Sociálna sieť

• Česko Sociální síť (viac)
USA, 2010, 120 min

Scenár:

Aaron Sorkin

Kamera:

Jeff Cronenweth

Jesse Eisenberg, Justin Timberlake, Andrew Garfield, Brenda Song, Rooney Mara, Max Minghella, Armie Hammer, Joseph Mazzello, Melise, Natalina Maggio (viac)

Všetko sa to začalo v jeden v podstate celkom obyčajný jesenný deň roku 2003, keď sa harvardský študent a počítačový génius Mark Zuckerberg (Jesse Eisenberg) posadil za počítač a začal horúčkovito pracovať na novej myšlienke, ktorá ho doslova pohltila! Nečudo, po tom, čo ho priateľka Erica (Rooney Mara) pustila k vode, potreboval nejaké rozptýlenie... Tak či onak, z toho, čo sa napokon zrodilo v jednej z univerzitných internátnych izieb ako akýsi zlepenec zúrivých blogov a programovania, sa rekordnou rýchlosťou vyvinie sociálna sieť s nepredstaviteľným dosahom a rozsahom, ktorá spôsobí doslova revolúciu v komunikácii! O zhruba šesť rokov – a cca 500 miliónov priateľov – neskôr, je z Marka najmladší miliardár všetkých čias. No za všetko v živote sa platí, a Mark nieje žiadnou výnimkou - veľký úspech mu totiž okrem bohatstva a slávy prinesie i množstvo osobných a právnych problémov... (TV Markíza)

Allien.9

"Říkala mi, že si psala s kamarádkami na nějakém 'facebooku'... Máte to u vás v Americe taky?" Věřím, že kdybych trošku více rozuměla světu počítačů a příkazových řádků, byla bych v sedmém nebi, ale takhle jsem si z "The Social Network" odnesla především čtyři následující věci: 1) Film je přeceňovaný; těží z aktuální popularity facebooku a ze zvučného jména režiséra. 2) Filmy Davida Finchera už nejsou, co bývaly; stávají se nebezpečně "tuctovými". 3) Mark Zuckerberk není zloděj, ale idiot; alespoň, co je jeho zobrazení ve filmu týče. 4) Andrew Garfield není herecky zas až tak marný; "Amazing Spider-Man" je scénáristický, režisérský i herecký omyl. Edit: Zvedám na 4*. Edit: Na 5*. ()

HAL

Od Klubu Rváčů nebyl Fincher nikdy takto silný v tom "co" říká a "jak" to říká. A ač si to dnes mnozí neuvědomují, Social Network je instantní klasikou která na rozdíl od všech ostatních letošních oscarových filmů zůstane nezapomenuta. Pro internetovou generaci ještě inspirativnější bible než Wall Street pro tu ekonomickou... protože greed is good. 10/10 ()

misterz

Splnilo moje očakávania. Čo sa týka natočenia a zahrania, nemám žiadne výhrady. Bolo celkom inšpiratívne sledovať, ako sa dobrý nápad pretavuje do veľkého úspechu, pričom sa mi opäť raz potvrdilo, že cesta k úspechu a uznaniu môže niekedy spraviť z dobrých priateľov veľkých nepriateľov. 80/100 ()

Peytl

Rest splněn a kámoši mě snad již konečně přestanou mlátit po makovici pivním táckem a rovněž mi přestanou pod oknem v noci hulákat s transparentem "TY JSI TO JEŠTĚ NEVIDĚL?" držený ve vypracovaných pažích od mačkání F5 a s hrbem od vytváření profilů, snad mě přijmou na milost i přes to, že já i s mou averzí k fenoménu FB jedeme dál svou vlastní cestou. Nebudu Zuckerberga vinit ze zmíněných neduhů a dalších jiných postiženích, které jsou nepřehlédnutelné, ostatně jak jsem někde četl, nedá se vinit Edison z vynálezu ponocování a o tom ani film není. Co mi ovšem bylo šíleně, bytostně protivný, ty elitářský kluby s "tradicí", všechny tyhle Kappy Alphy Psí i Kočkí, na přesdržku. Takže to máme šprti versus elity, taková běžná emerická taškařice o jednom neduživém, leč geniálním programátorovi, Adonisovi ve dvojím provedení a nějaký tý miliardě, nuda.. Co naplat, je to životopisný snímek, kde se dá fabulovat jen v rámci možností a koukatelnosti, to Fincher zvládl bravurně včetně toho, že jsem se nudil podstatně míň, než jsem očekával. Terry Fox alias Eisenberg alias Cukrblik byl vybrán výbordelně , tak to máme za něj 0,5 + x na třetí + 0,5 za Finchera - 0,5 za Džastína s beranem na lebce, nákup, prodej, emise akcií, blablabla, omega, epsilon, théta, hec, chytni negra za palec...jo, už to mam, dlužíte mi 65 milionů. ()

liskam

Velice sugestivní podívaná,nebyl jsem absolutně připraven na takový nápor energie která z filmu proudí..a kombinace "příběhu a právnické kauzy" je v dokonalé symbioze.Herecký výkon Jesse Eisenberga byl bez chyby. Navíc se v tomto filmu velice povedla hudba. Ps: můj tajný tip.- Pokud se na film budete koukat doma,nebojte se dát ""VOLUME EXTRÉMNĚ DO PRAVA"" stojí to totiž za to..! :-) ()

kingik

Milý Davide Finchere, neharaší Ti už tak trochu ve Tvé režisérské palici?! Přidej si mě na Facebooku do přátel. Víš co, pošli mně žádost jako první, ale není jisté, jestli ji potvrdím. Jsem totiž arogantní parchant, stejně jako Mark Zuckerberg, kterého si takto vylíčil ve svém naprosto zkresleném filmu (důkazem je, že se Zuckerberg od filmu po jeho zhlédnutí distancoval). Asi si ani nepočítal s tím, že jsem si před zhlédnutím filmu něco přečetl o vzniku Facebooku, a tak trochu jsem se obeznámil se skutečnými postavami, které v něm vystupují. Vždyt ti herci svým skutečným alteregům nejsou vůbec podobní. Snad Jen Ronney Mara se trochu podobá na Ericu Albright. Jenže, Ty jsi to pojal tak, že když má někdo kudrnaté vlasy jako Jesse Eisenberg, tak je hned k nerozeznání podobný od Zuckerberga, ale naštěstí Eisenberg to zahrál dobře. Finchere přečetl jsem si, že Zuckerberg nezaložil Facebook, aby na něj balil holky, ale prostě proto, že dostal geniální nápad, a původně stránku určenou jen pro studenty Harvardu, rozšířil a zdokonalil. A s Eduardem Saverinem, který ho později zažaloval, ve skutečnosti nebyli tak blízkými přáteli, jak ho líčíš se svým scenáristou Aaronem Sorkinem, a tak bych mohl pokračovat do nekonečna. Docela legrační bylo, jak identická dvojčata WinkleVossovi, která Zuckerberga zažalovala za ukradení nápadu, hrál jeden herec Armie Hammer. A tělo druhého dvojčete ztělesnil model Josh Spence a Hammerova hlava byla k jeho tělu digitálně přidána. Sice to nebylo poznat, ale hrůza to vědět. A proč pořád točíš všechny filmy ve stejném barevném provedení? Plusové body máš za Eisenberga, Timberlaka, výpravu a technickou vytříbenost. Tak slibný potenciál mělo tohle téma, a Ty jsi ho tak zazdil. Finchere, já se s Tebou kamarádit na Facebooku nehodlám. Žádost mně neposílej. 40% ()

Snorlax

Už pomalu začínám mít pocit, že američtí filmoví tvůrci mají něco proti americkému snu. Všichni, kteří přišli k závratnému bohatství, jsou vykresleni jako bezohledné hyeny, které si svoji cestičku k pohádkovému bohatství prošlapaly přes mrtvoly ostatních. Tento film byl pro mě o tom nejméně zajímavém pánovi, který vymyslel způsob, jak se vysvléknout na veřejnosti do naha a mít radost z toho, že se na to ostatní dívají. Ale natočeno to bylo dosti zručně, takže jsem se nenudila. ()

Payushka

The Social Network je velice dobrý film. Kvalitně natočený, v němž najdete jen minimum chyb, navíc takového druhu, že se dají přehlédnout. Kromě jistého "popostrkování" diváka. Nejvíce to je vidět v roli Rashidy Jones, která tu ztvárňuje cosi jako státní zástupkyni. Pořád naznačuje, že on ten Mark není až takový hajzlík. Když pak na vás Zuckerberg vychrlí nějaké počítačové pojmy, nikdo se neobtěžuje vysvětlováním. Jako by divák v sále byl považovaný za trochu méněcenného. Jinak je to ale výborná v podstatě i komedie. Svým způsobem dokonalá pro masy. Ovšem bez srdíčka. ()

Anarvin

Po technické stránce nelze Facebooku nic vytknout. A to z naprosto libovolného hlediska. Herci jsou skvělí. Každičký záběr je perfektním nasvícením, nasnímáním a nastříháním doveden do stavu, kdy ho lze sledovat jako samostatné umělecké dílo. Reznorův soundtrack mi bude znít v hlavě ještě hodně dlouho. A přestože jde o životopisný film ze světa programování a financí, nezmocní se vás kupodivu ani na vteřinku nuda. Sorkinův scénář totiž především nechává nahlédnout do duše podivínského megalomana a komentuje naši dobu. Fincher mu pak dodává potřebnou dynamiku. Osobně nemám, jako řada lidí, ani problém sžít se s protagonistou. Tak co tu chybí k dokonalosti? Jde sice o výborný životopis, ale pořád je to životopis. Výseč ze života, ač sebepůsobivější, mě nemůže zcela zasáhnout, když podle mého názoru vede tak trochu do nikam. Ten konec bych zkrátka potřeboval trošku výraznější, působivější. Aby ve mně hlasitě rezonoval, místo tichého servírování krutých životních pravd. ()

Šakal

Fincher je režisér s velkým R či D ( jak je komu libo ). Natočit snímek o fenoménu dnešní doby jménem Facebook tak, aby i člověk, který nemá profil ( a nebude to rozhodně tím, že by si ho nedokázal vytvořit :o) ) se po celých 120min ani na chvíli nezanudil ( vážně jsem ani pohledem o hodinky nezavadil ), tomu říkám pořádný kumšt. Pravda, je to i díky faktu, že zde nejde o samotný Facebook jako takový, ale i to jsou plusové body navíc pro Finchera. Tentokrát ( narozdíl od Buttona ) to není ani sterilní podívaná a i díky překvapivě výborným hereckým výkonům, to neuvěřitelně odsejpá. Když už začínal hrozit malinkatý zádrhel, pomáhá si Fincher vždy obratně působivým hudebním doprovodem, který dělá snímek ještě dynamičtějším, než ve skutečnosti je. Největší předností tohoto snímku ale bezesporu je, že funguje ( a to tak, že VELMI ) jako CELEK. Po technické stránce ( kamera, zvuk, střih, režie ) nelze snímku takřka nic vytknout. Opřít se navíc může o výborně napsané a následně podané dialogy. Herecké výkony, to je bezesporu největší překvapení ( ať už se jedná o J. Eisenberga či překvapivě dobře hrajícího J. Timberlakea ). V neposlední řadě je to potom již jednou zmiňovaný, atmosféru gradující působivý hudební doprovod. To všechno by ale bylo málo, KDYBY tenhle snímek nedýchal životem. A tady přímo pulzuje. Co říci závěrem? Finchera mám nadále nejraději v temné poloze, nicméně, když už měl někdo točit toto téma ( a nemyslím si, jako někteří z vás, že je to předčasné ), jsem rád, že to byl právě David. Profil, ( abych mohl Davidovi a Aaronu Sorkinovi napsat good job a zakliknout: "to se mi líbí" ) si sice zřejmě nevytvořím, ale zcela upřímně smekám klobouček. Silné 4*, protože k úplné dokonalosti něco málo schází a protože Se7en, avšak s dovětkem, že druhému shlédnutí ( a případnému zvednutí ) se rozhodně nebráním! p.s. right or left? Možná bych věděl, jak v příštích volbách zvednout samotnou volební účast :o) edit: 21.2.2011 po 2 shlédnutí zvedám na 5*. Já si to užíval ještě víc než napoprvé. Parádní adrenalinová jízda a znovu dodávám EXCELENTNÍ hudební doprovod. ()

gilmore_girl

Tahlo se to jako nudle u nosu. Sice je chvalyhodne, ze je Mark nejmladsim miliardarem na svete, ale mne je to fuk. Je mi fuk, za jakych okolnosti facebook vzniknul a kdo se s kym handrkoval o nejaky ten milion. Nuda, nuda, ziiiivy ziiiv, nuda. Postavy jsou sice zvladnute dobre (zvlast ustredni duo), ale dejove je to slabe. ()

InJo

Po jedenácti letech od KLUBU RVÁČŮ se Fincher znovu pokusil definovat dobu (desetiletí)... A zase mu to vyšlo. Tentokrát sice upustil od dravého exhibování (žadné snové scény s tučňáky, promluvy do kamery přímo k divákům, nebo penis přes celé plátno) a od nabádání k revoltě, anarchii a chaosu, ale určitě zůstal naplno věrný své pověstné filmařské preciznosti (některé scény jsou úžasným zážitkem především jeho zásluhou). Samotný scénář je obdivuhodným mistrovským dílem (plném flashbacků, flashforwardů a hlavně brilantních dialogů), které zvládá jednak skvěle vykreslovat postavy a vztahy mezi nimi (je jedno, kolik toho o Zuckerbergovi a spol. (ne)víte, v tomhle ohledu se nikdo ztrácet nebude) a zároveň vystihnout současnost definovanou z obří části fenoménem internetu a s ním spojeným rozmachem sociálních sítí a nejrůznějších druhů podnikání. THE SOCIAL NETWORK není nudný a suchopárný popis skutečných událostí (údajně je v něm několik věcí přizpůsobeno potřebám filmu), ale velice rychlá, inteligentní a zábavná (a také dosti vtipná) záležitost, která mimo jiné ukazuje, jak se naplňuje americký sen na začátku 21. století... 90 % ()

Webb

Zakázkový projekt, jenž mě naprosto minul a kromě Fincherovy standartní filmařiny mi nenabídl nic hodnotného. Postupem času mi z paměti vyprchala i Fincherova režie, která byla pouze rutinní a tak už vlastně ani nevim co by se mi na tomto snímku mohlo líbit. Jednoznačně nejslabší Fincher. ()

Sobis87

The Social Network je po Zodiacovi druhým Fincherovým filmem, který vznikl na základě skutečnosti, avšak oproti tříhodinovému eposu z faktografického hlediska přísně rekonstruujícímu pátrání po slavném vrahovi se „ten film o zniku Facebooku“ v nemálo ohledech s realitou rozchází. Rozhodnutí scénáristy Aarona Sordina je však zcela pochopitelné, neboť příběh několika nerdů zakládajících sociální síť je sám o sobě na filmové poměry nepříliš dramatický, a tak bylo v cestě za působivější podívanou třeba příběh v některých ohledech přeformovat. Osobně s tím nemám problém, neboť film založený na realitě striktně nemusí být doslovně reálný (není to rekonstrukce…), a pokud někdo touží po ryzí pravdě, určitě mu k tomu poslouží spousta novinových článků a reportáží, které nemusejí řešit dramatickou problematiku a filmovou řeč celkově. Někdy pravda není až tak působivá, pravdivá není ani hlavní motivace Marka Zuckerberga pro stvoření Facebooku, ale čert to vem, protože ve filmu ta fikční část působí skvěle a díky ní mohl vzniknout skvělý úvodní dialog. Nepřistupujte k filmu se slovy „tak takhle přesně to teda nebylo“, ale místo toho si říkejte: „takhle nějak to víceméně mohlo být“ a věřte, že bude při jeho sledování spokojenější. _____ Postavy aneb galerie (nejen) hereckých triumfů: Místo zmíněného Zodiaca bych tento film spíše přirovnal ke staršímu Fincherově filmu – Klubu rváčů. Film zaprvé není rekonstrukcí a stejně jako Klub rváčů vypovídá o jedné generaci – v tomto případě to je generace žijící ve světě virtuality. Oba filmy se také neodehrávají „tady a teď“, ale mají svého vypravěče, který zprostředkovává příběh v retrospektivě. Především pak to není film o „tom Facebooku“, samotná aplikace se v hledáčku kamery objeví jen zřídka a představuje pro postavy něco jako „mcguffin“, od něhož se odvíjí zápletka pojednávající o rozpadu přátelství, zradě, spekulativní loupeži, obvinění, atd. Jde tu především o postavy, jejich charakterní transformaci, přešlapy, osudová rozhodnutí, přičemž nejplastičtější postavu představuje samotný Zuckreberg, ať už se svému skutečnému předobrazu podobá nebo ne (podstata jeho jednání je dle mého totožná). Takové výkony si žádají odpovídající herecké výkony a kdybych řekl, že Fincher vyniká právě ve vedení herců, nebylo by to zcela přesné tvrzení – Fincher jakožto perfekcionista vyniká ve všech složkách, a to včetně vedení herců. Je jedno, jakou metodu uplatňuje k dosažení svého cíle (v „pérování“ herců si v ničem nezadá s legendárním Kubrickem), důležité je, že výsledek je vždy – v každé jednotlivé scéně – více než uspokojující. Jesse Eisenberg jako Mark Zuckenberg je vskutku famózní – můžete ho nesnášet, litovat, chápat, opovrhovat jím a ve výsledku na vás působí dojmem živoucího a plastického charakteru. Andrew Garfield v roli Eduarda Saverina, který mě zaujal už v indie dramatu Boy A, za Eisenbergem rozhodně nezaostává, což vlastně platí pro všechny aktéry bez ohledu na velikosti jejich partu. Justin Timberlake jakožto známý zakladatel Napsteru Sean Parker naplno potvrzuje, že v pop-music ho je možná škoda a přes aversi k jeho hudbě musím uznat, že ve filmu je jako ryba ve vodě. Samotnou kapitolou je pak ztvárnění dvojčat Winklevossových – za pomoci moderních digitálních triků si je mohl zahrát jediný herec Armie Hammer a musím uznat, že výsledek je přímo skvělý...Fincher je přece perfekcionista. _____ Vizuál aneb Fincher opět inovativní: Když se znovu podíváte na jedenáct let starý Klub rváčů, člověk musí prostě žasnout, o jak nadčasový film se jedná – technologie jdou stále kupředu mílovými kroky, ale ani po tolika letech tato Fincherova generační výpověď byť o jediný den nezestárla. Triky jsou stále skvělé, režie znovu a znovu nepřestává fascinovat a ve filmu nenaleznete jediný slabší moment. Tohle všechno je zásluha Finchera, který se nebojí velkých výzev a nepohne se k dalšímu záběru, dokud nedostane to, co chce – a tím míním „dokonalost“. Díky tomuto přístupu není z technického hlediska ani jeden z jeho filmů zastaralý a věřím, že nad kamerovými průlety v Klubu rváčů a vizuálem Podivuhodného případu Benjamina Buttona se budou diváci rozplývat i v dalších deseti letech. The Social Network jakožto konversační drama neposkytuje tolik možností, aby se Fincher se svou vždy inovativní režií vyřádil a nejakčnější scénu zde představuje montážní sekvence nočního života na kolejích/tvorby webové aplikace spolu s veslařským soubojem. Přesto se režisérovi podařilo i prostou dialogovou scénu přetvořit v nebývalý zážitek. Zmíněný veslařský souboj představuje vrcholný okamžik filmu, který je koncipován jako neustále gradující montáž záběrů založená na polaritě, přičemž elektronická předělávka Griegovy klasiky In Hall of The Mountain King tomu dodává nebývalý říz. Strhující zážitek. The Social Network je po Zodiacovi a Podivuhodném případu Benjamina Buttona již třetí film, který Fincher natočil na digitální kameru a užívá jednu z jejich největších předností – možnost natáčení za snížených světelných podmínek. Noční scény byly fascinující už v Zodiacovi, The Social Network jde z technologického hlediska ještě dále a u scén, kdy v jednom záběru temné kouty nepostrádají kresbu, přímé světelné zdroje nejsou dočista vypálené a obloha oplývala oním nádechem, který by klasická 35-ka nikdy nezaznamenala, mi zůstával rozum stát. Množství detailů a barevná škála u nočních scén je přímo dech beroucí. Zároveň i denní scény, u kterých přeci jen digitál občas ztrácí v porovnání s analogem, vypadají skvěle a svým barevným řešením se nevzdalují těm nočním, kterých je převaha. _____ Hudba aneb Reznor dále rozvíjí směr nastolený koncepčním albem Year Zero: Když odhlédneme od preciznosti ve všech složkách, je The Social Network především dílem tří osobností – režiséra Davida Finchera, scénáristy Aarona Sorkina a jediného stálého člena legendární alternativně rockové kapely Nine Inch Nails – Trenta Reznora, který ve spolupráci s prověřeným producentem Atticusem Rossem k filmu stvořil nádherný soundtrack. Kdyby se na Reznorovo dílo místo názvu filmu dalo logo NIN, dokonale by to fungovalo v kontextu celé tvorby kapely – Reznor prakticky dále rozvíjí směr nastolený koncepčním albem Year Zero, následujícím čistě instrumentálním Ghosts (z něho byly některé motivy užity i na soundtracku…) a zatím posledním přírůstkem The Slip. Osobně jsem rád, že Reznor dostal volné pole působnosti a stvořil další osobité dílo nepodřizující se potřebám Hollywoodu. V tomto ohledu si Fincher s Reznorem padli do noty, protože hudba k celému filmu dokonale sedne a představuje výraznější prvek, než nakolik je zvykem u jiných filmů (postavy občas musejí hudbu „přeřvávat“). Potřebovala Reznorova hudba takový film, jako je The Social Network nebo takový film potřeboval právě Reznorovu hudbu? Nejspíše obojí, jen doufám, že tímto spolupráce mezi Fincherem a Reznorem neskončí. A zároveň doufám, že se konečně podaří dostat na plátno adaptace zmíněného Year Zero. () (menej) (viac)

IQ Tiqe

předně: (1) Nevěděl jsem, na co se přesně film zaměřuje a měl jsem o něm pochybnosti; (2) stejně tak jsem pochyboval Jessem Eisenbergovi, který působí trochu jak opruz; (3) o soudním sporu ohledně Facebooku jsem věděl jen to, že existuje; (4) naprosto nesnášim snobské spolky na amerických univerzitách. # K filmu: paráda! Body (1) a (2) nebyly problém. Postava Marka Zuckerberga byla napsaná geniálně. Byl to neskutečně POUTAVEJ a ukecenej film pro nerdy o vzniku Faceboku (vzdáleně mi připomněl parodii na to, jak Lucas vymyslel Hvězdné války). Navíc se našly chvilky i na humor. Škoda poslední čtvrdhodiny – ekonomický vejšplechty o ředění akcií jsem nepobral, takže mi jádro pudla sporu zůstalo utajeno. # [viděno: monitor, 5.1] # příběh 9 | hudba 6 | humor 1 | akce 0 | napětí 1 | pustil bych si znovu 7 ()

Tsuki

Kdo dneska není na facebooku? Facebook už "pohltil" tolik lidí a stal se takovým fenoménem, že když lidé uslyší "v kinech je film o facebooku", s radostí na něj zajdou. Přiznám se, že i já "jsem na facebooku", ale pravdou zůstává, že jeho příznivcem nejsem. Proto, když jsem poprvé o tomto filmu slyšela s jednoduchým vysvětlením, že se jedná o film "o facebooku", žádné nadšení se nekonalo. Stačilo ale vidět trailer a bylo mi jasné, že takové okleštěné vysvětlení tématu není tak docela na místě. The Social Network totiž vyjadřuje dnešní dobu s jejími tendencemi, dobu, kdy se nápady realizují na internetu, a kdy se na netu vytvořil nový druh života. A dějově se samozřejmě jedná o příběh tvůrce facebooku, který je plný soudních tahanic, ztráty přátelství a moderních idejí. To vše zabalené v nějakém tom vtipu. Je jasné, že skutečný příběh Marka Zuckerberga určitě přesně takový nebyl a že události jsou hodně přibarvené, přehnané a zdramatizované, ale tohle nemůže mít nikdo filmu za zlé, protože se jedné o klasické tendence, aby byl film "koukatelný". Já byla tedy na konci úplně spokojena, pobavena a jaksi i "osvěžena" svižností celého filmu. Takže když se mě jeden z uživatelů na čsfd premiéře zeptal, jestli je to podle mě film roku, sice jsem v té chvíli zaváhala, ale bylo mi jasné, že z letošních filmů se řadí hodně vysoko. Film roku a možná i desetiletí je pro mě momentálně Inception, ale odhlédnu-li od japonské tvorby, kde mě tento rok uchvátila Arrietty, pak se The Social Network v žebříčku letošních filmů řadí na druhé místo. ~(4,6)~ ()

Jordan

tento smutný, precízne a remeselne presne urobený, famózne zahraný film nie je o facebooku, ale o rozpade jedného priateľstva, o jednej veľmi ponurej osobnosti, zmätenom, "inom" mladom mužovi a o tom, aké trpké je byť nikým a aké zlo sa skrýva v moci - a že pomsta a hnev sú veľmi silné motivácie akéhokoľvek konania; bolo mi ho na konci ľúto; inak geniálna hudba a po vizuálnej stránke som si užíval scénu veslárskych závodov; začínam si čoraz viac obľubovať mladého herca andrewa garfielda; ()

HoneyBunny

Za celou dobu jsem nepochopila, o čem přesně má tenhle film být. O geekovi, který k miliardám přišel, ale ke štěstí ne (a jediné, co mu zbylo, je čekání na to, jestli si ho na Facebooku někdo přidá mezi přátele)? O dvou kamarádech, kteří se ve zlém rozešli? O počátcích Facebooku? Tenhle film pořádně nevypráví ani o jednom, těká od jednoho tématu k druhému a ani jedno není podané dost uspokojivě. Možná je to tím, že jsem film nevyděla na velkém plátně, ale já jsem sledovala jen poměrně dobré ukecané drama. Kdyby nebylo o zakladateli Facebooku, ani by mě nezajímalo. A ptám se: Koho bude tenhle film zajímat za deset let, až utichne Facebook hype? Protože až tak zajímavý film to sám o sobě není. A autentický vlastně taky ne, protože hlavní hrdina je povahově trochu jinde než Zuckerberg (filmu víc vyhovovalo stylizovat ho do genniálního asociála) - a vlastně se o něm toho moc nedozvíme. Tenhle film měl buď být čistokrevné drama nebo zamyšlení nad fenoménem Facebooku (kéž by ve filmu bylo víc scén jako ta úplně poslední...). Takhle vzniknul jen Nečasův kočkopes. ()

Vodnářka

Možná jsem měla příliš velká očekávání, ale první část byla naprosto bez děje a ta druhá to zachraňuje jen tak, aby se neřeklo.. ()

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

24.02.2021

Příběh GameStopu na velkém plátně

Příběh GameStopu na velkém plátně

01.02.2021

Studio MGM zakoupilo práva na chystanou knihu The Antisocial Network od spisovatele Bena Mezricha. Ten přitom knihu oznámil na konci minulého týdne, a to přesto, že její příběh vlastně stále probíhá… (viac)

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

08.10.2020

Snímek Sociální síť Davida Finchera a Aarona Sorkina patří mezi jedny z nejlepší životopisných dramat vůbec. Právem taky získal tři Oscary za Adaptovaný scénář, Střih a Hudbu skladatelů Trenta… (viac)

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

13.01.2019

Jen málokterý film se může chlubit tak perfektní kombinací režiséra a scenáristy, jako byla Sociální síť z roku 2010. David Fincher (Sedm, Zodiac) a Aaron Sorkin (Pár správných chlapů, Steve Jobs)… (viac)