Konspirační teorie o 11. září 2001

(TV film)
  • Veľká Británia 9/11: The Conspiracy Files
Veľká Británia, 2007, 51 min

Kolem útoků na „dvojčata" se vytvořily desítky domněnek a podezření. Dokument BBC se v tom pokusí vyznat a objevit pravdu. Konspirační teorie o 11. září 2001 – investigativní dokument BBC pátrající po tajemném pozadí útoku na newyorská „dvojčata". Konspirativní teorie shromáždily desítky informací, které s patřičným výkladem vedly k závěrům o pojistných podvodech, tajných řízených demolicích budovy č. 7, což vše vedlo k vládnímu spiknutí a válce v Iráku a Afghánistánu. Na internetu zhlédly filmy typu Loose Change stamiliony lidí. Teoretici spiknutí upozorňovali především na to, že v budově číslo 7 byla tajná pracoviště CIA, odkud prý byl celý útok na New York řízen, a proto musela být budova zničena také. Upozorňovali také na to, že pouhé dva měsíce před útokem si realitní magnát a majitel dvojčat Larry Silverstein nechal budovy pojistit proti teroristickým útokům na 3,5 miliardy dolarů. Tým autorů dokumentu rozebírá krok za krokem spletitý vývoj událostí a přináší nová svědectví. (Česká televize)

MAJkLSON

Tak velka snaha o oboustranny pohled na vec = pad budovy WTC c.7 (o nicem jinem to neni), az je z toho nic nerikajici dokument, ktery ve me nezanechal ani zaden pocit. ()

Mr.Hudson

Výborný dokument , čekal jsem, že se děj bude hemžit různými teoriemi a na nic jiného nepřijde skoro řada, ale opak byl pravdou. Dokument objektivně ukazuje nejdůležitější chvíle z 11. září. Jde vidět, že tvůrci se nezaměřili pouze na oficiální verzi a nebo pouze na konspirace , ale jejich cesta je někde uprostřed a tak to má být. Každý si udělá sám obrázek jak se to stalo a zamyslí se nad nejhorším okamžikem 21.století . ()

Finarfin

Líbí se mi a uznávám různé pohledy na věc, ale tento dokument mi přijde ještě o hodně účelovější než ty tzv. "konspirační". Je postaven tak, aby nevyvracel přímo všemožné dohady, ale postavil je do roviny takové, že vás donutí říct si: "No to bych byl blbej, kdybych tomu věřil." Pokud bych měl být konkrétní, dokument věnuje značnou část své délky vyvracení teorie o demolici stavějíc na prakticky jediném faktu a to je ten, že kdyby tam byly umístěny nálože, že by museli být všude roztahány dráty. Opravdu si myslíte, že kdyby celá konspirační teorie byla pravdivá, že by pro strůjce demolice byl problém odpálit nálože bezdrátově? To že se to tak běžně v demolici nedělá, přece nic neznamená. ()

drozdy1

Stejně jako ,,Pravda o přistání na Měsíci" mě i tento dokument alespoň trochu nastínil čemu bych měl věřit víc , ikdyž už né tak přesně. ()

agassi68

Tak sme sa dozvedeli ako to v skutočnosti bolo :). Bohužiaľ ako vždy sa nájdu tábory pre a proti. Všetci majú pádne argumenty a je na ľuďoch čomu uveria. Ja sa ničomu nečudujem lebo na Slovensku napr. vyše 40% ľudí verí strane Smer. Ale od BBC som čakal viac.. ()

Luk Skywalker

Kvalitní BBC dokument, který se zabývá konspiračními teoriemi i oficiální verzí (BBC se nedovolí vypustit něco co bylo jednostranně zaujaté a vše by nasvědčovalo jen jedné teorii). Něco na tom pravdy bude, když očitý svědek pozměnuje výpověď. Dále konspirace nemusí být rozsáhlá, jak se tam kdosi snaží namluvit, spíš naopak. Navíc chyba v mediích o spadnutí budovy, když ještě stála a další nesrovnalosti (např. v USA mají stavby, které neodpovídají zkouškách proti požáru) nahrávají tomu, že pravda bude složitá a kombinovaná. ()

Lipi21 odpad!

Konečně tu máme tzv. objektivní dokument po kterém tolik volali vehementní odpůrci filmu 911/ mysteries demolitions, Loose Change a dalších z těch "vymyšlených konspiračních teorií". Tohle je ta objektivita, kterou moderní divák od dokumentu očekává? Film se ze všech sil snaží (zprvu nenápadně, později bez servítek) divákovi podsunout jen jediné - nevěřte konspiračním teoriím (vskutku pěkné zaříkávadlo). Tvůrci absolutně přehlíží nejpodstatnější fakta a nejasnosti mezi skutečností a oficiální verzí a zmiňují pouze méně podstatné věci z "konspiračních dokumentů". Ani ty se jim však nedaří přesvědčivě vyvrátit a pokud nepatříte mezi ty, co hltají všechno, co hlásá televize, záhy zjistíte, že film spíše nahrává těm konspiračním teoriím - ačkoliv se paradoxně snaží o pravý opak. Shrňme si to popořadě: 1) Svědek (jediný člověk, který byl ve WT7 těsně před kolapsem) ačkoliv je odpůrce konspirační teorie, sám popisuje, že těsně před zřícením mrakodrapu přišel do své kanceláře a zhrozil se, že tam nikdo není. Netušil proč, nenapadlo ho, že by mohl být v nebezpečí. Záhy mu zavolali, ať odtamtud okamžitě vypadne, nebo tam zařve a tak běžel po schodišti dolů... Nic z toho nenasvědčuje tomu, že by budova byla skrz na skrz v extrémních plamenech, které, jak je nám ke konci filmu vysvětleno odborníky z FEMA a NIST, zničily stovky ocelových spojů najednou v jedné jediné vteřině (přesně jak říkají: "seběhla se celá řada velkých náhod") a způsobily zřícení budovy rychlostí volného pádu. Nebo snad nevěříte FEMA a NIST, kteří na tomto vysvětlení, že se seběhla celá řada náhod a zuřící oheň o 600`C zničil stovky spojů ocelových prutů (tavení ocele terve nad 1400`C) ve stejnou vteřinu, pracovali 7 let ? 2) Reportérka BBC si vesele před televizní obrazovkou hlásí, že spadl třetí mrakodrap (WT7), zatímco za jejími zády se budova hrdě tyčí nad Down Townem bez sebenepatrnějšího náznaku, že by měla zkolabovat. To se stane až zhruba za deset minut (to už je ale zpravodajství BBC z technických důvodů přerušeno)... tvůrci filmu trestuhodně přechází tento materiál s tím, že se stal nedopatřením a špatným informováním agenturou Reuters. Naopak se film velmi dlouho piplá v tom, jestli reportérka má ve spiknutí prsty, když to věděla dopředu. Proboha! Tohle si snad nemyslel nikdo! Tvůrcům naopak nepřijde vůbec důležité pátrat po tom, jak na tuhle zprávu s takovým předstihem přišla agentura Reuters... 3) V dokumentu se příliš často objevují protichůdné názory několika svědků a obyčejných lidí, které mají vyvolat pocit objektivity a především v divákovi vzbudit pocit, že se v tom nikdy nemůže vyznat, protože to je tvrzení proti tvrzení. Tvůrci si velmi často vystačí s otázkami typu: Myslíte si, že do toho byla zatažena vláda? Máte v tom prsty? Zabil jste ho ? - I Jára Cimrman by mohl poreferovat o směšnosti a zbytečnosti těchto otázek (Vražda v salónním kupé)... 4) Film absolutně přehlíží pád samotných dvojčat, které se rovněž zřítily volným pádem do cesty největšího odporu. To pokládám za ten největší důkaz o řízené demolici mrakodrapů. Rovněž jsou z videozáznamů velmi dobře patrné výbuchy těsně předcházející padající mase trosek. To rovněž redaktoři BBC považovali za zbytečné. Vůbec se nevěnuje ani záběrům, kde viditelně z trosek teče tavená ocel - místo toho ovšem dávají pět minut prostoru odborníkovi, který spekuluje o korozi ocele několik měsíců po "útocích" ... 5) Na závěr si neodpustím upozornit na fakt že v dubnu 2009 (což tento dokument z roku 2007, pravda, nemohl obsáhnout) skupina 7 mezinárodních vědců uveřejnila studii, v níž byla prokázána přítomnost nevyhořelého termitu (pokročilá armádní výbušnina schopná roztavit ocel) v několika náhodně odebraných vzorcích prachu z Ground Zero - množství nálože bylo odhadnuto na desítky tun. Interview s Nielsem Haritem bylo odvysíláno už v Nizozemské, Dánské, Belgické, Švédské, Norské a dokonce i Slovenské televizi. Sledujte zde:http://911blog.yweb.sk/679/Historicky-prulom-Aktivni-vybusnina-super-termit-vedecky-potvrzena-v-troskach-z-WTC.html Takto bych mohl pokračovat ještě hodně dlouho, ale lepší bude, když si uděláte obrázek sami a shlédnete film 911/ mysterie demolition http://911.yweb.sk/filmy.html který na rozdíl od tohoto dílka předkládá fyzikální důkazy, nikoliv domněnky, spekulace a nicneříkající názory. Bohužel z vlastní zkušenosti vím, že jen málo lidí je ochotno si film pustit, aby si nakonec nemuseli myslet něco jiného než většina. () (menej) (viac)

Kolyas

Nejdřív to vypadalo, že jsou autoři spíše na straně "konspirace" (jako já...), ale pak se to tak nějak rozplizlo... Ani nevím, jaký jsem si z toho vlastně měl vzít závěr a ponaučení. ()

Menno

Dokument, který je pro mě možná zajímavější o to víc, protože jsem předtím žádný jiný o událostech 11. září neviděl. Jsou to vesměs jen dohady a spekulace, které nepřinesou žádný konkrétní výsledek, ale stále velmi zajímavé. Teď ještě vidět Loose Change pro možnost srovnání. ()

vitak69 odpad!

Kdo věří konspiračním teoriím, měl by se nechat dát dobrovolně vyšetřit u psychiatra. Sovy nejsou tím čím se zdají být? A co tedy jsou sovy? Prostě jen noční dravec. Jak říká známý psychiatr Jan Cimický - konspirační teorie šíří vyšinutí jedinci. Tyto teorie mají různé podoby a různý rozsah. Jednu věc mají ale společnou: šíří je lidé, jejichž myšlení se vymyká normálnosti. První kategorií jsou lidé, kteří trpí neuvěřitelnou fantazií. Vymyslí si teorii a šíří ji dál, s uspokojením pak sledují, jak tomu lidé věří a jeho výmysl pomáhají rozšiřovat. Druhá a nebezpečnější kategorie jsou lidé, kteří trpí bludy. Jeho projevem je podle slov Jana Cimického patologická zvrácená představa, pocity ohrožení a nebezpečí. Mezi osoby, které trpí touto chorobou, jsou například lidé, kteří se panicky bojí vzniku globální vlády, která má podle konspiračních teorií ovládnout svět. "Pokuď má někdo pocit, že svět a společnost ohrožuje globální spiknutí, tak se jednoznačně jedná o vážnou duševní poruchu", říká Jan Cimický. Konspirační teorie provází všechny významné události nebo tragédie, při nichž zahynuly tisíce lidí. Mezi nestarší a nejprimitivnější konspirační bludy patří zvěsti o celosvětovém židovském spiknutí a o celosvětové nadvládě Židů. Tuto lež v dnešní době šíří například v Česku neonacistické organizace a vyznavači fašistické ideologie. “Nadvláda” Židů nad zeměkoulí vypadá tak, že před zraky celého světa bojuje židovský stát Izrael od okamžiku svého vzniku v roce 1948 doposud o svoji holou existenci. Vyjímečnou pervezností je středověká pověra o tom, že Židé vraždili křesťanské dívky a jejich krev přimíchávali do macesů, které jedí na svátek Pesach. Tuto neuvěřitelnou lež založili její autoři na skutečnosti, že většina lidí nezná židovské náboženství. Judaismus totiž Židům absolutně a stoprocentně zakazuje konzumaci krve v jakékoliv podobě. Toto přikázání patří v židovském náboženství k nejpřísnějším a k jeho samotným základům. To ovšem nebrání potomkům českých kalaborantů a neonacistům, aby tuto lež nešířili dodnes. ()

warhammer odpad!

Pravda může být jakákoliv. Ovšem u havěti jakou je tzv. největší světovou velmoc bych se nedivil ani těm největším zvěrstvům, které se nikdy nedozvíme. Jen musím dodat, že je naivní blázen ten, kdo věří všemu co slyší a vidí skrze oficiální média. To nikomu opravdu nedochází jak světové velmoci ovládají svět? Nikoho nenapadne, že už od dávných dob bylo cílem jakékoliv velmoci držet lidi ve strachu, v nejistotě a nevědomí? Kdo má strach je poslušná ovečka a to oni chtejí. Z mého pohledu jsou U.S.A. nejprohnilejší a nejpodlejší velmoc všech dob. Když budete dostatečně pátrat a zajímat se, tak se sami dostanete na rozcestí, kde začnete tápat, kde je vlastně pravda. Pokud jste naivní, žijete v pohádkách, věříte v šípkovou Růženku a Plaváčka věřte všemu co vidíte skrz oficiální vysílání. ()

ostravak30

Já na základě celé řady důkazů věřím, že všechno o 11. září nevíme a možná se ani nikdy nedozvíme. Rozhodně na tom dni bylo něco divného a vláda neříká celou pravdu. Možná se opravdu na teroristickém útoku podílela nebo mu prostě nezabránila, jak mohla. Nicméně co mi vadí na tomto dokumentu je fakt, že se zabývá hlavní věcí a to je pád budovy č. 7. Nezabývá se dalšími podivnými věcmi, které jsou v celém případu mnohem více nejasné a jsou víc než budova č. 7 argumenty, proč konspiračním teoriím věřit. Ti, kteří jsou zásadně proti konspiracím by ta mohli uvěřit tomu, že tvůrci konspiračních teorií vycházejí především z faktu o budově, která tak divným způsobem spadla. Jenže těch faktů je víc. To dokumentu podstatně ublížilo. ()

camperiqk

Slyšel jsem nebo viděl jsem už mnoho dokumentů o spiknutí Americké vlády...Jako je například vylidnění New Orleans atd...Stále víc si začínám myslet že Amerika je jádro většiny problému ve světě... ()

-Ave- odpad!

Větší snůžku sra*ek už jsem dlouho neviděl, chtěl bych pochválit příspěvek uživatele kreeki, který řekl téměř vše za mě. Tohle je jen jeden z mála velkých amerických podvodů který je (zatím) ututlán, ale lidé nejsou tak hloupí ( teda aspoň né všichni )a když jsou stále oblbování médii a propagačními bláboly, jako je tento dokument, tak jednou vyjde pravda najevo. I ochočená opice pozná jak vypadá demolicí řízený pád budovy a jak vypadá nehoda. Cituji " sešla se zde velká souhra náhod :D tohle už je ale opravdu směšné, to, že teplota uvnitř nedosáhla ani poliviny stupňů, kterých je potřeba aby konstukce " povolila" to je jen detail . Věřím radši nezávislím inženýrům, kteří mají ve všem jasno, než vládou podlplaceným odborníkům. Jistě, je to propaganda a konspirační teorie jsou taky propaganda, ale dávájí mnohem větší smysl, narozdíl od oficiálních zpráv. ()

M4rtin

Trosku rozpacite a nikam vedouci. Nakonec nevim jaky to melo vysledek, celkove to vyznelo do ztracena bez nejakeho vysledneho rezultatu :-( Sice to melo vypadat jako vysoce objektivni a spise protikonspirativni, jenze ta "konspirativni cast" byla obcas az trosicku trapna. ()