Piliere Zeme

• Česko Pilíře Země (viac)
Kanada / Nemecko / Veľká Británia, (2010–2011), 7 h 9 min (Minutáž: 48–57 min)

Anglie roku 1123. Tom Stavitel (RUFUS SEWELL), povoláním kameník, sní o stavbě velkolepé katedrály. Spojence pro její realizaci nachází v ambiciozním převorovi Philipovi (MATTHEW MACFADYEN). Zatímco se Anglie po smrti krále Jindřicha I. utápí v občanské válce, začíná se v Kingsbridgi po letech příprav mohutně stavět. Zhmotnění jedné velké představy však bude trvat několik desetiletí plných intrik, vražd a válek. Bez síly lásky by však cíle nebylo nikdy dosaženo. To ona dává lidem křídla k uskutečnění snů malých i velkých. To ona pomáhá dobru zvítězit nad zlem. A právě o tomto vítězství je náš příběh.

PILÍŘE ZEMĚ, knižní bestseller Kena Folletta je již několik let na výsluní zájmu čtenářů celého světa. Nyní k vám přichází 4dílné filmové zpracování tohoto velkolepého historicko-dobrodružného eposu z produkční dílny Tonyho a Ridleye Scottových, tvůrců hitů Gladiátor a Robin Hood. (oficiálny text distribútora)

Dannysek4U

Ja vim, ze to bylo chvilema neskutecne naivni a rekneme umely, predevsim pak co do vytvareni dejovejch spojnic, ale popravde, na mne to zafungovalo jako droga. Uchvatnej serial mirici presne na me - vypravou, hercema, samotnym vypravenim, monumentalitou chramu, hudbou, proste vsim. ()

danecek24

68. Zlatý Glóbus za rok 2010 - nominace (3) - Nejlepší minisérie / TV film, Nejlepší herečka v minisérii / TV filmu - Hayley Atwell, Nejlepší herec v minisérii / TV filmu - Ian McShane ()

Wormboy

Velmi zaujimavy serialovy pocin, ktory aj napriek uzsiemu rozpoctu vobec neposobi chudobnym dojmom. Obsadenie je perfektne, atmosfera stredoveku poctivo hnusna a zaver? Mozno inde by som ho zniesol pod temnu zem, tu ma vsak mimoriadne potesil. ()

blitzer

Good God! Tuhle esenci středověku se všemi jeho dobovými znaky - hrady, rytíři, bitvy, bláto, špína, smrt, intriky a všeobjímající (a všehoschopná) církev - jsem si nesmírně užil. Narozdíl od jiných seriálů (či spíše minisérií), které jsem v poslední době viděl, mě tenhle chytil hned od prvního dílu a vyplivl až po dalších sedmi, které jsem nadšeně zhltnul téměř najednou. To co se mi nejvíc líbilo na skvělé Hře o trůny, totiž poutavý příběh se spoustou intrik, zvratů a výborně vykreslenými postavami, je tady naplněno v podobné míře (i když je pravda, že Hra o trůny je přeci jenom příběhově vrstevnatější a epičtější). [Spoiler] Pravda, finále bylo trochu přeslazené... ale když já jsem si už od prvního dílu tak strašně přál, aby ten slizkej biskup a neméně odpornej zrádcovskej synáček shnili v pekle! [konec spoileru] To je právě ono - postavy jsou (stejně jako ve vzpomínaném Game of Thrones) tak skvěle napsané a zahrané, že Iana McShanea budu už asi navěky nenávidět :-). Naopak kladní hrdinové byli nadmíru sympatičtí (Jack, Tom Builder, Philip, Aliena - ta obzvášť :-), takže jsem jim fandil až do konce a tajil dech v momentech, kdy to měli nahnuté. A navíc, jako eso v rukávu, je tu ústřední motiv - stavba katedrály, která je jedním slovem úžasná a hrozně mě bavilo pozorovat, jak se celá stavba vyvíjela. Vlastně výprava je celkově na televizní poměry dost rozmáchlá a prachy, které mj. bří Scottové sehnali, jsou vidět. Zkrátka Pilíře země hodnotím jako jedno z nejlepších přiblížení středověku divákovi prostřednictvím pohyblivých obrázků. Už teď se těším na Svět bez konce. EDIT 10.3.2012: Tak mi to nedalo a musel jsem si koupit více než tisíci-stránkovou knižní předlohu v originálním znění, kterou se teď budu prokousávat. Jsem zvědav, co všechno se do televizního zpracování nevešlo.. ()

laik_60

Dobrý scenár. Ten Follet má niečo do seba. mimochodom kniha je ešte pútavejšia, (kto na ňu nemá, dá sa vygoogliť a stiahnuť v podobe word docu :) ) Pekný príbeh chrámu, ľudí okolo jeho stavby so zaujímavým tajomstvom, skoro rozprávka pre dospelých osadená do dejinných udalostí. Mal som dojem ze aj anglickí herci si to pri natáčaní užili aj preto je ten film u mňa lepší ako na tri body. ()

animaxis

Četl jsem knihy a byl jsem z nich nadšený a seriál je dost přesně ,,kopíruje":D Před Hrou o Trůny můj oblíbený historický seriál. ()

okkac

Dvě překvapivé věci. Ta první je, že až do nedávné doby pro mne totálně neznámá TV Starz přichází po vynikajícím Spartacovi s dalším výtečným seriálem. A ta druhá, že je to údajně celkem věrná adaptace 1000 stránkové knihy, o které jsem taky nikdy neslyšel, přitom je na západě velmi oblíbená a ceněná. A soudě dle kvality této minisérie i podařená, takže v budoucnu si na ni snad najdu čas. Casting se povedl, kde nad všemi ční zlotřilý záporák Ian McShane a jako protipól klidní Matthew MacFayden a Rufus Sewell. Kulisy nevypadají papundeklově a soundtrack si taky přidám do sbírky, takže jsem ochoten odpustit někdy trochu méně povedené triky a někdy téměř žádné stárnutí charakterů, když se děj táhne přes desetiletí. 9/10 ()

sir-dave

Dříve pro mně poměrně neznámá televize Starz se po skvělém Spartakusovi opět vytáhla. Vzhledem k tomu, že se jedná o tv zpracování, je to našlapaný miniseriál ze středověku protkaný intrikami, církvi, stavbami a také bitvami. To hlavní, co mě zaujalo bylo to, že zde není žádný Vilém Tell, Robin Hood apod., ale kupříkladu Tom Builder, který umí především stavět. Všechny postavy jsou, dá se říct, na své úrovni a mají jenom pocit moci. Příběh se zaměřil na stavbu katedrály, co bylo nutno obětovat a že na každého jednou dojde. Herci se tady sešli dost charakterní, charismatičtí, ať už jde o Rufuse Sewella, kterému historické filmy svědčí, nebo také good guy Matthew MacFadyen, bad guy Ian McShane a další. Oproti knižnímu bestselleru se sice nestihne zacházet až tak do detailu, ale hodnocení mi to nijak neovlivní. Příjemné osmi hodinové ponoření do středověké doby. Konec potěšil. ()

mr.filo

Bez přečtení knihy by se děj mohl jevit mírně chaotický, jednání hlavních postav zkratkovité a ploché. Kniha má téměř 400 000 slov. To co trvá postavě v knižní předloze roky, ve filmu skáče velmi rychle. ()

dr.fish

Ať to přetřásám, jak to přetřásám, nemůžu než dát plný počet. Uvědomuju si, že to je v podstatě historická telenovela, jenže i to je při současném srabu velmi příjemná změna. Mám středověk rád, v historickém filmu si domyslím vše co potřebuju, aby mi to fungovalo. Kritikem tedy asi dobrým nebudu. Jsem vděčný za pěkné obrázky, nástin doby, snahu o vykreslení politického pozadí. Příběh samotný mne při tom nesmí rušit. Pokud je ovšem příběh kvalitní, tím líp. Tady je to tak na 60%. Story trošku kulhá. Herci jsou ale málo známí a skvělí. Dobrý casting, dobrá režie, výborný obraz i zvuk, podívaná jak má být, zhltl jsem seriál za dva večery. Historická data jsem dostudoval, jsem zas o něco chytřejší...Jen víc takových telenovel...90% EDIT 2020: je to skutečně jen průměrná telenovela. ()

Radiq

Že se tam všechno, ale fakt snad úplně všechno točí jen kolem boha, to bych přežil s ohledem na to, že tenkrát věřil snad každej (takže spolu klidně všichni mohli dělat). Nemůžu to teda kritizovat podle mojeho striktně ateistického vnímání světa, kterej říká, že kdo věří, musí být asi úplně blbej. Bohužel většina postav mi tady přijde taky docela blbá a já za to nemužu - prostě to už v sobě mám nějak zakořeněny. Intriky bych aji docela pobral, zmatek v postavách jsem nezaznamenal, ale co mi hlodalo hlavou - je to podle pravdy nebo ne? Došel jsem k závěru, že asi ne a že jenom někdo využil stavby katedrály k tomu, aby kolem toho omotal příběh podbarvenej krví, láskou a nudnejma středověkejma klišéma. Pravda, někdy to mělo jakž takž šťávu, ale nelíbilo se mi laciné televizní zpracování, které se vyhýbalo detailním zobrazením zabíjení, velkým válečným střetům, dobrým hercům a čemukoliv, co by sežralo moc z rozpočtu. Stavba katedrály bylo asi to jediny, co měli tvůrci docela zmákly. Ale jinak bych se pomalu bál, že když tam přijdu, tak na mě spadne strop, když vidím, jací umělci bez zkušeností to tenkrát stavěli... ()

Laerry

Celá minisérie je úchvatným strhujícím zážitkem, kde doceníte kvalitní herecké výkony spousty zkušených herců,; zajímavý a málo probádaný námět z historie středověké Anglie; promyšlený příběh, který je díky své slavné knižní předloze dobře srozumitelný a napínavý, i když se zrovna na obrazovce neodehrává nějaká bitva - a když ano, tak nejde sice o pompézní hromadné bitvy, ale díky skvělé kameře z ní nespustíte oči. A romantické duše dostanou pořádnou dávku romantiky v podobě jedné osudové lásky, která si prošla všemožnými nástrahami a příkořemi. A jako bonus můžete obdivovat gotický sloh rodící se doslova od úplných základů, a tím lépe porozumět jeho architektuře. ()

Ak.žena

Nemůžu si pomoct, ale tohle je slaboučký odvar Hry o trůny (ano, vím, že GoT bylo natočeno později). Když odbydu tuto neodbytnou myšlenku a přestanu srovnávat, musím uznat, že Pilíře Země nejsou vůbec k zahození. Nejsem unešena, ale ledco se mi líbí a ledaco se mi líbí moc. Pan Darcy jako mnich? Zajímavé. Při každé zmínce o "Tomu staviteli" jsem se nemohla zbavit představy "Bořka stavitele". A Jack se už už mohl stát mojí oblíbenou postavou, ale moc brzo si začal být jistý sám sebou. Dobrá podívaná, naděje ale vkládám v knižní předlohu. ()

arbitr

Historických seriálů moc není a z tohoto období ještě méně. Dávám mu celkově 4*, protože si udržel slušnou úroveň, ve všech osmi dílech to nebyla nuda a konec nevyzněl trapně. Herecké výkony na slušné úrovni, scénář jako by psal život ve středověku, výprava a hudba vhodně zvolená. Jen kdyby takových počinů bylo víc. ()

markuc

Povedeny miniserialovy pocin, slusna vyprava, dobry casting, jen to nemecke prostredi mi tam proste nesedelo. Ale zaslouzenych 80%. ()

Mrkvič

Ze začátku hodně zamotané politikaření s pozadím o výstavbě katedrály. Nedávat pozor při začátku se tu moc nevyplácí, ale na konci už každý bude vědět vše. Osudy spousty nezajímavých postaviček rozvlečeny na dosti úmorných 400 minutách. Ořezáno jen na to nejdůležitější, mohl z toho být hodně slušný film. I tak ale nelze upřít zajímavost námětu a některé slušné herecké výkony. Kromě McShanea nebo Sewella, kteří se svým charismatem ani nic moc hrát nemusejí, zaujmou třeba Hayley Atwell a Natalia Wörner. Ty hlavně díky svému vybavení od krku dolů, které je v každém díle alespoň jednou pořádně projeto. Konec je pak pěknou tečkou za tím vším. I když takové spravedlnosti se asi v minulosti málokdy někdo dočkal. ()

venison

Knihu "Pilíře země" neznám, ale seriál byl strašně moc dívatelný :-) Mám ráda historické filmy a miluju architekruru, a zde je vše příjemně propojené.. Můj velký obdiv sklízí všichni obsazení herci a myslím, že díky seriálu je nevidím naposledy.. Eddie Redmayne má hodně dobře našlápnuto!!! Všem vřele doporučuji :-) ()

Narya89

Tak tohle byl asi nejlepší historický seriál, co jsem kdy viděla. Krásná hudba, sympatický výběr herců a dojímavý příběh, zasazený do Anglie,pro mě jako stvořený. Zhlídla jsem ho celý během 2 dnů a byla nadšená. Někdo tomuto seriálu vyčítá naivitu, ale v tom případě bychom spíš měli hledat její zdroj - je to seriál nebo doba? Naivita, daná zbožností naprosto všech postav a jejich odvolávání se na boha v zásadních situacích a opakujícím se neštěstí může skutečně naivně působit, ale v tom tkví celá "naivní" podstata náboženství. Že se můžeme na někoho odvolat a zeptat se ho, proč se věcí dějí, tak jak se dějí a opět ta naivní představa, že když se člověk chová dobře, dějí se mu jen dobré věci. A tradiční omluvy náboženských představitelů, že cesty boží jsou nevyzpytatelné a mohou přinést v závěru větší dobro, nebo ještě hůř, jejich rozhřešení za vraždy a další zločiny jen barvitě ukazují, jakých intrik a zrůdností se církev dříve dopouštěla, za účelem větší moci. ()

Unnamed

Dokázali byste si představit děj Game of Thrones (Song of Ice and Fire) narvaný do jednoho dílu místo několika sérií či knih? Pokud ne, Pillars of the Earth vám mohou ukázat jak taková věc vypadá - dle mého dost tragicky. Výpravu nehodlám zpochybňovat, bez debat kvalita, jsou tu ale jiné věci, které jsou této mini-sérii kazem na kráse. Během jednoho dílu se může jedna postava stihnout narodit, vyrůst, oženit, mít několik dětí, rozvést se, znovu se oženit, třikrát to zopakovat, procestovat celý svět a v poslední minutě zemřít, vrátit se z mrtvých, být finálně poslána do věčných lovišť a při tom ještě zavzpomínat na prožitý život. To tempo je vážně děsivé, nedává čas se s postavami sžít a obecně prožívat emoce, na ty není čas, protože seriál nutně potřebuje hnát děj dopředu jako stádo splašených volů. To také jaksi snižuje váhu čehokoliv, co se na obrazovce stane. Po zhlédnutí všech dílů musím svůj názor trochu poupravit, z počátku jsem si myslel, že hlavní vinu nese režisér, který to točí ve stylu dokumentu BBC, ale kniha ctěného Kena Folleta není jednoduše určena pro přenesení na filmové plátno či televizi - přeci jen děj trvá nějakých 46-47 let. Těžce vybojované 3*. ()

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj

13.08.2012

Po Spartakovi dorazí Marco Polo

Po Spartakovi dorazí Marco Polo

17.01.2012

Americká kabelová stanice Starz na televizním trhu výrazně zabodovala s masakrálním seriálem Spartakus (druhá regulérní série s podtitulem Vengeance startuje 27. ledna). Dařilo se jí i s Pilíři Země… (viac)

Bratři Scottové zboří Pompeje

Bratři Scottové zboří Pompeje

05.04.2011

Historické a fantasy eposy se definitivně stěhují do televize. HBO včera vyvolalo nadšení prezentací první čtvrthodiny z Game of Thrones, dnes tu máme další velkolepý televizní projekt. Pompeii bude… (viac)

Ridley Scott nechá vyhrát fašisty

Ridley Scott nechá vyhrát fašisty

11.10.2010

Zatímco probíhá boj o dvoudílný prolog k Vetřelci (studio 20th Century Fox chce přístupnost PG-13 a rozumný rozpočet, Scott trvá na tvrdém R-ku a rozpočtu 250 miliónů pro oba filmy... a chce si… (viac)