Pes Baskervillský

• Veľká Británia The Hound of the Baskervilles (viac)

V tomto záhadami obestřeném příběhu Sherlocka Holmese ztvárnil energický Peter Cushing slavného detektiva z Baker Street, jenž musí rozlousknout tajemství strašlivého kvílení psa a systematická úmrtí generací Baskervillů. Příběh začíná v 17. století, kdy krutý Hugo Baskerville brutálně zabije sluhu a jeho dceru pak chce nabídnout svým podobně nemorálním kumpánům. Jí se však podaří uprchnout, a když ji pán dostihne v ruinách chrámu, zabije ji. Hned na to je však sám napaden a zabit obrovským psem, kterého nikdy nikdo nespatřil. Tento dávný příběh vypráví Holmesovi a jeho věrnému Dr. Watsonovi Dr. Richard Mortimer. Ten byl lékařem a přítelem zesnulého Sira Charlese Baskervilla, který nedávno zemřel podle všeho šokem z leknutí v devonshirských hvozdech poblíž onoho rozpadlého opatství. Z Londýna právě přijíždí Sir Henry Baskerville, který je dědicem panství. Začíná tedy vyšetřování úmrti, ke kterému se později přidají další, řádění ďábelského psa a odkrývání podivných obřadů... Podle mnohých se jedná o nejlepší zpracování Psa baskervillského všech dob. Ponurá anglická blata zahalená do lezavé mlhy, velmi přesvědčivý Peter Cushing v roli neúnavného vyšetřovatele a mistrovská detektivní zápletka předlohy dávají dohromady pozoruhodné filmové dílo. Mladý Christopher Lee působí dokonale aristokraticky a elegantně jako pravý člen vyššího stavu (a to hlavně oproti slabošským a zdegenerovaným příslušníkům urozené rodiny Baskervillů zobrazených v jiných verzích této Doylovy novely). Snímek má rychlý spád, Andre Morell zde ztvárnil zřejmě nejsolidnějšího a nejrealističtějšího Watsona všech dob, ovšem nejsilnějším magnetem filmu zůstává naprosto excelující Peter Cushing. (oficiálny text distribútora)

otík

Podařená adaptace detektivní klasiky od legendárního studia Hammer, ve které se opravdu dá velmi bát. Klasické kulisové provedení vůbec není na škodu, výborní herci v čele hodně zajímavě zahraným Sherlockem Petera Cushinga a netradičně obsazeným Christopherem Lee. Jedna z těch adaptací, která na vás zapůsobí. Hudba: James Bernard ()

filmmovier

Tak jsem se rozhodl podívat se na nějaké zpracování nejslavnějšího detektivního románu, která mi zatím utekla. Začal jsem tímto dílkem od Hammeru. V hlavní roli exceluje Peter Cushing - úžasný Holmes, roli jsem mu věřil, jeden z nejlepších představitelů slavného detektiva. Watson v podání Andrého Morella, je také chytrý muž a důstojný parťák hlavní postavy. Potěšil mě i Christopher Lee. Tohle zpracování je mix hororu a detektivky. Krimi část naštěstí převládá, ale atmosféra je hutná a film je opravdu napínavý. Chválím scénář, zpracování, atmosféru blat i celého filmu... Jediným zklamáním pro mě bylo, že za zločinem stál někdo jiný, ale jinak je vše OK. Tohle zpracování opravdu dělá Holmesovým případům čest a Peter Cushing zase samotnému Holmesovi. Doporučuji, excelentní zpracování, i když ani zdaleka není nejlepší, utkví vám v paměti. A i hudba je výborná. Bojte se! 95%. ()

Kaferano

Pes Baskervillský je moje nejoblíbenější Doylovka. Viděla jsem hodně verzí, ale popravdě se mi pletou a před hodnocením je chci poctivě vidět znova. Začala jsem tedy starším filmem. Co se mi nelíbilo. Jsem tady skoro sama, ale hodně mi vadil Sharlock - komisní protiva. Dále prkenný Sir Henry, příliš exaltovaná Cecile a ukrutný hafan. Co se mi líbilo. Začátek se zlým Hugem. Studiová výprava, která u mě kupodivu vyvolala pocit napětí z dětství, kdy jsem viděla Psa B poprvé. Je fakt, že zeleně prosvícené ruiny byly na škodu, ale jinak se mi hodně líbila celková atmosféra, jak na zámku, tak na blatech. Možná časem přidám hvězdičku... ()

Dreadd

"This, I think, is a two-pipe problem." Skvělá adaptace Doyleovy novely, přestože filmový příběh nekopíruje ve všem knižní události. Především díky obsazení hlavních postav (přestože v rámci studia Hammer se nejedná o příliš výjimečný casting). Sherlock Holmes sednul Cushingovi ještě lépe než Van Helsing a André Morell mu byl více než zdatným sekundantem. Ani Christopher Lee neměl problém se svou veskrze kladnou rolí. Pro režiséra Terrence Fishera se rok 1958 stal mimořádně úspěšným, stihnul natočit tři kvalitní snímky, které vynikají téměř reálnými kulisami a vzhledem k béčkovým rozpočtům velkou atraktivitou. Bohužel se Pes Baskervillský nestal natolik úspěšný, aby studio přesvědčil k natočení dalších povídek geniálního detektiva. ()

mikulem

Tak především, každá exteriérová scéna vypadá příliš studiově. Za druhé Christopher Lee je problém. Prkennější postavu jsem neviděl. Ani náznak emoce, ani když mu jde o život. Za třetí je to špatně adaptováno pro film. Utkvěla mi v paměti scéna, kde na panství přijde návštěva, tuším že doktor. V jednom širokém záběru tak máme Watsona, doktora a Henryho, a nejméně minutu sledujeme, jak doktor gestikuluje a vede poměrně vtipný monolog, Watson a Henry přitom stojí a doslova nehnou ani brvou. Chudáci herci nemají co hrát; sám bych tu scénu hůř nenapsal. Nějaké klady bych našel (především Peter Cushing je skvělý), ale celkově je to příliš nenápadité a studiově sterilní. ()

jefff

Slušný archivní kousek s charismatickým mladým Leem a skvělým Cushingem. Film má staroanglickou atmosféru a z příběhu příjemně mrazí. ()

Fox85

Studio Hammer, Peter Cushing, Christopher Lee, nejznámější případ slavného detektiva. To prostě nemohlo dopadnout špatně. Hororově laděná atmosféra tomuto případu/příběhu sedla perfektně. ()

Arkanoid

Z postáv priam sála využiteľnosť len raz a dosť, čím sa vôbec nedostaneme k hĺbke ich charakterov (ak nejaká je). Slúžia len na zaujatie, zamotanie a vyriešenie prípadu, čím nemôžu zaujať fanúšikov moderného seriálového Sherlocka. Film takisto nemôže zaujať ani fanúšikov Guya Ritchieho, lebo jeho filmom sa nevyrovná akciou. Zaujme však fanúšikov záhad a pomalej, trochu desivej atmosféry hlbokých, zradných močiarov, kde aj čo len jeden náhodný krok môže znamenať koniec. Peter Cushing síce v Star Wars dobrý, tu nevýrazný a nemôže sa rovnať Christopehovi Leemu, ktorý svojou charizmou mohol utiahnuť snáď hocičo. Sherlock, ktorý poteší, ale mať ho v TOP filmoch znamená buď hlúpy fanatizmus alebo nedostatočne rozšírené obzory, lebo jeho atmosféra, postavy, herecké výkony, dej, hĺbka spolu s posolstvom alebo akcia sú síce fajn, ale hravo nájdete film, čo ich ľahko prekoná. ()

Han22

Ryzí detektivka se špetkou hororu. Pointu už jsem znal z verze z roku 1939, tahle Hammerovská přidala pouze pár nových linií, krásně vybarvené bažiny a perfektně zahrané postavy. Christopher Lee je šlechtic každým coulem, Peter Cushing napňuje přesně moji představu Sherlocka Holmese. Původní černobílá verze měla možná trochu lepší atmosféru, ale celkově vzato, bavily mě obě vezre zhruba stejně. ()

F.W.Colqhoun

Zglajšaltován poslední verzí mýtu z produkce BBC, měl jsem obavy, aby mi padesátkové vintage pojetí studia Hammer nepřipadalo těžkopádné. Terence Fisher však natočil cosi, co dokáže vyhlížet i po skoro šedesáti letech svěže a čerstvě. Sympaticky klade důraz spíš na atmosféru než holmesovské deduktivní hrátky a v tradici dodnes koukavých slavnějších produktů studia zdůrazňuje pseudo-hororový rozměr příběhu. Vřesoviště a blata jsou v exteriérové i studiové verzi tak krásná, že by se jeden snad i dobrovolně vrhnul do bahna. Doktor Watson André Morella přenechává prostor střízlivě průbojnému Cushingovi a nepřehlédnutelnému Christopheru Lee v roli hraběte v ohrožení. Stylová únikovka. ()

DocBrown

Úvodní vizualizace prokletí Huga vypadala velmi nadějně a já doufal, že jsem konečně narazil na dokonalou adaptaci nejslavnějšího Holmesova (tedy Doylova) románu. Cushingův Holmes vypadá zprvu povedeně, ale čím dál víc působí spíše jako jeho karikatura a vedle Chistophera Lee (i on byl mladý :-O) už se pomalu blíží tajtrdlíkovi. Horší ale je, že se film pomalu ale jistě odchyluje od předlohy. Ještě bych pochopil tu tarantuli a prohlídku dolu, ale za to že udělali z Mrs Stapleton zápornou postavu musím srazit hodnocení. Chladný Christopher Lee je asi tím nejlepším ve filmu, ale hodil by se více na Stapletona nebo rovnou na Holmese, kterého si za hodně let skutečně zahrál. ()

Wishkah

Výborné a mírně předělané zpracování, podle mě, nejlepší knížky o slavném detektivovi. Nádherná atmosféra a okouzlující a hlavně přesně do role padnoucí Petr Cushing jsou hlavní devizi tohoto skvělého tajemného,detektivního příběho ()

Xavi6

Tyto filmy podle knižních předloh se mi začínají hodně líbit. Není to sice ten Sherlock, na kterém já vyrůstám (Downey Jr., Law), ale rozhodně se jednalo o povedené ztvárnění. Spousta inteligentních dialogů, vtipné narážky Sherlocka a tajemno v podobě prokletí. ()

ClimbVibe

Na dobu, kdy se film natáčel je to dobrý "horror". Některé detaily oproti předloze mi ale velice chyběly a samotný Sherlock je velice nesympatický týpek. Ale atmosféra to vše zachraňuje. ()

lukasd

Zajímavý snímek který sice s Doyleovou předlohou nemá moc společného, ale který má unikátní atmosféru filmů studia Hammer. Scénárista bohužel perlil více než je zdrávo, takže se zde najde hodně nelogičností. Hlavně celá dějová linka s krvavými rituály je zbytečná a v Psovi baskervillském nemá co dělat. Výborní jsou ovšem Peter Cushing a Christopher Lee! 70% ()

Mikino00

Suverénně nejlepší zpracování legendárního psa baskervillského, viděl jsem již několik verzi, které jsou všechny překvapivě dějové dosti odlišné. Tato verze je tedy nejen dějově, ale i atmosférou lepší. Opravdu drobnosti jako důl a dýka tomu dodávají na kráse, zbytečně se neztrácí čas s omáčkou kolem a celou dobu se něco děje a já jen se zatajeným dechem čekal co se stane, ikdyž znám příběh i pozpátku. Nakonec nutno říci, že pes vypadá opravdu hrůzostrašně a potkat ho tak v noci někde tak asi k infarktu nemám daleko. ()