Fullmetal Alchemist – hledání kamene mudrců

• Japonsko Hagane no renkindžucuši (viac)

Alchymista Edward Elric hledá způsob, jak vrátit bratru Alovi jeho tělo. Pozorně ho přitom ale sledují záhadné příšery a taky armáda, která je u moci. (Netflix)

iXtr3m3

Nie som znalý predlohy a ani to nemienim napraviť, takže hodnotím nezaujato aj keď vždy subjektívne. Bolo to o ničom. Na to, že sa do toho montoval Netflix, na to, že už bol spracovaný Death Note a v súčasnosti aj Bleach, tak toto bolo zatiaľ najslabšie. Určite sa to nechytá na mimonetflixovské variácie na mangu ála Attack on Titan alebo Gantz. ()

Gogo333

Fullmetal Alchemist je moje srdcovka, takže jsem byl zvědav na hraný film. Díky znalosti mangy a anime (obou verzí) mi film přišel dějově dost prázdný a hodně mi chyběla chemie mezi postavama. Celkově hodně slabé na všech frontách, slabé triky by ani nevadili, kdyby byl silný příběh, ale to bohužel není a dost jsem se nudil a měl jsem co dělat, abych to dokoukal. Nedalo mi to a vytáhl jsem si z knihovničky mangu a spravil si chuť. ()

novoten

Ocelový alchymista zůstane už nejspíš navždy mým nejmilejším anime, začal jsem kupovat i česky vycházející mangu a ať vidím příběh bratrů Elricových v jakékoli podobě, stejně mám vždy na samém začátku slzy na krajíčku, s postupujícím časem a rozvíjejícími se schopnostmi jim zapáleně držím palce a u Lust a ostatních podlých charakterů jen vzteky drtím sedačku. Příběhy z Amestrisu mám zkrátka hluboko v srdci už pěkných pár let a většinu toho času si přeji je vidět i ve hrané podobě a Fumihiko Sori mi právě tohle přání splnil. Po prvních ohlasech jsem se výsledku nervózně obával, a proto se teď nestačím divit. Adaptace to totiž očividně mají těžké, ať už jsou od původní verze zcela odkloněné nebo - jak ukazuje právě Fullmetal - i když jsou stejné jako předloha. Smysl pro humor, vzhled postav, mrazivost zásadních momentů a zvratů, to všechno tu je. Navíc Ryôsuke Yamada je nejdokonalejším Edwardem, jakého jsem si ani neodvažoval přát. Několik nezbytných dějových vynechání, zkrácení či sloučení více postav do jedné rád odpustím ve prospěch vysněného celku, který tolikrát viděné a přitom nově podané divadlo homunculů, Kamenů a v první řadě alchymie rozehrává s velkou pompou. Komerční propad v japonských kinech tak nesu celkem těžce, protože tenhle příběh si zasloužil dovyprávět a dopracovat se k Hohenheimovi a dalším legendám. ()

Adasin

Tak mohla bych tomu vyčíst milion věcí od překopaného děje přes občas nesedící hudbu až po trochu přehrávající herce, ale mě to fakt bavilo. Mělo to spád, nenudilo, efekty i vzhled postav se povedly. Asi první hraná adaptace nějakého animovaného seriálu, která pro mě není zklamáním a já bych chtěla vidět, jak by se tvůrci vypořádali se zbytkem seriálu (a mangy). SPOILER A ano, u Hughesovy smrti opět několik slz ukáplo, takže pod čtyři hvězdy nepůjdu. Konec SPOILERU. Tenhle film jen potvrdil, že Ocelový alchymista je moje srdcová záležitost. 7/10 ()

Zíza

Zklamání. Takový skvělý příběh to má, anime – manga jsou napínavé, plné epických momentů a silných scén. Film se je pokusil také implementovat, ale vše vyznělo do ztracena. Je to jen velmi dlouhá velmi velmi dobře obsazená (až na Hondu Cubasu, která ztvárnila Winry) poměrně vizuálně zajímavá podívaná, která vás ale neudrží v sedle. Herci se snaží, seč to jde, kostýmy jsou skvělé, efekty na japonské poměry nadprůměrné, jde vidět že se Japonci snažili, seč mohli. Ale bohužel je to celé nemastné neslané, nechávající otevřená vrata pro další díl. Klidně ať s ním přijdou, ale měli by změnit scénáristu, protože ten to očividně dost zmršil. Určitě stojí film za zhlédnutí, minimálně pro fanoušky předlohy, ale nesmíte mít žádná očekávání. Raději kupujte mangu, co teď vychází u Crew, raději se podívejte na jakoukoliv anime sérii. Přesto pokud chcete mít alespoň trochu šajn o tom, na co vlastně odkazuje spousta memů, kde mluvící vlasatý pes prosí Eda, aby si s ním šel hrát... proč ne. I to je poměrně dobrý důvod ke zhlédnutí. ()

• V mange a aj v animovaných verziách je postava Edward Elric (Ryosuke Yamada) vysoká tak po plecia ostatných hlavných postáv. V tomto filme má ale rovnakú výšku ako ostatné hlavné postavy. Preto, keď sa v dialógoch objaví narážka na jeho "nízku" výšku, nedáva to veľmi zmysel. (Johnny.ARN)
  • Vzhledem k tomu že Fullmetal Alchemist je silně inspirován Evropskou kulturou a architekturou, žije v něm na druhou stranu primárně asijské obyvatelstvo. Z toho důvodu museli v hodně scénách figurovat jako komparzisti členové štábu a následně pár „vychovujících“ komparzistů z lokace natáčení. (UncleMorty)
  • Většina scén se natáčela v Italském městě Volterra a jeho přilehlém okolí. Zbytek filmu se dotáčel následně v ateliérech v Japonsku. Točilo se od června 2016 do 26. srpna 2016. (UncleMorty)