Derry nie je obyčajným americkým malomestom. Pod jeho povrchom spí prastaré zlo. Vždy keď sa prebudí, na niekoľko rokov rozpúta v Derry a okolí smršť neopísateľných hrôz. Strašná sila, ktorú možno nazvať len TO, ovláda obyvateľov, vraždí nevinné deti a zdá sa, že ju neuspokojí nič okrem najvyššej obete. Kto ju prinesie tentoraz? Keď v meste začnú miznúť deti, skupinka siedmich priateľov sa rozhodne pátrať na vlastnú päsť a čeliť strachu a zlu stelesnenom záhadným klaunom... (Continental film)

Royaldell

Nemám ráda horory a už vůbec ne horory v kině,ale ani v nejmenším nelituji toho,že jsem na To šla. Vynikající herecké dětské obsazení,lekačky, a dokonce i humor,který moc od hororu neočekáváte..Možná bych jen ubrala pár CGI efektů,občas to bylo už přetahané za vlasy. Taky si asi dokážu představit daleko strašidelnějšího klauna než byl Bill Skarsgård,ale nebudu tajit,že dneska budu mít problém se spaním..Délka filmu (135 minut) mi kupodivu vůbec nepřišla dlouhá,což se u To z roku 1990 opravdu říct nedá.. ()

Arrosage

No zase taková sláva, jakou tenhle místní hype slibuje, to zase není. Knize nesahá po kotníky, původní televizní verzi možná tak po kolena. Ale Beverly byla fakt borec. To zase jo. ()

bigmatko

Podľa mňa TO nepatrí do kategórie horor, ale skôr niečo ako dark fantazy thriler. Mrzí ma, že sa odklonili od knižnej predlohy, pretože tá je prepracovaná do detailu. Rozdelenie príbehu na deti a dospelých sa možno zdal ako dobrý komerčný ťah, ale film by mal lepšiu atmosféru keby dej prebiehal tak ako mal a to je prelínanie časových línií a osudov jednotlivých postáv. Určite je to komerčnejšie a kvalitnejšie ako pôvodná verzia o tom nie pochýb. oproti pôvodnej verzii tu však klaun mal oveľa menej priestoru čo je na škodu pretože jeho súčasne spracovanie je naozaj výborné. Verím, že v pokračovaní sa to zmení a tancujúci klaun si svoju pomstu vychutná. Detskí herci sú skvelí a snáď to ich dospelé verzie nepokazia. Kto nečítal knihu bude spokojný. Kto ju čítal tak nebude sklamaný. Iba ho bude mrzieť čo všetko zmenili. TO nieje horor. pokojne na to môžu ísť aj tí, ktorí horory nemajú radi. Je to dokonca aj zábavné a vtipné. ()

JimWalker007

Konečne sa po Kubrickovi a Darabontovi objavil ďalší režisér, ktorý excelentne previedol Kingovu knižnú predlohu na filmové plátno. Kingove knihy obsahujú esenciu a emócie, ktoré je aj vdaka jeho rozsiahlym románom ťažké vtesnať do filmu. Muschiettimu sa to podarilo na jednotku, a to hlavne k úcte a vernosti, s akou pristúpil spolu so scénaristami k tomuto skvelému románu o stelesnenom strachu. Dobrým krokom bolo aj to, že v záujme sprehľadnenia deja oddelili osudy mladých hrdinov od ich ďalšieho boja s Pennywiseom v dospelosti. Skvelá atmosféra, výborní detskí predstavitelia, Bill Skarsgård ako tancujúci klaun je podarený na zožratie - teda až do chvíle, kým sa nezačne venovať požieraniu a metamorfózam on sám. Fanúšikovia Kinga, okrem tradičných vyrývačov, sa budú tešiť na dokončenie príbehu hneď po záverečných titulkoch. ()

Marlo

Tak jsem se konečně dočkal. Bylo to dlouhé čekání a sjíždět všechny trailery a TV spoty mně už vážně nebavilo. Asi chápete, že z toho vyplývá jak moc jsem se na film těšil. Předpokládám, že jako jeden z mnoha se zde řadím i ke čtenářům předlohy od Stephena Kinga. Docela jsem byl překvapen, nakolik byl režisér odvážný a změnil dost scén. Ale upřímně to tolik nevadilo. Změny byli provedeny tak precizně, že ve výsledku to mělo stejný spád jako ve knize. Musím pochválit režii, kameru, herce (casting se opravdu povedl a tleskám) hudba také precizní, která podporovala už tak vyvedenou atmosféru a v neposlední řadě hlavně klauna, který byl opravdu děsivý a Skarsgard se to musel opravdu užívat. Jediné co mi vadilo, že to bylo tak uspěchané. Někdo si může říkat vždyť to mělo přes dvě hodiny, ale jakož to já znalec předlohy musím jen doufat že se snad dočkám určitých scén v prodloužené verzi či v druhém díle. Ale přesto uvažuji že zajdu znovu. Všem milovníkům horroru a atmosférických filmů vřele doporučuji. ()

