Deň nezávislosti

• Česko Den nezávislosti (viac)
USA, 1996, 139 min (Special Edition: 153 min)

Je 2. júla, celé USA sa pripravuje na oslavy Dňa nezávislosti. Nad Mesiacom, na povrchu ktorého je pamätná doska človeka s mierovým posolstvom vesmírnym civilizáciám, sa presunie zlovestný tieň, smerujúci k Zemi. Výskumná základňa v Novom Mexiku zachytí signály z vesmíru, ktoré vysiela obrovská kozmická loď mimozemského pôvodu. Vyšle 30 menších lodí s priemerom 15 kilometrov, ktoré nehybne visia nad ulicami väčšiny hlavných svetových miest a nereagujú na pokusy o kontakt. V Los Angeles kapitán letectva Steven Hiler (Will Smith) tuší, že sa deje niečo nekalé a nariadi svojej priateľke, striptérke Jasmin Dubrowovej (Vivica A. Fox), aby si zobrala dieťa a odcestovala z mesta, pretože on musí nastúpiť do služby. Prezident Thomas J. Whitemore (Bill Pullman) tvrdí, že zatiaľ nie je dôvod báť sa. Svojrázny vedec David Levinson (Jeff Goldblum), ktorý pracuje v jednej z televíznych spoločností ako expert na káblové systémy, celkom náhodou odhalí dorozumievací kód mimozemšťanov a pochopí, že lode sa synchronizujú, aby súčasne zaútočili. Začalo sa odpočítavanie do okamihu totálneho zničenia Zeme! (TV Markíza)

Kultak

Pokud vám dojdou piloti pro F18, stačí zajet do Texasu a nasbírat pár vidláků. Jsou to přeci Američani a pro ty není nic nemožné. Dřív jsem si z toho několikrát cáknul do trenclí, dnes mi ta stupidita a amerikánismus nedělá dobře. ()

feryk

Filmů, kde mimozemšťané chtějí zničit zemi bez zbytečných řečí, těch zas tolik neni. Ale pokud čekáte pořádný scifi drama, tak vás tenhle snímek nenadchne. První část filmu je lepší, ale ve chvíli, kdy Will Smith dá pěstí mimozemšťanovi se celý filmový zážitek bortí a vše od té chvíle přejde do béčkové akční komedie s klišovitou záchranou lidstva. Herecké obsazení mi nesedí a tenhle snímek mohl vytežit z tématu mnohem více, ale i tak jde o dobrý film a za nápad, efekty a první polovinu filmu dávám 75%. ()

rainman93

Ten film je kouzelný jen a pouze z těchto úhlů pohled: 1) je tam asi tak milion a jedna chyba, ať v logické výstavbě děje, tak v technickém provedení 2) neúmyslná komedie sahající až ke hvězdám. ()

KafuR

Americký film pro Američany a všechny, kdo jim to žerou. Emmerich tak plní sen většiny svých soukmenovců, kteří se vidí jako záchranci celého světa, a tam, kam se nevešel patriotismus, se naháže nějaký ten kousek klišé (dokonce ani záchrana domácího mazlíčka nechyběla). Digi efekty na svou dobu slušné, tempo filmu nesvádí ke spánku, takže film jako jednorázová lehkomyslná zábava pro chmurné večery svůj účel splní. ()

PEZ

Oscar za najlepšie efekty za rok 1996. Zároveň najzárobkovejší film v tom istom roku. Ešte dnes si pamätám, ako som naň šiel do dnes už zaniknutého kina Hviezda s Markusom (spolužiak :)). Spomínam si na to, ako sme žasli nad tou vtedy nevídanou deštrukciou a parádnymi trikmi. No rovnako ako sme si plieskali po čele, keď sme videli, ako naivne, hlúpo a jednoducho dokázali naši hrdinovia mimozemšťanov poraziť. :) Dnes po 20-tich rokoch už triky zastarali, vidieť na nich, že sú počítačové a s odstupom času film presne zapadá do Emmerichovej filmografie, plnej klišé. No ťahajú to dopredu Goldblum a Smith a zopár vydarených vtipov. Odporúčam extended verziu, kde je zopár scén dovysvetlených a jedna dve nové. Najmä tá z vnútra mimozemského korábu potešila. 6/10 ()

tranquill

"Policie opětovně žádá všechny občany, aby v žádném případě nestříleli po kosmické lodi. Mohli by tím vyvolat meziplanetární válku!" Jasně, je to americky patetické. Ale. Natočil to Němec, dialogy a monology jsou perfektní, odlehčené, prostě nechybí vtip. A vizuální zpracování je excelentní. Pro velké plátno a pro mne je tato sci-fi katastrofárna přímo určená! "Vítej na Zemi...tomu já říkám blízká setkání!" ()

Taškář

I ve filmu Císařův pekař - Pekařův císař jsem musel v závěru překousnout debilní bolševickou píseň, takže jsem zvyklý na občasné přihlouplé situace v jinak bezvadných filmech. ()

Fido

Mám sice rád sci-fi podobného typu, ale když je něčeho příliš..Vrcholem je pak hrdinské pilotování prezidenta....Kromě triků na mne nezapůsobilo skoro nic, natož herecké výkony. Jedno podívání úplně stačí, další je zbytečné. ()

pistik

Ten film sa mi tak strašne páčil. Ale nemal som si ho už pozerať, keď som mal viac 15 rokov, inak by dostal jednoznačne odpad. Film je plný pátosu, hlúpych rečí (Pullmanov prejav ako prezidenta dostal aj cenu za najhorší filmový prejav) a úplne nezmyselnej akcie (pilot práškovacieho lietadla, ochlasta, prezident, či nejaký vodič traktoru dokážu riadiť najmodernejšie stíhačky a ešte sa uhýbať pred ktovieakými modernými mimozemskými strelami, zostreľovať bojové taniere s vycvičenými mimozenšťanmi, bojovať a popri tom sa rozprávať a plakať a ešte aj vyhrať). 3* len za to, že kedysi sa mi strašne páčilo a žral som to ()

LordMysti

Sice zase americká vlastenecká slátanina, ale co naplat - od začátku do konce strhující děj, akce střídá akci, to doplňují výborné vizuální efekty, zajímavá sci-fi cizácká myšlenka, výborné herecké obsazení a Emmerich potvrdil, že velkofilmy opravdu umí. ()

Yawgmoth

Někteří mě možná budou mít za blázna,ale já se při tomto filmu dost bavím,triky jsou slušné a Will Smith je drsňák,kterého jsem si hned oblíbil(moje oblíbená scéna je jak tahá emzáka po poušti v padáku:) Pro mé oko prostě výborná podívaná a jasných 5* ()

Hvězdné války i Jurský svět na jednom pódiu

Hvězdné války i Jurský svět na jednom pódiu

28.09.2018

Koncert filmové hudby SCI-FI se představí v Rudolfinu již 13. 10. 2018. S blížícím se datem koncertu odhaluje Filmová filharmonie novinky programu. Bude to nabitý večer! Program zahájí E. T.… (viac)

Po Ready Player One jde do kin i Armada

Po Ready Player One jde do kin i Armada

04.04.2018

Leckdo se bál, že se z adaptace Ready Player One vyklube brutální propadák. Film už má však na kontě 186 milionů dolarů a měl by s klidem nastřádat půl miliardy, takže Steven Spielberg opět skončí v… (viac)

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

17.05.2016

Koncert filmové hudby PFO

Koncert filmové hudby PFO

26.04.2016

Pražský filmový orchestr s dirigentem, zakladatelem a multiinstrumentalistou, Jiřím Koryntou přináší další koncert věnovaný výpravné hudbě nejznámějších hollywoodských filmů už 21. května od 19.00 ve… (viac)