Vizuálne ohromujúcou a strhujúcou akciou vtiahne James Cameron diváka späť do úžasného sveta Pandory, vďaka čomu pôjde o filmový zážitok najvyššej intenzity. Dej sa odohráva po uplynutí viac ako desiatich rokov od udalostí z prvého filmu. Avatar: Cesta vody prináša príbeh rodiny Sullyovcov (Jakea, Neytiri a ich detí). Sledujeme hrozby, ktorým rodina čelí, odhodlanie, s ktorým si jej členovia poskytujú pomoc, zápasy o prežitie, i tragédie, ktoré ich postihnú. (Cinemart SK)

Metuje

Určitě poutavější než jednička, bitvy byly epický, jednalo se samozřejmě o mix pohádky a propagace veganismu a rodiny a až moc lacině to útočilo na emoce, ale ušlo to. Zpracování a krása světa Pandory je zkrátka úchvatná, v lecčem to připomíná druhého Top Guna. Vzhledem k tomu kolik je ještě naplánováno filmů z toho bude něco jako Star Wars. Ano, jak už všichni zmínili, mohlo o být o 30-60 minut kratší, filmu by to rozhodně neublížilo. ()

RavenSpector

Vizuálně opět velký skok dopředu, ovšem nějak se zapomnělo na příběh. Opsat děj prvního filmu holt nestačí. Pro mě trochu přepálená stopáž. Ovšem jako dokumentární film o přírodě Pandory funguje fantasticky ()

Peacy

Adept na titul nejzbytečnější film roku, vlastně by se chtělo říci desetiletí. Děj de facto kopíruje první díl bez jakékoliv inovace. Prales nahradil výrazně méně zajímavý oceán. Motivy hlavních postav jsou nelogické a záporní hrdinové pořád stejně hloupí. Už se mi sakra dlouho nestalo, že bych u scén zíval nudou. Omlouvat film tím, že je to technologický zázrak neobstojí. Je to tříhodinový brak, který za to dlouhé čekání bohužel nestál. ()

Tranda

Snad nebude vadit, když si vypůjčím sportovní metaforu Enšpígla, který jej porovnával k hokeji. Já ale naopak bych to přirovnal k finálnímu granslamovemu US Open v tenise, kdy vám světová jednička kvalitou a sebejistotou porazí nasazenou dvojku v poměru 3:0 na sety. 1. set vyhrává v poměru 6:4, tedy výborné napojení na předchozí formu a skvěly tah na bránu v závěru v 1. aktu. Dvojka v podání postavy Milese jistě zatápěl Sullymu ten však dokázal utéct brejkbolum a rychle zakončil set. Ve 2. setu se ale proherce prvního setu nevzpamatoval pořádně a dostal výprask v poměru 6:1, a to i přes to, že jsme byli svědky nejhezčích a nejlepších prohozů přes síť obou zúčastněných. 3 set a taky poslední v tiebrejku vyhrává světová jednička v poměru 6:2. Nádherné vítězné míče, které se opakovaně střídali, hráčů se dívalo s radostí a s chutí, plného dramatu, napětí a skvělému vyvrcholení, i přes to bylo jasné kdo to vyhraje (předvídavost děje). Skvělý match, ale očekávalo se větší drama, lepší tah na bránu během celého zápasu. Avšak jako divák odcházím z utkání spokojen a zcela naplněn. Možná ještě malá výtka za stopáž, příliš dlouhé na to co se tam vlastně děje, takových 12 min v 2 aktu by se dalo nějak uříznout, aby stále mělo kontinuitu. Abych to nezakončoval tak negativně, tak finální fight scene je to nelepší co filmový rok 2022 viděl.  Příběh 7/10, Akce 10/10, Scénografie 8/10, Drama: 7/10, Humor 5/10, Zábavnost 8/10; Hudba 9/10, Vizuál 10/10, Atmosféra 10/10, Napětí 8/10, Casting 8/10; Emoce 7/10, Násilí 8/10.  8/10 ()

Zackk

hezký film, kde je všechno úplně pitomé. musíme sejmout jake sullyho, vůdce odboje, takže na to zavoláme toho kdo to měl udělat naposledy ale totálně selhal a byl zabit. jake sully přestal být vůdcem odboje, tak proč po něm dál jde celá armáda? Spider rozhodně nikdy nezradí svojí rodinu, o pět minut a jednom chabém rozhovoru spider totálně zradí svoji rodinu. mám tvoje děti, přijd si pro ně celkem pětkrát. všichni mrtvý zbývá už jen Quaridge, v poho jaku sundejte je sami. co se stalo s tím odbojem? jak jde ta kolonizace planety? každé rozhodnutí jakékoli postavy je pitomé, brácho tam je řečené každých deset vteřin a kdybych si měl dát panáka pokaždé když ten mladší modrák vědomě neuposlechne a skončí to katastrofou tak jsem už v půlce na káry. moc hezky udělané, ale užít si to může jen někdo kdo vůbec nepřemýšlí nad tím co se vlastně děje. což je ale v dnešní době většina diváků. alespon tam nebyla politika což se dneska moc nevidí, jakože už se to řeší :D ()

MartinNewman

Jim se vrátil a vrátil nám Pandoru v plné síle v opulentním příběhu s obrovským odkazem v pozadí celého příběhu. Tak jako jsem byl nadšený z prvního dílu, tak jsem zůstal fascinován i z druhého dílu, na který jsem šel bez pochybnosti že bude perfektní. Jim nám naservíroval úžasné vizuální jatka, kdy délka přes tři hodiny utekla jako nic. Obrovský duševní odkaz filmu pochopil každý, kdo se zajímá o planetu a lidstvo. Ničení všeho v honbě za  peněžní hodnotou, ničení všeho krásného pro naše pohodlí. Hraní se s nesmrtelností a hledání jak prodloužit naše životy za cenu zabíjení všeho kolem. To všechno s rozporu s přírodou, ke které bychom se měli vrátit, více jí naslouchat, protože v přírodě je absolutně všechno co potřebujeme k životu i léčbě našich nemocí. Cameron nám ukázal Pandoru, tu krásnou planetu která nás tak okouzlila a přitom je poskládána z částí naší Země, kterou dusíme stejně jako lidští vetřelci Pandoru. Avatar: The Way of Water je po všech směrech velkolepé dílo, skvěle navazující na jedničku a které já osobně už chápu po třinácti letech úplně jinak. Druhý díl je obohacen o nové postavy, které do série skvěle zapadly. Dostalo prostor mladší osazenstvo, díky čemuž je příběh rozvětvenější a každá postava velké rodiny má své místo. Vodní svět je místem kde by člověk chtěl strávit svůj život, stejně jako na Tahiti, nebo Hawaii, ke kterým to lze dokonale přirovnat. Míň než 5 bodů nelze dát a těšit se na další díl.  Viděno dvakrát a zřejmě ještě půjdu. ()

slovan.mma

Pokračovanie najdrahšieho videoklipu, kde forma zvíťazila nad obsahom, ale že každé kolo 10-8. Zatiaľ sú v mínuse a dúfam, že prerobia. Ajked to bude tesne.V najlepšom budú skórovať 5% výnos.Co je samozrejme pri 1.6 miliardovej investícií smiešne. Cameron je idiot, zaslúži si film čo si nezarobí na na slanu vodu. Go woke go broke. ()

janosss

Film je ukážkou toho, že ak sa CGI venuje dosť času a financií, môžu vyzerať naozaj úchvatne, no čo sa týka filmu Avatar: Cesta vody, bola to pravdepodobne jediná oblasť, do ktorej sa peniaze a čas investovali. Pri tvorbe veľkej časti príbehu boli pravdepodobne použité, v dnešnej dobe tak obľúbené, 3 klávesy a pomocou nich sa skopíroval príbeh z prvého filmu. Avatar 2 sa zbytočne tiahne 3 dlhé, nudné hodiny vyplnené tak akurát logickými dierami, otravnými a zbytočnými dialógmi a trochou akcie na konci filmu. Aj napriek tomu, ako dlho trvala jeho príprava, film okrem vizuálne dych berúceho spracovania nemá čo ponúknuť. ()

Nataniel73

Musím sa priznať, že do kina som šiel s miernymi predsudkami a očakávaniami, že nový Avatar bude zrejme na slušnej úrovni, ale prvý film určite neprekoná. Konštatujem, že režisérovi Jamesovi Cameronovi sa podarilo totálne prevalcovať všetky pochybnosti o kvalite a prvý film o triedu prekonal. To, že bude nový Avatar  vizuálne dokonalý som očakával, ale to čo nám Cameron predložil je niečo slovami ťažko popísatelné. Je to technicky a vizuálne najdokonalejší film aký som kedy videl a na morský svet Pandory by som sa snáď dokázal dívať ešte ďalšie tri hodiny. Fantasticky stvárnené dielo a vidno ako sa s tým režisér vyhral a ako veľmi práca na Avatarovi musela jeho samého fascinovať. Bol som trochu skeptický aj čo sa týka  dejovej stránky. Predsa len väčšina trojhodinových filmov sa nevyhla hluchým miestam vrátane takých klenotov akými sú Tanec s vlkmi alebo Statočné srdce. Aj v tomto prípade režisér moje obavy absolútne rozptýlil a film je pútavý po celú dobu trvania. Z tohto pohľadu mi príde najslabšia prvá tretina filmu, ktorá sa odohráva na súši. Ale akonáhle sa rodina presunie k svojím susedom na ostrovy diváka to doslova priklincuje k sedadlu a môže si užívať dokonalé predstavenie. Film má navyše aj veľmi silné ekologické posolstvo, ktoré je stále aktuálnejšie a drzé ľudstvo Avatar vykresľuje veľmi vierohodne. Záverečná bitka sú priam vizuálne orgie a som rád, že sa režisér vyhol prípadným milostným zápletkám, ktoré sa mohli zrodiť medzi členmi oboch rodín. Po všetkých stránkach skvelý film, ktorý si u mňa zaslúži plný počet a už teraz sa teším až si ho pozriem znova. 90% ()

Destoroyah

Ja len žasnem nad tým čo Cameron dokázal vytvoriť. Druhý Avatar je úžasný, a to nie len vďaka prekrásnemu vizuálu ale aj sympatickým postavám a dokonalému príbehu. Je pravda že sa tu opakuje tá istá zápletka ale kašľať na to. James Cameron opäť predbehol dobu a vytvoril úžasný film na ktorý len tak nezabudnem. Cestu Vody si určite pozriem, a to z veľkou radosťou. HODNOTENIE: 9/10 ()

rezor

Druhý díl Cameronovy výpravy do modrého světa na sebe nechal dlouho čekat a tak se není čemu divit, že kina jsou i 14 dní po premiéře stále téměř vyprodaná. Tvůrci připravili pro jistotu hned několik variant, které diváci mohou shlédnout od verze 4k ve 2D po 3D s HFR a ještě ve verzi s dabingem nebo bez. U verze HFR jsem nepoznal moc rozdíl, ale beru to jako pozitivum, neboť někteří si stěžovali, že se jim film rozbíhal a zase zpomaloval. Co se týče výpravy, tak je vidět, že Cameron má techniku v ruce a co se týče 3D, tak je nepřekonaným králem tohoto formátu. Škoda že na rozdíl od prvního dílu nevystupuje 3D k divákovi, ale spíš prohlubuje obraz dozadu. Záběry jsou však opět strhující a jestli by měl někdo natáčet dokumentární filmy o přírodě, tak si nedovedu představit lepší formát, než Cameronovo 3D. V čem by už však mohl Cameron předat štafetu dál je scénář. Vzpomněl jsem si na školní léta, kdy jsme opisovali domácí úkoly a udělali jsme tam nějaké drobné úpravy, aby to nevypadlo tak okatě. V podobném stylu si Cameron napsal pokračování veleúspěšné série, kdy téměř kompletně vykradl první díl a aby to nebylo tak stejné, tak vykradl ještě jiná starší díla a dohromady uplácal scénáristicky okoukanou klasiku. Jenže u tohoto filmu to diváci odpustí zatímco jsou ohromeni spektakulárními záběry podmořského světa. Ve finále hodnotím film kladně, ačkoliv už neudělal takový wau efekt, jako první díl a trochu se obávám, že ohlášená pokračování se povezou na stejné vlně již vykradeného konceptu. Otázka je jestli by i v tomto případě diváci tento scénáristický přešlap odpustili ()

Alvin

Tak modré ploskonosé tentokrát-akvabely podle očekávání vyhrály navzdory mohutné technologické přesile protivníka, který je mohl smáznout hned během úvodní bitvy a vlastně i kdykoli později během filmu. Ale nebylo to tak nudné, jak jsem se obával. Na hodinky jsem se podíval asi po hodině a půl, a to když poprvé promluvila velryba a pronesla něco jako "Jsem v pohodě, díky." To mi taky poprvé zacukaly koutky. Další půl hodinku bych nazval "trampoty dospívajících Avatarů", což mě moc nebavilo a hlavně mi to dalo prostor přemýšlet nad tím, proč jeden z klaďasů začal celkem nenuceně pomáhat úhlavnímu nepříteli...možná mu to obří cétéčko vygumovalo paměť ? No každopádně logika scénáře občas pokulhává, ale hlavně by měl někdo Cameronovi připomenout, že dobrý režisér nacpe vše podstatné do standardních 120 minut, navíc když má v ruce takhle řídký scénář. Pro otrlé by se klidně v té třetí, ušetřené hodině mohl promítat dokument ze skutečného rybolovu skutečných velryb na naší překrásné planetě a mělo by to možná i větší emocionální dopad. No a pak je tu velké finále. Grandiózní, epická, nekonečně protahovaná bitva mezi dobrem a zlem, kde musí padnout aspoň jeden z dobrých, aby kvóta dojemnosti byla dodržena a divák mohl uronit i nějakou tu slzičku. V součtu mi to vychází jako minule na trojku s odřenýma ušima a to ještě hlavně za ten vypiplaný vizuál, který ale stejně další Avatar překoná a tento odsune do dějin a průměrnosti. Tentokrát to bylo hodně o potápění, což mi připomíná, že jsem nedávno viděl film taky o potápění a o dětech a ten mě teda dojal daleko víc. ()

Leanov

Jacková rodina ze západního pobřeží se odstěhuje na středozápad do maličkého městečka kde je nikdo nezna a nikdo je tam ani moc nechce. Horko těžko se proplétaj životem, no to víte adoptivní dcera má epilepťaky, jeden ze synu rošťák co mlátí místní kluky a stihne se zabouchnout do starostový dcery, Jack veterán z Vietnamu to nemá zrovna lehké a všem zmiňuje jak musí byt hodní jinak je tu nikdo nebude mít rád a do toho musí ještě mírnit krvežiznívé touhy jeho ženy pomstít se na exekutorech před kterými vlastně utekli. Aby toho nebylo málo do města přijíždí banda lovců bizonu jak z 19.století a v patách je jím naštvaný exekutor který se Jackoví snaží připomenout, že jaksí zapomněli zaplatit za příkoří, které mu způsobili když se z nich snažil vytáhnout peníze. Lovení bizonu se však nelíbí starostovic ženě, aktivní člence greenpeace a dětí země a tak z požehnáním matky země vytáhnou všichni granátomety, aby se vetřelcům připomělo kdo je tady panem. A co tím chtěl básník řící ? Asi to že mi ten příběh jaksí na Pandoře zrovna moc neseděl.    P.S. Vizuálně to byla pecka ale to je tak vše. ()

platzman

Za triky cca 10 hvězdiček, no a za scénář minus sedm... Od počáteční resurekce bad guye z jedničky bylo jasné, že to scénáristicky bude velký špatný a opravdu bylo. Takový potenciál, zajímavý worldbuilding - a zápletka je tohle? Proč? ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara