Reklama

Reklama

USA, 2013, 11 h 22 min (Minutáž: 53–59 min)

Tvorcovia:

Terence Winter

Predloha:

Nelson Johnson (kniha)

Kamera:

David Franco

Hrajú:

Steve Buscemi, Shea Whigham, Michael Stuhlbarg, Stephen Graham, Vincent Piazza, Michael Kenneth Williams, Anthony Laciura, Paul Sparks, Jack Huston (viac)
(ďalšie profesie)

VOD (1)

Epizódy(12)

Obsahy(1)

Čtvrtá řada navazuje osm měsíců po skončení předchozí řady, v únoru 1924 - v roce, kdy se "zrodil" jazz a tančí se všudypřítomný charleston. Ve třetí řadě seriálu Nucky Thompson sotva přežil svržení Gypem Rossettim a se začátkem nové řady se drží v ústraní. Časem se však střetne se starostou Baderem, svede boj s bratrem Eliem o osud jeho, na vysokou školu mířícího syna Willieho a zaměří se na lukrativní kšefty s drogami a nemovitostmi na Floridě. Většina dramat ve dvanácti dílech této řady se odehrává v Atlantic City, hudební produkce uvádí Onyx Club (ztvárněný podle slavného Cotton Clubu), jemuž vládne Chalky White a mnohé akce probíhají rovněž na Floridě a v Chicagu. (HBO Europe)

(viac)

Recenzie (13)

OG_Swifty 

všetky recenzie používateľa (k tomuto seriálu)

Po trech sezonach stravenych prevazne v Atlantic City se vedle Chicaga dostala do popredi i Tampa - Nucky expandoval a moc zabavny to ve finale nebylo. Po dvou epickych radach nastala mirna obmena postav (nekdo ty mrtvaky nahradit musi, ze?) a musim priznat, ze tentokrat me novacci neoslovili - Sally, Will, Narcisse, Knox atd.. meh. S neatraktivnima postavama prislo na radu i budovani novych linek a tady to u me uz vazlo - az na par svetlych vyjimek me tak prvni polovina serialu vlastne nebavila. Od nejakyho osmyho dilu se to pak pomalu rozjelo a zase si to vsechno krasne sedlo do sebe. Horkosladky konec podtrhnul syrovost serialu a uvidime, co prinese zkracena zaverecna rada. ()

NinadeL 

všetky recenzie používateľa (k tomuto seriálu)

4. série právě začala, tak zahoďte všechno ostatní a staňte se diváky dramat roku 1924. Protože Nucky se rozhodl expandovat do Tampy. Celé toto dobrodružství s heroinem dospělo do takové melancholie, že se to téměř nedalo vydržet. Všichni už byli tak nádherně smíření s osudem a nikdo z toho nevyšel dobře. Mé milé Atlantic City... ()

Pilda17 

všetky recenzie používateľa (k tomuto seriálu)

Atlantic City se mění, na scénu přichází drogy a chlast už není na prvním místě. Nucky se drží v ústraní a teprve v druhé polovině se trošku vrací na scénu. V předchozích sériích jsme byli zvyklý na na daleko víc. Opět zemře pár postav, jsou různé zvraty, ale to co jsme viděli v předchozích sériích bohužel úplně nepřišlo. Kdo se mi začal hodně líbit, tak je Al Capone, který začíná vystrkovat růžky. ()

Necrotongue 

všetky recenzie používateľa (k tomuto seriálu)

Čtvrtá řada seriálu mi přišla zatím nejpovedenější. K tomu, co bylo dobré v předchozích sezónách, přidala mnohem více akce a na výsledek se mi dívalo velice dobře. Jako bonus jsem dostal extrémně zábavné Muellerovy, kteří mě dokázali pokaždé rozesmát. Pobavil mě i přerod ušlápnutého pana Muellera v drsného a nekompromisního pana Van Aldena, z toho se zřejmě zaradovala i paní Muellerová. ()

ScarPoul 

všetky recenzie používateľa (k tomuto seriálu)

Osobne mi po prvej, rozbehovej sérií, prišla táto štvrtá ako najslabšia. Zatiaľ čo prvé dve série boli plné intríg a podvodov a tretia sa mohla pochváliť sociopatom, ktorý všetkým komplikoval biznis, v tejto sérií sa dostávajú na pretras vedľajšie postavy. Tie zaujímavé ustupujú do pozadia. Je to dosť veľká škoda, pretože vzostupné tempo seriálu sa tak vráti o krok späť. Mimo Van Aldena a Al Caponeho mi totiž žiadna iná z vedľajších postáv neprišla až taká zaujímavá, aby som si na poli dvanástich dielov mal užiť jej peripetie. Chulky White je funkčný ako druhý plán. Nie ako prvý. Vyvrcholenie je potom také prázdne. Hoci si séria vie ukradnúť pár zaujímavých scén a niekoľko úmrtí aj zamrzí, ako overture k finále je to možno dostačujúce, ale nie úplne uspokojivé. Nemať to prostredie a postavy rád išiel by som asi ešte s hviezdou dole. 4.séria - 70% ()

M.i.k.e 

všetky recenzie používateľa (k tomuto seriálu)

výborná série.Sice jsem tomu po třetí sérii nevěřil,že by se z Boardwalk Empire stala srdcovka,tak díky čtvrté řadě k tomu má najednou slušně našlápnuto.Je to pořád Boardwalk Empire,takže tempo je pomalejší,ale jinak mě čtvrtá řada chytla zatím nejvíc a finále sem si užíval.Teď rychle na poslední sérii...90% ()

VanTom 

všetky recenzie používateľa (k tomuto seriálu)

Jedinou krátkou schůzí se urovnaly, resp. anulovaly, víceméně veškeré mocenské i osobní spory z minulých sérií a významní mocipáni tak mohli svá mafiánská impéria rozjet nanovo či nadále provozovat, tentokrát každý převážně na svém písečku. Nové figury (zejména "na straně" spravedlnosti - FBI objevující možnost organizovaného zločinu), obchody nebo třenice na sebe samozřejmě nenechaly dlouho čekat, nicméně nikam zvlášť nevygradovaly, možná proto, že jich dohromady bylo tolik a povětšinou se točily kolem rodiny (Eliho nejstarší, dospívající a do problémů zabřednuvší synátor) a milostných citů (Chalkyho románek s mladou zpěvačkou). ()

Arkanoid 

všetky recenzie používateľa (k tomuto seriálu)

Dej sa posúva, postavy starnú, vyvíjajú sa a divák s nimi. Najroztomilejší je vzťah Nucky-Eddie, kde si pri Eddieho Parkinsonovi (hrdé nalievanie kávy Nuckymu) spomeniete na odvrátenie atentátu v prvej sérii. Okolo Nuckyho vanie výnimočná aura hrdinu badass, Eli zapadol presne na svoje miesto a Chalky sa úspešne derie do prvej ligy, energický Al Capone sa pokúša dostať z tieňa Johnnyho Torria a mieša sa aj do volieb. Eliho syn Will sa zasa sanží priučiť biznisu a stavia rodinu do problémov. George Mueller je vohnaný medzi mlynské kamene a snaží sa vybrať si správnu stranu. Postavy ohrozuje psychopatický prohibičný agent, ktorý spoľahlivo láme ich vzťahy, a nechýba ani tradičné miešanie kariet v podobe nových bossov, pri ktorých sa kladie dôraz najmä na intelektuála Dr. Narcisse a postavenie černochov. Richard Harrow nachádza zmysel života a Nucky zasa novú energiu s príchuťou horúcej Floridy v podobe horkokrvnej Patricie Arguette. Najviac krvi a zúrivosti si užijeme s Purnsleym, Al Caponem a Elim. Štvrtá séria Boardwalk Empire je stávka na istotu rovnakej kvality ako série predošlé. A možno ešte lepšia. Top a nič viac. ()

GTS_PUNK 

všetky recenzie používateľa (k tomuto seriálu)