Brumbambule

Musela jsem upravit hodnocení u předchozího filmového zpracování, protože je to opravdu znatelný rozdíl. První verze se mi moc nelíbila a tak jsem se šla se smíšenými pocity podívat do kina na novou. Za mě říkám: Naprostá pecka! Je to nadupaný akcema, člověk se nenudí ani vteřinu a herecké výkony mě nadchli úplně u všech. Naprostá bomba, prostě. Už teď se těším, až to uvidím znovu ()

hawa

Jsem překvapená, že sám King vidí v tomto filmu autentičnost se svou knihou - pár vcelku důležitých věcí je ve filmu změněno tak, že celý příběh nabírá vcelku jiný smysl. spoiler - Nechápu, proč je děj situován do roku 1888 a 89 (namísto 1958 a 59), když v roce 1985 se má odehrávat příběh dospělých Smolařů, ale to mi nijak moc nevadilo. Nejvíc mě rozčiloval Bill, který celou dobu nevěděl, zda je George mrtvý (právě touha pomstít Georgovu smrt dodává Billovi v knize odvahu hledat a touhu zabít To). Konec mi přišel vcelku nesmyslnný - ne že bych nějak postrádala pavouka jako základní podobu Toho, ale nepochopila jsem, jaký důvod děti měly k tomu domnívat se, že To nezabily (v knize je k tomuto závěru vede Billův nepodařený rituál Chüd, což je JEDINÝ způsob, jak To zabít - přičemž ve filmu se Toho zbavili baseballovou pálkou - konec to byl stejně dementní jako u verze z roku 90). A taky ta jejich krevní přísaha nějak postrádala funkčnost, když si každý nařízl jen jednu ruku - krev si tak smísili vždy jen 2 Smolaři a nekolovala v kruhu :D. A pak jsem taky zaznamenala pár věcí, které se mají stát až v dospělých letech Smolařů - pokud se má tedy točit pokračování, bude se opět výrazně dějově lišit (Henry, který má jako dospělý dost důležitou úlohu, je mimo hru). Doufám, že v pokračování se objeví příchod Toho a Želva (což je opět vcelku dost zásadní a mělo se to objevit již v první části). Až na to, že film nepovažuji za dobrou adaptaci Kingova románu, jsem si jej vcelku užila. Pennywise byl výborný a i když jsem se více smála (hlavně úchvatně vtipným gagům Smolařů, ale i Toho) než bála, z tohoto Pennywise jsem měla občas doopravdy strach (narozdíl od toho devadesátkového). A efekty byly taky super. Takže 75 % ()

Yeah(c)

V podstatě stejný horor jako kniha... tedy žádný... nějak by mě to extra nevadilo, kdybych nečet 1050 stránkovou knížku označovanou jako ten největší, nejděsivější, nejhustější horor který byl kdy napsán... A to je celej problém i filmu... Považovat jednu utrženou ruku a hubu s tisícem zubů za horor nejde. Stejně jako knížka se to zvrtlo v poloromantickej patos proloženej jednou za sto stránek nějakým tím kousancem. Naštěstí zde alespoň vynechali to pedofilní porno, kde se 12ka nechá dobrovolně klátit 7mi ještě mladšíma frajerama po hodinovym plazení ve sračkách a chcankách... TO neni horor ani jako kniha, ani jako film. Nicméně když se s tímto smíříte, tak to jako celek nepůsobí uplně blbě. ()

hooofi

Za sebe musím říct, že to splnilo přesně to, co jsem očekával. A jestli si tady někdo stěžuje, že ho svědila prdel v kině, tak si asi holt vybral špatný typ hororu. Nebo mi chce někdo namluvit, že to To mělo hluchá místa? Prdlajs... bylo to nabušený od začátku do konce a tak jak byl zahranej klaun - smekám. Na můj vkus se do filmu podle mě cpe moc muziky a místama mi to u To vadilo. Proč dramatický scény nenechat tak jak jsou a cpát do toho pozouny a tuby a bubny a bůh ví co... vyzní ty scény pak hrozně tuctově... i tak se tady projevila nápaditost a fantazie diváka děsit tím co vidí a ne vylekat viz James Wan ale jeho origošky stojí taky za to. Uvidíme co přinese sekec č. 2 ()

GemBirD

Chybou je, že som len nedávno dočítal knižku, čiže u mám stále v živej pamäti. To čo mi vo filme chýba najviac je vykreslenie charakterov jednotlivých postáv (matom stála celá knižka a Pennywise bol skôr vedľajšia postava), napr. konanie takého Henryho moc vo filme zmysel nedávalo a kto nečítal knižku asi trošku tápal. Chýbalo aj trochu lepšie vykreslenie samotného mesta Derry. Uvidíme, čo prinesie druhá časť a čí sa jej podarí ísť trošku do hĺbky a vykreslí hlbšie charaktery postav a Pennywisa dá trošku do úzadia. V každom prípade zatiaľ silné 3 hviezdičky hlavne za skvelý casting, hudbu a obstojnú kameru. ()

Robbie

Pozitíva: Dokonalé vizuálne spracovanie, retro atmosfére, skvelé obsadenie detí do hlavných úloh aj klauna, film sa nevyhýba násiliu na deťoch, takmer žiadne lakačky a keď už tak nie zbytočné, príjemný, nesilený humor a dobré hlášky. Negatíva: Príliš veľa rôznych príšeriek na úkor samotného Pennywisea, ktorý mal možnosť zažiariť len v úplnom úvode (a bol skvelý), vyobrazenie Pennywisea ktorý už na prvý pohľad vyzeral hororovo a teda mu neostávalo nič iné ako primitívne strašenie (ocenil by som viac klamania a využívania návnad ako tomu bolo v úvodnej scéne), nedotiahnuté detaily v príbehu ktoré sa nevyjasnili (čo s pedofilným otcom, čo s deťmi uväznenými v stoke), sem-tam veľmi naivný scenár, ktorý navyše podľa mňa nestačil na celovečerný film a pôsobí ako celok trochu neúplne a nudne. Pozitívne stránky filmu a vyhýbanie sa typickým moderným hororovým postupom ktoré dnes už kopíruje každý a úprimne ma už nebavia na mňa však pôsobili tak osviežujúco, že som išiel z kina viac než spokojný a rozhodne film odporúčam zhliadnuť. Zároveň sa teším na dvojku a medzitým plánujem zhliadnuť prvú adaptáciu a prečítať knihu. ()

Milymen

Tak tohle je filmový King podle mého gusta!!! Snímek stojící na uvěřitelných dětských charakterech, jejichž přátelství a životní problémy jsou doslova hmatatelně skutečné. Žádná laciná vata mezi lekačkami. Co se týče hororu jako takového, jsem rovněž nadšený. Jistě, hrůzy zobrazované na plátně sice převážně patří do skupiny bubáků vylézajících z dětské skříně, ale o to přece v tomhle díle jde. S tím souvisí i další věc, která mě příjemně potěšila. Fakt, že část jedna je jen a pouze o dětech, zatímco ta druhá bude o jejich dospělých verzích. Tvůrci se tak zbytečně nezamotávají do složitého a mnohavrstvého příběhu, jež nabízí tisíci stránkový román. Z toho by totiž mohl vzniknout nekoukatelný mišmaš. ()

eMSiKi

No.. Abych pravdu řekl, tak jsem teď dle komentářů čekal trošku víc. Na mě ten film byl hodně roztažený a zbytečně dlouhý. Poslední půl hodinu jsem už pomalu usínal. Téměř celý film jsem ale měl nádherný svrbivy pocit na hrudi. Za mě to za shlédnutí stojí. Znova bych se na něj nepodíval, ale na dvojku určitě zajdu. ()

adako

Fakt neviem či sa dá sfilmovať To, tak aby sa čo i len náznakom priblížilo efektu a sile knihy. Tento film mal od toho ďaleko. Gro filmu sú také tie strašenia kde zrazu z tieňa len tak vyskočí dáka príšera a diváka trhne, alebo podobné veci. Atmosféra v zásade nula, nedá sa to nejak prežiť, nejako sa angažovať. A pritom King sa sfilmovať dá, Kubrick vo filme Shining vyvolal práve taký ten plýživý des a zimomriavky aké si spájam aj s knihou. Malo to svoje rezervy, ale to je podľa mňa cesta po ktorej treba ísť ak chce niekto kvalitne sfilmovať Kinga. Tak ako bol natočený tento film by mohla byť sfilmovaná hocijaká hororová knižka a efekt by bol rovnaký. To, od Stephena Kinga nie je ani náhodou hocijaká knižka, je teda škoda že podľa nej vznikol hocijaký film. ()

Razz

Nie som klasickým návštevníkov horrorov, skôr naopak. Tentoraz som sa ale nechal zlákať a neľutujem. Ľakačky boli primerané, dej pútavý a humor výborný. Viac, ako dve hodiny uplynuli veľmi hladko a návštevu kina neľutujem. Vhodné aj pre tých, ktorí sa bežne strašidelnému obsahu vybýbajú, ale chceli by ho skúsiť. ()

Idenatoys

Vrací se co 27 let a ten čas nastal... Luxusní remake IT z roku 1990, film mě vtáhl a nepustil, po delší době zase hodně povedený horor kde jsem se bál. Ten kdo zná se podívá z principu, ten kdo nezná velice doporučuji a můžu říct že toto zfilmování je mnohem povedenější než verze z roku 90, je to hlavně zásluha efektů a zvuků které dnešní doba nabízí. ()

pisvejc

Uff... Tak jsem se konečně dočkal. Dostal jsem se konečně na "To". Přišel jsem, sedl jsem si a jen čekal na zahájení. Poté co "To" začlo jsem zůstal ve svém sedadle s otevřenou pusou. V životě jsem neviděl tak úžasný horor. Doopravdy jsem se nikdy u hororu tak nebál. Je to temné, tajemné a hlavně DESIVÉ. Přiznávám očekával jsem od tohoto filmu hodně (a většinou když se očekává hodně přijde zklamání), ale vrátilo se mi nekonečnokrát více. Opravdu nejlepší horor a v zároveň i film. Opravdu mi není líto tomuto filmu dát 100% a 5 hvězdiček. Stephen King odvedl úžasnou práci. ()

pavka66

Těžký hodnotit. Záleží, kdo četl knihu a kdo chce srovnávat. Čistě samotný film, aniž bych porovnával s originálem, dal bych 4 hvězdy. Při srovnání za 2. Takže mi z toho vychází 3 hvězdy. Ale ruku na srdce, lze tuhle naprosto vymazlenou knížku nějak rozumně zfilmovat? Film Vás pořád chce strašit a lekat, což kniha dělá v naprosto minimální míře a soustředí na budování atmosféry a dokonalé vykreslení postav. Co stojí za zmínku je dokonalý dětský casting - Will (v knížce Bill) a obzvláště George jsou špičkoví a ještě o nich uslyšíme. Jejich scéna ze studny je hodně silná. Celkově to na mě ale působí uspěchaně, děj je příliš rychlý, zkratkovitý, čímž se zase vracím ke srovnání s knížkou, což je trochu nefér, ale tohle prostě není obyčejná kingovka, to je nejen jeho nejlepší kniha, ale jedna z vůbec nejlepších věcí, co byla napsána. Takže si to zrekapitulujme: druhé zfilmování, určitě lepší než to z roku 1990, teď je čas na vysokorozpočtový seriál, který to vezme z gruntu. ()

Muschietti míří od Flashe k Batmanovi

Muschietti míří od Flashe k Batmanovi

17.06.2023

Nadějně rozjetý Andy Muschietti, režisér původem z Argentiny, si v Hollywoodu udělal jméno efektivními horory Mama, To a To kapitola 2. Právě tento čtvrtek do našich kin vstoupil i jeho nejnovější… (viac)

Horor To se dočká seriálového prequelu

Horor To se dočká seriálového prequelu

30.03.2022

Streamovací služba HBO Max oznámila, že chystá seriálový prequel kultovního hororu Stephena Kinga To. Projekt se momentální jmenuje Welcome to Derry a odkazuje tak na ikonické městečko, ve kterém… (viac)

Dvojka To v kinech zabodovala

Dvojka To v kinech zabodovala

08.09.2019

Filmové pokračování kultovního hororu Stephena Kinga To Kapitola 2 má za sebou relativně úspěšný debut v kinech. Relativní je z toho důvodu, že zatímco první film vydělal v amerických kinech za první… (viac)