Fullmetal Alchemist: Bratrství

• Japonsko Hagane no renkindžucuši (viac)
Japonsko, (2009–2010), 26 h 40 min (Minutáž: 25 min)

Predloha:

Hiromu Arakawa (komiks)

Scenár:

Hiroši Ónogi

Hudba:

Akira Sendžu

Rie Kugimija, Romi Paku, Iemasa Kajumi, Šin'ičiró Miki, Unšó Išizuka, Daisuke Namikawa, Fumiko Orikasa, Kazuja Nakai, Kendži Nodžima, Kóiči Jamadera (viac)

Poté, co bratři Edward a Alfonse utrpí fyzická zranění, bojují proti zlu, aby se pokusili získat zpět svá těla. (Netflix)

Maou

Seriál ktorý si svoje miesto na vrchole rôznych anime rebríčkov jednoznačne zaslúži. Skvelá akčná jazda od prvého do posledného dielu. Po pár dieloch sa odkláňa od prvého seriálu (2003) a vernejšie sleduje manga predlohu. Jeden z prvých anime seriálov čo som videl, ktorý vo mne prebudil lásku ku tomuto médiu. Povinnosť pre každého anime fanúšika. ()

draxus

Neviděl jsem původní seriál, takže nemohu porovnat, každopádně se mi tenhle seriál líbil. Co se týče příběhu, je to parádní od začátku do konce. Ke konci mi sice přišlo, že to bylo zbytečně nastavované, protože jsem se těšil na velké finále, které stále nepřicházelo, ale čekání stálo za to, protože něco takového tu podle mě ještě nebylo. A úplný závěr s Edwardem a jeho svérázným stylem vyjadřování mi vykouzlil úsměv na tváři a říkal jsem si, že to přesně splňuje mojí představu správného konce. Myslím, že si budu tenhle seriál dlouho pamatovat. Jasných pět hvězd. ()

Mistr119

Po dokoukání seriálu musím uznat, že ten seriál má úplně všechno! Filozofické myšlenky (hlavně v závěru dílu), napínavý děj, akci a konečně i emoce a tvůrci umí člověka zasáhnout v tu nejtrefnější chvíli a následně situaci shodit směšnou grimasou některé z postav (např. rozčilování Eda, že je prcek apod.). Možná pod záplavou emocí dávám nakonec i 5. hvězdičku. ()

Shaman1135

Seriál, ktorý sa ťažko opisuje. To totiž musíte vidieť na vlastné oči. Pokiaľ nemáte radi anime, prekonajte sa, bude to stáť za to. Pokiaľ máte za sebou FMA z roku 2003, neotáľajte, čaká vás podobná, ale pritom absolútne odlišná jazda. Pokiaľ ste prežili prvých 16 epizód, blahoželám, doneste si podbradník, budete slintať blahom. Ten seriál vás skrátka dostane. Či už technickým prevedením, fantastickým soundtrackom, krásnym a rôznorodým svetom alchymistov, skvelými bojmi, silným príbehom a pestrosťou dejových liniek, humorom alebo spôsobom vykreslenia zavažných životných situácii. Ale naj prvkom je plejáda fantastických postáv so svojimi charaktermi, pohnútkami, osudmi a životnými cestami, z ktorých mi väčšina skrátka učarovala. Nezlomní bratia Edward a Alphonse a celá ich rodina, pre mňa osobne perfektný plukovník Roy Mustang a jeho tím, prízrak Ishbalu, východné spojky a hlavne perfektná skupina záporákov, ktorí sú zrejme tou najlepšou vecou na celom seriáli. K tom celému sa ale treba prebojovať cez už spomínaných prvých 16 ep., ktoré si odniesli úlohu dosť výstrižkového rekapitulovania vecí už videných v pôvodnom FMA, čo trocha kazí dojem udalostí, ktoré sa odohrali na počiatku cesty bratov Elricových. A je to škoda, hlavne kvôli jednému konkrétnemu momentu. A keď sa už sťažujem, linka okolo dobíjania Centralu išla absolútne mimo a hlavný badass mi nakoniec prišiel skôr komický než nebezpečný. To sú však len malé a hlavne moje osobné výčitky, a na celkovom hodnotení to aj tak nič nemení............Neopakovateľná 20-hodinová jazda, ktorá z vás vytrieska emócie a vy to nakoniec budete chcieť prežiť znova ()

Sashmen13

Tak a další seriál je za mnou, kámoš mě vzdělává v anime historii, ale tohle dílko jsem si zvolil sám. Jednou jsem viděl jeden díl a už jsem to měl v hlavě zašité. Nu, je to fakt dobrá jízda, od pouště do tvrdého blizzardu, svět ve kterém se naši šibalové nacházejí je rozhodně plný zajímavých míst a postav. Libí se mi, že většina negativních postav má takové, "redemption arcs" a rozhodně lepší pojetí entity, kterou by jsme mohli nazvat "bůh". Myšlenka typu něco za něco je rozhodně super a samotná alchymie, až na pár chvil, poměrně uvěřitelná. Jen kdyby trochu ubrali na Baka a "too shy too shy" chvilkách, ale chápu, dělali to Japonci. A taky, kdyby se na konci políbili, ti dva negři. Jezuskote, sexuální tence byla through the roof celý seriál, a oni se "jenom" obejmou, BAKA. Taky, škoda prezidenta fuhrer (horší titul vymyslet nemohli...), ten chlápek měl potenciál pro solidní redemption arc, ale skončil jen napůl, no, nemůžem zachránit všechny, což? ()

Tezuka

Sugoi. Hontoni sugoi!! První verze, která byla dotvořena bez předlohy mangy, nebyla také špatná, ale tenhle originál je úplně něco diametrálně odlišného. Původní verze už od začátku jasně vytyčila mantinely a pravidla, na kterých bude celá série stavět, ale zde nebyla absolutně možno predikovat, jak se bude děj vyvíjet, a objevila se zde celá řada nových postav jak z řad hommonculi, tak i z řad lidí, a dokonce se nám rozšířilo zdejší pojetí světa o další národy. Napětí se postupně stupňuje s tím, jak dochází ke stále většímu množství interakcí mezi jednotlivými frakcemi. Nečekejte od toho žádnou hru na vojáčky, protože tady se slovem smrt (shinu) a zabij (korosu) rozhodně nešetří a krve (chi) je tu více než při vylodění v Normandii. Co by mohl člověk říci k nejlépe hodnocenému anime všech dob? Asi to zkrátím jen na "arigato". Japonsko mě nikdy nepřestane udivovat a nikdy mě nezklame svými počiny. Viděl jsem již mnoho různých anime a v každém jsem se dokázal najít a s nějakou postavou souznít. V tomhle případě jsem si zamiloval asi úplně všechny postavy, které se tu objevily včetně těch tzv. "záporáckých", i když ve výsledku musel alespoň některé člověk hodnotit jako pozitivní. Opět musím vynést do nebes japonský dabing, a to v hlavní roli skvělé ženy Romi Park a Rie Kugimiya, které dabovaly bratry Edwarda a Alphonse. Je neuvěřitelné jak dokáží pracovat s hlasem, protože byste těžko poznali, že to nedabuje chlap. Kromě skvělého zážitku ze sledování jsem si odnesl i novou slovní zásobu japonských frází a slovíček, a to zejména z oblasti armády a válek, na kterých byla série postavena. Subarashī bōkendeshita. ()

Imperator

Je to jedno z prvních anime které jsem kdy viděl a taky jeden z hlavních důvodu proč se na ně dívám dodnes. Patří k mým nejoblíbenějším seriálům svým zpracováním se podle mě řadí k jedněm z nejlepších anime vůbec. Seriál má krásně spletitý děj jenž se nám postupně rozkrývá ať dochází k naprosto brilantnímu crescendu. Perfektně promyšlený děj je obohacen spoustou velmi rozlišných, zajímavých a velmi svérázných postav jejichž charaktery se postupem času vyvíjí a dochází zde i ke katarzím, zkrátka tak jak to má být. Děj seriálu je velmi poutavý jenž je podpořen velmi vyvedeným vizuálem a také naprosto excelentním hudebním doprovodem. Jediné co se mi nelíbí na tomto seriálu je to že skončil, ale už to tak má být, v nejlepší se má přestat. ()

Rikoz99

Příběh bratrů Edwarda a Alfonse je jeden z nejlepších, jaký jsem měl zatím možnost poznat, jak samotným příběhem, tak zpracováním. Příběh není zbytečně natahovaný a konec má výborný. Postavy jsou zapamatovatelné a dobře napsané, některé jsem si okamžitě oblíbil. I když mám v oblibě spíše žánr Sci-Fi, než Fantasy, tak mě svět Ocelového Alchemisty uchvátil, převážně způsob magie (alchemie). Zápletka, kdy se vám kroutí představa o tom, kdo je vůbec "dobrý" a "zlý" je subjektivně skvělá, přítomnost kamenů mudrců, nehumánních způsobů, jak je lidé získávali a homonkulusů (umělých nesmrtelných "lidí") taktéž. Jakožto fanoušek nejen anime/mangy, ale animace a umění obecně, si styl animace velmi pochvaluji. Opravdu se klaním tvůrkyni, animátorům a všem lidem, kteří na tomto mistrovském dílu pracovali, jelikož jsem (nejen) u soubojů měl vyražený dech (hlavně v těch s Mustangem) a u konce na krajíčku. Intra, outra a obecně zvuk nemá chybu. Chtěl bych tady vypsat věci, které se mi nelíbily, ale toto anime/seriál u mě nastavilo tak vysoký standard, který si nejsem jistý, zda něco jiné překoná. Hodnocení zde a na MyAnimeListu, kde zaujímá první příčku v hodnocení, si dle mého názoru zaslouží. Čas podívat se na původního Alchemistu. 100%. ()

BigBen87CZ

Prvních 12 dílů se odehrává prakticky stejně jako FMA (2003). Jenže pak se všechno (z pohledu toho, kdo viděl FMA 2003 první) zvrtne. Homunculové, Elricovi, Hohenheim, Scar a další mají úplně jinou roli. Přidávají se nám hosté z Xingu. Nejvíce je ale proměna cítit na ději, který je totálně o něčem jiném a tím pádem i psychologie postav. Nový Fullmetal je političtější, intrikánštější, nabízí více postav, většinu starých z jiné (a většinou zajímavější) perspektivy. Trpí ale na plitčím závěru. Všehovšudy ... 93% ()

Fixa

Moje nejoblíbenější anime z roku 2003, překonáno tímto, které je vskutku dokonalé. Ze začátku jsem nebyl tak nadšen, ale jak se to rozjelo.......no, ještě nejsem na konci, uvidím. Ale méňe než pět hvězdiček určitě nedám-už teď jsem na nějakém dvojnásobku...Dokoukáno - konec se sice trochu protahoval, ale stálo to určitě za to ! ()

disstanda

Celou dobu výborně vystavěný seriál který v mých očích srazilo o jednu hvězdičku neskutečně vleklé natahování v posledních cca 8mi dílech. ()

Vindemiatrix

Seriál se dá rozložit zhruba do tří fází. Trochu nudnou a chvílemi nesnesitelně dětinskou úvodní pasáž, v níž se seznamujeme s hlavními postavami, tvoří několik epizod, které se tváří jako relativně samostatné, volně na sebe navazující příhody. Od návštěvy páté laboratoře však začíná být jasné, že putování alchymistických bratrů je součástí mnohem vrstevnatějšího a zajímavějšího příběhu, než se zprvu zdálo. V každém díle se vynořují nové souvislosti, děj uhání vpřed a atmosféra velmi prudce temní (za což může i výrazově bohatá animace a trefná hudba). Pak se seriál přehoupne do třetí fáze. Nadchází "Promised day" a zmlsaný divák očekává pekelné vyvrcholení. Jenže karty jsou už rozdány, většina překvapivých souvislostí vyzrazena, a tak autorům nezbývá než vsadit na sérii velkolepých střetů hlavních postav. Bohužel mají vesměs dost podobné schéma (zloun všechny válcuje, pak dostává na frak, už by měl zemřít, ale zase se vzchopí, všechny válcuje, pak dostává na frak a tak donekonečna). Posledních 15-20 epizod mě svou zdlouhavostí a monotónností tak vyčerpalo, že mi začalo být lhostejné, jak to všechno dopadne. Doukoukal jsem, ale jen silou vůle. ()

Akatsuki

Jestli mám pro nějaké anime slabost, tak je to Naruto a Fullmetal Alchemist:Brotherhood. Očekával jsem nádhernou animaci. Dostal jsem ji. Očekával jsem skvělé souboje. Dostal jsem je. Očekával jsem vtip a zábavu. Dostal jsem je. Očekával jsem emoce. Dostal jsem je. Očekával jsem nadupané záporáky. Dostal jsem je. Ale hlavně jsem očekával skvělý příběh a jsem rád, že můžu říct, dostal jsem ho. Jedno z těch nejlepších anime, které kdy spatřilo světlo světa. PS: Nikdy od sebe neoddělujte smrtelné hříchy. Vážně to pak nebude dobré... :-D ()

Dante16

Toto Anime je pre mňa úplná srdcovka, seriál z roku 2003 bol perfektný a jedno z mojich naj anime.Mal som trocha obavy keď som zistil že 2.séria nebude pokračovanie ale rovnaké anime len celé podľa mangy, nechcelo sa mi pozerať 2x to isté :) Ale úplne ma to odrovnalo, zistenie že pôvodné anime sa od mangy výrazne líši ma prekvapilo čiže prvých pár častí som si pekne zaspomínal a potom nastal úplne iný príbeh ktorý sa mne osobne páčil viac postavy a charaktery mi viacej sadli a zažíval som pritom skoro všetky pocity: smútok, zábavu, adrenalín, taký ten pocit čo býva pri Shounenoch (neviem prečo ale ja som vždy tím Shounen klišé podľahol ).Ale veľa vecí sa mi viac páčilo v pôvodnom anime síce obidve anime hodnotím ***** hviezdičkami ale toto mi k srdcu prirástlo viacej. ()

Cronan

Musím přiznat, že anime moc nemusím. Po prvním díle jsem se však nemohl dočkat dalších pokračování. Prakticky vše je zde dokonalé. Charaktery postav, akce, humor, filozofování a hlavně příběh. Ten je naprosto úžasný. A to vše doplněné o skvělý soundtrack. Prostě dokonalost. Když se mě někdo zeptá na nějaký dobrý seriál, doporučím FMA:B. A je opravdu jedno, jestli máte nebo nemáte rádi anime. Tento seriál si Vás tak i tak získá. ()

HaganenoEd

Každý z vás si niekedy našiel aspoň jeden príbeh, ktorý mu absolútne prirástol k srdcu, ktorý sa dotkol niečoho vo vašom vnútri a vám je úplne jedno, či sa tam nachádzajú nejaké nedostatky. Pre vás sa totiž jedná o dokonalosť. Tento seriál je jeden z mojich príbehov. Milujem ho celý. Milujem ten príbeh, ktorému niekto môže vyčítať začiatok, milujem tú animáciu, aj keď neni dokonalá, no a samozrejme milujem všetky charaktery. Od mojich favoritov Edward a slečny Armstrongovej, cez ohnivého Mustanga a jeho spoločníkov až po ultrazáporáka Otca. ednoducho pre mňa to bola nezabudnuteľná jazda, z ktorej som už mal zopár repríz a rozhodne chcem viac. ()

xvasek

Protože jsou tady pouze recenze od hodnotitelů, kterým se nový Fullmetal Alchemist líbil, cítím povinnost napsat taky něco za tábor, kteří nového Alchymistu nepřijali až tak vřele. Prvních cca 15 dílů je původní FMA zkomprimovaný způsobem, který mi přijde devalvující. Kde byl původní FMA plynule výpravným dílem, je Brotherhood rychlokurzem dějin bratří Elriků zbaveným možnosti emocionálně něco prožít, protože na emoce prostě není čas. Následuje pasáž, kde se od sebe původní a nové FMA odděluje a Brotherhood může zvolnit, což je chvilku dobře. Pak ale přichází úmorně rozvláčné finále, kde se všichni rozdělí na "dobré" a "zlé" (v původním FMA bojovalo proti sobě na konci asi 5 různě motivovaných stran!), kdy všechny postavy zcela rezignují na logické chování a mydlí se hlava nehlava ve stylu "můj pokémon je silnější, než tvůj meč". Několikrát přihlížíme strašně dlouhé scéně, kdy "zlý" má hodného takříkajíc "na lopatě" a místo prostého zabití libovolným způsobem má potřebu si s ním povídat o ničem do doby, než "hodného" přijde zachránit nějaký kamarád. Stejně tak "hodní" nechají několikrát (!) "zlého" z milosti žít, doufajíc v jeho napravení, aby se s ním mohli o dva díly později znovu utkat. Ano, Brotherhood má lepší animaci, grafiku, je HD a technicky dokonalý (proto dvě hvězdy), ale ten scénář je dle mého dehonestace původního FMA. ()

H.T.

Tento komentář píšu po opětovném shlédnutí seriálu po pár letech a musím říct, že jsem opravdu hodně překvapen. Když jsem to viděl poprvé byl to pro mě naprostý vrchol anime, nic ho nepřekonávalo. Časem jsem zkoukl i jiná skvostná anime a asi jsem tak nějak zapomněl jak to bylo skvělé. No, po opětovném shlédnutí jsou mé dojmy ještě vyšší, než když jsem to viděl poprvé. Kresba není nic extra, ale i tak je dost nadprůměrná. Hudební doprovod je skvělý, snad až na endingy a openingy. Ale to čím mě tohle anime dostalo, je strhujcí příběh a perfektně napsané postavy. Alchymie která má pevně danná pravidla je jedním z nejdůležitějších faktorů příbehu. A to je dobře, protože pravidla tam jsou a pravidla se tam neporušují - nebo příjde trest... Postav je tam opravdu hodně, ale každá je jedinečná a buď perfektně, nebo téměř perfektně napsaná. Záporáci, ale i klaďasové mají často charizma které vám vyrazí dech - třeba takovej Greed (=chamtivost) je asi nejskvostnější charakter který jsem v anime viděl. Ale i Wrath (=nenávist) je "fakt hustej týpek" a i ostatních 5 homunculů, nesoucích jeden ze sedmi smrtelných hříchů, má něco do sebe. Snad až na Gluttonyho (=obžérství), který se mi už od začátku moc nezamlouval. A ostatní postavy jako Izumi, Edward, Alphonse, Mustang, Hawkeye... (asi rači přestanu nebo tady bude pěknej telefonní seznam) toho mají hodně do sebe. Opravdu nevím co tomu vytknout... hmm.... možná jenom že si v půlce přestali plést ocelového alchymistu s jeho bráchou, což bylo docela vtipné i když se to opakovalo... No, takovéto hodnocení dávám jenom proto, že bych chtěl někdy vidět něco co tohle překoná, jinak bych to hrotil na 100%. Hodnocení: 99% ()