se tam celé ty roky dělo. Nebo mi to ušlo? A teď už jen v rychlosti, hlavním želízkem, kvůli kterému dávám přednost zámořskému zpracování je Rooney Mara coby Lisbeth. Nemohu souhlasit s většinou, která preferuje Noomi Rapace. Hrála jistě dobře, ale nebyla to Lisbeth, tou je pro mě Rooney. ()

Yelush

Určite som od Finchera čakal oveľa viac. Celá pointa príbehu je lacná ako zo 6 časti deviatej série nejakého lacného krimi seriálu, obrovské množstvo mien a nepodstatných vzťahov pri riešení fádnej pátracej zápletky za výdatnej pomoci otrepaného "naci" pozadia, filmu tiež veľmi neprospieva. Za pozitívum však považujem to, v čom je Fincher najlepší a to je atmosféra, celé spracovanie filmu a hlavne postava Lisbeth, ktorá je naozaj famózna a dáva filmu tie správne "gule". Daniel jej celkom sympaticky sekunduje a tak výsledný efekt filmu zanecháva viac pozitívny dojem. Ale druhý krát si to už určite nepozriem, iba ak scény s Rooney...) ()

maple6

*** - Neviděl jsem původní film a nečetl knihu. To první možná jednu hvězdičku přidalo. Slyšel jsem o švédském originále docela dost a myslím, že kdybych ho měl srovnávat, asi by, jako ostatně vždycky, vyhrál originál. Nemám rád replikování, ovšem Craig nehraje špatně a když už nic, Fincher nastolil absolutně dokonalou atmosféru. To, co filmu chybělo, je však něco jiného fincherovského. Prostě já jsem ještě pořád namlsaný filmem Se7en a proto mě tento film nemůže uspokojit. Celý případ byl projet povrchně a vlastně ten film nebyl vůbec o něm. Místy jsem cítil vzduchoprázdno. Nicméně Rooney Mara si zahrála taky slušný part. Z tak pěkné holky udělat takovou obludu? Nevím :-D ... chudáci její rodiče, jestli je vzala na premiéru. Každopádně Fincher nedostatečně vysvětlil, proč se Lisbeth do Mikaela zamilovala a to beru za největší křivdu na divákovi... Fincher jen ukázal vychtlé tělo a drobná prsa a vlastně neřekl proč. Proto, i přes fantastický vizuál a atmosféru, musím dát pouho pouhé tři hvězdy. - maple6 ()

Gwater

Nechápu snahu filmařů o remake zas ne tak starého filmu. Původní Švédský snímek měl jak vynikající obsazení tak i kulisy. Děj americké verze probíhá ve stejném prostředí a rozdíly jsou pouze v jiném gradování, zdůrazněném násilí a obsazení postav. Samozřejmě nebráním filmovým fandům vlastní srovnání, ale zůstanu u původní trilogie a dál už nebudu ztrácet čas slodováním mutací dílů 2 a 3. ()

malahradna

Herecky veľmi presvedčivé, režisérsky tiež zvládnuté a atmosferické, ale niečo tomu chýba...nedokázalo ma to strhúť tak, aby som sa sústredil celý čas len na film... počas sledovania mi v hlave prebiehalo milion iných vecí...Za jednoznačný triumf považujem Rooney Maru a to som si myslel, že Noomi Rapace ťažko prekonať. Rooney sa to hravo podarilo. ()

Necrophobic

Tak Fincher špatné filmy točit neumí ,to je holý fakt.Tohle sice nedosáhlo kvalit jeho pecek,ale stále je to výborně natočený remake.Jestli lepší nebo horší než originál nedokážu dost dobře posoudit,jelikož ted už jsem věděl o čem to bude.Být tohle originál a viděl bych ho dřív než první snímek přiklonil bych se asi k Fincherovi ,ale takhle asi dám nižší hodnocení 4 hvězdy remaku a originálu bych dal 4,5 hvězdy. ()

pepito25

158 minut je prilis malo. Pravda vsak je, ze ak by som nepoznal knihu, nevedel by som o tom. A to je, myslim, velke plus. Cize v poradi 1, precital som knihu a 2, videl som film, to vychadza tak, ze film sa ledva obtrie o to vsetko, o com tento pribeh je. Preto, pokial chcem film zhodnotit, nesmiem sa pozerat takto. Skoda, ze dalsie dva diely su v tomto podani neiste. Snad sa dockame. Role su rozdane spravne a chutia fantasticky. ()

ko.mar1

No fajn pozrel som 1diel nanovo natočenaj trilógie a zistil som ,že to pasuje aj iným typom hercov než v tej pôvodnej trilógii dávam klobúk dole.som zvedavý či natočia aj zvyšné dva diely ,,zmluvy na to majú" zatiaľ dávam 80% odporúčam pozrieť tri diely z roku 2009/ 1.Muži,ktorí nenávidia ženy. 2.dievča, ktoré sa hralo s ohňom. 3.dievča, ktoré pichlo do osieho hniezda./ ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

12.08.2022

Claire Foy je nová Lisbeth Salander

Claire Foy je nová Lisbeth Salander

18.09.2017

Série Milénium bude v kinech oficiálně pokračovat bez Rooney Mary a Daniela Craiga. Tedy série... americká verze se dočkala jediného dílu, po němž přišla dlouhá pauza a teď se bude rebootovat.… (viac)

Affleck Jr. vs. Bostonský škrtič

Affleck Jr. vs. Bostonský škrtič

10.01.2014

Sériovým vrahům se na filmovém plátně rád věnuje David Fincher, který do téže řeky úspěšně vstoupil třikrát – v Sedmi, v Zodiacovi a v Mužích, kteří nenávidí ženy. Momentálně točí detektivku Zmizelá… (viac)