Vizuálne ohromujúcou a strhujúcou akciou vtiahne James Cameron diváka späť do úžasného sveta Pandory, vďaka čomu pôjde o filmový zážitok najvyššej intenzity. Dej sa odohráva po uplynutí viac ako desiatich rokov od udalostí z prvého filmu. Avatar: Cesta vody prináša príbeh rodiny Sullyovcov (Jakea, Neytiri a ich detí). Sledujeme hrozby, ktorým rodina čelí, odhodlanie, s ktorým si jej členovia poskytujú pomoc, zápasy o prežitie, i tragédie, ktoré ich postihnú. (Cinemart SK)

mottleone

Po těch 13ti letech - Spokojenost! Cameron nám nadělil jeho další blockbuster a opět se jedná o audiovizuální porno, které vás přinutí milovat přírodu. Velmi oceňuji, že si Cameron zvolil realističtější cestu a postavy tu tak musí při potápění pracovat s dechem / naučit se znakovou řeč pro komunikaci pod vodou, díky čemuž vynikly zvuky moře - bubliny, šplouchání i všelijaké echo zvuky podmořských tvorů. Efekty jsou opět o několik levelů před konkurencí a s Marvelem si doslova vytírají p*del - u promakané techniky vidíte pohyb každého kolečka, zatímco na postavách můžete vidět každý škrábanec utržený v boji. Osobně mi však nesedlo tempo, které bylo na můj vkus příliš rychlé, klidně bych přidal pár minut ve druhé třetině o objevování nových koutů Pandory a naopak ubral ve finální "akční" třetině, která se i značně opakuje. Ve výsledku je to naprostá paráda, která je jen o malinko slabší než 1.film, což dávám za vinu právě méně živému světu a že to celé funguje jako můstek k větší konfrontaci v dalším díle. Divácká spokojenost 85% ale "jenom" silné 4* ()

Mrsina

13 let čekání a očekávání a proklínání každého odsunutí. První Avatar je nebo teda byl sólový film, který jsem viděl nejvíckrát ze všech. Viděl jsem ho dokonce daleko víckrát než polovinu filmů v mé top 10 a pokaždé jsem si ho neskutečně užíval a byl jsem z něj unešený. Takže si o dvojce dovolím říct, že to byl nejočekávanější film mého života a teď po jejím shlédnutí? Musím říct, že jsem zklamaný. Jak mnozí lidé haní jedničku s tím, že má naprosto jednoduchý příběh, tak tady ten příběh je téměř úplně o ničem. Taktéž i zápletka je naprosto hloupá a nesmyslná. Hudba, na tu jsem se těšil snad nejvíc, protože ta v prvním díle mi neustále přiváděla husinu nebo vháněla slzy dojetí a rozkoše do očí. Tady byla naprosto nevýrazná a neprokreslená a kdyby nezazanělo několik tónů z jedničky, tak ani nezaznamenám, že tam nějaká byla. Navíc spoustu hlášek nebo i scén jako přes kopírák z jedničky, jen jiná postava, jiné zvíře, jiné prostředí. Nevím, jestli to měla být nějaká forma easter eggu nebo prostě jen nebyly nápady. A ten vizuál, hlavní tahák tohohle filmu. Ano, samozřejmě to bylo neskutečně nádherné a prostě i v dnešní době nevídané, ale musím říct, že když jsem byl dva měsíce zpátky v kině na prvním Avatarovi, byl jsem unešený daleko víc. Jediné, co musím skutečně pochválit byly nové postavy, které mi přirostly k srdci a dost jsem si je oblíbil. Ale jinak jsem z toho opravdu smutný. ()

