82. Annual Academy Awards

USA, 2010, 210 min

Réžia:

Hamish Hamilton

Účinkujú:

Alec Baldwin, Steve Martin, Quentin Tarantino, Pedro Almodóvar, Taylor Lautner, Kathryn Bigelow, James Cameron, Miley Cyrus, Kate Winslet, Ben Stiller (viac)

Přímý přenos 82. ročníku udílení prestižních cen Americké filmové akademie za rok 2009 mohou diváci HBO sledovat v pondělí 8. března ve dvě hodiny ráno a ten samý den ve 22 hodin bude uveden devadesátiminutový sestřih slavnostního galavečera.  Při výročním udílení prestižních cen Americké filmové akademie se již po dvaaosmdesáté rozzářený sál zaplní leskem a elegancí filmových hvězd a hlavně napjatým očekáváním. Diváci HBO mají možnost zažít tuto neopakovatelnou atmosféru v přímém přenosu a být u toho, když se začnou předávat zlaté sošky zvané Oscar® za rok 2009. Tím okamžikem bude pondělí 8. března ve dvě hodiny ráno. Filmoví fanoušci, kteří nebudou moci sledovat přímý přenos, mají ten samý den ve 22 hodin možnost shlédnout devadesátiminutový sestřih slavnostního galavečera. (oficiálny text distribútora)

2-Xtreme

Oscarová show je skvelá už sama o sebe a táto patrí žiaľ k tým slabším. Minuloročný výkon moderátora zostal neprekonaný a i keď tohtoročná moderátorská dvojica hláškovala a bola vtipná chýbala im akási šťava. Veľmi ma sklamalo, že jednotlivé nominované songy nezazneli live, pretože program bol slabý. Víťazov nehodnotím, ale som rád, že nezvíťazil Avatar, pretože ten film dostal to čo si zaslúžil t.j. technických oscarov. Gratulujem Kathryn Bigelow k jej veľkému úspechu, tak isto všetkým víťazom. Najlepší moment večera bol oscarový horror tribute. Skvelo zostrihané s naozaj kvalitnými filmami. Dávam 4* aj kvôli tomu, že som nespokojný len s troma kategóriami. A verím, že profil tejto oscarovej show skončí v modrej farbe kvôli markom, ktorý čakali modrého víťaza. ()

kingik

Nenadchlo mě to tolik. Neseděly mně tam určité velmi nudné momenty, a to i přesto, že jsme se dočkali nečekaného triumfu průměrného "Smrt čeká všude" nad megalomanským "Avatarem". Tady akademii podezírám z omylu a Avatar je rozhodně propracovanější než Smrt čeká všude a sošku si měl odnést jednoznačně Avatar. Co se týče sošek v kategoriích pro nejlepšího herce a herečku, tak tady nemůžu soudit, protože jsem filmy, za které si své odměny vybojovaly, neviděl. Slavnostnímu udílení dost chyběl spád a opravdu nezřídka jsem se fakt nudil, hlavně při vyhlašování technických kategoriích. Byla to velkolepě nudná show bez výraznějších okamžiků. Viděl jsem to v originále. Český překlad bych nemilosrdně ztlumil. ()

Hedka

Sledovala som to zo záznamu v tej navhodnejšej chvíli - pri žehlení (aspoň niečo užitočné som urobila a nemusím mať pocit premrhaného času). Veľká paráda! Samé slávne celebrity. Konečne sa aj môj obľúbený Colin Firth dočkal nominácie. Áno, bolo to krásne, žiariace, noblesné, navonok dokonalé, vznešené a hlavne "nesmierne dôležité", ale - je to iba o snoch (aj keď niekedy môžu byť príjemné - pripúšťam). Realita, pravda a život je o niečom inom (ale predsa občas radi snívame). A ešte jedna myšlienka mi pri tom napadla. Ako to múdro hovorili už naši predkovia? "Svetská sláva - poľná tráva!" ()

Ant

Svěží, odsýpající, zábavné, nápadité. Martinovi s Baldwinem to klapalo víc jak na stříbrném plátně a 3 hodiny přenosu uběhly jako voda. Nechyběla dávka ubrečených děkovaček, ale taky těch sympatičtějších(Bullock, Bigelow, Bridges). Nejvíce rozhodně dojal Ben Stiller. Příjemná změna oproti minulým ročníkům. ()

iamek

Vtipné, jednoduché a výsledky téměř jak jsem si přál. Samozřejmě jsem Oscara přál Tarantinovi, ale to nebylo moc reálné. ()

HellFire

Alec a Steve spolu válí, Ben Stiller jako Avatar byl úžasný. Jediné dvě nominace mi vůbec neseděly - Matt Damon a Morgan Freeman. I když je mám oba rád, našli by se lepší role, které by si zasloužili alespoň nominaci. ()

jhrasko

Nutne píšem: 90minútový zostrih odvysielaný večer po ceremoniáli je ten najhorší a najnecitlivejší za roky, vlastne čo pamätám (a že ich pamätám). Obrať divákov o tie najvtipnejšie okamihy je barbarstvo najvyššieho kalibru, nedať žiaden priestor moderátorom, zostrihať ďakovnú reč Sandry Bullock a jej salute smerom k ostatným spolunominovaným ("..Carey, your grace, elegance, beauty and talent makes me sick..and Meryl, U are such a great kisser..") a ani sekundu s legendou, Lauren Bacall - to už je ignorantstvo ad absurdum !!! Wow, ten prenos musel režírovať zo záhrobia Ed Wood alebo snáď Zdeněk Troška !? ()

Baxt

Slabší, než poslední 2 ročníky, ale i tak na vysoké úrovni. Hugh Jackman měl zábavnější taneční čísla, jinak je ale jeho nepřítomnost naprosto omluvitelná, protože minulý rok strávil na jevišti strašně málo prostoru. To Baldwin a Martin na tom nejsou lépe, ale jejich špičkování fungovalo perfektně, obzvlášť ty počáteční narážky an Clooneyho mi přivodily nemálo smíchu. ___ Abych řekl svůj názor, tak dávám hodně facek za prezentaci nominovaných. To Hanksovo "přijdu doprostřed a řeknu vítěze" bylo zaviněno časovým skluzem, ale chybějící ukázky například z kategorie kamera bolely, hlavně že tu máme nejlepší krátký dokument. No a pak se bohužel pokračuje v trendu daném minulý rok ohledně nudného a zbytečného poplácávání hollywoodské elity po zádech jinou hollywoodskou elitou v hlavních hereckých kategoriích. Jedině Tim Robbins trochu zahláškoval, jinak tlačítko na přetáčení příští rok určitě využiji. ___ Znovu se po letech dostaly do módy ubrečené děkovačky, ve kterých se zmiňovali zesnulí i Bůh, ale takovou škodu to nenadělalo. Show to byla monumentální a Kathryn Bigelow přepsala historii jako mávnutím proutku. ()

bouncer

Velice slušně provedená ceremonie předávání Oscarů, jedna z těch lepších, které jsem viděl. Ta správná kombinace stylu, humoru, noblesy, pompeznósti, emocí a hlavně nadčasové úrovně. Steve Martin a Alec Baldwin i přes mé obavy výteční a vtipní ve správný moment (Polívka s Liškou by si měli sednout na prdel a učit se). Možná trochu chybělo něco odvážnějšího, více nekorektního humoru, ale zase na druhou stranu to bylo předání cen s grácií Hollywoodu vlastní. Byl to zážitek i přes to, že Akademie rozdala ceny převážně filmům, které mě neoslovily. ()

BigDeal

Mierne sklamanie oproti vtipným a kreatívnym minuloročným Oscarom. Nie žeby Baldwin a Martin boli zlí, no celému večeru chýbalo viac nápadov typu Stiller Avatar, aby to počas troch hodín miestami nenudilo. ()

MrCreosote

Dobré to bylo, vyšel mi tiket a mohl jsem se tak radovat společně s výherci. Výhra The Hurt Lockera je mi sympatická a Kathryn to v jejím věku neuvěřitelně sekne. Jenom ten Cameron se občas tvářil trochu moc kysele. ()

Skrk

Plusy navíc za: Zasloužená soška pro Christopha Waltze, Ben Stiller jako jeden z Avataru, Alec Baldwin a Steve Martin parodují Paranormal Activity, video s horory, Bigelow to natřela Cameronovi,.... Mínusy za: 3 sošky pro Avatara (až tolik?), Clooney tvářící se jak kakabus, Zack Efron + "duo" ze Stmívání,... ()

pivo

Spokojnosť. Baldwin s Martinom boli vynikajúci a nebáli sa ani byť trochu politicky nekorektní, čo sa hneď odrazilo na niektorých urazených tvárach. Rôzne vsuvky boli zaujímavé, uvádzajúci jednotlivých kategórií boli väčšinou vtipní a celkovo som sa príjemne zabavil. Výsledky nehodnotím, keďže som valnú väčšinu ešte ani nevidel, ale aj napriek tomu si myslím, že to dopadlo dosť dobre a väčšine som výhru aj prial. Škoda kopy reklám, ale musia na niečom zarobiť. Takže celkovo fajn, teším sa zas o rok. ()

Kryton

Doufám, že se díval Vachler! Jenže já bych rozdal DVDčka s udílením oskarů celé populaci. To jen proto, aby konečně poznala, že galavečer s udílením cen lze udělat zábavný a zajímavý. Duo Martin x Baldwin se dobře doplňovalo a jejich parodie na Paranormal Activity bylo to nejlepší z celého večera (ehm modrý Ben Stiller musí prominout). Takhle se pánové kolem českého lva dělá parodie! Jediné minus bych viděl v neustále delším a delším děkováním. Měl jsem pocit, že se zhodnotí i stav cateringu na place. Ohledně sošek: za hudbu jí měl dostat Zimmer, režii Tarantino, scénař také a Avatar všechny technické ceny. Naprostý souhlas s plukovníkem Landou a Up. Mimochodem Clooney asi ráno chytil přes satelit předávání českých lvů a proto chytil ten divný xicht a nudil se. Neil Patrick Harris rulezzz! ()

phoebess

když jsem se dočetla, že spolu budou hostovat Steve Martin a Alec Baldwin, tak jsem tomu nevěřila, že to může být až takhle dobré... prošpikované fórky směřovanými jak na sebe, tak i na ostatní... výborná byla noční scénka v hotelovém pokoji (až pak mi bylo vysvětleno, že to byla parodie na Paranormal Activity) a když pak přišel Ben Stiller převlečený za Na'viho, tak už nebylo pochyb, že se tihle oscaři v honocení dostanou pěkně vysoko:-) ()

Wysch

Jednoduše řečeno, viděl jsem už i nudnější a vlastně do těch šesti se to dalo v pohodě vydržet. Dvojička moderátorů měla šmrnc, mohla tam být častěji, dvojička českých moderátorů měla taky šmrnc a házela jeden hlod za druhým (jen ty pokusy o simultánní překlad mě iritovaly). Škoda otravných pauz (slibuju, že na Pacific se koukat nebudu). Jinak samozřejmě nejlepší byla parodie na Paranormal Activity, první hlody Steva Martina, Sam Worthington s brýlemi, nejtrapnější bylo breakdancový taneční vystoupení na hudbu z Sherlocka Holmese a největší zklamání byla Zimmerova nevýhra v kategorii hudba (napsal svůj nejlepší soundtrack za posledních... éé... třicet let a cenu nezískal?) a fakt, že District 9 si nesáhl ani na jednu sošku. [shlédnuto ve Světozoru] ()

mysiak

Hugh Jackman bol iný borec..Baldwin a Martin mu nesiahajú ani po päty...celkovo bol tento ročník taký komorný, slabo humorný...taký priemerný ()

GodComplex

Kvalitni CSFD akce. Relativne nudna Oscar show, ktera byla ale okorenena cool cz komentarem. Velky palec nahoru za hororovou kolaz. Vesmes ocekavane vysledky. The Hurt Locker je super (krome Inglorious Basterds nejlepsi z nominovanych) a preju mu (ji) to, Katheryn Bigelow je frajerka + mam radost, ze vyhralo dokumentarni vyvrazdovani delfinku The Cove, ale tim, ze Michael "nejvetsi skladatelsky ubozak soucasnosti a ripovac Johna Williamse" Giachhino vyhral hudbu pro me tahle saskarna v podstate ztraci veskere zbytky respektu. Herecke kategorie neresim, neb je to banda perverznich extravagantnich drama queens. "Valka ve vas zanecha bolest, ze ktere se musite vzpamatovavat cely zivot, sam, nebo s pomoci bozi..." (zasveceni pochopi) 5/10 ()

Lum3n

Z letošních oscarů mám rozporuplné pocity. Na jednu stranu jsem totálně nasrán rozhodnutími akademie. Nadruhou stranu se mi show jako taková docela líbila. Velkou pochvalu si zaslouží duo Baldwin, Martin, kteří byli opravdu vtipní, skoro bych řekl co věta, to perla. Výborné byli i rozhovory s hrdiny animovaných filmů, samozřejmě Stillerovo vystoupení v masce Avatara, pocta hororovému žánru, Downeyho předávání ceny za nejlepší scénář... ale ty reklamy, těch bylo opravdu hodně a sledovat podvacáté během dvou hodin trailer na Pacific bylo dost otravné, za to může ale HBO, ne organizátoři oscarů. Teď k těm cenám. První špatný vtip přišel, když THL dostal cenu za nejlepší scénář. Ve filmu se 90% času likvidovali bomby a u toho se moc nemluvilo a když už tak jen věty typu "Dochází nám čas" "Musíme odsud hned vypadnout" nebo "Jsi blázen, nechci tu kvůli tobě zhebnout" a za to si odnáší oscara... Další rána přišla když THL obral Avatara o polovinu technických kategorií. To jsem ale ještě nevěděl, že oscara za nejlepší režii si odnese Bigelow, to už byl vážně výsměch. Co vlastně přinesla nového? Ruční kamera? Docu forma? Film o válce v iráku (či jiné moderní válce)? To vše už jsme mnohokrát viděli, bohužel často i v lepší podobě. Naproti tomu James Cameron, který po celou dobu natáčení Avatara neustále něco inovoval, vymýšlel nové technologické postupy, v postatě se vydal do neprobádaných vod a stal se průkopníkem jako už mnohokrát předtím. Troufám si také říct, že natáčení Avatara bylo nesrovnatelně náročnější a nikdo jiný, než Cameron by to nezvládl, za to THL by mohlo natočit docela dost režisérů. Tím se blížíme k závěru večera, na scénu vchází Tom Hanks. Všichni jsou napnutí, já pořád ve skrytu duše doufám že vyhraje Avatar. Jenže to co následovalo bylo přinejmeším nepříjemě překvapivé. Hanks roztrhl obálku a ještě než jsem cokoli zaslechl, tak vidím záběr na radujícího se producenta THL. Prostě náhlá smrt. A opět fraška (to jsem se ještě nezmínil o naprosté ignoraci Up in the air). Považuji to také za podvod na diváky, velká část z nich se na oscary dívala jen kvůli Avatarovi, aby po 4 hodinách vysílání nakonec Nejlepší film a režii shrábl THL. To bylo hlavně keců, že dostanou víc prostoru komerční filmy, aby se zvedla sledovanost. A dopadne to tak že ignorují fenomén typu Avatar a nasypou většinu sošek lehce nadprůměrnému filmu, který v kinech prošuměl bez úspěchu a nikdo o něj v průběhu roku nejevil zájem. Filmu na který si 3 měsíce po oscarech nikdo nevzpomene. Jen jsem se utvrdil v tom, že příště už oscary sledovat nebudu, protože jejich výsledky jsou pro mě každoročně těžké zkalmání. ()