Hra o trůny

• USA Game of Thrones (viac)
USA / Veľká Británia, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Predloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (82)

Kniha cizince (2016) (S06E04)

Čtvrtá epizoda přinesla naprosto uvěřitelné dobrodružství v temných uličkách (???!!!) Vaes Dothrak. Se nám ti nomádi nějak zabydleli, civilizace je evidentně na postupu a s ní přichází i urbanizace. V Tyrionově řešení situace v Zálivu otrokářů jsem našel značné trhliny a debaty s nejvyšším septonem jsou nudné a otravné. Abych si připomněl, jaký je Ramsay hajzl, vrací se na scénu Osha (na chvíli) a Daenerys opět vychází nezraněná z plamenů (Teď nevím, došly tvůrcům nápady, nebo už dlouho neprovětrala prsa?). ()

Vrata (2016) (S06E05)

A to se mi svého času seriál tak líbil... První Braavosan, kterého jsem viděl učil Aryu šermovat, ona mezitím zřejmě postoupila na vyšší level a má se z ní stát ninja, tipuji podle výcviku. Dění v Králově Přístavišti už mi leze vyloženě na nervy, to je taková blbost, že už se na to skoro nedá dívat. Děkuji tvůrcům za detailní lékařské okénko a doufám, že příště přijdou s vyšetřením prostaty. ()

Krev mé krve (2016) (S06E06)

Šestá epizoda- to byl už opravdu průser. Děj vůbec neměl hlavu ani patu, logika zřejmě definitivně spáchala sebevraždu, a když chci napsat něco k dění v Králově Přístavišti, napadají mě jen výrazy do osmnácti let nepřístupné. Ale dvě záležitosti musím pochválit. Malý Sam se několikrát zatvářil jako Petr Čtvrtníček a Daenerys si odskočila za skálu, aby zpod svého roucha vytáhla draka. Navíc dokázala (nevím kdy) nevyzpytatelného tvora změnit v naprosto poslušného mazlíčka. Jak říkám, logika to má za sebou. ()

Zlomený muž (2016) (S06E07)

Tvůrci do seriálu obsadili mého oblíbence Iana McShanea, což mě na pár desítek vteřin nadchlo, než jsem zjistil, jakou hraje postavu, pak mě opět nadchli tím, že už ji nehraje.To byl pěkný zvrat. Doufal jsem, že je logika po svém pokusu o sebevraždu v minulé epizodě jen vážně zraněná, ale byla to marná naděje, je opravdu mrtvá. A další a další stupidní kecy v hlavním městě, to je neštěstí. ()

Nikdo (2016) (S06E08)

Já už bych si ani netroufl tipnout, že by tvůrci mohli přijít s ještě horším dějem než v předchozí epizodě, ale to oni zase ano. Mrtvá logika už se zvolna rozkládá a z toho smradu se líhnou v hlavách scénáristů takové perly jako vydání Řekotočí bez boje, atletický víceboj s čerstvě rozkuchaným břichem a neotřelé využití draka k provedení výsadku v obleženém městě namísto spálení útočící flotily. Šestá sezóna vykolejila hned na začátku, ale setrvačnost jí dovoluje působit stále další škody. ()

Bitva bastardů (2016) (S06E09)

Deváté epizodě uděluji své rekordní hodnocení v této sezóně proto, že tvůrci narvali hned dvě bitvy do jednoho dílu, takže se konečně něco dělo, zároveň nemohu žádnou další hvězdičku přidat, protože nesmyslů byla opět strašná spousta. Například: Proč jsem neviděl ty buldozery, kterými někdo v průběhu bitvy navršil mrtvoly do úhledných valů? Proč nechala Daenerys vypálit polovinu města, než zničila nepřátelské lodě? Proč se Jon choval v bitvě jako idiot? Yara a Theon odpluli z Železných ostrovů se stovkou lodí, pokud budu skromný, k ovládání jednoho plavidla by bylo třeba 25 mužů/ žen, takže flotila má nejméně 2500 mužů/ žen. V tom případě je rod Greyjoyů nejmocnějším v Západozemí, protože předpokládám, že s Euronem zůstala většina populace. Sansinu řeč k Jonovi bych shrnul asi takto: "Proč se mě nezeptáš na radu, když o válčení nic nevím?" ()

Vichry zimy (2016) (S06E10)

Je mi líto, ale pro mě ten seriál bez logiky prostě nefunguje. Vzhledem k tomu, že nejsem tak citově založený jako otrlí seveřané, scéna s dosazením nového krále Severu mě nijak nedojala ani neohromila. Opět bych měl k epizodě mnoho dotazů, ale omezím se na tři: Jak se dostal Monster Gregor do Tomenovy komnaty? Kde byla králova garda? Koho zabila Arya, aby měla náhradní ksicht k zavraždění Waldera Freye? ()

Série 7 (2017) (S07)

I když mě hanba fackuje, musím přiznat, že jsem po předchozí řadě doufal ve zlepšení. Ano, mea culpa. Většinu toho,co jsem chtěl napsat, už přede mnou zvládl KM Phoenix, takže bych jen dodal, že mi opravdu vrtá hlavou proč rod Greyjoyů nevládne v Západozemí, když je evidentně nejpočetnější. Přestože Yara a Theon odplují se stovkou lodí, Euronovo loďstvo dokáže zaplnit celý obzor, jeho lodě navíc obeplouvají kontinent takovou rychlostí, že se Euron musel několikrát vidět i zezadu. Takovou rychlost mohou vyvinout už jen Daenerysini draci, ale ti alespoň létají. Nepochopil jsem, co se stalo s Malíčkovým myšlením (Alzheimer? Demence?), protože jeho intriky byly už velice chabé a průhledné, což je škoda. ()

Dračí kámen (2017) (S07E01)

Ajaj, proti předchozí sezóně zatím nevidím zlepšení. Jak si tak Arya průběžně stahuje z hlavy cizí obličeje, vzpomněl jsem si na Fantomase. Doopravdy mě zaujalo to, jak Cersei předekorovala trůnní sál a královskou gardu, Samwellovo studium v citadele, ale hlavně to, kolik má Euron lodí. Jak je možné, že Greyjoyové nevládnou v Západozemí, vždyť je jich jak malých myší? Jak se Varys dokázal vrátit k Daenerys? ()

Za bouře zrozená (2017) (S07E02)

V průběhu druhé epizody sedmé sezóny jsem se přistihl při tom, že jsem se často smál. Hrozné hlody se tam objevovaly. Odborníci v Králově přístavišti potřebovali k vyprojektování a výrobě protiletadlového..., pardon, protidračího škorpionu (neplést si se samopalem české provenience, který by byl pro boj s draky zcela nevhodným) "celý" den a noc, útočné plány Daenerysiny koalice svou mohutností téměř zastínily vylodění u Leyte a Samwell Tarly prostě musí být spřízněn s Boltony z Hrůzova. Navíc eunuchova noc vášně, co na to Varys? ()

Spravedlnost pro královnu (2017) (S07E03)

Třetí epizoda už nebyla jen nelogická, to už byla katastrofa. Ani Kraken ze Souboje Titánů (1981) nebyl na moři takovým postrachem jako Euron a jeho nezměrná flotila využívající blíže neurčenou formu hyperpohonu. Ať už ta záležitost funguje jakkoliv, je kompatibilní i s prostým pěšákem, díky čemuž předvádí Jaime v čele armády Blitzkrieg, jaký by mu Dolfi hořce záviděl. Chudák Sansa, jako by nestačilo, že si s ní Ramsay dělal, co chtěl, teď ještě zjistí, že si to brácha celé nahrával, to je depka. ()

Válečná kořist (2017) (S07E04)

Tvůrci se při psaní čtvrté epizody opět vrátili k osvědčeným hovorům o ničem, v nichž vyniká zejména Malíček, aby si divák našel i něco pro zasmání, postavili Aryu s její Jehlou do cvičného souboje proti Brienne s jejím jedenapůlručákem, Arya však v sobě nezapře Starka a v klidu údery vykrývá. A teď pozor!! Spoiler jak hovado!!! Hádejte, kdo se neutopil? A Emmy za nejlepší seriálovou robinsonádu získává.... Bronn! Šmarjá, to byl zas srágol. ()

Východní hlídka (2017) (S07E05)

Ne! Vážně? Už jsem ani nedoufal v záchranu jednorukého bandity, ale zadařilo se i přes plnou plátovou. To bylo ale příjemné překvapení. Zjistil jsem, že jsem až příliš velký rýpal, ale nejde mi do hlavy, kde vzali Lannisterové azbest na výrobu praporců. Chápu, že tvůrci chtěli, aby i největší tupec pochopil, čí armáda přišla skrz dračí oheň o zásoby, ale fakt mám věřit, že dřevo a maso shořelo, zatímco plátno ne? Gilly mě jediná dokázala překvapit, mrška jedna sečtělá, doposud jsem si myslel, že je Jon bastard Targaryenů, teď už je jasné, že je legitimní, no není to úža? ()

Za Zdí (2017) (S07E06)

Šestá epizoda mě "nadchla" skvěle napsanými dialogy, až jsem měl chuť říct Jonovi s Jorahem, že jestli je teda ten meč volný, střelil bych ho na e- bay, o děsně "vtipné" vsuvce Ohař- Thormund už radši nic psát nebudu. Jinak byl ovšem pochod k pólu fakt zajímavý, dvakrát jsem měl dokonce dojem, že jsem zahlédl Roalda Amundsena, neunikla mi ani krásná vzpomínka tvůrců na prvního marathonského běžce. Zklamal mě Malíček, jeho intriky by zmátly snad už jen Dontose Rudého a drak měl fakt pech, že ho Král trefil přímo do motoru. Celou dobu jsem žil v totálním klamu, myslel jsem si, že na sever od Zdi mrzne neustále, ale teď už vím, že jezera zamrzají až při obklíčení (WTF?). Po vytažení draka z jezera mi to konečně došlo, Král je Lich King, jeho nemrtví jsou Pohroma (Scourge) a Hra o trůny se mění na World of Warcraft: Wrath of the Lich King. ()

Drak a Vlk (2017) (S07E07)

Kdyby tak děj sedmé epizody nebyl tak zoufale průhledný. I v sedmé sezóně si některé postavy poháněné "výborným" scénářem myslí, že je fajn uzavřít dohodu se Cersei? Gratuluji k ceně za naivitu. Opravdu mě pobavil Bronn, který při pohledu z hradeb na příjezd lehké jízdy hovoří o nevýhodě:-) O humornou top scénu se ovšem postaral Brandon Stark v rozhovoru se Samwellem Tarlym: "Vidím věci, které se udály v minulosti, věci, které se dějí teď po celém světě. Proč jsi přišel na Zimohrad?" To byla skvělá práce scénáristů, kteří dokázali okamžitě druhou větou popřít tu první, to by měl někdo ocenit:-) ()

Série 8 (2019) (S08)

Velice, převelice slabý děj mi osmá sezóna přinesla. Po předchozích kiksech mě to sice ani nepřekvapilo, ale přece jen jsem si myslel, že si tvůrci berou roční pauzu z nějakého důvodu. Takhle to vypadá, že scénáristé potřebovali víc času, aby mohli dokonale zohýbat logiku k obrazu svému. Slabé, ale alespoň už je konec. ()

Zimohrad (2019) (S08E01)

Po nejednom fiasku v sedmé sezóně jsem ani nevěřil, že bych úvodní epizodě závěrečné řady mohl nadělit až tři kousky. Stalo se, ale mám velké obavy, že je to způsobeno absencí bojových akcí, které scénáristické duo absolutně nezvládá. Tentokrát se děj omezil jen na rozhovory (převážně na Zimohradu), a přestože mě dialogy občas nezajímaly, žádná hrůza to nebyla. Cersei musí být v posteli pěkná divoška, chudáka Eurona to skotačení tak pohltilo, že si ani nevšiml, že přišel o tři lodě. Do koho byli ponořeni jeho vojáci a námořníci zůstává záhadou. ()

Rytíř Sedmi království (2019) (S08E02)

Ve druhé epizodě se akce smrskla prakticky na jednu defloraci, zbytek děje se omezil opět pouze na dialogy, což by mělo podle mého předchozího komentáře zajistit dílu tři hvězdičky, jenže... To "nenásilné a náhodné" setkávání se a následná "propracovaná" konverzace mi začaly lézt velmi rychle na nervy a Brienina pasovačka tomu nasadila korunu. ()

Dlouhá noc (2019) (S08E03) odpad!

Dynamické duo Benioff /Weiss znovu představilo divákům své pojetí válečné taktiky a i tentokrát jsem málem plakal zoufalstvím. Nebudu tady rozebírat všechny nesmysly, se kterými zase v bitevní vřavě přišli, to už detailně provedl KM Phoenix, omezím se jen na konstatování, že mi celá bitva přinesla asi takový zážitek jako půlnoční boj znepřátelených černošských gangů v tunelu (občas jsem zahlédl bělmo, občas se zableskly zuby). Myslím, že by scénáristé udělali lépe, kdyby se po bitvě sešli dva strážní na hradbách a padaly by věty jako: "To byla včera ale bitva, co?" " No to teda! A viděls, jak hned na začátku zmasakrovali Dothraky?" No, a takhle by to mohlo hodinu pokračovat a měl bych mnohem lepší přehled o tom, co se dělo. Doufám, že se bude ve čtvrtém dílu provádět nějaký výřad, mám totiž dojem, že zemřelo pár délesloužících charakterů, ale pro nedostatečné osvětlení si tím nejsem jistý. ()

Poslední ze Starků (2019) (S08E04)

Naprosto zásadním kladem čtvrté epizody bylo to, že jsem nemusel poslouchat rozhlasovou hru, tentokrát mi tvůrci kromě zvuku dodali i obraz. Tolik ke kladům. Absence neproniknutelné tmy mi totiž odhalila celou řadu nelogičností- například nechápu, proč by někdo nechal nastoupit armádu na dostřel těžkých zbraní protivníka (možná i obyčejného luku), a proč by této situace tento nepřítel nevyužil (pochybuju, že by Tyrion pajdal k hradbám dál než sto metrů). Taky mě zaujalo, že i v tomto dílu došlo k defloraci, pokud jsem ale sledoval průběh předchozích sedmi sezón pozorně, víc už jich být nemůže. ()

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci