Gekidžóban Hagane no renkindžucuši: Šambala o juku mono

• Japonsko 劇場版 鋼の錬金術師 シャンバラを征く者 (viac)

"Shambala, tajemný svět propojený s tím naším. Svět ve kterém platí rozdílné zákony než v našem, přesto svět, kde se lidé rodí a umírají." Edward Elric žije v Mnichově a píše se rok 1923. Nemá žádnou možnost použít své schopnosti, neboť ty v tomto světě nefungují, přesto však stále doufá, že se znovu setká se svým bratrem Alfonsem. Brzy potkává tajemnou romskou dívku Nou a velice rychle se zaplétá s organizací Thule, jejíž úmysly na pozadí vzrůstající nacistické moci v Německu rozhodně nevypadají mírumilovně. Thule touží otevřít bránu mezi oběma světy - tímto i Amestris, kterou nazývají Shambala. Film popisuje události dva roky po posledním díle seriálu a tentokrát se dočkáme lepší animace i všech starých známých. Příběh na pozadí ekonomického kolapsu po první světové válce, plný témat jako odpovědnost, přátelství, nenávist a pýcha. (kaspar)

Dever

Precízne nadviazanie na Fullmetal Alchemist seriál, ktorý aspoň podla mňa, bol o málo lepší ako práve Conqueror of Shamballa. Aj napriek slušnej animácií mi tu trochu vadil nemecký svet a pomenej rozvité fantasy prvky. Čo však môžem na druhú stranu pozdvihnúť, bolo posledných 40 minút, ktoré naplnili presne to, čo som od tohto pokračovania očakával. ()

amim

"Lidé se bojí toho, co neznají! A tak začínají války!" Bratři Elricové jsou zpět a přinášejí s sebou velké změny. Magický svět je nahrazen méně magickým předválečným Německem, všichni jsou zpracování tak 6x lepší animací a starou dobrou alchymii nám nahradil luger v ruce. Conqueror of Shanballa je bezpochyby velmi kvalitní, ale dle mého názoru o trochu horší než původní seriál. Upadá hlavně v tom, co uměl Alchemista nejlépe - atmosféře. Nevím, jestli to bylo způsobeno českým dubingem, ale film mě nevtáhl do děje tak, jak jsem na to byl zvyklý. Pokud se chcete na film podívat bez znalosti seriálu, tak si okamžitě dejte facku, neb to není dobrý nápad. Na vysvětlování totiž není v 105 minutách čas, takže je člověk neznalý původní série okamžitě v koncích. I když je příběh stále velmi dobře podáván, už to prostě není ono. Osobně si myslím, že je to způsobeno tím, že v seriálu existovala kromě hlavní linky taky linka vedlejší, která se zabývala objevováním tajů alchymie. Právě tuhle linku jsem měl hrozně rád a právě tato linka ve filmu chybí, neboť všechny taje již byly objeveny. Conqueror of Shamballa je bezpochyby důstojným zakončení původního Alchemisty, které je pro fanoušky původní série naprostou povinností. ()

DHDV

Seriál jsem viděl, tak proč se nepodívat na film. Je to velké překvapení. Příběh navazuje perfektně na seriál a zahrává si se společností Thule. Drží se zajeté stopy a nevybočuje. Grafické ztvárnění je znovu na dobré úrovni. Tenhle anime film je výborné dílo, bohužel Evropan bez znalosti seriálu to odsoudí. Síla v těchto filmech je v příběhu, proto je nutné první zhlédnout seriál, jinak to nepochopíte a to je věčná škoda. ()

novoten

Původní Alchymista si zasloužil velkolepé zakončení a tvůrci přišli raději rovnou s filmem. S filmem netypickým, občas k seriálu zdánlivě nepasujícím, ale důstojně zatahujícím oponu nad celým dobrodružstvím bratří Elricových i jejich přátel. Naše realita jako alternativa ke známému světu funguje dokonale a oblíbené, byť již mrtvé postavy můžeme vidět v nečekaném světle a charakterově silně proměněném prostředí. Sice se nedočkáme ultimátního uzavření, ze kterého by nešlo rozumně pokračovat (na to jsme si někteří počkali do posledního dílu "pravé adaptace" FMA: Brotherhood), ale pocit, že něco velkého odchází na svém vrcholu, mě přesto neopustil po celou stopáž. Goodbye (for now). ()

HDeer

Verím, že množstvo fanúšikov pôvodnej verzie Fullmetal Alchemist si želali niečo podobné. Problém tohto celovečerného pokračovania však pramení omnoho hlbšie, než v bežnej štylizácií už beztak nekompletného diela. Tvorcovia si totiž vo filme prispôsobili až priveľa vecí nato, aby mohol bezproblémovo fungovať. Tak zapôsobí aj konečné zadosťučinenie, ktoré je nanešťastie len polovičnou záležitosťou, miestno plnohodnotného zážitku vo svete, ktorý je príbuzný tomu nášmu. Viem si predstaviť neskonalé nadšenie, nad zaistením Hitlerovského drobného povstania, avšak aj napriek tomu si tento pokus o dôstojné zakončenie nedokážem zaradiť inak, než za nedotiahnuté. ()

• Vůdce King Bradley má v této realitě zastoupení v režisérovi jménem Mabuse. Jak se ale později ukáže, toto není jeho pravé jméno. Edward nakonec zjistí, že pravé jméno Mabuse je Fritz Lang. Nejde o shodu jmen. Tento režisér rakouského původu skutečně žil v letech 1890-1976. Ve filmu je popisován jako Žid, ve skutečnosti byla Židovkou jeho matka, která později konvertovala ke katolíkům. Jméno Mabuse je převzato z Langova filmu Doktor Mabuse, dobrodruh (1922). (HellFire)
  • Tibetští budhisté věří, že Shambhala, někdy také uváděná jako Shambala, je mystické království zahalené sněžnými pahorky Himalájí. Říká se, že až se Země ocitne na pokraji zkázy, zjeví se král Shambaly se svou armádou, vyženou zlo a nastolí Zlatý věk. (HellFire)