Deň nezávislosti

• Česko Den nezávislosti (viac)
USA, 1996, 139 min (Special Edition: 153 min)

Je 2. júla, celé USA sa pripravuje na oslavy Dňa nezávislosti. Nad Mesiacom, na povrchu ktorého je pamätná doska človeka s mierovým posolstvom vesmírnym civilizáciám, sa presunie zlovestný tieň, smerujúci k Zemi. Výskumná základňa v Novom Mexiku zachytí signály z vesmíru, ktoré vysiela obrovská kozmická loď mimozemského pôvodu. Vyšle 30 menších lodí s priemerom 15 kilometrov, ktoré nehybne visia nad ulicami väčšiny hlavných svetových miest a nereagujú na pokusy o kontakt. V Los Angeles kapitán letectva Steven Hiler (Will Smith) tuší, že sa deje niečo nekalé a nariadi svojej priateľke, striptérke Jasmin Dubrowovej (Vivica A. Fox), aby si zobrala dieťa a odcestovala z mesta, pretože on musí nastúpiť do služby. Prezident Thomas J. Whitemore (Bill Pullman) tvrdí, že zatiaľ nie je dôvod báť sa. Svojrázny vedec David Levinson (Jeff Goldblum), ktorý pracuje v jednej z televíznych spoločností ako expert na káblové systémy, celkom náhodou odhalí dorozumievací kód mimozemšťanov a pochopí, že lode sa synchronizujú, aby súčasne zaútočili. Začalo sa odpočítavanie do okamihu totálneho zničenia Zeme! (TV Markíza)

DarthArt

Kdysi jsme na Den nezávislosti nadávali jako psi, po dvaceti letech si člověk tak nějak zvykne a po Emmerichově "vývoji" Independence Day považuje za "ještě docela slušnej film". Hodně mu pomáhá charismatický Will Smith, který naštěstí má v ději dost prostoru a ve spojení s přece jen docela zajímavým vizuálem emzáků a jejich "autobusů" se na první Emmerichův "první slavný" film dá docela koukat. Neubudu komentovat nablblý "kult prezidenta", nablbý vlastenecký kecy a podobně, jak bylo řečeno, Emmerich se ode Dne nezávislosti bohužel dost vyvíjel a zmíněný žvásty z roku 1996 dneska působěj už relativně mírně. Jen mám pořád takovej pocit, že náš drahý Roland má ještě pořád dost potenciálu zvednout tlak pravým fanouškům sci-fi a že v chystaným Dni nezávislosti 2 a dokonce Dni nezávislosti 3 nás ještě dokáže nasrat víc než bychom si mysleli. ()

bombit odpad!

Konečně někdo využil myšlenku Ivana Mládka, že ačkoli mluvíme různými jazyky, můžeme se hladce dorozumívat morseovkou. ()

smirec1

Velmi dobry film to mohol byt keby to amici tak uspesne neposrali ako to len oni vedia: ked prezident vystupil a prehovoril k narodu, ze ONI americania znicia mimozemstanov a cely svet bude oslavovat den nezavislosti....musel som pouzit vracko na zvracanie....a to nehovorim o tom, ze vsetky civilizcie vo vesmire pouzivaju operacny system rovnaky ako ludstvo a to je nase stastie lebo inak by sme im nevedeli nainstalovat virus. A ked ozran dostal F18 s jadrovou hlavicou tak to som uz nemohol...uz sa tesim na dvojku... ()

Mckay

Jeden z top filmů pana Emmericha a že jich moc není.Výborné devadesátkové scifi na svoji dobu z neskutečnými efekty.Herecké obsazení bylo vybráno řekl bych až geniálně.K filmu jako takovém se taky nedá moc vytknout.Hned od začátku se něco děje.Každá postava má svůj prostor a jsou vyvážené.Dialogy mají smysl a většinou se mluví k věci.K mimozemstanům taky nic nemám vypadají dobře stejně tak jejich lodě.Hudba je také skvělá , krásně vyzdvihuje danou událost.Jediná chyba že to tak neuvěřitelně proamerický,že to až bolí.Každopádně blockbuster jak řemen a jeden z nejlepších filmů 90 let.85% ()

kratajirka

Na svou dobu jsou triky opravdu vydařilé. Připomínalo mi to chvílemi, jak kdyby pánové filmaři používali stejné záběry jako ve StarWars. Hodnotím kladně. Navíc soundtrack opravdu zdařilý :) ()

RAMSTER007

Dnes již naprostá klasika 90. let která mě do nich trochu i přenese pokaždé když to vidím.. Sice je to plný amerikanismu ale je to příjemně zábavné.. tenhle film dokáže pobavit nebo nadchnout jen pozitivní a pohodářské lidi a ne ty štouraly, kteří se tady vyskytují:).. zpět k filmu... jsou tam naprosto boží herci jako je Jeff, Bill a i ten Smith nakonec.. to je sorta herců kterých si neskutečně cením až na Willa teda .D ()

PORTER44

Skvělé triky,efekty,obsazení.Dobře zpracované sci-fi s mimozemšťany kteří chtějí zničit zemi.Dobré akční scény se stíhačkami vs mimozemšťani,do toho vtipný W.Smith dobrá oddechovka. ()

whoof

Debilní filmy mi moc nevadí, když nejsou debilní kompletně ve všem a toto se tomu dost blíží.. Dost mě sraly DEBILNÍ hlášky co asi měly být vtipný a uplně nejvíc DEBILNÍ HUDBA, ke koncu už jsem měl chuť si propíchat uši pletací jehlou...opravdu dlouho jsem neslyšel tak příšernej soundtrack..Nechci tomu filmu nějak křivdit, ale fakt mě to nebavilo ()

Jarsey

Skoro dvouhodinový snímek, který nemá snad jedinou zbytečnou scénu. Navíc to jede už od samého začátku, není to ten typ filmu, kde se půl hodiny nic neděje, pak baf!, zase nic a pak rozuzlení. ()

Lykos

Jeden z nejblbějších filmů, co znám. A rozhodně jeden z nejpřeceňovanějších. Plný trapných klišé. Víc se k tomu nedá říct ()

pamatkar1

Jedna hvězdička za triky. Jinak se jedná o kýčovité dobrodružné sci-fi plné hloupých dialogů, katastrofálního afektovaného herectví, klišé, předvídatelnosti a reklam na američany a USA. Stejně špatný jako díl druhý. Kam se to hrabe na vynikající filmy jako Symptom pandorum, Život a Prometheus. ()

lenny71

Upřímně nevím, proč má tento film tak vysoké hodnocení. Za mně dost bída. Asi nejhorší je Bill Pullman v roli prezidenta, který za celý film nezměnil výraz a kdybych neslyšela zvuk, tak nevím, jestli mu umírá žena nebo si zrovna kupuje rohlíky. ()

Dazlidios

Na rok 1996 je to výborný a dokonce i teď je spousta filmů který se k tomuto ani nepřiblíží. Will Smith a Goldblum užasný herci a hlavně díky nim je film tam kde je. Legendární je jak Will dá KO mimozemšťanovi vždycky se tomu zasměju je to super podivaná pro celou rodinu (pokud mají zálibu ve Sci-FI) 5* ()

Lord_Peltier

Jasná klukovská klasika, kdy UFOnům nakopeme zadek zásluhou koho jiného než USA pomocí tajných základen, stíhaček, velkolepých činů a šílených vědců. Jedna z amerik, která prostě baví i po letech...Přistává pěkných pět hvězdiček. ()

umrle

Mravenci útočí! A to s vynikající inteligencí. Sice pro mě civilizace postavená na přísné hiearchii nemůže dostát cestování vesmírem ale v Ememerichově podání je, zdá se, možné všechno. A lze tomu dokonce i věřit. Žádné záseky v průběhu děje, ani nějak přemrštěné vedlejší dějové linky, znamenajíc, že film pracuje na víbornou. Navíc je to moje velká láska z dětství.. vřele doporučuji. ()

frajerson

Excelentné sci-fi klasickej školy. Ikonické scény, ktoré si človek vryje do pamäti aj po rokoch - chápadlo okolo doktorovho krku, päsťovka do tváre havarovaného mimozemšťana - aj to sú okamihy, ktoré z "filmu" robia "kult". Hrdinská postava alkoholického letca, ľudský prezident a romantická línia s rivalstvom v láske, to všetko sú síce schématické, ale o to viac funkčné línie, ktoré z metráže 140 minút robia nepretržitú zábavu. Odporúčam všetkými piatimi hviezdičkami! ()

Hvězdné války i Jurský svět na jednom pódiu

Hvězdné války i Jurský svět na jednom pódiu

28.09.2018

Koncert filmové hudby SCI-FI se představí v Rudolfinu již 13. 10. 2018. S blížícím se datem koncertu odhaluje Filmová filharmonie novinky programu. Bude to nabitý večer! Program zahájí E. T.… (viac)

Po Ready Player One jde do kin i Armada

Po Ready Player One jde do kin i Armada

04.04.2018

Leckdo se bál, že se z adaptace Ready Player One vyklube brutální propadák. Film už má však na kontě 186 milionů dolarů a měl by s klidem nastřádat půl miliardy, takže Steven Spielberg opět skončí v… (viac)

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

17.05.2016

Koncert filmové hudby PFO

Koncert filmové hudby PFO

26.04.2016

Pražský filmový orchestr s dirigentem, zakladatelem a multiinstrumentalistou, Jiřím Koryntou přináší další koncert věnovaný výpravné hudbě nejznámějších hollywoodských filmů už 21. května od 19.00 ve… (viac)