Sociálna sieť

• Česko Sociální síť (viac)
USA, 2010, 120 min

Scenár:

Aaron Sorkin

Kamera:

Jeff Cronenweth

Jesse Eisenberg, Justin Timberlake, Andrew Garfield, Brenda Song, Rooney Mara, Max Minghella, Armie Hammer, Joseph Mazzello, Melise, Natalina Maggio (viac)

Všetko sa to začalo v jeden v podstate celkom obyčajný jesenný deň roku 2003, keď sa harvardský študent a počítačový génius Mark Zuckerberg (Jesse Eisenberg) posadil za počítač a začal horúčkovito pracovať na novej myšlienke, ktorá ho doslova pohltila! Nečudo, po tom, čo ho priateľka Erica (Rooney Mara) pustila k vode, potreboval nejaké rozptýlenie... Tak či onak, z toho, čo sa napokon zrodilo v jednej z univerzitných internátnych izieb ako akýsi zlepenec zúrivých blogov a programovania, sa rekordnou rýchlosťou vyvinie sociálna sieť s nepredstaviteľným dosahom a rozsahom, ktorá spôsobí doslova revolúciu v komunikácii! O zhruba šesť rokov – a cca 500 miliónov priateľov – neskôr, je z Marka najmladší miliardár všetkých čias. No za všetko v živote sa platí, a Mark nieje žiadnou výnimkou - veľký úspech mu totiž okrem bohatstva a slávy prinesie i množstvo osobných a právnych problémov... (TV Markíza)

michael99

Unikátní film od Davida Finchera, který dokazuje že je to jeden z nejlepší režisérů všech dob. Film, který ukazuje celému světu jak to doopravdy s Facebookem bylo. Dokonalá ukázka mladého Marka Zuckerberga kterého ve filmu ještě dokonaleji ztvárnil Jesse Eisenberg. Začátky Facebooku a jeho rozvoj. To vše díky jednomu chlapci, který si přivlastnil cizí myšlenku a zdokonalil jí natolik, že dnes je nejmladší miliardář na světě a díky jeho stránkám funguje dá se říct skoro veškerá komunikace mezi mládeží. Ale ponořme se do děje filmu. Můžeme si vybrat dvě strany. Stranu Marka, talentovaného počítačového programátora, nebo stranu jeho nejlepšího kamaráda Eduarda ( Andrew Garfield ). Jak vlastně poznáme co je dnes správné a co ne ? Jak jednat čestně, aby z toho měl prospěch jak on tak ten druhý ? To vše nalezneme v tomto filmu. Krásný důkaz, že když si jdeme za svojí myšlenkou, můžeme dokázat cokoliv. ()

vitapavlik

Mám rád filmy které nejsou moc složité, a tohle je jeden z nich. Zachvíli vám dojde o co go a pak už jen napjatě sledujete jak to dopadne. 5/5 ()

koubek

David Fincher nikdy nezklame. Dokázal to znovu. Filmy o počítačových maniacích a hackerech mě nikdy moc nebraly, ale The Social Network je mou světlou výjimkou. Dobře promyšlený příběh, Jesse Eisenberg zase jak jinak - skvělý výkon. Řekl bych jeden z nejlepších filmů roku 2010. ()

PoprockCZ

Naštěstí je film hodně přibarven a je tak odtažen od reality. Zuckerberg ve filmu totiž působí skoro jako neohrabaný autista. Oproti tomu Sean měl opravdu pletky ohledně drog. Celkově by pro mě byl film dosti zajímavější, pokud by se držel pravdy a vysvětlil tak založení Facebooku řádně. Takto to žádná zábava nebyla a věrohodné informace předány také nebyly. ()

rezor

O tom, že je Mark Zuckerberg záporák už v roce 2019 nikdo nepochybuje, o to víc pak mohlo být překvapující toto zjištění v době, kdy byl Facebook ještě "cool". To že se Markovi film docela líbil potvrzuje domněnku, že má morálku jednoho z robotů automatických odpovědí. Eisenberg ve filmu pak perfektně ztvárnil hlavní roli, ti kteří viděli Zuckerberga při výpovědi u senátu dají určitě za pravdu. Sekundující Garfield byl taktéž skvělý, přestože zde tvůrci už rezignovali na podobnost s reálnou postavou. Neškodí ani výběr Justina Timberlaka, který je zde ještě více nesympatičtější, než jindy. Co už však na obtíž trochu je, je pomalejší rozjezd a z mého pohledu i poměrně zmatená dějová linka z počátku filmu. I tak si zaslouží film vesměs kladné recenze, neboť svým zpracováním přiblížil firemní kulturu celosvětově známé firmy, nad kterou vzdychá široká zaměstnanecká veřejnost. ()

chlievik

Nečakal som, že o takýchto reálnych veciach sa dajú robiť aj zaujímavé filmy. Jesse ma prekvapil, sadla mu úloha. A Timberlakov monológ, že: ".. a ak by sa ti aj podarilo žiť ako svätý, tak si na teba niečo vymyslia..." - pekne to povedal do kamery :) ()

Plechy

Když se oznámilo, že scénář Aarona Sorkina převede na filmová plátna David Fincher, přišlo to jako blesk z čistého nebe a mnoho lidí se začalo bát, co z toho nakonec vyleze. Ovšem Fincher, jako vždy precizní, stvořil další úžasný film. Nejen, že si evidentně Fincher se Sorkinem sedli a film krásně plyne, ale i hudba je zde taktéž excelentní. Jesse Eisenberg se pro roli mladého miliardáře náramně hodí a Andrew Garfield zde podal nejlepší výkon za poslední dobu. ()

Bogrant

Facebook vládne (nielen) mediálnemu svetu. Fincher naopak ovládol jeho prenesenie na filmové plátno a všetkým, ktorí čakali statusovanie, chatovanie či posielanie smajlíkov pekne vytrel zrak. Zo Sociálnej siete totiž spravil jeden vynikajúci, priam až kriminálne zapeklitý film, ktorý presne vie, kedy má spomaliť a kedy zasa rýchlo vystreliť. Brilantne zostrihané skákanie z prítomnosti do minulosti a vyšperkovanie už tak vysoko kvalitného scenára o rôzne náležitosti (intrígy, pochybnosti, nevraživosť) z toho robia enormne vyspelú "báchorku z univerzity", ktorej sa nikto do týchto chvíľ zatiaľ ani len nepriblížil. Jediný dôvod, prečo jej nedávam plnú palbu, je tá nesympatickosť takmer všetkých postáv (dokonca i hlavnej), napriek tomu, že sú to všetko vynikajúce herecké výkony. ()

Filmantomas

Nemám rád FB, Zuckerberga, ani Eisenberga. Filmu jsem dal šanci kvůli Fincherovi, ale ani jeho reputace to tentokrát nezachránila. Film o do sebe zahleděným kreténovi, kterého si osud vybral z cca 6 a půl miliard možností. Co to vypovídá o naší realitě, nechť si každý zváží sám. ()

Ammit

To se to vaří z tatínkových miliard. To je ten americkej sen, no. Chudák Mark s tou svou prdelí obalenou v cízích penězích. ()

jizvoun

Fincher je záruka kvality a jsem rád, že natočil film takhle. Já Zuckerberga nemám rád, čím víc jsem o něm přečetl, tím víc mám dojem, že to je vychcanej hajzl. Tady jsem dostal pěkně ucelený pohled na jeho život a tak nějak jsem si ho i představoval. Navíc s kvalitním fincherovským rukopisem. ()

motyka52

"If you guys were the inventors of Facebook, you'd have invented Facebook". Pokud bych Social Network neviděl, nikdy bych nevěřil, že se dá o vzniku "nějaké" webové stránky natočit tak strhující drama. Ale co se vlastně divím, vždyť je to Fincher. ()

