Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) je skúsený zlodej; jeho majstrovstvo spočíva v kradnutí najcennejších tajomstiev. Kradne myšlienky z ľudského podvedomia v čase, keď je myseľ najzraniteľnejšia - keď človek spí. Cobbove výnimočné schopnosti z neho robia nielen vyhľadávaného odborníka, ale aj ohrozeného utečenca. Musel obetovať všetko, čo kedy miloval. Teraz má šancu na vykúpenie, šancu získať späť svoj život. Táto posledná úloha je nielen veľmi riskantná, ale zdá sa, že je aj nemožná. Tentoraz jeho úlohou nie je ukradnúť myšlienku, ale skôr ju niekomu podstrčiť... (HBO Max)

Ravi

I přes pár konzumentských nedorazů to je vynikající film se vším všudy, na který se dá v mnohém pohlédnout jako na hozenou rukavici kvalitám a inteligenci dnešního filmařského průmyslu v USA. Musím si zde ale vylít několik bolístek, jako je skutečná podstata příběhu. Je to vlastně souboj s vlastním pocitem viny na pozadí nevímproč nějakého ovlivnění kohosi jen proto, že to chce někdo, kdo dá hlavnímu hrdinovi volnost. Když se tedy ostrouhá dokonalá slupka, zbyde jen suchá kost s pochybnou motivací hlavní linie. Ale co, o to ve filmu tak uplně nejde, a kdybych měl vrtat do každé slabiny, ještě si ten dokonalý filmový zážitek znechutím. A to bych udělal nerad ... 90% = 5-/5 ... skvělá hudba. ()

R1CH1E

Nolan opět nezklamal a dovedl vše téměř k dokonalosti. Bohužel je tady to téměř. Ono totiž Nolan už natočil tolik dokonalých a úžasných filmů, že už jen těžko sám sebe překoná. I přes to je to jedna z nejlepších filmařských prací, co jsem viděl, ale Nolanovi už přeci jen trošilililinečku začíná docházet dech. ()

Vironey

Nevím proč, ale mám z toho takový pocit "nedotaženosti". Ne že by to nebyl úžasný zážitek, ale několik scén a pár detailů mi tam prostě nesedělo... Je to ale jen můj subjektivní pocit, nic to nemění na faktu, že je to skvělý film se zajímavým příběhem, není to ani příliš zamotané, člověk se v tom po chvíli zorientuje... A pointa na konci filmu? Typicky "nolanovská" - převrátí celý závěr naruby. Každopádně Joseph Gordon-Levitt byl podle mě trochu krok vedle, neseděl mi tam, stejně tak Ellen Page. Zato DiCaprio s Marion Cotillard byli jednoduše úchvatní! A Ken Watanabe k sežrání jako vždy ;) 2. projekce: musím sundat tu pátou hvězdičku - příliš věcí mi tam vadilo... ()

Jacob23

Po 2hem shlednuti je to jasnych 5* Film vypiplany do posledniho detailu,s uzasnou hudbou,skvele odehrany vsemi ale Di Caprio v posledni dobe proste valcuje!Nolan se uz navzdy zaradil do zlateho fondu kinematografie..a stale budeme s napetim cekat na jeho dalsi film. ()

Curlyman

U mňa po vizuálnej, scenáristickej, hereckej, či hudobnej stránke absolútne dokonalý film, v ktorom som sa nestratil ani po takmer 150 minútach. Výborný kasting s mojimi obľúbenými hercami, ktorí boli navyše zohratí a pod Nolanovou réžiou. Pre mňa jeden z top filmov tohto roka. Nolan opäť raz priniesol divákovi to, o čo sa mnohí iba snažia. Originálnu a prvotriednu zábavu s dokonalou technickou stránkou. ()

Guzo

Neříkám, že je Inception špatný film, je dokonce hodně dobrý, ale takové haló kolem něho? Nechápu.. Z pohledu diváka na mě bohužel působil trochu moc vyumělkovaně, naneštěstí se velmi špatně vysvětluje proč. O jednotlivých hercích vůbec nepochybuji, ačkoli třeba Joseph Gordon-Levitt mi přišel dost nevýrazný, hudba byla zejména v rychlých střizích výborná, celkový koncept filmu byl také skvělý.. Ale něco mi tu bohužel nesedlo, celé to do sebe nějak moc ztuha zapadalo - asi jako by při psaní scénáře někdo v polovině změnil svůj původní záměr a celé to od základů překopal.. ()

jitrnic

Samozřejmě ani já jsem napoprvé nepochopil všechno, ale ono to pro mě není ani nijak zvlášť důležité, abych přesně věděl, v kterém snu se zrovna hrdinové nacházejí. Celým filmem se táhne jediná podstatná dějová linka, totiž vztah DiCapria k jeho zesnulé ženě. Což je opět perfektně napsané a zahrané, Nolan zkrátka umí tvořit vyšinuté sympatické hrdiny na hranici šílenství. Leonardo DiCaprio není sice tak famózní jako Al Pacino v Insomnii či Guy Pearce v Mementu, ovšem je u něj zřejmý pokračující herecký vývoj (ty oslavné ódy jsou poněkud přehnané, ono se spíš všeobecně doufá, že je DiCaprio nový herecký velikán, než že by jím už skutečně byl). Marion Cotillard je patřičně osudově krásná a tajemná a celý film mě v podstatě nezajímalo nic jiného než jejich vztah. Všechno ostatní je pouze omáčka a pokračující Nolanova onanie nad sebou samým (viz též Batmani či Dokonalý trik), což je naopak jeho poloha, kterou velmi nemám rád. Ještě je třeba vyzdvihnout ztvárnění jednotlivých snových světů, Nolanovi se vcelku daří navodit divákovi pocit, že už spolu s hrdiny neví, co je realita a co je sen. Konec je hodně předvídatelný (ale dobrý). ()

Deniel

Best release in 2010!! Asi tak no, dlouho jsem zvažoval jestli Shutter Island nebo Inception(je docela zarážející, že DiCaprio dokázal předvést dva brilantní výkony v jednom roce. Má můj největší obdiv chlapec.), ale tenhle film mi prostě nedá spát. Je to prostě mindfu*k jako blázen. Po dlouhé době se mi stalo to, že co jsem vkládal do filmu se ještě asi tak dvojnásobně vyplnilo! Naposledy jsem měl takhle otlučený mozek po zhlédnutí Donnieho Darka. Byl jsem rád, že jsem se po odchodu z kina vůbec dostal domů a stále jsem si opakoval v hlave - WTF? ()

mirec88

Inception je o snoch. A snoch v snoch. A v snoch v snoch v snoch. Fantázia. A nakoniec podvedomie vytvárajúce projekcie, ktoré vás chcú odstrániť. Hmmm, zažiť taký sen v reále, to by bolo niečo. Osobne ma veľmi dostalo vytváranie reality snov tej mladej "projektantky", to bola pecka. Len ľutujem, že som sa na Inception nedostal do kina, to by bol zážitok ako hrom. Hudba, ktorá sprevádzala celý film bola viac ako nadpozemská, taká doslova snová... DiCaprio štandardne výborný a ostatní taktiež. ()

Bagr_007

Christopher Nolan je bůh. Chytré sci-fi snímky s obřím rozpočtem jsou druh, který vyhynul ještě dříve než se vůbec zrodil a to, že si tento žánr Nolan zvolil jako svůj film za odměnu za Temného rytíře zní jako krásný sen. Možná dokonce sen ve snu. Jeden z nejlepších filmů roku a další tučný zápis tohoto génia do filmové historie. 100% P.S. Zimmerova hudba je naprosto opojná. ()

Handy8

Cítím se jako řádnej nerd, když musím někde přiznat, že jsem to v kině viděl 8x. Vím, že scénář není bezchybný a ke konci je tam děr dost. Ačkoliv předchozí větu může zastánce "snového" konce vyvrátit. Tak jako tak mě to poprvé, podruhé i potřetí rozsekalo, jak dlouho nic předtím ani potom. Nejradši mám pasáž odehrávající se paralelně s padající dodávkou, scénu u Fischerova lůžka "I was disappointed" a úplný konec. Vždycky jsem sveřepě prohlašoval, že Nolan má skvělé konce, ale tímhle u mně předčil i TDK. (Hudba a střih dvě největší wtf Oscarů.) Je tu ale i pár maličkostí - třeba mi vadí, že dodávku mohli mít aspoň obrněnou. Nebo, jak tu už poukázal Blizzard, ona scéna se zaseknutým taxíkem, kde by od té ochranky s M-16tkama dostali minimálně stejnou sadu, jak Cadillac v Matrix:Reloaded. Sám jsem zastáncem té „je-to-realita-teorie", takže tam vidím i ty výše zmíněné chybky ve scénáři. 1) Jak to, že když se dodávka začne otáčet, nekickne to všechny? 2) Když vyplavou na konci na břeh, kdo je kickne nahoru? Neříkal přece Cobb asi tak před pár hodinama v tom skladu, že v úrovni „město" budou týden? + další. 3) Jak může Arthur to všechno stihnout během "couple of minutes"??? Po roce jsem si Inception zas pustil. Nenudil jsem se ani vteřinu a zase jsem se utvrdil v tom, že tohle je naprostej masterpiece. Po probuzení Cobba v letadle a tom konci jsem byl zas rozsypanej jak mikádo. ()

MI-380

Je tu všechno (jak komentuje každý druhý uživatel): rafinovaný příběh, herecké hvězdy, chytré řeči, dokonalá akce, velká láska, nevídané efekty. Ale od toho, abych se pořádně ponořil do děje, mě hned na začátku odradilo několik maličkostí: mizerná maska starce, spousta neschopných střelců, lano upevněné za nohu křesla. Podobné tragikomičnosti se objevují tu a tam i v dalším ději. U Bonda se to dá tolerovat: jedním okem na nás mrká nadsázka, Počátek se ale tváří (i ve spánku) smrtelně vážně. 80%. ()

PollyJean

Film mne zajímal výhradně kvůli tematice snu, i když jsem tušila, že moje představy se budou s filmem silně rozcházet a tak se také stalo. Herci jsou vybráni vkusně, děj má hlavu a patu, formální stránka je pěkně propracovaná, ale tohle že se má odehrávat ve snech? Svět snů je zde tak pečlivě seskládaný a vzorně narýsovaný, že pozorný divák nemohl být ani chviličku na pochybách, v kterém „levelu“ se vlastně s hrdiny zrovna nachází, všechno do sebe efektně zapadalo, právě tak, jak to nikdy ve snu nefunguje (naštěstí). Jestliže někdo potřebuje sny pojmout jako počítačovou hru plnou stříleček a akčních honiček, pak ho můžu jen politovat a jít si raději pustit třeba Dvanáct opic nebo cokoliv jiného od autorů, kteří vědí, že existují slova jako fantasie nebo imaginace a kteří umí snít. Mimochodem jeden detail: hlavní ženská postava se jmenuje Mal (= francouzsky zlý, špatný). ()

vyfuk

Tento film beru jako nejzmatenější film na světě. V tomhle je ještě víc nadpřirozena než ve Star Wars :-). Nolan z Batmana přesedlal na chvíli na Počátek. Tento film pro mě bude asi navždy hádankou. Mnoho věcí jsem nechápal, nepáchu a asi nikdy nepochopím, ale to ten film dělá ještě zvláštnějším a zajímavějším. Je to velmi velká patlanina, která však má neuvěřitelné efekty. Musím říct, že Nolan když psal scénář, tak byl buď v nejinteligentnější formě v životě a nebo byl neuvěřitelně sjetej. Tak či onak, je to film pravzvláštna, sci-fi tajemství a nadpřirozena. ()

mkubalikova

Ja ani nevím, co mám napsat. Tenhle film se musí vidět a ne jen jednou, alespoň 3x, aby člověk zhruba pobral vše, co tam Nolan naskládal. Pak už nemůžete přestat, protože je to prudce návykové. 100% ()

Puyi

Po více jak roce, od posledního zhlédnutí, to přece jen přišlo, najednou jsem se díval na film, u kterého naprosto sedí zdejší hodnocení, najednou jsem viděl film, o kvalitě, jaká se jen tak nevidí a přišlo, že vidím jiný film, než jaký jsem viděl dříve, úžasné filmové dílo s naprosto perfektním obsazením (hromada oblíbenců, pokud se nepletu, tak jsem jich tam měl sedm, to se jen taknevidí :P), postavami a se skvělým dějem i hudbou (a to nemyslím jenom Edith Piaf), vytknout není co, výborná práce pana Nolana, ten u mě stoupá výše a výše. Asi jsem dříve nesledoval dostatečně pozorně nebo asi vůbec, jinak si neumím vysvětlit původní 3*. :) ()

V.Silver

Začnu z opačného konce - hudbou. Zimmer zde předvádí brilantní práci, která natolik sugestivně podtrhuje skvělý vizuál a příběh, že se divák s každým okamžikem těší na další scénu, nejen proto, jak bude "nový svět" asi vypadat, ale i jak bude znít. To je obří umění, které málokdo skutečně ocení. Z tohoto pohledu se Nolan snažil vytvořit skutečně komplenxí audiovizuální dílo, ale přesto ve mně zůstal malinký osten pochybnosti. Pochybnosti o tom, že hudba mne zde fascinovala mnohem víc, než samotný vizuál a příběh. Za hudbu dávám 100%, za zbytek 75%. Dohromady mi to vychází na nějakých 87%. A to už je krásných 5 hvězd. P.S. Pozitivní incentivy jsou ty nejlepší, ale je strašně těžké na to přijít. Za to se Nolanovi klaním, byť věřím, že většina diváků si tuto myšlenku z filmu neodnesla. Pro mne však byla tím hlavním. ()

Ev.D.

Perfektní. Joseph Gordon-Levitt snad nikdy nevypadal líp. Nápad je nepopsatelně dobrý a o hudbě ani nemluvě. Paráda.. ()

Mr.KarlAdler

V Inception se snoubí všechno, co definuje blockbuster, s tím, co představuje ozvláštňující a nezapomenutelný zážitek. Ve zkratce je to důvod, proč v současnosti existují kina, proč do nich chodit a proč se do nich vracet. Pravděpodobně už nic nebude tak typicky odrážet Nolanovu tvorbu jako tenhle film. A stojím si za tím, že je naprosto souhrnný a nevynechává žádnou podstatnou složku, i kdyby byla jen součástí četných znamení (hroutící se mrakodrapy, zamčené totemy, aj.) – Mal ve své šílené připomínce znázorňuje komplex z minulosti v nejrůznějších podobách, které zkrátka jsou o pocitech, ať se to nelíbí, komu chce. K tomu všemu má tahle všudypřítomná oslava filmového řemesla tak intenzivní finále, že doslova nedá spát, a už jen díky tomu si s ní zadá málo co. ()

Nolan nevyloučil možnost natočení Star Wars

Nolan nevyloučil možnost natočení Star Wars

19.07.2023

Cillian Murphy potvrzen jako hvězda nové nolanovky

Cillian Murphy potvrzen jako hvězda nové nolanovky

08.10.2021

Přibližně před měsícem jste se zde mohli dočíst, že režisér Christopher Nolan (Dunkerk, Tenet) po neshodách se svým domovským studiem Warner Bros. nakonec přesídlil ke konkurenčnímu Universalu, u… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Tenet znovu odložen

Tenet znovu odložen

26.06.2020

Studio Warner Bros. opět odložilo nadcházející snímek Christophera Nolana Tenet. Tentokrát se z původního 31. července (kam byl film přeložen ze 14. července) odkládá na 12. srpna, tedy znovu o dva… (viac)