Hra o trůny

• USA Game of Thrones (viac)
USA / Veľká Británia, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Predloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Recenzie používateľa dO_od k tomuto seriálu (12)

Hra o trůny (2011)

// Co si budeme povídat. Nic většího, brutálnějšího a diskutovanějšího, než Game of Thrones momentálně ve světě televize není. A právem. HBO si dala od začátku záležet, Martinovo dílo dostalo neskutečnou péči a díky tomu vznikl bohatý svět plný intrik, válek, draků a poprsí. A i když už tvůrci nejspíš ty nejšílenější překvápka asi vyčerpali, žádný fanoušek si po páté řadě prostě neřekne "dost, končím." Tohle dojedeme všichni. Já si jenom přeji, aby to byla i nadále stejná řežba, jako doteď. A taky aby Tyrion nezařval... notak, Tyrion nesmí zařvat. Slyšíš, Georgi? Nesmí! "If you think this has a happy ending, you haven't been paying attention." ()

Zákony bohů a lidí (2014) (S04E06)

// Ten, ve kterém si Peter Dinklage došel pro Emmy. ()

Tvrdodomov (2015) (S05E08)

// Doposud nejlepší epizoda celého seriálu a dost možná jedna z nejlepších seriálových epizod VŮBEC. Takhle se to dělá. Takhle se to ku*va dělá! 11/10 ()

Série 6 (2016) (S06)

// Dost možná nejlepší dosavadní řada Trůnů, bez zbytečných vytáček, plná akce, dějství, památných scén a nakonec se dvěma neuvěřitelně vygradovanými epizodami od režiséra M. Sapochnika. No jestli tohle není blaho, tak nevim. 9/10 ()

Bitva bastardů (2016) (S06E09)

// Ale jo, po asi desátém opětovném shlédnutí TÉ bitvy musím říct, vlastně spíš uznat, že ty první pocity byly fakt spíš jen tím, že jsem se špatně vyspal a ráno na to nebyl úplně ready. Teď s odstupem už to tam vidím a cítím mnohem víc a tím myslím úplně všechno. Vítězství, porážku, únavu, vysílení, nával adrenalinu, strach, radost, hrůzu, prostě všechno. Velká paráda a velké díky, kvůli takovým epizodám ten seriál miluju(eme) a Bitvu bastardů tak s klidem řadím jen těsně pod zatím nejlepší epizodu seriálu, devastující Hardhome z páté série. Snad to nebylo naposled, co mi takhle GOT vytřel zrak. 9,5/10 ()

Série 7 (2017) (S07)

// Větší, akčnější a taky bohužel hloupější. A zatímco zrychlení děje a úbytek linek mi zase tolik nevadil, šlapání na charakteristiku postav a vynechávání esenciálních dialogů mezi postavami už definitivně ano. Před finále tak Hra o trůny škaredě padá pod fantastickou laťku nastavenou v minulé sezóně a budu hodně zvědavý, jestli se ještě tvůrcům povede vzchopit. Doufám v to. 7/10 ()

Válečná kořist (2017) (S07E04)

// Neuvěřitelný masakr a nejlepší dosavadní epizoda seriálu. All hail the queen! ()

Série 8 (2019) (S08)

// Něco mi říká, že existovalo 14,000,604 alternativních konců Hry o trůny (a každý fanoušek si vysnil ten svůj), jenže tvůrci si vybrali tenhle a ať už se vám to líbí, nebo ne, tohle je ten závěr, který jsme dostali. Stejně jako v případě předchozí řady došlo na občasnou zkratkovitost, tentokrát to však nebylo zdaleka tak do očí bijící. Především jsme totiž dostali famózní noční bitvu s nemrtvými, u které se napětí dalo krájet, opět bravurní dialogy, srdceryvné momenty a skličující zvraty. Dal bych si to delší? Jasně. Zhroutím se z toho a budu to kvůli tomu slepě nenávidět nebo podepisovat stupidní petice? Fakt ne. :) Vývoj postav se jednoduše završil, kolo bylo zničeno a každý dostal, co si zasloužil. Spravedlivé finále bude nejspíš ještě nějakou dobu lidi rozdělovat, ale tak už to s těmi nejočekávanějšími věcmi na světě bývá. Těším se na spin-offy. 8. řada Hry o trůny - 9/10 ()

Dlouhá noc (2019) (S08E03)

// Endgame WHAT?! Všechny ostatní filmový bitvy včetně Pána prstenů WHAT?! Necelá hodina a půl zadržování dechu, neustálého mrazení v zádech a naprosté nevíry z toho, co se mi dělo před očima. Tohle je teprv definice epičnosti. Sapochnik se zase překonal. Jestli jsem něco potřeboval vidět předtím, než umřu, bylo to tohle. 11/10 ()

Poslední ze Starků (2019) (S08E04)

// Neduh posledních řad aneb zkratkovitost za cenu posunu děje. Zatímco v prvních řadách jsme vždycky čekali osm dílů na jednu velkou událost, v posledních sériích se to čekání smrsklo na dvě / tři epizody, protože velkých událostí je po přesunu Daenerys zkrátka víc. V osmé řadě je tak čtvrtý díl prvním, který na tohle skutečně trpí. Přitom ale pořád nabídne plno dojemných momentů (Arya & Hound, Jaime & Brienne, Jon & Ghost) a plno napínavých dialogů, které slibují nejen krev a slzy, ale i potenciální zrady a těžká rozhodnutí, přesně tak jak to mají (nebo alespoň mívali) fanoušci GoT rádi. Zbývají dva díly do konce, ve kterých už zkratkovitost nebude zapotřebí. Na nic se teď netěším víc než na tyhle dva díly. Who's with me? ()

Zvony (2019) (S08E05)

// "Things we do for love." ()

Železný trůn (2019) (S08E06)

// Kolo bylo zničeno, hra je u konce. A teď vážně, mohlo to vůbec skončit jinak? Když se finále Hry o trůny bude srovnávat s tím nejlepším, co televize nabídla, takže Breaking Bad, bude to vypadat špatně. Fakt, že Breaking Bad uzavíralo víceméně jednu poslední dějovou linku o pár postavách a mohlo si dovolit výbušný konec, už ale většina lidí pomine. Na druhé straně nic jako Hra o trůny v televizi dodnes nebylo, tudíž žádné srovnání v tomhle případě nebude fér. A jakmile mi tohle dojde a začnu se na to dívat jako na zakončení několika dějových linek o desítkách postav, které někde začaly, něčím si prošly a pak musely někde skončit, vychází mi tenhle závěr vlastně jako jediná rozumná varianta. Že mu chyběla gradace nebo byl málo dramatický? Tak to nejspíš někdo neviděl, co všechno mu předcházelo. Že to nedopadlo podle mých představ? Tak znova, kdy naposledy se tenhle seriál řídil něčími představami? Že to nebylo dobře natočené / zahrané? Ale no tak, nenechte se vysmát. Kdysi nezastavitelný kolos zkrátka hrdě dokráčel do svého spravedlivého konce, a jestli vás ten poetismus v závěru minul, tak už vás ani samotný Martin nespasí. ()

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci