Pearl Harbor

• USA Pearl Harbor
USA, 2001, 175 min (Director's Cut: 184 min)

Réžia:

Michael Bay

Scenár:

Randall Wallace

Ben Affleck, Josh Hartnett, Kate Beckinsale, Cuba Gooding Jr., Tom Sizemore, Jon Voight, Colm Feore, Mako, Alec Baldwin, William Lee Scott, Michael Shannon (viac)

Danny a Rafe jsou od dětských let přáteli a oba si zamilovali letadla a létání. Nerozešli se ani v dospělosti, kdy se oba stali piloty americké armády. V Evropě již zuří válka, ale američtí vojáci zatím tráví mírové dny na svých základnách. Přesto se Rafe, který je starší, přihlásí jako dobrovolník do britských RAF a odchází bojovat do Evropy. Krátce před odchodem se seznámí se zdravotní sestrou Evelyn. Evelyn a její kamarádky se přicházejí pobavit s vojáky z Rafeovy jednotky. Rafe a Evelyn spolu stráví poslední romantický večer. V závěru Rafe přizná Evelyn, že odchází do války. Danny s jednotkou a skupina zdravotních sester jsou převeleni na havajskou základnu Pearl Harbor, kde Evelyn oddaně čeká na každý Rafeův dopis. Jednoho dne je to právě jeho nejlepší přítel Danny, který přináší Evely smutnou zprávu. Rafe byl sestřelen nad mořem a zahynul. Ačkoliv se tomu brání, mezi oběma lidmi, které bolí ztráta přítele, začne vznikat milostné pouto. Zanedlouho spolu Danny a Evelyn stráví noc. Jednoho dne se však před dveřmi Evelyniny ošetřovny objeví Rafe, živý a zdravý. Zraněného pilota totiž vylovili z moře a zachránili francouzští rybáři. Rafe okamžitě pozná, že mezi Dannym a Evelyn vznikl cit. Jeho reakce je tvrdá a odmítavá, večírek na uvítanou skončí rvačkou. Do milostného trojúhelníku však nečekaně vstoupí historické události. 7. prosince 1941 napadlo Japonsko nečekaně základnu Pearl Harbor. (oficiálny text distribútora)

paascha

Jediné, co je v téhle americké pompézní kravině pěkné, jsou ta letadla. Ale na to, že jde film, popisující největší letecký útok na USA, je jich tam žalostně málo, zato slzopudných limonádových scén, vzdychavých výlevů a jiných klišé je tu jako asiatů v Praze (počítám i naše východní sousedy:))). Takže je to jen pitomý velkofilm, u nějž je dopředu jasné oč jde, jak to dopadne a kdo vyhraje. Nuda ()

Radyo

Vystříhat všechny sladkobolné romantické scény, nechat jen čirou akci a přechody mezi jednotlivými akčními scénami, a bude to za pět hvězdiček. Ale tohle? Je to romance? Je to válečný film? Takhle to není ani jedno z toho. Jako byste chtěli zkřížit psa a kočku. Tyhle dva žánry smíchat dohromady prostě nelze!! Pochopí to někdo? ()

Lavran

Nevycházím z údivu nad tím, že jsem tuhle Bayovu vizuálně přesycenou, pro oko a na efekt navoskovanou, nezastíraně amerikanistickou a sentimentem čpící rozmáchlost opomenul ohodnotit! Vždyť ji mám tak rád! Pokaždé si tu do prsou se bijící milostnou zápletku nadsazenou do nebetyčných výšin "červenoknihovního" sentimentu, která připomíná načančanost a kašírovanost starých dobrých hollywoodských melodramů, rád přetrpím jen kvůli čisté rozkoši z výstavby, provedení, epičnosti a kolosálnosti napadení Pearl Harboru. To je vskutku maxi-sekvence hodná nesmrtelnosti. ()

DaViD´82

US patriotismus v míře převeliké, láska obrovská a ke všemu díky milostnému trojúhelníku zašmodrchaná, herecké výkony nijaké a to celé zabalené v Bayově trademarkovém agresivním režijním stylu aneb kravina, která nakonec dopadla lépe než by se mohlo na první pohled zdát. Především díky úžasné scéně samotného náletu na přístav Pearl Harbor. První výraznější (a nikoli poslední) Bayův krok vedle. ()

Dragoni

Začátek druhé světové války pro Američany v Pearl Harboru byl jistě děsivým zážitkem, který zažehl začátek konce 2 světové války po vstupu USA do tohoto konfliktu. Bohužel přestyliziovaný děj je spíše milostným trojúhelníkem. než skutečným svěděctvím o běsnění v Pearl Harbor a tím se pro mě i mění trošku zařazení filmu, bylo to asi jiné než jsem čekal, ale rozhodně pro mě film nebyl zklamáním. ()

• Ve scéně, kdy se Danny (Josh Hartnett) probouzí den po rvačce s Rafem (Ben Affleck) na začátku japonského náletu, říká, proč námořnictvo otravuje se cvičením v neděli po ránu. V jiné scéně je přitom vidět v kalendáři, že je sobota 7. prosince. Útok se odehrál v neděli 7. prosince. (vika.evil)
  • Film představuje Rafeho McCawleyho (Ben Affleck) a Dannyho Walkera (Josh Hartnett) jako stíhací piloty. Později však generál Doolittle plánuje bombardovací útok a hlavní postavy jsou tak piloti bombardérů, což je úplně jiná role. (Jimmy15)
  • Během japonského náletu jsou v přístavu vidět tři bitevní lodě vedle sebe, ovšem v osudný den byla americká plavidla spárována pouze po dvou. (Hans.)

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

Bruckheimerův Tobruk?

Bruckheimerův Tobruk?

05.09.2008

Že by hollywoodský hitmaker chystal předělávku Marhoulova válečného filmu? To ne, ale v adaptaci románu Stevena Pressfielda Killing Rommel se rovněž staneme svědky bojů mezi spojeneckými vojsky a… (viac)

Manželství Beckinsale & Rockwell

Manželství Beckinsale & Rockwell

19.12.2005

Ne, nejedná se o bulvární výkřik, nýbrž o vztah, který spolu herci Kate Beckinsale a Sam Rockwell prožijí ve filmu SNOW ANGELS. V tomto dramatu režiséra Davida Gordona Greena si Kate zahraje… (viac)