Twilight sága: Úsvit - 1. časť

• Česko Twilight sága: Rozbřesk - 1. část (viac)

V prvej časti záverečného dielu strhujúcej romance s názvom Twilight sága: Úsvit sa Bella Swan (Kristen Stewart) a Edward Cullen (Robert Pattinson) po svadbe vydávajú na svadobnú cestu do Ria de Janeira, kde sa konečne, mimo všetkého a všetkých, môžu naplno oddať svojej láske. Ich šťastie ale netrvá dlho. Bella zmietaná prudkou vášňou k upírovi Edwardovi, ale zároveň úprimnou náklonnosťou k vlkolakovi Jacobovi Blackovi (Taylor Lautner), čoskoro zistí, že čaká dieťa. Tehotenstvo s upírom však pre ňu znamená fatálnu hrozbu. Čaká ju teda búrlivý rok plný lásky, pokušenia i strát. Musí sa definitívne rozhodnúť, či vstúpi do temného, ale lákavého sveta nesmrteľných, alebo či bude žiť plnohodnotným ľudským životom. Nevyhnutnosť tohto rozhodnutia sa vinie celým Belliným príbehom ako červená niť, na ktorej visia osudy oboch kmeňov - upírov i vlkolakov. A akonáhle sa Bella rozhodne, dôjde k celému radu nečakaných udalostí, ktoré môžu mať hrozné následky. (TV Markíza)

somnar

Cítil jsem se, jako kdybych koukal na Ezo.tv. Nepopsatelná, nehodnotitelná dekadence a porod, při kterém srkáte krev z plastového kelímku a porodíte digitalní upírodítě jménem Renéesmé. OMG! ()

TeeAge

|| Scenár: Melissa Rosenberg / Based on Breaking Dawn by Stephenie Meyer | Hudba: Carter Burwell | Produkcia: Wyck Godfrey, Karen Rosenfelt, Stephenie Meyer | Distribúcia: Summit Entertainment | Štúdio: Summit Entertainment, Temple Hill Entertainment, Sunswept Entertainment | Rozpočet: 110 miliónov $ | Tržby: 651,900,000 $ || Paradoxne prvý Twilight, ktorý sa dá brať vážne, a tým pádom stráca svojú schopnosť nechcenej komédie - schopnosť, ktorá z nej robila jedinečný, pre mňa extra zábavný fenomén :) ()

Ainy

Byla jsem fanouškem předchozích dílů, ale tento mě vyloženě zklamal ............. nemastné, neslané ... prostě o ničem ....... škoda, těšila jsem se. ()

Botič

Epesní první díl čtvrté série přímo žadonící o tagline: "Film, u kterého (bolestí) porodíte!" Aneb ukázka toho, že z hovna bič skutečně uplést nelze, byť se to Billimu Condonovi místy poměrně obstojně daří, ale když dojde na samotné práskání výsledek připomíná spíše projektilové pšoukání. Úvod je přitom poměrně neškodný, jenže zápletka na celovečerní film proklatě rozbředlá a nezachraňuje jí ani samotná scéna porodu jak vystřižená z Vetřelce okořeněná o křupání kostí po vzoru Black Swan --- jenže tím nějaká efektnost končí. Velké finále už půjde zcela mimo mě - opakovaný vtip není vtipem a tahle čtvrtá variace na to samé z člověka vysála veškerou chuť věnovat téhle sérii byť jen další dvě hodiny. PS: možná, že tenhle film do historie přeci jen vstoupí – coby snímek s nejdelší resuscitací vůbec!!! Kam se hrabou borci a borkyně z Pobřežní hlídky. ()

3DD!3

Ono to překvapivě slušně odsýpá. Dokonce jsem se místy bavil (změny "výrazu" v Patizónově tváři jsou něco nepopsatelného). Udivuje mě ale to, že tohle závěrečné krvavé inferno se do filmu s přístupností pro děti dostalo a v Expendables 2 příjdeme kvůli Chucku Norrisovi o všechnu legraci. Nespravedlivý svět. ()

Arachneuss

Překvapivě solidní drama, i když stále s pořádnou špetkou naivity. Nahatí vlci už nejsou cool. Soundtrack je stále záruka kvality. Krev konečně stříká. Edward není impotentní blbec. Masky se povedly. Triky nestojí ani za zlámanou grešli. Bitky nejsou už tak stylové, jako tomu bylo v podání Davida Sladea. Zkrátka tříhvězdová guilty pleasure. A ano, na druhou část jsem zvědav. ()

Kaka

Dějově asi nejpřímočařejší a nejjasnější díl. Žádné zbytečné peripetie kolem, vše jasně směřuje do finále, resp. taková decentní příprava na díl poslední. Na kolik je předposlední Twilight dobrý, či špatný film je nutno nechat na každém z nás. Je to fenomén (celá sága) této doby takový jaký je. Technicky je určitě minimálně diskutabilní a dějově velmi jednoduchý, leč plný v současné době ultra cool věcí/lidí, takže je těžké takto opojnému mixu nepodlehnout, specielně pak v USA. Znovu bych si to určitě nepustil. Ač se to nezdá, je to relativně plytký a plochý film, podobně jako všechny ostatní díly. ()

akisha

Muhaha! Ještě pořád mi tak úplně nejde na mozek, že někdo může natočit film o líbánkách nějakejch dvou lidí, kde chybí jakejkoliv dramatickej oblouk, a nejenom zaplnit sály, ale taky vytřískat z toho prachy a navíc tomu říkat film. Takže první půlka je o tom, jak se Bella češe na svatbu, jak se líčí, učí chodit v botách, jaký má šaty, co má za šperky, jak si to představuje, jak se to nakonec stane, kdo všechno přišel, co tam kdo řekl, pokračuje se na líbánkách, kde se děje asi stejný hovno. Teda vlastně dojde na ničivý, destruktivní sex, haha, vedoucí k dalším dlouhým debatám na téma: ubližuju ti, měl bych odejít - ne neodcházej, jedině tím mi můžeš ublížit, jsem tak šťastná, modřiny a zlomeniny při sexu mi vůbec nevadí - no tak jo, smažem to a hupsnem na to zas pod vodopádem. Ve druhý půlce, kdy konečně nastoupí "DĚJ", je to konečně taky zase stará dobrá twilightová zábava. Lautner projevuje emoce až z toho potí krev, Pattinson se tváří obvyklým způsobem "ta škumpa v kalhotách pekelně svědí", Bella lapá po dechu a koulí očima, zbytek rodinky zarputile svítí jak lampionky. K tomu přičteme scénku hodnou oskarové nominace, pracovně pojmenovanou "vlkodlačí sněm", kde se vlci lidskými hlasy domlouvají na příští akci, něco jako Příběhy ovčí babičky pro odrostlejší. Snad nikomu nezkazím zábavu, když si zaspoiluju na téma porodu v závěru filmu, co svou nápadnou podobností s jatečním postupem při klubání vetřelce ve filmu, kde se 80% stopáže jen zamilovaně toká, vypadá neuvěřitelně bizarně. Ale zábava to byla! Nemůžu se dočkat, jak to všechno dopadne! ()

Falko

Ked sa tak nad tym zamyslim, tak tento rozbresk mohol kludne trvat polhodinu a nic by som proti tomu nemal. Ani romanticke filmy ma nenudia, pokial nie su zbytocne natahovane, ale toto bolo taaaaak dlho a zbytocne natahovane, ze nemozem dat ani 3 hviezdicky. Snad bude druha cast lepsie natocena. Viem si predstavit, ze pre dievcata to musel byt ohromny romanticky zazitok hlavne pri pohlade na Pattinsona, ale pre mna to bola dlhotrvajuca nuda, aspon ze poslednych 40 minut bolo zaujimavych. ________ Kristen Stewart - (Bella Swan) +++ Robert Pattinson - (Edward Cullen) +++ Taylor Lautner - (Jacob Black) +++ Billy Burke - (Charlie Swan) +++ Nikki Reed - (Rosalie Hale) +++ Gil Birmingham - (Billy) +++ Sarah Clarke - (Renée) +++ Ty Olsson - (Phil) +++ Ashley Greene - (Alice Cullen) +++ Jackson Rathbone - (Jasper Hale) +++ Peter Facinelli - (Dr. Carlisle Cullen) +++ Elizabeth Reaser - (Esme Cullen) +++ Kellan Lutz - (Emmett Cullen) +++ (Videl v kine 26.11.2011) ()

castor

Romantická upířina počtvrté – a opět špatně. Neúnosně natahovanou svatbu vystřídá neúnosná „jakože romantika kdesi na ostrově u Ria“, kde Bella začíná být slušně nadržená, její upíří uplakánek si nenasadí ochranu a na průšvih je zaděláno (sakra, jak to, že má bez krevního oběhu erekci, světloplachej hošan jeden?). I když to byla jeho „nejhezčí noc v celé jeho existenci“, Bella začne po 14 dnech cítit pohyby (sakra, za oceánem jde všechno rychleji). Dotáhneme to až k porodu, fanynky kvílí bez ohledu na nijaké dění na plátně a máme tu konec. A během něj platí to, co u předešlých dílů – jediné, co mě může těšit, je to, že si Kristen Stewart už brzy konečně odkroutí tuhle sérii a začne se věnovat něčemu zdravému rozumu bližšímu. ()

Rex Mundi

Pokojný sobotný podvečer v obývačke, nič dôležité na práci, HBO vysiela Twilight... hmm, trochu masochizmu nezaškodí. Aspoň zistím, ako je to naozaj s tým súmračným finále (prvé dva diely som videla, potom mám medzeru). Nuda to bola samozrejme zúfalá, zaujímali ma iba luxusné interiéry a súkromný ostrov (veď som žena), často som sa musela smiať nad tým, aké príhodné riešenia a vysvetlenia sa postupne nachádzali na hlavnú zápletku - samovražedné a nikým neočakávané tehotenstvo Belly spanillej. Najviac som však prevracala oči na správaní novomanželov - to mi chcú povedať, že v najslávnejšej romantickej ságe posledných rokov sa takto k sebe správajú dvaja ľudia, ktorí sa milujú až "za hrob" a roky čakali na to, kým budú svoji??? Sú na svadobnej ceste, ktorá je ich splneným snom, ale čumia na seba ako cudzí a len kukajú bokom? Tomu hovoria večná láska? Dôvera? Kokos, celý čas som rozmýšľala prečo a na základe čoho to tá Meyerová takto napísala... Po technickej stránke ma prekvapilo, že pri súčasnej vynikajúcej úrovni CGI boli vlkodlaci plyšoví a všetko umelé skutočne vyzeralo umelé. Najlepšie zvládnutý efekt bola Bellina podvýživa a jej mŕtvolná tvár, tá sa podarila dosť vierohodne :-) ()

Hild

Ty dvě hvězdy především proto, že je to lepší díl než předchozí a hlavně lepší než mizerná dvojka. Chápu, že fandům Twilight už musí lézt na nervy všechny ty recenze, které se vlastně jen předhání o to, kdo se více tomuto filmu vysměje, jenže já se tomu nedivím ani trochu, tohle nejde hodnotit nezaujatě. Když se člověk podívá na ty enormní tržby z prvního víkendu, tak je strašně smutné, že k tomu stačí tak málo, že někteří mají tak nízké nároky na romantiku. Mizerný scénář, některé dialogy mi vyloženě řezaly uši. Nelogické chování postav (zejména Jacoba). Ale hlavně, v tom filmu se nic neděje. Příšerná nuda a všechno co je tady, by se vlezlo v pohodě do poloviny stopáže. První půlhodina - svatba, všichni brečí. Druhá půlhodina - Bella svádí Edwarda. Zbytek - Bella je těhotná a porod. Konec filmu. Na digitální vlky si nezvyknu nikdy, ta jejich sešlost na pláži byla velice vtipná, i když asi být neměla. Pochvala akorát směřuje ke znázornění anorektické Belly a taky, že se Condon nebál trochu brutálnějšího zobrazení některých scén. Tím pro mě klady bohužel končí. ()

MMR

Sám pro sebe si říkám, proč já si tohle vlastně pouštím, když předem vím, že se mi to bude protivit. Tento díl byl nudný, skoro nic se nedělo, až ke konci trochu. Dávám 2 hvězdy, což je mé tradiční hodnocení tohoto "díla", dle mého názoru to je ještě nadprůměr, ale řekl bych, že si to méně nezaslouží. Když to shrnu, předchozí dva díly jsou mnohem větší zlo, i když jsem hodnotil stejně (ten první ještě v rámci možností ušel). ()

Faustka

Jak řekl King, který si takovou kritiku může dovolit… Meyerová píše slátaniny a proto ani filmaři nejsou schopni tu její úsměvnou upíří romantiku převést do snesitelnější podoby. Dva plusové body dávám za křečovitě útrpný výraz unylé Kristen Stewart a zničující touhu mdlého Roberta Pattinsona… to je skutečně výkon. ()

Molly

Vězte, že následující slova psal člověk se slabostí pro svět stvořený Meyerovou (ne, není mi -náct, ne, nejsem emo, a ne, s inteligencí na tom nejsem špatně). Knižní Rozbřesk je nejslabším článkem ságy, jeho převedení na plátno (respektive jeho první půlky) však nedopadlo vůbec špatně. Condon je schopný režisér, kterému se podařilo vnést humor a nadhled do scén, které mohly lehce sklouznout do trapnosti: např. svatba díky úsměvným proslovům nepůsobí nikterak pateticky (předsvatební noční můra navíc vnuká jakousi neblahou předzvěst), první milování je také podáno s vtipem a spousta narážek a odkazů k předchozím dílům pozorného a znalého diváka rozesměje. Herci se snaží, kredit musím dát především Lautnerovi, který svůj part zvládl přesvědčivě a vůbec poprvé mě jeho Jacob neiritoval. Hudební stránka filmu je skvělá a efekty zase o trochu lepší. Na druhou stranu je však třeba říct, že Condon není režisér schopný natolik, aby se vyvaroval failů: "smrt" Belly je rádoby zdramatizovaná a úplně zbytečně natahovaná, Jacobovo otisknutí snad nemohlo být blbější a závěrečná parody scénka je wtf. Objektivně za tři, subjektivně za čtyři. P.S.: Je zajímavé, kolik haterů chodí na jednotlivé díly ságy dobrovolně do kina. Sebemrskačství je nová sportovní disciplína? (ehm-ehm-pozéři-ehm). ()

Jamal

Čekal jsem blbost, promarněné 2 hodiny života (alespoň podle kritiky), ale risknul jsem to a podle mě to zas tak špatné není. Má to spád, má to něco co minulé díly neměli a to je příběh. Samozřejmě je zde spousta scén co záměrně příběh prodlužují, nebude to nikdy filmová série století či spíše desetiletí, to po ní snad ani nikdo normální nechce. Má jít o příběh, který nás má pobavit a musíme brát s nadhledem. Alespoň to tak beru já. Triky a hudba jsou dobré, herci také. Za mě to prošlo v pohodě. ()

Jacinda

Nadhodnotila jsem, ale Rozbřesk má několik vlastností, které ho posouvají do hranice 5*. Předně musím říct, že bodově hodnotím tento film jinak než ostatní. Jestli kvalitou spadá do 5* kategorie asi není nutné rozebírat, ale je nutné ho srovnat z předchozími díly, kterým jsem dala od 3 do 4 a vzít v potaz, že má vzor v knize! Za prvé se všichni herci posunuli na vyšší úroveň. Bella tolik nevzdychá, Edward není tak protivný a Taylor nasadil o pár pohledů víc než obvykle a byl mi ze všech nejsympatyčtější. Za druhé si tento film pro sebe ulovili asi vlci. Scény s nima se mi líbily ze všeho nejvíc. Dalším plusem byla podobnost s knihou (podobnost je slabé slovo, kopie je lepší), kdy byly vyvedeny detaily které bych nikdy nečekala. Zároveň nás scénáristi ušetřili od spousty hádek, keců a pří mezi základním triem, což hodnotím velkým plusem. Zajímavý je návrat k hudebnímu doprovodu. Prvních 15min je hudba špatná, ovšem pak se promění v super soundtrack který musím mít, včetně všech písniček co zazněly. Takže shrnutí: Twilight má něco unikátního, co jiné filmy nemají. Možná patříte to Edward Teamu nebo Jacob Teamu a nebo nesnášíte Bellu a nebo všechny najednou. Málokterý film má ale tak silné vedlejší postavy, že si zamilujete je. At už je to Carlise, Esme, Alice, Emmet, Jasper nebo Charlie...nebo banda vlků. Twilight má hodně silné vedlejší postavy, které často film táhnou a kdyby je kniha i film neměli, byl by to asi problém. První část čtyřky se dělí ještě na jednu půlku: nudnou romantickou část a pak tu super akční, kde Edward konečně na Bellu zařve, kde se Bella konečně postaví Edwardovi, kde vlci pořádně nakopou Cullenovým prdel, a kde se Jacob otiskne do Renesmé, což je asi best scene z celého filmu. A na závěr transformace Belly? GREAT.. nečekala bych že to řeknu, ale opravdu se těším na druhou část...A propo. Kdo z vás vydržel až do konce titulků?;-) ()

Finále Rychle a zběsile jako dva filmy?

Finále Rychle a zběsile jako dva filmy?

07.02.2020

Herec a producent Vin Diesel oznámil, že desátý film jeho rodinné akční ságy Rychle a zběsile bude nejspíš rozdělený na dvě části. Snímek se tak vydá cestou například posledního Harryho Pottera nebo… (viac)

Divergence se přesouvá do televize

Divergence se přesouvá do televize

21.07.2016

Půlení závěrů velkých sérií není zrovna populární trend. U Harryho Pottera nebo Stmívání se to ještě podařilo, Hunger Games ale docela klopýtaly a sérii Divergence tyhle čachry rovnou zlomily vaz.… (viac)

Kolik loni vydělávali hollywoodští pracháči?

Kolik loni vydělávali hollywoodští pracháči?

04.02.2011

Magazín Vanity Fair sestavil žebříček 40 nejlépe vydělávajících amerických filmových tvůrců a herců za rok 2010. Nikoho asi nepřekvapí, že absolutním šéfem je James Cameron, který si na účet připsal… (viac)

Emo upíři definitivně rozpůleni

Emo upíři definitivně rozpůleni

14.06.2010

Už se o tom spekulovalo předtím, ale pak oficiální zprávy studia Summit Entertainment tohle téma obcházely. Chvilku to vypadalo, že budeme ušetřeni, ale dohady se nakonec potvrdily: Rozbřesk bude… (viac)