Hra o trůny

• USA Game of Thrones (viac)
USA / Veľká Británia, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Predloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Recenzie používateľa Nach k tomuto seriálu (16)

Hra o trůny (2011)

Jedna z největších seriálových pecek současnosti. Od prvního dílu jsem byl vtažen do děje a ohromen různorodostí a propracovaností jak hlavních i vedlejších postav, rodů, tak i prostředím, ve kterém se GoT odehrává. Zároveň je tento seriál jedním z těch pár seriálů (obdobně jako třeba Spartakus či Řím), kde si nemohu být (jako neznalec knižní předlohy) jistý, jaká hlavní postava v dalším díle zemře a jaká naopak bude žít. Velice se mi líbí, že se zde nehraje na to, kdo je větší klaďas a kdo větší záporák. Zde má každé své plusy a mínusy. Avšak při hře o trůny záleží velice na tom, jak "slizký" charakter jste. Neboť, jak bylo velice chytře řečeno: při hře o trůny buď vyhraješ nebo zemřeš. Žádná střední cesta neexistuje. Chtěl jsem původně oponovat, ale sám seriál mi dokázal pravdivost těchto slov. První série: 95%! Druhá série: 90% Třetí série:Teda, vše vypadalo docela v pohodě, ale 03x09 mě pořádně dostala! Věděl jsem, že to přijde, ale intenzita, jak brutální, tak emocionální překonala drtivou většinu pětihvězdičkových filmů, které u sebe mám. Ovšem z celé této řady mám velice pozitivní pocit. 90% Čtvrtá série: Zatím nejlepší série. Vlastně žádný díl nebyl slabší, každý měl co nabídnout. Toto byla opravdu ta nejvyšší seriálová dokonalost a už si nedokáži ani představit, jak by to lepší mohlo být. Za mě tedy dávám pomyslný vrchol hodnocení a pokud další řada bude ještě lepší, asi budu muset mé hodnocení rapidně přehodnotit. 100% Pátá série: Opět kvality na maximální úrovni, i když čtvrtá série o chlup stále vede. Nicméně válka se někam pohla, hodně postav zařvalo a jsem velice zvědav, kam se to celé zvrtne v sérii šesté, jenž již nevzniká podle autorovy knihy. Uvidíme... 90% Šestá série: Veškeré linky se začínají spojovat a dění seriálu vede k jedinému možnému střetnutí, které bude mezi živými a mrtvými. Kvality se udržují na podobné míře. Jde vidět více peněz na epizodu a děj je svižnější, žel již méně tak realistický jako uplynulé série. Snad se to nezvrtne až do klasických klišé záchrany na poslední chvíli. 90% Sedmá série: Tak vše co jsem psal u šesté série platí i pro tu sedmou. Peníze, herci, epičnost na maximální možné úrovni, která dosahuje míry Pána prstenů od Jacksona. Žel neduhy, které jsem jmenoval již jsou na hranici únosnosti. Postavy se náhle teleportují přes kontinent. Cesty, co v minulosti trvali celou sérii jsou nyní zvládnuty za pouhou minutu. Záchran na poslední chvíli je tu pomalu nepočítaně a i když je napětí občas neúnosné, najednou ten strach o postavy není takový, protože přece jen scénáristé nejsou autor knihy, takže vcelku bylo jasné, že musí přežít i tuto sérii. Takže v tomto vidím značné neduhy, ale nejsou takové, abych pro ně musel odebrat pátou hvězdu. Stále je to ten excelentní seriál, jen ne už tak (bohužel) pesimistický a nekompromisní k hlavním i vedlejším postavám, což jsem si na něm velice vážil. 85% Poslední série:George Martin je jen jeden. A ten ač píše pomalu, je geniálnější, než všichni scénáristé tuto sérií píšící. Oproti chladné logice, pomalému vyprávění, tu máme akčňák plný náhodných záchran na poslední chvíli a morálky, která vítězí nad realitou. Postavy mění pečlivé budování své charakteristiky za epizodu a ti, co by měli být již dávno pod drnem, zde nejsou již nijak posouváni dál. To je v přesném protikladu prvních šesti sérií. A to je důvod pádu poslední série z pěti hvězd na "pouhé" čtyři. Ano, je to stále skvělé, zaslouží si to pozornost, epičnost bitev zde je na televizi nevídaná. Počítačové efekty hyperrealistické, herci výborní. Přesto scénář nedokáže tu osudovost a jedinečnost prodat. Tam, kde mají jasně zvítězit bílí chodci, je kvůli náhodě děj násilně sveden na jinou kolej, která od třetího dílu znamená úpadek celé série. Tam, kde byla řada otázek, je najednou ticho bez odpovědí. Tam, kde měli mnozí umřít, život zabíjí pětihvězdičkovou kvalitu. Taková je hold cena poslední série. Cena, která je svým způsobem symbolická, protože na kvalitě seriálu zobrazuje to, co seriál sám ukazoval. Bizarnosti reality. Odplatu dobra zlem a prohru morálky před těmi, kteří její limity dokáží pro své cíle porušit. Je to stále ten seriál, jaký jsem si kdysi zamiloval. Jen již maličko více černobílý. A proto se nedivím těm, co na něj nadávají. Sám jsem při sledování se do jejich tábora přidal. Přesto ale zvedám palec nahoru. Díky Bohům, že jde o závěr. 80%CELKOVÉ HODNOCENÍ SERIÁLU: 90% () (menej) (viac)

Série 1 (2011) (S01)

První série: 95%! ()

Série 2 (2012) (S02)

Druhá série: 90% ()

Série 3 (2013) (S03)

Třetí série: Teda, vše vypadalo docela v pohodě, ale 03x09 mě pořádně dostala! Věděl jsem, že to přijde, ale intenzita, jak brutální, tak emocionální překonala drtivou většinu pětihvězdičkových filmů, které u sebe mám. Ovšem z celé této řady mám velice pozitivní pocit. 90% ()

Série 4 (2014) (S04)

Čtvrtá série: Zatím nejlepší série. Vlastně žádný díl nebyl slabší, každý měl co nabídnout. Toto byla opravdu ta nejvyšší seriálová dokonalost a už si nedokáži ani představit, jak by to lepší mohlo být. Za mě tedy dávám pomyslný vrchol hodnocení a pokud další řada bude ještě lepší, asi budu muset mé hodnocení rapidně přehodnotit. 100% ()

Série 5 (2015) (S05)

Pátá série: Opět kvality na maximální úrovni, i když čtvrtá série o chlup stále vede. Nicméně válka se někam pohla, hodně postav zařvalo a jsem velice zvědav, kam se to celé zvrtne v sérii šesté, jenž již nevzniká podle autorovy knihy. Uvidíme... 90% ()

Rudá žena (2016) (S06E01)

Osudy jdou dál a napínavý konec páté řady zde doznívá v pohledech do jednotlivých osudů postav. Je to jakési navnazení do událostí, které teprve přijdou. Prostě další dávka toho, co na Game of Thrones tolik miluji. Zde to není o žádných zvratech, ale o postavách sžívající se se skutečnostmi, které se minule odehráli. A dané skutečnosti začínají nést své plody. 90% ()

Domů (2016) (S06E02)

Výborný. Zvrat za zvratem a to všechno již v příběhu oproštěném od knih George R. R. Martina. Mám radost z toho, jak se vše vyvíjí a (konkrétně zde) finální "procitnutí" mi přijde jako jediný pozitivní závan, kterého se tento seriál kdy dopustil. Až mi skoro přijde líto, že to neskončilo o chvíli dříve, reálněji. Ovšem natěšenost na další díl, který mi odpoví na otázku, co toto procitnutí přinese, je maximální. Nemám co dodat. Seriálová špička a zatím šestá série jede v kvalitativní úrovni čtyřky. Tedy vrchol. 95% ()

Křivopřísežník (2016) (S06E03)

Po předchozích zvratech mírné zklidnění. Celek ale skvěle funguje a návaznost je maximální. Je jasné, že zde se již jednotlivé linky nebudou nadále rozdělovat a spojovat. Autoři jakoby osvobození od knižní předlohy nabrali druhý dech. A já jim s chutí fandím. Jsem moc zvědav, co postavy potká dál. 85% ()

Kniha cizince (2016) (S06E04)

Tak k onomu spojování jednotlivých linek zde již dochází prakticky. Zároveň je jasné, že vše začíná směřovat k jedné velké bitvě o Zimmohrad. Jestli k ní dojde v této sérii, těžko soudit. Vše se ale hýbe, spojuje a paktuje i rozpadá. Je to radost pozorovat a čekat, k čemu to povede. Čekají nás každopádně velké věci. 85% ()

Série 7 (2017) (S07)

Jakmile Game of Thrones se oprostilo od spárů autora předlohy, začaly jsme v něm objevovat ty klišé v podobě záchran na poslední chvíli, šťastných náhod zachraňující hlavní hrdiny a naopak odsuzující ty záporné do objetí Smrti. Ano, Game of Thrones je jiná než před lety. To ale neznamená, že je špatná. Bitvy jsou efektivní. Chemie mezi postavami funguje na výbornou. A tam kde dříve probíhalo rozmělňování děje mezi spousty hlavních postav, je nyní doménou jejich sjednocování. A i to zde je vytěžováno na maximu. Výsledek? Trochu jiná fantasy než v první sérii. Ale stále zatraceně dobrá. O velkých bitvách se již jen nemluví, ale opravdu se dějí. A draci v nich jsou jen drobnou ozdobou, která tomu všemu dává skvělý punc dokonalosti. Byť jiné, než dříve. 90% ()

Dračí kámen (2017) (S07E01)

Klasická první epizoda nové série. Připomenutí, kde postavy jsou (respektive, kde jsme je před rokem opustili), naznačení příběhových linií a ochutnávka toho, co přijde. Bylo by to za čtyři, ale je to tak skvěle podané a repliky charakterů natolik peprné, že tomu tu hvězdu přidám. Bravo a těším se na epizodu dvě. 85% ()

Za bouře zrozená (2017) (S07E02)