P/\/EL

hm, ze začátku jsem byl trošku nedůvěřivej, ale ten film mě jaksi - nakonec ukecal/překecal.... :) Líčí ted Marka jako ukecaného bezohledného génia(nj, asi fakt je, možná, že né....možná je to ta nej slabina filmu...)....který teda vezme, co už bylo, pomíchá, vnese do toho pár svěžích nápadů(šťouchnutí a jinak nevim, všecko už předtim v určitý podobě bylo - mohli ste blogovat, mohli ste četovat, mohli ste sdílet přes ICQ, mohli ste někam dát fotky apod......prostě Mark teda chtěl dát všecko dohromady...vytvořit superultra švýcarskej nůž.......možná - jasně....docela dost to potlačilo anonymitu....a jasně...to sdílení...a skupiny.......!...) - vytvořil prostě takovou jakousi promakanější seznamku(měl, ale..:).), která je natolik jednoduchá a atraktivní, že na ní bude za chvíli půl světa(v tom tkví ta genialita - čím víc lidí tam je, tím víc lidí se ještě přidá - facebook zvládne skoro každej pitom...až na to nastavení soukromí...:))..............bál jsem se, že to bude víc přitaženější za vlasy, ale působí to náhodou docela autenticky - až na to, že Mark Zuckerberg vypadá trošku jinak a asi se víc na veřejnosti potí a je nervóznější a tak....ale jinak je uplně jasný, že to je syčák....mega suverén............................určitě mám k fb řadu výhrad, ale přinesl docela pokrok....a ty pozitiva převažujou.......svět je vážně sociálnější.....aspoń virtuálně.....fakt....spojenější a hodně to stojí a padá na uživatelích - facebook je zrcadlo společnosti :) .....ale jinak pro mě to je spíš jeden z nástrojů webu 2.0 a skutečně..... no a jinak.....to s tim soukromym - prostě nastavení soukromí furt neni uplně dokonalý a Mark určitě vytváří nějaký šílený algoritmy - pro ovládnutí myšlení lidí a světa a vůbec...................byla to teda fakt revoluce...----jinak k filmu, mladí herci - skoro každýho sem už v něčem viděl, pohoda výkony.....IT serepetičky jistě oslní - jakože fakt oslní zrak a jinak si myslim, že bez facebooku se dá žít, ale s nim je to určitě lepší(pokud máte nejste závislý - zdravé uživání fb max půlhodiny denně praví lékař :)), taky si myslim, že teda facebook překonal své původní poslání a je to teda převážně o sdílení kravinek - odkazů na jůtůb........prostě takovej druhej internet ... internet v internetu.........no....jinak...nevim, někdo chválí dobové vybavení.....hm..2003..nj, to už sem měl taky LCD...ale....líbilo by se mi víc...kdyby Mark programoval fb na něčem strašnym....a měl s tim furt nějaký potíže......a vypadával by proud......bouřka a tak...bylo by to teda efektnější..........ale jasně.......původně sem chtěl autenticitu a pak zas najednou..................................................jinak....si nemyslim, že by to jako nějak parazitovalo na fb a snažilo se vydělat(to vlastně stejně nikoho nenapadlo..) a co sem sledoval výsledky návštěvnosti a výdělky...tak to určitě neni jako fb - neni to nic pro masy - ač se Vám může zdát, že Vás tim média masírujou jak Aničkou apod. _ http://www.boxofficemojo.com/movies/?id=socialnetwork.htm ale, já nevim, některý lidi jsou docela ignoranti, co to dá za práci si něco vygooglit.....ale ta angličtina...ale......zistěte(zjistěte) si něco o Zuckerbergovi a fb(film vlastně spíš Zuckerbergovi fandí....ukazuje lidem nový přístup - resp.že pokud chcete něco velkého dokázat, musíte být bezohlední, nakonec to dělá ze Zuckerberga člověka, kterýmu šlo o dobrou věc - však se to taky píše už na úvodní stránce fb a že peníze pro něj nebyli tak důležité - úspěch ano...ale...s tou inzercí to bylo chytré......vše, co ale zdá free neni zas až tak free...)............jsou toho........stamiliony....článků..myslim, že taková je naše doba a je dobré to znát............PS: Ježiš to nutkání napsat si krátkej efektní status, jak sem dokoukal Social Network.....jo a jinak: moje hodnocení na čsfd jsou jakože....polosubjektivní......jakože podle mě by měl film dostat celkově 4 hvězdy - to by měl být konečný výsledek.......takže...tak...... ---------jinak bych rád připojil zajmavý odkaz na takovou docela recenzi vizuální stránky, kterýá dopadla víc než dobře...Red One, novej čip......njn, většina lidí hodnotí hlavně příběh.......scénář....je to smutné....filmy nejsou jen o tom...takže dávat 1* mi příde jako deb*lita.. http://blogy.moviezone.cz/imf/moviezone-filmtech/2010/11/04/filmtech-facelook/ () (menej) (viac)

Viking69

Filmy tohoto razeni me vzdycky upoutaji. Velice mi to pripomelo "Pirates of Silicon Valley (1999)" .. ten vzestup, prodobne zmeny v mezilidskych vztazich, kdyz je ve hre velka suma penez. Osoba Justina Timberlake me tam nejako nesedla, ale zas tak rusivy tam neni. Nekde sem cetl, ze se to Markovi ani nelibilo coz je skoda. Verim, ze film tohohle razeni bude vzorem pro dalsi pocitacove maniaky :) ()

Bakuc

Filmy o skutečných lidech mám nejradši, tohle je ještě dobře zahrané, má to spád, současný téma, fakt dobrý. Stojí to za to. ()

cheprer

Je to jen dalsi film, ktery potvrzuje pravidlo, ze kdyz chces mit uspech, musis byt svine. Tohle je ale pribeh o zakladateli facebooku a facebook je ted momentalne strasne cool, z toho ale neplyne, ze to o necem vypovida, je to akorat skvelej marketingovy tah, jak prilakat plno ovci do kin. Nemam rad facebook, presto se mi film libil. Obdobny film jako: Pirates of Silicon Valley, a mnoho dalsich. ()

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

24.02.2021

Příběh GameStopu na velkém plátně

Příběh GameStopu na velkém plátně

01.02.2021

Studio MGM zakoupilo práva na chystanou knihu The Antisocial Network od spisovatele Bena Mezricha. Ten přitom knihu oznámil na konci minulého týdne, a to přesto, že její příběh vlastně stále probíhá… (viac)

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

08.10.2020

Snímek Sociální síť Davida Finchera a Aarona Sorkina patří mezi jedny z nejlepší životopisných dramat vůbec. Právem taky získal tři Oscary za Adaptovaný scénář, Střih a Hudbu skladatelů Trenta… (viac)

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

13.01.2019

Jen málokterý film se může chlubit tak perfektní kombinací režiséra a scenáristy, jako byla Sociální síť z roku 2010. David Fincher (Sedm, Zodiac) a Aaron Sorkin (Pár správných chlapů, Steve Jobs)… (viac)