Reklama

Reklama

Derry nie je obyčajným americkým malomestom. Pod jeho povrchom spí prastaré zlo. Vždy keď sa prebudí, na niekoľko rokov rozpúta v Derry a okolí smršť neopísateľných hrôz. Strašná sila, ktorú možno nazvať len TO, ovláda obyvateľov, vraždí nevinné deti a zdá sa, že ju neuspokojí nič okrem najvyššej obete. Kto ju prinesie tentoraz? Keď v meste začnú miznúť deti, skupinka siedmich priateľov sa rozhodne pátrať na vlastnú päsť a čeliť strachu a zlu stelesnenom záhadným klaunom... (Continental film)

(viac)

Videá (14)

Trailer 3

Recenzie (1 246)

sniper18 

všetky recenzie používateľa

Pôvodný film, alebo skôr televízna miniséria ma síce celkom bavila, ale vylepšiť sa dala prakticky po všetkých stránkach, preto som sa na túto novú verziu tešil a o to viac, keď sa stala komerčne najúspešnejším hororom roku a takmer aj vôbec a síce mu slušnú úroveň predsa len uprieť nemôžem, ale všeobecné nadšenie určite nezdieľam. Najväčší klad v porovnaní s pôvodnou verziou, teda okrem technickej stránky, ktorá je úplne niekde inde vidím určite v tom, že sa scenár venuje len deťom, teda neskáče neustále medzi rokmi, kedy mi kvôli tomu bolo jasné, kto určite prežije, takto to aspoň pôsobí kompaktnejšie, ale inak mi to neprišlo prakticky ničím výnimočné. Dejovo mi to celkom vyhovovalo, ale nedokázalo si ma to úplne získať, samotnému klaunovi sa nevenuje zase tak moc, čo by nemusel byť problém, ale ani tá atmosféra osemdesiatych rokov a detského priateľstva ma vôbec nestrhla. No film dosť utrpel aj tým, že len nedávno skončila tématicky relatívne podobná séria Stranger thing, o ktorej kvalitách môže ale tento film len snívať, tam som si tie detské priateľstvá skutočne užíval, ešte viac, ako riešenie samotnej záhady. Takže tento film si len splnil potrebný štandard a tým to končí, nič výnimočné sa nekoná. Ale za mojimi očakávaniami zaostáva aj samotný klaun. Zahraný je veľmi dobre a aj celkom vtipne, čo je ale rozporuplná vlastnosť, keďže kvôli tomu ma síce jeho výstupy bavili, ale nevyvoláva moc rešpektu. No horšie je, že som vôbec nevedel, ako ho mám brať, potreboval by svoje pravidlá, ktorých by sa držal, prišiel mi ako podivná kombinácia Freddyho Kruegera, ľubovoľného démona z ducharín, legendy o prastarom zle a neviem, čoho ešte, ale spolu to aj tak nefunguje. Preto sú podivné aj hororové scény, vizuálne sú atraktívne a klaun v nich vyzerá dobre, ale inak ma zase tak moc nebavili. Jedine úvod s chlapcom dopadol veľmi dobre, toto je jediná napínavá sekvencia z filmu a dokonca aj celkom krutá. Ten zvyšok si už len splní ten priemerný štandard. Obsadenie tiež mohlo byť aj lepšie, Bill Skarsgård zahral klauna veľmi dobre, ale detské zloženie mohlo byť aj lepšie, za niečo stoja možno dvaja, zvyšok ma absolútne nezaujímal. A čo sa réžie týka, vizuálna stránka je prvotriedna, vidno, že sa jedná o skutočne áčkový horor, ale atmosféra je veľmi slabá a napätie funguje len v tom úvode. Takže nebolo to zlé, má to svoje klady a pokračovanie si určite pozriem, potenciál to stále má, ale jednoducho som čakal viac. 62% ()

gudaulin 

všetky recenzie používateľa

Nic lepšího než To jsem od Stephena Kinga nikdy nečetl. Neuspěchal ho, s textem si dlouho hrál a nakonec vznikl román plný plíživého děsu a všudypřítomného napětí, jeden ze základních stavebních prvků moderního hororového žánru. Televizní adaptace mě svého času znechutila, kromě klaunovy masky v ní nefungovalo prakticky nic. Co říci o filmové verzi? O nejlepší kingovskou adaptaci určitě nejde, vítězství v téhle kategorii stále drží starý dobrý Kubrick se svým Osvícením. Ale umístění v žebříčku filmových zpracování Kingových děl bude mít Muschiettiho snímek víc než důstojné. Určitě stojí za návštěvu kina, velké plátno požitek ze sledování bezesporu zvyšuje. Fanouškům románu se asi nebudou líbit některé (vcelku zbytečné) úpravy, na několika místech režisér trochu nešťastně rozbíjí mrazivou atmosféru komickými výstupy (Georgův úder o hrazení, zastřelení fantoma jateční pistolí nebo probuzení "Šípkové Růženky" polibkem). Mnohé filmy bych si představoval kratší, tady bych neváhal čtvrthodiny přidat. Řada scén je uspěchaná, chybí proces znejistění, nenápadných náznaků ztráty kontroly nad svými smysly. Lekačka má být až tečkou na konci věty. Film taky podle mého příliš okázale předvádí plakátové přátelství, vyskytuje se v něm zkrátka moc velkých slov. Románoví hrdinové své kamarádství víc žili, než aby ho předváděli. Přes všechny dílčí výtky se ale nakonec přikláním k 5 hvězdičkám. Široko daleko nevidím snímek, který by mohl momentálně ve své kategorii s It soupeřit. Pomáhají mu skvěle vybraní dětší představitelé, výborná kamera, odpovídající výprava a hudba, která dokáže nervy napnout k prasknutí. Zkrátka je to tam, i když "tím" myslím něco jiného, než na co se těšili hororoví fanoušci. Muschiettiho To funguje spíš jako temná fantazy, jako dobrodružný příběh party kamarádů, kteří mají už tak nelehké dospívání ztížené soubojem s nadpřirozeným, iracionálním zlem. Celkový dojem: 90 %. ()

Reklama

POMO 

všetky recenzie používateľa

Takto mala dopadnúť verzia z roku 1990. Dodnes by sme na ňu spomínali ako na jednu z referenčných Kingoviek. A dnešná verzia mala stáť na sofistikovanejšom, wanovskom strašení. Čím ju ale nechcem karhať. Film je zrežírovaný úmyselne "osemdesiatkovo", ctí predlohu i svoje postavy, vďaka kvalitnej práci s nimi ani pri 130 min stopáži ani chvíľu nenudí, v parádnom širokouhlom prevedení nemá jedinú remeselnú vadu, a poteší osviežujúcim záverom, aké sa už dnes v žánri nenosia. A hlavne hneď v úvode brutálne poruší pravidlo, ktoré som nedávno spomínal v komentári k druhej Annabelle - že deťom sa v mainstreamovom hollywoodskom horore nemôže nič stať. Ale k tomu strašeniu, ktoré je preň dosť zásadné - nebál som sa, a ani raz nezlakol. Akurát som s mladými vo finále cítil enormnú teamovú nasranosť a tomu uslintanému šmejdovi som chcel dať strašne do držky. ()

movie 

všetky recenzie používateľa

70% Potenciál v kvalitní předloze umlácený zbytečnou snahou strašit na každém rohu za pomoci vyhroceného audiovizuálního terroru. V některých momentech to bylo až příliš úmorné a vysilující. Palec nahoru za to, že se tvůrci nesnaží jet na 80. retro vlně a umí přitlačit i mimo vyjeté koleje (zdaleka nejstrašidelnější postavou je Henry Bowers a Pan Marsh). ()

T2 

všetky recenzie používateľa

Rozpočet $35miliónovTržby USA $327,481,748Tržby Celosvetovo $700,381,748Tržby za predaj Blu-ray v USA $24,535,017Tržby za predaj DVD v USA $17,948,584║ Retro patina 80.rokov a Stephen King začínajú byť v kurze. Po seriály Stranger Things tu máme ďalší podarený kúsok. Horor bez jedinej známejšej tváre sa stane megahit, prekoná vo svojom žánre rekordy, sila. Režisér Andy Muschietti to prevažne dosť ustojí a dávky strachu, hrozy, brutality tu máme v primeranom tempe. Je na čo pozerať, dejovo svižné, mladé osadenstvo to zvláda. Podmanivý vizuál a potešia slušné masky a triky. /85%/ ()

Galéria (58)

Zaujímavosti (113)

  • „To“ byla dvaadvacátou knihou a osmnáctým románem Stephena Kinga, který psal pod svým jménem. Kniha se stala nejprodávanějším titulem roku 1986. (Steewe)
  • Ben (Jeremy Ray Taylor) počúva skupinu New Kids On The Block, ktorá bola populárnou chlapčenskou kapelou v 80. a 90. rokoch minulého storočia. Založená bola v Bostone v roku 1984. (ČSFD)
  • Všichni hlavní děti, s výjimkou Richieho (Finn Wolfhard), se samostatně setkají s Pennywisem (Bill Skarsgård) ještě předtím, než vstoupí do domu na adrese Neibolt Street. Ačkoli většina těchto událostí byla pro film změněna, Eddieho (Jack Dylan Grazer) a Beverlyino (Sophia Lillis) setkání s klaunem jsou podobná jako v románu. (Delock)

Súvisiace novinky

Muschietti míří od Flashe k Batmanovi

Muschietti míří od Flashe k Batmanovi

17.06.2023

Nadějně rozjetý Andy Muschietti, režisér původem z Argentiny, si v Hollywoodu udělal jméno efektivními horory Mama, To a To kapitola 2. Právě tento čtvrtek do našich kin vstoupil i jeho nejnovější… (viac)

Horor To se dočká seriálového prequelu

Horor To se dočká seriálového prequelu

30.03.2022

Streamovací služba HBO Max oznámila, že chystá seriálový prequel kultovního hororu Stephena Kinga To. Projekt se momentální jmenuje Welcome to Derry a odkazuje tak na ikonické městečko, ve kterém… (viac)

Dvojka To v kinech zabodovala

Dvojka To v kinech zabodovala

08.09.2019

Filmové pokračování kultovního hororu Stephena Kinga To Kapitola 2 má za sebou relativně úspěšný debut v kinech. Relativní je z toho důvodu, že zatímco první film vydělal v amerických kinech za první… (viac)

Reklama

Reklama