bigmatko

druhý Avatar nemusí byť pre každého mimoriadnym a úchvatným ale mňa teda dostal. Je to epické monumentálne dielo kinematografie predovšetkým svojou vizuálnou a umeleckou stránkou. Až neskutočné čo všetko sa dá dokázať a ako sa dá s fantáziou a technológiou vytvoriť nový svet. Dobre v režime scifi sme si už zvykli na kadečo a Avatar patrí do kategórie komplexných svetov s prepracovaným systémom aj keď nedosahuje takú sociálnu hĺbku ako SW tak Vás okamžite vtiahne do filozofie sveta NAVI. veľkolepé divadlo, ktorému svedčí aj pomerná jednoduchosť príbehu jednotlivých postáv. Avatar nie je dramatický seriál aby sme museli rozoberať detailné pohnútky a priebeh udalostí. Avatar je fantazíjny epos. Sú v ňom hrdinovia aj zlosynovia, dobro a zlo, chamtivosť hnev a pomsta, láska morálka a mravnosť. Niektoré situácie sa môžu zdať známe keďže aj sám príbeh je vystavaný na primárnych základoch scifi. Ak máte možnosť určite si to pozrite v IMAX verzii. Aj tie necelé tri a pol hodiny sa zdali byť málo. Avatar neosloví každého. Mňa však očaril. Jednoducho zaslúžene patrí medzi top scifi filmy histórie kinematografie. ()

DeJiF

Bylo to tak cca před dvěma roky, co jsem byl s kamarádem na jednom táboře a kdy jsme šli na pokladovku. Inu pokladem se nakonec ukázaly být plechovky mandarinek, tož jsme si pochutnali a já se kdoví proč tehdy podíval na datum spotřeby i uzřel jsem rok 2021. Tenkrát měl ještě Avatar 2 premiéru naplánovanou na rok 2021 i navrhl jsem, že si na něj za pár let zajdeme a náležitě si pošmáknem na plechovce mandarinek. Tedy čas letěl a po asi třech letech jsme se konečně dočkali, ovšem život je pes a kamarád musel nutně onemocnět tři týdny potom, co jsem všechno zarezervoval. Otázka teď zní: Stál Avatar 2 za tři roky čekání po jedné domluvě u konzervovaných mandarinek? (Bacha na spoilery) První díl Avatara mě při prvním zhlédnutí naprosto uchvátil a i po znovu zhlédnutí před dalším dílem můžu potvrdit, že jednička stále je naprosto úžasnou záležitostí a nebojím se tomu tak dát pět hvězd. Od dvojky jsem tak čekal fakt hodně a musím říct, že rozhodně nejsem zklamán. Na druhou stranu zážitek z The Way of Water kazí mnohdy až zbytečné chyby. Na filmu jsem byl ve 3D, na které jsem speciálně u tohoto filmu slyšel samou chválu. Já teda ve 3D poprvé viděl Posledního žedáje a až na pár momentů, kdy na mě z obrazovky vyjela loď to teda nebylo nic extra. Tady jsem na začátku filmu připadal, že sleduju cutscény z nadcházející videohry od Ubisoftu a nejsem si úplně jist, zda to je záběry natočenými ve 48 snímcích nebo to 3D zkreslovalo, protože, když jsem si sundal 3D brýle, vypadalo to celkem normálně. Ať už tak či tak, vizuál v lesích Pandory působil u druhého dílu trošku zvláštně. Naštěstí se po docela krátké době přesunete do vody a ta je... WOW. Nikdy jsem ve filmu neviděl tak geniálně zpracované prostředí a Cameron opět nezapomíná fascinovat malebnými sceneriemi, které vám prostě nechají pusu otevřenou. Mnohdy jsem měl zkrátka pocit, že sleduju dokument o reálném místě a je dobře, že Avatar byl produkován s péčí a nestal se obětí pásové výroby filmů, tudíž si mohli s efekty opravdu vyhrát. No a co příběh? Ten je samozřejmě opět o něco prostší, podobně jako u jedničky, ale i na svou jednoduchost ve většině případů dává smysl. Děj je tentokrát daleko komornější, točí se víc okolo Jakeovy rodiny a nejde tu tolik o záchranu celého kmene, jako spíš o pouhé přežití jeho dětí. Ty mají každé svůj unikátní a zajímavý aspekt, který ale Cameron zatím pouze nastiňuje a těším se, co si pro nás režisér všechno připravil. JE ovšem nutné říct, že velmi neobvyklá rodina Sullyů je zpracovaná perfektně, naprosto uvěřitelně a postavy jsem si rychle zamiloval. Celé akcí napěchované finále je každopádně díky konceptu rodiny daleko osobnější a o postavy máte větší strach i díky nečekaným úmrtím a bude vás překvapovat na každém rohu. Mimo jiné si každá postava projde opravdu zajímavými situacemi, což připravuje půdu pro hluboký vývoj charakterů a bude parádní sledovat, jaký to bude mít celkový dopad na rodinu. Většina záporů se pak bohužel najde na lidské straně (a tím nemyslím to, že jsou to záporáci). Důvod, proč se lidé vrací na Pandoru je geniální, umírající Země je daleko silnější motivace k získání Na'Vijského území, než nějaký drahý šutrák, na druhou stranu by nevadilo to trošku rozvést a neodbýt to jen dvěma větami. Dalším překvapením byl návrat Quaritche jakožto hlavního záporáka, opět to ve všem dává smysl, ale po jeho návratu na Pandoru mu je dán rozkaz, aby chytil Sullyho a jeho rodinu, což není hlavní zájem lidstva na téhle planetě. Daleko větší smysl by dávalo, kdyby se Quaritch po útěku Sullyho k vodnímu klanu vzepřel rozkazům dále dobývat Pandorské území a podtrhlo by to jeho chuť se pomstít, možná i vyvolalo zajímavé situace u lidských velitelů. Ve filmu to působí tak, že po Sullym jde celé lidstvo i poté, co ho vyženou od jeho vlastního klanu. A vůbec nejvíc mi nesedl Spider, adoptovaný syn Jakea a Neytiri, lidského původu. Měl jsem pocit, že celou dobu vlastně neví, na čí straně je a dělá často extrémně nelogická a protichůdná rozhodnutí. Je docela možný, že to je záměrem a Cameron v budoucnu zapracuje na vývoji tohohle speciálního charakteru, v dějové lince samotné dvojky mi to ale nějak zvlášť nesedlo. Update: V kině jsem teď byl znovu a kromě toho, že musím pochválit i český dabing, tak musím podotknout, že Spiderův rozpolcený charakter mi konečně začal dávat trochu větší smysl s ohledem na jeho blízký vztah k Jakeově rodině, ale zároveň touze poznat svého biologického otce. Charakter je to vskutku zvláštní, ale přesně tak to má být. Konec hlášení. Co říci závěrem? Avatar: The Way of Water je důkazem, že na ty nejlepší záležitosti je nutné si počkat. I přes daleko výraznější chyby v ději než u jedničky, které ale pro převažující množství kladů jsem ochoten odpustit, se čekání zkrátka vyplatilo a pokračování působí podobně jako Duna či Pán prstenů: Společenstvo prstenu: Dlouhá stopáž, která uteče jako voda (hahah), kde se neustále něco děje a při titulcích zjistíte, že se vlastně skoro nic nestalo a vše, co jste doposud viděli je jen a pouze začátek. Začátek něčeho úžasného. Začátek té nejneobyčejnější cesty tím nejneobyčejnějším světem, který můžete na filmovém plátně zřít. () (menej) (viac)

JKB

Cameron ukazuje že s dostatkom času a vášne sa v dnešnej dobe dá CGI dotiahnuť takmer do dokonalosti. Vizuál je však len obal inak nedomysleného a odfláknutého filmu. Žiaľ jediné čo má ponúknuť sú pekné zábery a niekedy zaujímavá akcia z ktorej pocit sústavne podkopáva hrozný scenár, neznesiteľné postavy a nudný, recyklovaný príbeh. 50% ()

CheeseFigure

Videné v superscreen 3D a stálo to za to. Ten vizuál, Naviovia, tvory Pandory a celý podmorský svet boli nádherné. Tam nemám čo vytknúť. Čo sa týka príbehu, tak hlavnými postavami sú Jakeove deti, pri ktorých sa priznám, že som mal problém rozoznať tých dvoch bratov. Boli fajn, i keď ma trochu mierne mrzí, že Jake po väčšinu filmu zohráva úlohu prísneho otca, ale je to pochopiteľné. Poteší návrat Quaritcha, pri ktorom nám Cameron odhaľuje trochu viac z jeho osobnosti. A som za to rád. Tiež tu nechýba ani silno do oči bijúca eko-propaganda. ()

Peabody

Jako první díl. Místy nádherné a dechberoucí záběry, stvoření nového světa. krása nesmírná. Ale film to není, milý pane - dle Popelky. Je to ukázka toho co vše se dá,  dějově je to - opět stejně jako první díl - hodně krátká úsečka.  Něco jako psychologie postav se ani nepředstírá, je to  tedy především p o d í v a n á. Jako taková super, ale mně to nestačí. Spousta lidí bude nadšených, pro ně je komplikovaný i Poirot. ()

Logicomix

Některé věci, jsou prostě nejlepší napoprvé. A tak nepřekvapí, že se nový Avatar v mých očích nemůže vyrovnat tomu původnímu. Technologicky vás neohromí, příběh není tak archetypální jako tenkrát a starší oko divákovo je kritičtější než před léty. Snad i proto mě nový počin Jamese Camerona zpočátku nějak neuchvátil. Ale s přesunem do nového prostředí vodního světa jsem byl přece jen zajat a užíval  si Cameronův Nationa Geographic na steroidech se všemi těmi majestátními tvory, jejichž inspirace velrybami je  příliš očividná až do toho detailu, že jsou zde loveni pro jakousi vzácnou látku která prodlužuje život a tato látka je zjevně obdobou legendární ambry - vzácného velrybího produktu, který byl ceněn v parfumerii. Je zjevné, že se vyze režiséra v čase mění, protože třeba o unobtaniu zde nepadne ani slovo. Ale, možná nám jen autor chce ukázat v každém díle jiný způsob plundrování přírody. Jako ekologická fantazie na mě nový Avatar působí dobře. Jako ekologická agitka už poněkud hůře.  Ačkoliv jsou totiž všichni na Pandoře děti Evy, tak se zdá, že ostatní zvířata  jsou našim přerostlým šmoulům jaksi samozřejmě k dispozici i pro velmi nebezpečné akce. Získávají tak v očích diváka poněkud instrumentální charakter. A údajně filozofující velryby s reakční dobou Entů? Vážně? Navi nežijí v souladu s přírodou - příroda se všemožně snaží žít v souladu s Navi. Příběh který se točí kolem záchrany rodiny hlavního hrdiny, pak až na drobné výjimky nic překvapivého nenabízí. Jádrem je vztah otce a mladšího syna, který musí najít cestu ze stínu staršího bratra a získat otcovo uznání. Vzdor těmto výtkám je  Avatar 2 dobrý film, který se vyplatí vidět v kině, protože i přes poměrně dlouhou stopáž a nekončící finále nikdy neztratil mou pozornost a doručil řemeslně zvládnutý spektákl. ()

camilamlynar

Moc pěkný film. Jen je škoda příběhu děravého jako cedník a neochotou cokoli diváku vysvětlovat. V žádném případě nelze upřít poutavost a dojemnost příběhu. ()

perw

Ve sve kategorii digitaliniho a 3D zanru opet bez konkurence. Herecke vykony realne zobrazenych postav slabsi nez digitalni avatari ;-). Vizualne lepsi nez pribehova linka, ale 190 minut uteklo jako nic. Nektere sekvence hlavne pod vodou clovek nikdy nepochopi jak tvurci realizovali. Technologicke veci opet nezklamaly. ()

Martinko991

Ľudia prosím vás nemajte veľké očakávania od príbehu, na tom Avatar nestojí a už vôbec nie jeho pokračovanie. Zato po vizuálnej stránke to patrí k top filmom čo môžeme vidiet a ja som si tie 3 hodiny užil naplno!  Za mňa úplný vrchol doteraz čo sa týka vizuálnej stránky na plátne. Videné v Imaxe, 3D formát (keď už nie na takýto film do Imaxu, na aký potom? :)). ()

Tom10000

(Viděno v Biografu Čes. Ráj, 21.12.2022). (MOŽNÉ SPOILERY!) Nádherné pokračování filmu, jenž mne ani tak moc dříve nebral. Nikoli kvůli mírnému stáří, ale spíše pro jeho příběh. V prvním díle jsme se zaobývali Jackem a jeho vstupem na Pandorru. Vše na téma jeden hlavní hrdina vstupující do neznáma. Zde už ale máme i mnohá rozvětvení, mimo Jacka se setkáme i s jeho syny a dcerami. Vše se zdá být mnohem otevřenější a volnější. Pravda, volnosti je tam trochu moc, některé scény jsou příliš protažené. Osobně bych dal více času na seznámení s každým z nich, hlavně na tu z jeho dcer, jež měla mnoho vidin, Kiri. O ní víme pramálo, jaký je její pravý úděl u stromů předků a proč dostala záchvat, když se spojila s druhým. Ale mimo to: nádherné efekty, dojemný příběh, plno otevřených částí, na něž může plynule navazovat trojka. Co více dodat: Dílo Jamese Camerona je velmi dobré. Škoda náznaků na Titanic (s tím i Kate Winslet). 90 procent. PS: Pozoruhodné, jak dokázala sedmdesátitříletá Singourney Weaver zahrát čtrnáctiletou Kirrie. Pozoruhodné! ()

soukyd33

❌Poznámka: Po závěrečných titulcích, není již žádná scéna. Můžete tak z kina odejít hned. Není na co čekat.❌ No co k tomu napsat. 🤔 Unikátní dílo to je, a celou dobu je na co koukat. Kromě vodní říše, ale už téměř všechno známe. Tři hodiny utekly jak nic. Efekty 3D se nijak nezměnily, ale vodní svět je TOP. Film naznačuje pokračování. Efekty TOP. Herecké výkony TOP. Herecké obsazení známé. Prostorový zvuk mě zklamal. Prakticky nebyl využit. Viděl v kině Cinema City IMAX, 3D, Praha. 19.12.2022 Doporučuji. Hvězdiček 4 ()

Rebel24

Avatar vs Avatar2: The same but different. Asi tak v skratke sa dá označiť pokračovanie, ktoré vyšlo po neuveriteľných 13 rokoch od vydania revolučnej prvej časti. Dvojku možno označiť za neuveriteľnú v 2 rovinách: vizuálnej a akčnej. Všetky oststne parametre sú úplne copy paste, teda najmä príbeh a scenár, ktory Cameron písal jedno desaťročie a vyzerá rovnako, akoby slovenský politik robil záverečnu prácu na vysokej škole. Do vôd nadštandardu ťahá snímku emocionálny presah súladu podvodneho sveta a likvidácia ich obyvateľov, ktora je zobrazená surovo a brutálne. Gradacia vo finále je naozaj špičkovo natočená, avšak ostáva pachuť typického sequelu, teda otvorených vratok do budúcna, pričom žiaden revolučný dejovy posun sa po 13 rokoch veru nekonal. 72% ()

Little_Sawy

Pokračovaní úspěšného filmu o Avatarech je mrtě skvělý. Celou dobu jsem se tešila na premiéru a když to bylo konečně tady, když jsem byla pozvána do kina, když jsem znova uviděla "MaJakea" s Neytiri a jejich děcka tak jsem si myslela že to bude divně zajímavé. Když byli přinutení opustiť svůj lid a přesunout se k Mořským Avatarom, naučiť se jejích zvikům, a chovať se jako oni. Zvlášť Malá Tuk, přišla mi někdy otravná, ale nakonec jsem si ji i celkem oblíbila když začala mít té své epileptic stavy.. No a těď nechápu proč Monkey Boy, který je deckem Sullyho velitele z jednotky, s tím svím fotříkem jednoducho nezmizel, ako chápů že se určitě chystá něco veľkého v pokračovaní a určitě Nolan zaručeně překvapí i jinými zvraty vo světe Pandory, byli by tu spoilery, kdybych vykecala co se chystá, ale ne, pěkně se dočkáme. Podmořským světem jsem byla zaskočená, i všemi veľerybami, v noci to bylo tutově magické. A hlavně Tulkuny těch bych si vzala několik domů. ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara