Tora! Tora! Tora!

• USA Tora! Tora! Tora! (viac)

Slavný americký válečný velkofilm je rekonstrukcí jedné ze zlomových událostí druhé světové války, útoku Japonců na americký přístav Pearl Harbor na Havajských ostrovech, v němž se útočníkům podařilo jediným úderem a téměř beze ztrát potopit nebo alespoň těžce poškodit velkou část naprosto nepřipravené americké tichomořské flotily. Tento zákeřný čin (k útoku došlo ještě před oficiálním vyhlášením války) otřásl Amerikou, která se do té doby snažila zůstat stranou od války na evropském kontinentu. Reakcí na útok byl vstup Ameriky do válečného dění, které pak vyvrcholilo zničením Hirošimy a Nagasaki. (oficiálny text distribútora)

Han22

Přiznávám, že jsem čekal něco jiného. Tora Tora Tora je válečný velkofilm, který si dal za cíl dokumentárně, bez jakýchkoliv vedlejších dějových linií a na ploše 2,5 hodin zmapovat celý útok na Pearl Harbour a to jak z pohledu Američanů, tak z pohledu Japonců. Faktograficky se tomu nedá prakticky nic vytknout, postavy a události jsou přesné a nepochybuju, že to přesně takhle mělo být natočeno. Jenže jsem se prostě příšerně nudil. Není tu žádný zajímavý charakter, příběh, nic. Jen skupiny uniformovaných hlav žvaní a žvaní a žvaní, takže jsem u toho usnul a nakonec málem ještě jednou. Když začal konečně útok, na časomíře bylo 1:46 a to je sakra pozdě. Samotný útok je fantasticky natočený co do výpravy destrukce lodí, budov i letadel, leč není tu žádné místo pro nečekané hrdinství ani nějakou wow scénu. Zkrátka hraný, výpravný dokument stejný jako pozdější Bitva o Midway, který je objektivně perfektní, ale subjektivně absolutně nezábavný. Narozdíl třeba od pitomého, ale strhujícího Pearl Harboru od Baye. PS: Oscara za efekty opět trochu nechápu, stejně jako u většiny válečných filmů co ho dostaly. Za co? Za výbuchy, lodě a letadla? ()

Hopper

Klasický vojnový veľkofilm s pomerne slušne natočeným náletom, ktorý porovnávať s Pearl Harborom je trochu scestné. Rozhodne však ide o jeden z najlepších vojnových filmov. ()

Kovaja

Pokud zastihnete američany nepřipravené a náš útok bude devastující hlaste do vysílaček heslo TORA!TORA!TORA!.Japončíci byli bláhoví a to s jakou vervou a šílenstvím šli do války tak taky dopadli.Úžasný válečný film!!!! ()

DocBrown

Skvěle natočený americký válečný film, který má ale jednu velkou slabinu. Je příliš dlouhý a čekání na útok je neúměrně zdlouhavé. Až mě to nutí k vyzývání Japonců, ať už prosím konečně zaútočí. Na japonskou část nesahat, ale tu americkou mohli pěkně prostříhat. Proto mám radši Battle of Britain. 85% ()

TheDude

Pryč s Affleckem a Damonem. Starší, mnohem realističtější a věrohodnější verze nakopala novotě prdel a u mě potopila Baye jako žluťásci Arizonu. ()

Rozjimatel

2,5  Historický film s veľkou dokumentárnou hodnotou, niečo ako dejepis zábavnou firmou. Film veľmi verne opisuje historické udalosti, čo je na jednej strane jeho silná stránka, ale na strane druhej aj jeho veľký hendikep. Divák je totiž nútený prelúskať sa mnohými suchopárnymi politickými okolnosťami, ktoré daným historickým udalostiam predchádzali. A film je v tomto vskutku dôsledný, má ambíciu zahrnúť všetko podstatné, spomenúť všetkých významnejších účastníkov, takže divák, ktorý nemá históriu v malíčku, sa v tom množstve postáv musí nutne strácať. Čo je ale ešte horšie, to vysvetľovanie okolností prebieha značne neobratnou formou, keď postavy vedú akože nenútené rozhovory, v ktorých postupne všetko vysvetľujú. Pôsobí to ale hrozne strojene. Najmarkantnejšie to je v hromadných scénach, kde postavy rozprávajú rad radom, jedna za druhou, čo už je vyslovene na smiech. Keď ale konečne príde k akcii, čo je zhruba v poslednej tretine filmu, všetky výčitky idú stranou. Bojové scény sú totiž nakrútené vynikajúco (a to nie len na pomery danej doby), výprava je veľkolepá, vysoký rozpočet sa tu sa prejavil v tom najlepšom slova zmysle. ()

mira007

Filmová rekonstrukce napadení USA Japonskem v Pearl Harberu, která je samozřejmě v mnoha ohledech jako 50 let stará podívaná zastaralá, ale já musím smeknout před technickou stránkou věci - žádné digitální efekty, ale když bitva tak skutečná bitva. ()

Echelon1

Na svoju dobu...je to dobré. Navyše, nie je to proamerické, pri pozeraní máte dojem, že sledujete dokument, a pri tomto type filme by to tak aj malo byť. Preto 5*. Čo sa týka však samotného útoku, všetci máme pred sebou zábery z Pearl Harbor (2001), takže vám tento film bude pripadať trochu trápny, reakcie námorníkov a veliteľov v to ráno útoku boli smiešne (ako v divadle), taktiež nečakajte veľkolepé zábery typu prevracajúcej sa USS Utah za doprovodu veľkolepej a dramatickej hudby....Z historického hľadiska sa však jedná o veľmi solídny film a na svoju dobu určite skvelou výpravou. ()

miron

Ten kdo tvrdí , že "velkofilm" Pearl Harbor je stejně kvalitní nebo (panebože) lepší než TORATORATORA se určitě po večerech kouká na telenovely a podobná oskarová díla. ()

Zeek

Když jsem viděl “Pearl Harbor“ od Michaela Baye, tak jsem jsi říkal, jak je to skvělý film plný vizuálních a zvukových efektů, skvělých scén a dokonce s romantickou zápletkou, ale to jsem ještě neviděl “Tora! Tora! Tora!“. “Tora! Tora! Tora!“ je film natočený v roce 1970 a snad ve všech vlastnostech předčí Bayův megafilm. Je to spíše rekonstrukce, ze začátku může půspbit trochu jako dokument, ale dozvíme se spoustu informací a rozhodně se nenudíme. Po 2 hodinách přijde útok na Pearl Harbor, který je svými efekty na tehdejší dobu dokonalý a ani dnes by se neztratil. Byl jsem velice mile překvapen a teď mě omluvte, musím upravit (rozuměj snížit) hodnocení Bayova Pearl Harboru. Moje hodnocení: 80% ()

pend

Velice dobrá rekonstrukce útoku na Pearl Harbor. Myslím, že náklady na tento film byly větší než skutečná škoda, kterou Japonci způsobili při útoku. ()

Brusíček

Film zaznamenává události, které jsou v přesném sledu podle dostupných historických skutečností. Je tu detailně vysvětleno proč k válce došlo a film samotný mi přijde svým pojetím téměř jako dokument, než akční film, nicméně všechny akční scény jsou reálné exteriérové záběry skutečných letadel, jelikož v době natočení filmu digitální efekty tak blízké dnešní době neexistovaly. Ale okem dnešního průměrného diváka je film spíše nudný, než aby byl označen za hit. Mě se ale líbí, a to mimořádně, jelikož nemá žádný vsunutý příběh lidských vztahů, který by vlastně odváděl pozornost od faktických událostí. 90%. ()

HH

Letecké scény jsou skvělé (zvláště uvážímě-li dobu vzniku filmu). Kdo někdy viděl nějakou knížku o napadení Pearl Harboru, musí si uvědomit, že "choreografie" scén těm fotografiím přesně odpovídá - klobouk dolů před "odbornými poradci" nebo kdo to měl na starosti. V porovnání s nejnovějším Pearl Harborem jednoznačně vede, už jenom pro onu "politickou korektnost", jež z nového zpracování přímo čiší - člověk má skoro dojem, že si Amíci napadli Pearl Harbor sami... ()

drankeryth

Pomaly sa vyvijajuci dej filmu o invazii Japoncov na Pearl Harbor. Vacsinu filmu neni skoro ziadna akcia, vsade len vladnu dohady, ci Japonci zautocia, alebo nie. Japonci sa horlivo pripravuju na utok a su nedockavi a aj im to vyjde. Americanov dostali do kolien, ale na ako dlho? To len chcelo cas aby sa Americania dali dokopy a v plnej sile udreli na Japoncov. Ved historia o tom aj nasvedcuje ako Japonci dopadli. Ale vratim sa k filmu. Co sa tyka zaverecneho finale, tak to bola radost sledovat. Boj nebol kratky a k tomu este aj bol dobre premysleny a super prevedeny na filmove platno. Krasne a zdrvujuce detonacie od japonskych lietadiel bol skvost pozerat a Americanov ani trochu nelutovali. Vrele odporucam tento film, pretoze je vidiet, ze to bol film premysleny az do posledneho detailu a uplne sa to stotoznuje aj s historiou, ako to aj presne prebehlo. ()

Radek.SCH

Bay měl patos, postavy s osobními příběhy a fůru peněz. Tady tomu naprosto scházelo jakékoliv seznámení se s postavy, prostě se v jedné scéně objevili, v další zmizeli, zemřeli apod. Ale asi jim šlo hlavně o historickou věrnost, než o film s (jakýmkoliv) dějem. - 60 % ()

Tak dlouho se chodí se džbánem...

Tak dlouho se chodí se džbánem...

09.06.2006

Není to vůbec dávno, kdy tu byla řeč o potřebnosti remaků a dnes by se to dalo zopakovat. Další film, který dostal jednoho bratříčka už od původních tvůrců, bude předělán na koukatelnější, nešikmý a… (viac)