Od náznaků přichází první plánování a nitky postav postupně se proplétají. Poprvé za celou sérii se sejdou dva charaktery, které se dosud neměli šanci poznat. Do toho máme šanci pochopit nuance nadcházející velké války a toho o co v ní jednotlivým stranám jde a jakými kartami hrají. Vidíme nové zbraně, taktiku a možnosti, které se jednotlivým hrdinům otevírají. Celé opět okořeněné skvělými monology a dialogy postav. Tleskám a modlím se, aby ten týden rychle utekl. Kvalita předchozí epizody srovnatelná s touto. 85% ()

Série 8 (2019) (S08)

George Martin je jen jeden. A ten ač píše pomalu, je geniálnější, než všichni scénáristé tuto sérií píšící. Oproti chladné logice, pomalému vyprávění, tu máme akčňák plný náhodných záchran na poslední chvíli a morálky, která vítězí nad realitou. Postavy mění pečlivé budování své charakteristiky za epizodu a ti, co by měli být již dávno pod drnem, zde nejsou již nijak posouváni dál. To je v přesném protikladu prvních šesti sérií. A to je důvod pádu poslední série z pěti hvězd na "pouhé" čtyři. Ano, je to stále skvělé, zaslouží si to pozornost, epičnost bitev zde je na televizi nevídaná. Počítačové efekty hyperrealistické, herci výborní. Přesto scénář nedokáže tu osudovost a jedinečnost prodat. Tam, kde mají jasně zvítězit bílí chodci, je kvůli náhodě děj násilně sveden na jinou kolej, která od třetího dílu znamená úpadek celé série. Tam, kde byla řada otázek, je najednou ticho bez odpovědí. Tam, kde měli mnozí umřít, život zabíjí pětihvězdičkovou kvalitu. Taková je hold cena poslední série. Cena, která je svým způsobem symbolická, protože na kvalitě seriálu zobrazuje to, co seriál sám ukazoval. Bizarnosti reality. Odplatu dobra zlem a prohru morálky před těmi, kteří její limity dokáží pro své cíle porušit. Je to stále ten seriál, jaký jsem si kdysi zamiloval. Jen již maličko více černobílý. A proto se nedivím těm, co na něj nadávají. Sám jsem při sledování se do jejich tábora přidal. Přesto ale zvedám palec nahoru. Díky Bohům, že jde o závěr. 80% ()

Dlouhá noc (2019) (S08E03)

Tak nakonec za čtyři slunce, ale nenechte se mýlit. Na kvality tohoto seriálu jde o průser. Průser o to větší, že mělo jít o jednu z nejpamátnějších bitev i epizod seriálu, protože zde došlo k vyvrcholení už od první série ukázané zápletky. Obrovská dechberoucí bitva to skutečně je. Jen je většinou moc špatně vidět a kolikrát je tak nepřehledná, že jsem měl co dělat abych se v tom chaosu neztratil. Ale ok beru to, že bitva takových rozměrů prostě chaos je. Oproti tomu mě mrzelo, že celá skoro devadesáti minutová epizoda byla jen a pouze efektem bez hlubších emocí, které jsem si na tomto seriálu tak oblíbil. Zde smrt nebyla jen smrtí, opravdu bolela. Tento díl jakoby najednou na zcela zapomněl. Co nejvíce mě ale s...e je fakt, že se seriál definitivně vykašlal na snahu o realističnost ve fantasy světě. Tuto bitvu prostě !POZOR MOŽNÝ SPOILER! neměla jistá strana prohrát tou cestou, kterou prohrála, protože dle logiky prvních sérií měla veškeré trumfy v rukou a tento moment překvapení naprosto do celku G. R. R. Martina nezapadá. !KONEC MOŽNÉHO SPOILERU! To mě nejvíce mrzí a je to i důvod, proč jsem šel s hodnocením tak dolu. Byla to vskutku epická, špatně nasvícená bitva s nechtěným vyvrcholením. To je myslím trefné shrnutí. Opravdu mě to bolelo, a to jsme u kvality čtyř hvězd. Inu, hold to tak je. 75% ()

Železný trůn (2019) (S08E06)

Tak to máme po osmi letech konec jedné z nejlepších fantasy sériích, která v té osmé začala ztrácet dech. A poslední díl nebyl výjimkou, kdyby tak nehrál na nostalgii a přece jen úspěšně vše uzavřel v hořkosladkém duchu, což je pro mě přece jen pozitivum, neboť náznak demokracie v politice Západozemí už u mě zaváněl odpadovým hodnocením, ale díky Bohu, šlo jen o vtip. Rychlá změna charakterů postav, kvaltování v čase, to vše se negativně odrazilo na kvalitě posledních dílů a zde tomu není jinak. Přesto ale konec mě potěšil a uzavřel to (i když ne tak jak jsem si přál, výhrou nemrtvých) tak, aby to působilo smysluplně a ne chaoticky jako u kdysi Ztracených. Uznale pokyvuji hlavou a snad další seriály ze světa Západozemí se již vyvarují chyb posledních dílů. 85% ()

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci