Detektiv Emmet Fields (Luke Evans) je povolán k případu brutální vraždy dvou žen. Při pátrání zjistí, že zločin se až moc podobá smyšlené vraždě, která byla do detailu popsaná v povídce spisovatele Edgara Allana Poa (John Cusack). Předvolá tedy tohoto sociálního vyvržence k výslechu, ale zatímco je Poe ve vazbě, dochází k další strašlivé smrti - opět inspirované jedním z jeho příběhů. Fields tedy vyzve Poa, aby mu pomohl zastavit toto krvavé šílenství… (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Goldbeater

Jestli se v poslední době objevil film, u kterého jsem opravdu nevěděl, zda dát tři nebo čtyři hvězdy, je to Havran. Očekával jsem oddychovější thrillerovou podívanou s vydařeným výkonem Johna Cusacka a té se mi samozřejmě dostalo. Námět, tedy tajemné poslední dny života jednoho slavného básníka, mohl být samozřejmě ještě víc využit a samotný název filmu Havran trochu postrádá odůvodnění. Možná, kdyby nějaká vražda nesla symbol tohoto ptáka, ale nestalo se tak. Nebylo by možná ani na škodu, kdyby bylo vrženo vražedné podezření i na samotného Poea. Bylo mnoho způsobů, jak s tímhle tématem naložit, tvůrci si vybrali svou cestu. Nakonec je to velmi slušný thriller, podobný těm, které jsem jako malý neustále sledoval. Ve scénáři se navíc najde pár pěkných vychytávek a humorných poznámek. Tak nevím, časem možná hvězdu přidám, tenhle film si určitě zaslouží dobré hodnocení. Byl jsem víceméně spokojen. ()

kingik

Spisovatel Edgar Allan Poe (John Cusack) si tykal se smrtí anebo jí byl přinejmenším fascinován stejně jako obdivovatel a vrah v jedné osobě napodobující vraždy z jeho literárních povídek. Film o proslulém spisovateli, který zemřel za záhadných okolností, je stejně temný jako jeho slavná avšak morbidní básnická sbírka "Havran". Poe byl pro mnohé zhýralec, ochlasta, podivín anebo geniání šílenec s vytříbeným literárním stylem. Nyní je však spojován s ohavnými zločiny jimž je sám autorem a které v reálu nabraly poněkud děsivější rozměry než na papíře, který snese všechno. Spolu s inspektorem Fieldsem (Luke Evans) se vrhne do napínavého pátrání po šílenci, který navíc unesl jeho milovanou Emily (Alice Eve), kterou se chystá zaživa pohřbít. Zajímavý režisér s nekompromisním stylem a citem pro vizuání atraktivitu James McTeigue nás věrohodně zavádí do 19.stol. na práh skonu života spisovatele za jehož života nebyla jeho díla dostatečně chápána ani ceněna. O tom však až tolik film nevypráví a divák je svědky napínavých honiček a krvavých mordů, kterým dojde dech až v závěrečné třetině postrádající gradaci, hlavní postava poruší zásadní pravidlo o pudu sebezáchovy dobrovolným pozřením jedu a navíc se nedočkáme žádného pořádného finále. Vyšumění do prázdna, tak by se dal charakterizovat závěr filmu. John Cusack a spol odvádějí spolehlivé herecké výkony, dobová výprava a kostýmy zaujmou ve svých detailech a navození krušné doby funguje znamenitě. Nebýt zbabraného konce, tak jsem měl před sebou neobvyklou detektivku pracující s reálnou postavou slavného spisovatele a jeho až trochu přehnanou dedukcí při pátrání po indíciích zanechaných vrahem. Námět ve kterém vrah napodobuje fiktivní zločiny z literárních děl není nijak objevný. Ve filmu už k vidění byl, ale to neznamená, že se k tomuto námětu nedá přistoupit novátorsky. Teigue se do toho pustil s vervou, ale nepohlídal si konec a rozuzlení příběhu. Odhalení identity vraha také zrovna dvakrát neoslní. Nicméně pátralo se s buldočím úsilím a to se počítá. Havran nakonec skončil s přistřiženými křídly a i když nabral kurs do velkých výšek, tak k těm závratným nakonec přece jen nedoletěl. Mé hodnocení: 60% ()

Payushka

Mohl to být krvavý thriller, na který budou mít diváci do 18 let vstup zakázán. Skončilo to ale uslazenou romancí s nějakým tím temnějším prvkem, který rozhodně nepotěší fanoušky Poevých povídek a básní. Nejen že je film plytký a minimálně napínavý, ale především hlavní postava není jako on. Naštěstí ale - John Cusack saves the day. ()

MaedhRos

Havran z Poea nepochytil až na pár dílčích nápadů prakticky nic. Žádná hutná atmosféra, žádná lyrika rozkladu nebo poezie ztráty, žádný maniakální drive, nic. Zařazení motivů z Poeovy prózy a vlastně celá hlavní zápletka působí místy vysloveně samoúčelně a závěr vyznívá poněkud nepřesvědčivě. Poeův poslední týden (pravděpodobně strávený po knajpách a drogových doupatech, ale čert ví) je ohromně zajímavé a potenciálně nosné téma a Cusackovi jsem toho EAP místy i věřila. O to víc zamrzí plytkost, nedotaženost a nerozhodnost tohohle filmu. Žádný atmosférický nářez se prostě nekoná. Jako koukatelná oddechovka na oblíbené motivy to ale projde. ()

InJo

Přehnaně kritizovaný, zatracovaný a podhodnocovaný film. Jistě, k nezapomenutelné genialitě to má hodně daleko (a že zápletka přesně takový zážitek slibovala!), ale zase tak hloupé a nepovedené to určitě také není. Navzdory délce to má celkem spád, hororově-detektivní atmosféra je vydařená (zhruba na úrovni Z PEKLA, akorát bez videoklipových hrátek), "kyvadlová" scéna je solidně gradované gore, Cusack mi nevadil a Luke Evans je dokonce výborný! Škoda, že scénář není tak sofistikovaný, jak by bylo záhodno, a že režie postrádá stylovější rukopis. Mohla vzniknout fascinující a výjimečná kombinace detektivního thrilleru a svérázného životopisného filmu, ale buďme rádi i za tu vcelku příjemnou jednorázovou žánrovku, která z toho nakonec vzešla. Byť má mizerný poslední záběr, následovaný podivnými a nevhodnými závěrečnými titulky. 60 - 70 % ()

IQ Tiqe

SLušně zpracované mysteriózní krimi s mizerným koncem, nevěruhodným - a co MUČENÍ? # [viděno: TV, 5.1] # příběh 5 | hudba 7 | humor 0 | akce 2 | napětí 3 | pustil bych si znovu 5 ()

HoneyBunny

Obyčejná detektivka bez chuti a zápachu či momentu překvapení. Vše je ale tam, kde to má být - díky rozpočtu film vypadá celkem fajn, herci hrají svůj slušný standard (přiznávám, že nejzajímavější mi přišla neokoukaná Alice Eve v roli blonďatého andílka v nesnázích). Jedinou ingrediencí navíc je postava Edgara Allana Poa, která je tu tak odpojená od normálních lidí, že se chvíli ptáte, zda náhodou ty vraždy na motivy Poových povídek nepáchá sám Poe, protože už mu definitivně hráblo. Film vás chvilku nechá v nejistotě, ale vcelku záhy zjistíte, jak na tom jste. Žádné velké nadšení ani emoce, jen rutinní řemeslo. Ale dobře odvedené. PS: Už probůh někdo Luku Evansovi řekl, že nemá charisma? Nechápu, ten chlap umí celkem hrát, vypadá skvěle, ale vyzařuje z něj jen velké nic... ()

Carol Pifková

Tešila som sa, že to bude minimálne tak dobré ako From Hell, pretože viktoriánske obdobie milujem a ešte ak sú vo filme vraždy no TOP! Ale toto nebolo ani zdaľeka tak dobré neporovnávam to ale myslela som, že to bude prešpekulované. Bolo to pre mňa sklamanie, nuda, oničom, mne to pripadalo akoby tam proste niečo chýba akoby vystrihli strašne veľa scén. ()

Anderton

Film, ktorý svojou béčkovitosťou nevzdáva hold E.A.Poeovi, ale tuctovým súčasným kriminálnym thrillerom. To by som mu nakoniec aj odpustil, ak by fungoval na tej najzákladnejšej úrovni, na akej by fungovať mal. Lenže Havran nie je určite svojou atmosférou černejší ako noc na cintoríne a rozhodne tu nemôžeme hovoriť o "krájaní hustej atmosféry". Skôr som mal pocit, že sledujem nejaký televízny film a aj v tomto rangu som videl vydarenejšie historické kúsky, ako napríklad nedávno v TV Jacka Rozparovača. Vlastne ten ma aj k pozretiu tohoto skôr neslávneho filmu inšpiroval. ()

Dzeyna

Tak já si myslím, že až na ten pofidérní začátek, kdy to vypadalo jako zkažená americká přehrávka se to docela vyšplhalo na vrcholek topství. Zahrnulo to vše, co to má mít, napětí, akce, zápletky ve formě hádanek, obdivuhodně rychlých a chytrých policistů s vedením ve formě Luka Evanse, který je vážně skvělý, nejen že je charismatický a má super tělo, ale umí i výborně hrát! Ačkoliv celé herecké obsazení je neohrané a vynikající ať už v podání krásné Alice Eve nebo temného Johna Cusacka. Mě to opravdu hodně pohltilo a bavilo. Já mám možná tu výhodu, že jsem se nikdy nedokopala přečíst si pravého Havrana od Poa, takže to s ničím nesrovnávám a opravdu mě bavilo přemýšlet a lámat si hlavu s tím, kdo je vrah a můžu říci, že mi to došlo tak půl hoďky před koncem, kdy můj mozek zajásal. Takové lepší 4 hvězdy! ()

Kothy

Zajímavý fiktivní snímek o životě Edgara Alana Poea. John Cusack ho hraje celkem dobře. Někdo začne zabíjet podle jeho povídek. Musí tedy společně s místní policií zjistit kdo. Celé to vyvrcholí únosem jeho přítelkyně. A nakonec se pro ni obětuje. ()

DwayneJohnson

Největším problémem tohoto filmu je nepřesvědčivost. A to jak filmová, tak i herecká. Johna jsem nikdy moc nemusel a tady to bohužel jen potvrdil. Příběh je takový nemastný, neslaný a skoro vůbec jsem se u něj nebál. Pochválil bych tak možná kostýmy a výpravu a to je pro mě zatraceně málo. ()

Ant

Děsně nezajímavá detektivka z viktoriánské éry. Mlhy je tam sice dost, ale i tak atmosféra nijak zvlášť neoslní. Cusack to se svým hraním docela přehání, ale to může být vlivem scénáře. Dialogy totiž znějí neskutečně uměle a to mě neustále vytrhávalo z děje. Nikdy se navíc nepohroužíme nějak víc do Poeova života a jeho romance s Emily působila hrozně nepřirozeně, což má za následek, že film selhává v dramatické rovině. Bavil mě akorát Luke Evans, který je tu stejně jako v Immortals jediná zajímavá postava. Film se nějak zvetí akorát v posledních 20 minutách, které se mi vážně líbily. Takhle to mělo vypadat celý film. Škoda, spojení Cusack a Poe nabízelo zajímavější výsledek. Komentář Cervenaka to vystihnul. ()

Campbell

Tak po ne moc příznivých recenzích a malém hodnocení od většiny mých oblíbených uživatelů, jsem se na to moc netěšil, a ani jsem se na to moc netěšil protože se mi z pekla moc nelíbilo, no ale nakonec jsem byl rád že jsem se spletl. Originální příběh je velmi dobře zrežírován a všechno tu šlapalo jako hodinky. Naprosto dokonale jsem se bavil, což nemůžu třeba již zmiňovaném Z pekla říct. Cusack překvapil stejnak jako ostatní herci. Mohlo by to být sice kratší ale to vem čert, co mi nejvíce vadilo bylo to že vrah je na plátně minimálně, takže jsem ani nedostal moc šancí tipovat kdo to bude. Ale jinak hodně dobrý film a pro mě překvapení. ()

predators

Jsem knihomolní barbar, jelikož jsem nepřečetl nic od EAP, ale po Havranovi alespoň začnu nad četbou nějakého jeho díla uvažovat. Tajemné kriminálky tohoto tipu mám v oblibě, stejně jako Johna Cusacka, a ikdyž je pravdou, že zde mohl být obsazen kdokoliv jiný, poradil si se svou rolí více než dobře. Napětí, překvapení, nástrahy čekají na každém temném rohu Baltimoru a i vy se tak můžete vydat po stopách záhadných vražd. 72% ()

silentname

Od filmu som rozhodne čakal viac. Keď som videl Cuascka ako Poa, cítil som, že to môže fungovať. Luke Evans ako detektív Fields bol zaujímavou voľbou a fungoval. A plus je tu aj viacero ďalších dobrých hercov. Všetci v rámci svojich možností fungujú dobre. Výprava je dobrá a pôsobí to relatívne schopne. Kde teda "The Raven" padá na pusu? Podľa mňa ho ťahá dole scenár. Tento film je na môj vkus veľmi nezaujímavý, slabo napísaný a neustále mám pocit, že sa z toho dalo vyťažiť viac. Napríklad vzťah Edgara a Emily vôbec nie je zaujímavý. Nemali vôbec ani čas na to, aby ho nejako podali a preto to nefunguje. A je smutné, že mi bolo úplne jedno, či sa im ju podarí zachrániť alebo nie. Popravde, žiadna z postáv mi nejako neprirástla k srdcu, že by som voči nim niečo cítil. Tak ako skvele Cusack vyzerá a podáva dobrý výkon, tak jeho postava ma absolútne neberie a vôbec som v ňom necítil brilantného Edgara Allana Poa. Pozrieť sa na to dá, nemyslím si, že je to nejako vyslovene otravné alebo frustrujúce, ale človek má neustále pocit, že sa z toho dalo vyťažiť oveľa viac. Len ten scenár tomu nepomáha, lebo ten príbeh je obohraný, málo zaujímavý a ani postavy ho nevedia moc pretlačiť. A to je dosť veľký problém. Záverečné rozuzlenie pre mňa nie je moc dobré a pravda je, že som aj úplne zabudol, kto tá postava vlastne bola, kým nám to dotyčná osoba nepripomenula. Čakal som od filmu viac. Výsledne to je dobre vyzerajúci nudný thriller. A jediné momentky, kde sa dvíha adrenalín je pri pár krvavejších momentkách. No nemyslím si, že stoja za to odsedieť si celý tento film. Hodnotenie: C ()

nash.

Solidní raně viktoriánská krimi s nádechem hororu, která by Allana jako jednoho z otců detektivního a hororového žánru určitě bavila. Solidně budovaná temná atmosféra, gradující napětí i zdařilá hra s Poeovými povídkami. Má to spád, žádné hluché místo a občas se blýskne parádním momentem, jako je třeba setkání Poea s vrahem. ()

Arsenal83

Môj otec mal suseda Havrana, lokálneho primitíva z Prešova, a to bol naozajstný horor. Tomu ožralovi platil nájom celý rok, aby ho nakoniec deložovali policajti, že byt prepadá exekutorom, pretože Havran všetko prepil a neplatil byt skoro dva roky. Naozaj hrozná situácia a otec sa i posťažoval, že volil radšej tie prachy prepiť sám. Toľko k skutočnému hororu s Havranom. Havran z tohto filmu už tak strašidelný nie je, Cusack celkom dobre hrá Poea (inak tiež ožralu), ale ku koncu si poviete, že to bol taký priemer. ()

SeBig

Dobou a příběhem stejný jako Sherlock Holmes akorát že bez humoru a víc..ehm jak bych to jen napsal.. tajemnější? Mě se osobne Cusack v roli Poe libil připomínal mi Hankse ve filmu Ladykillers ale příběh pokulhával dosti nudnými prodlouženými debatami a já se ke konci spíš díval na čas kdy už to skončí než na film. Konec a závěr pro mě nebylo překvapením dalo se to čekat. Vymyšlená tajemná, chvílema otravně nudná kriminálka..jediné co vás zaujme je možná to že se to odehrává v 19. století. ()

Režisér To a drákulovský prequel

Režisér To a drákulovský prequel

09.09.2017

Trend filmů o spisovatelích, kteří v podstatě zažívají svůj vlastní román, ještě neskončil. Možná si pamatujete romanci Vášeň a cit s Jane Austen nebo Havrana s Edgarem Allanem Poem, no a teď se… (viac)

Špionážní mimozemská invaze

Špionážní mimozemská invaze

06.09.2014

Režisér James McTeigue asistoval sourozencům Wachowským u Matrixu nebo Speed Racera, po comicsovém debutu V jako Vendeta ale příliš štěstí neměl. Sci-fi remake Invaze, mlátička Ninja Assassin ani… (viac)

Jovovich prchá před teroristy a ex-Bondem

Jovovich prchá před teroristy a ex-Bondem

10.10.2013

Netěšte se, neznamená to, že další Resident Evil nebude. Bude, šestka se připravuje a její premiéra je stanovena už na podzim příštího roku. Milla ale nezahálí a po právě natáčených Expendables 3 a… (viac)

Cusack je Poe

Cusack je Poe

31.08.2010

John a Edgar Allan – to jste si určitě domysleli. Zdá se, že slavný básník a jeden z otců moderní detektivky a hororu je v podobné situaci jako Dracula – plánuje o něm film úplně každý. Sylvester… (viac)