Príbeh seriálu Boardwalk Empire a jeho hlavných, ale aj vedľajších postáv, sa pomaly, ale isto blíži ku svojmu koncu. Po vzore predchádzajúcej, tretej série, ktorá s dejom seriálu väčšiu časť epizód "taktizuje", aby v závere naplno udrela, uberá sa rovnakým smerom aj séria s poradovým číslom 4. Hoci tvorcovia už predtým pracovali s viacerými súčasne plynúcimi dejovými líniami rôznych postáv, až na začiatku tejto série - a vlastne aj počas celého jej 12-epizódneho trvania - dosahuje tento štýl súbežného storytellingu svoj doposiaľ najvyšší vrchol. Dej už nie je pevne, a takmer výlučne, viazaný iba na Atlantic City, ale presúva sa viac do Cicera, na Floridu a podobne. A to aj, alebo hlavne kvôli tomu, že väčšiu voľnosť dostávajú vedľajšie postavy, pričom mnohé z nich sú už menej, niektoré už takmer vôbec, previazané priamo na postavu Nuckyho Thompsona (Steve Buscemi). Divák tak má možnosť bližšie sledovať dianie okolo Chalkyho Whitea (Michael Kenneth Williams), Richarda Harrowa (Jack Huston) (ktorý však stále nedostáva toľko času na obraze, koľko by sa patrilo) či Valentina Narcissea (Jeffrey Wright). Zaujímavou a dôležitou postavou je aj federálny agent Warren Knox (Brian Geraghty), ktorý viac či menej úspešne mieša karty, keď sa pohybuje medzi "krajinami" zákona a ilegality. Ako už bolo spomenuté, tvorcovia pracujú podobným štýlom, ako v predchádzajúcej sérii. To znamená, že to najlepšie si pre diváka nechávajú až do druhej polovice, respektíve na záver, zatiaľ čo väčšina epizód slúži ako akýsi build-up, smerujúci práve k záverečnému vyvrcholeniu. To ich kvalitu však nijako neznižuje a menšími či väčšími plot twistmi držia diváka v neustálom napätí, čo sa bude diať. Nuda pri sledovaní tak v žiadnom prípade nehrozí. Ako aj v prípade predošlých sérií, aj v tomto prípade sú silnou stránkou výprava, dobové kostýmy a celková atmosféra, ktorú seriál dokáže vytvoriť. Boardwalk Empire - Season 4 je pomaly, ale isto štartovacou rampou pre záverečnú, o niečo kratšiu sériu. Rozhodne však neslúži iba na "vyplnenie času", ale so všetkou vážnosťou ju možno považovať za plnohodnotnú sériu, pretože si to právom zaslúži. Za jej najvýraznejšie črty možno označiť už stabilne dobre napísaný príbeh a väčšiu voľnosť a neviazanosť vedľajších postáv. Hoci na to príbehovo najlepšie si musí divák opäť počkať až takmer na koniec, séria má svoju silu už od začiatku, pričom ponúka presne to, na čo si už divák mal možnosť zvyknúť. A to kvalitu v štýle "roaring twenties". ()

0verseer 

všetky recenzie používateľa (k tomuto seriálu)

Zatiaľ najslabšia séria. Plný počet som fúkol okrem záverečnej už len jednej ďalšej epizóde. Po prvýkrát v prípade Boardwalk Empire som cítil pri sledovaní niektorých postáv a dejových línií akúsi únavu materiálu, čo ma prinútilo koketovať s myšlienkou, že 10 epizód by bolo zrejme lepšou voľbou ako 12. Stále som sa bavil, ale občasne aj nudil, čo sa predtým rozhodne nestávalo. Celkový dojem ostáva stále dobrý, aj keď veľkoleposť prvých dvoch sérií sa zrejme nenávratne vytratila... 7/10 ()

PaTeXx 

všetky recenzie používateľa (k tomuto seriálu)

Kromě výjimečných epizod nebo momentů, se jednalo o jeden velký nesoulad mezi tvůrci a diváky, již by určitě upřednostňovali více prostoru postavám, které se ho nedočkaly. Tohle už tomu naznačovalo delší dobu, nicméně je to hlavní kámen úrazu. Pochybuju, že by se našel člověk, který by se neobešel například bez Chalkyho klátícího mladou pipinku, nebo bez zdlouhavého brblání v Tampě. Jinak se jako vždy jednalo o lepší závěrečnou fázi, než průběh, ale nemyslím si, že to stačilo k uspokojení. První série, kde jsem žádnému dílu nedal plný počet a zároveň se jedná o sérii nejhorší. Bez debat. ()

CheeseFigure 

všetky recenzie používateľa (k tomuto seriálu)

Mám pocit, že najväčšia slabina štvrtej série je v tom, že jej chýba nejaká hlavná dejová línia, okolo ktorej by sa točili vedľajšie linky. Zdá sa mi, že je to len zmes vedľajších liniek, ktoré nejak v závere vyústia. Možno aj preto tu chýbal nejaký výraznejší antagonista. Najbližšie k tomu mal asi Dr. Valentin Narcisse. Ten má ale menej priestoru, ako by som si prial a taktiež jeho spor nie je s Nuckym, ale s Chalkym. Aj preto nedosahuje úrovne Jimmyho Darmodyho a už vôbec nie skvelého Gypa Rossettiho. A keď som ho spomenul, tak celkovo Nucky pôsobí ako vedľajšia postava a spočiatku ma veľmi nebavil. Z postáv túto sériu pre mňa asi najzaujímavejší boli Nelson Van Alden a Richard Harrow. Najmenej ma bavil príbeh Gillian, ale zas mal prekvapivé vyústenie. A linka s Margaret mi prišla úplne zbytočná. Ako by ju sem tvorcovia zaradili len preto, lebo bola aj v predchádzajúcich sériách. Nechápte ma zle, stále to ma skvelé a prekvapivé momenty. Oproti predchádzajúcim sériám je ale táto slabšia. ()

Reklama

Reklama