X-Men: Prvá trieda

• Česko X-Men: První třída (viac)
USA, 2011, 126 min

Réžia:

Matthew Vaughn

Kamera:

John Mathieson

James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence, Kevin Bacon, January Jones, Nicholas Hoult, Rose Byrne, Lucas Till, Edi Gathegi, Jason Flemyng (viac)

V roku 1962 počas kubánskej krízy vláda Spojených štátov amerických využila skupinu Mutantov s nadľudskými schopnosťami, aby s ich pomocou zastavila zločinného diktátora, ktorý chcel rozpútať tretiu svetovú vojnu. Ale prečo sa zo spriatelených mutantov stali nezmieriteľní protivníci? Čo predchádzalo chvíli, keď sa z Charlesa Xaviera stal Profesor X a z Erika Lensherra nenávistný Magneto a začala sa vojna medzi X-menmi a Bratstvom? (TV JOJ)

Peytl

Přestože nejsem skalním příznivcem komiksových adaptací (až na pár výjimek) jsem X-meny viděl všechny. Možná právě proto jsem k filmu přistupoval spíš opatrně, nicméně jsem byl velice mile překvapen. Ano, někdy je film zbytečně rychlý a nelogický, ale vše odpuštěno díky skvělému charismatickému Fassbenderovi a že je McAvoy geniální jsem mu uvěřil po 5 minutách. Navíc výborná hudba a pro scénu, kdy visí ponorka ve vzduchu vedle toho úžasnýho letadla, bych klidně zmutoval. Jako bonus maximální soundtrack !!! ()

2-Xtreme

Najlepší X-Meni a kľudne si myslite čo chcete, no Singerove diely to predbehlo míľovými krokmi (možno sú rovnako inteligentné, no First Class je svižnejšia, zábavnejšia bez akéhokoľvek nudného miesta s geniálnym finále a cameo roličkami (nielen Wolverine)). Výborné obsadenie, skvelo znovuzrodené charaktery a scenár zasadený do zaujímavého obdobia, kde to retro a 60te roky z plátna doslova sršali. Sú to stále tí istí X-Meni, ktorých máme radi a Vaughn posunul celý ten vesmír do iného levelu. A to je dobre, pretože Singerova výzia mi nie až tak sadla. PS: akcia do puntíku vyvážená s humorom a budovaním deju. [Videl v Kine 2x] ()

liskam

Přeztože jsem čekal trošku něco jiného,zklamán rozhodně nejsem. Ba naopak,jsem nadšen!! Vaughn se do toho opřel naplno, a bylo to znát. Nepocítil jsem jediný zádrhel,vše naprosto precizně provedené,zejména dějová linie a návaznost na již natočené X-meny. Ohledně Hereckých výkonů se nebudu snad ani bavit,...skvělý Bacon,McAvoy,Fassebender a další... Prostě veliká paráda.Dopručuji všem! Tohle Rozhodně není zbytečný film (díl) o X-menech. Po druhém shlédnutí ještě silnější pocity.! U mě více jak 95%.!!! ()

Goldbeater

Ačkoli nepatří série X-men k mým nejoblíbenějším, vypravil jsem se do kina a dobře jsem se bavil. Dobrá stylizace do období studené války a doby, kdy ještě Magneto a Xavier spolu kámošili. Jmenoval jsem Magneta prvního, protože tenhle film patří jemu, je to film o Magnetovi a Magneto v něm má hlavní roli. Zřejmě dobrej název pro tenhle film by byl X-Men Origins: Magneto, ale nepřehánějme. Michael Fassbender i James McAvoy mě potěšili. Ostatní samozřejmě předvedli taky dobré výkony, zejména Kevin Bacon (skvělej záporák). Tahle předehra původních X-Men se povedla a moc se mi líbila. hraničí někde mezi 4* a 5*. Nezapomenu hlavně na 15 vteřin Wolverina a jeho ,,Go f*ck yourselves." ()

mzss1

|94%| První třída je hodně kvalitní snímek o X-menech. Režijně dokonalé, solidní výběr herců, dobrá hudba, kamera, přehledně natočené akční scény, příběh, scénář – to vše se dá jen a jen chválit. Samozřejmě, ještě bych něco málo přidal, nějakou zajímavou scénu navíc, velkolepější finále atd – avšak to jsou pouze nicotné detaily. Se sérii X-men jsem začal nedávno, dlouho mi unikala a tak jsem rád, že mě chytla. Abych se tajně přiznal, tenhle jediný film ze všech X-menů jsem kdysi náhodně viděl a už v té době, kdy mě X-meni vůbec nezajímali, tak i přesto mě to celkem bavilo. Nyní pochopitelně ještě víc. Bavilo mě sledovat i nové mladší mutanty a jejich dovednosti, výcvik apod. Příběh prostě nemá chybu – senzační nápad vrátit se vzhledem k původní trilogii o řádku let nazpět. Vidět tu mladého Xaviera a Erica. Oba herci jsou dobře zvolení, hlavně Fassbender. Máme tu i cameo mého nejoblíbenějšího mutanta, Wolverina. Bohužel jen na pár vteřin. No, to by bylo asi vše, jsem nadšen, vynikající počin o X-menech. ()

kingik

Když se tvůrci v úspěšné comiscové sérii ocitnou na mrtvém bodě, je třeba zvolit novou strategii a tou nejlépe možnou strategií je natočit prequel, který se sice vrátí v ději a nikam ho neposune, ale alespon všechny X-Meny uvidíme za "mlada". Tak povrchně ale film přece jen nevyznívá, jak zní předchozí věta. Ocitneme se v 60 letech, v době studené války, kdy mutanti teprve dostanou svá jména, bylo jich o něco víc a budou mít proti sobě velmi mocného protivníka (Kevin Bacon) usilujícího o rozpoutání III. světové války, a jehož kořeny sahají až do nacistického Německa. Od té doby vlivem čerpání energie nestárne, a navíc má po svém boku vnadnou mutantku Emmu Frost ( sexice January Jones) s diamantovou schopností mutace. Někteří z mutantů se jen obtížně vyrovnávají se svojí mutací (Mystique/Jennifer Lawrence), někteří se jí chtějí mermomocí zbavit (Beast/Nicholas Hoult), někteří baží po pomstě za smrt matky a neberou tak docela ohledy na druhé (Magneto/Michael Fassbender), někteří se dají na stranu protivníka (Angel/Zoe Kravitz) a někteří, vzhledem k svému "postižení", působí docela normálně, i přes své telepatické schopnosti (Charles později Profesor X/James McAvoy). V rolích mutantů se neobjevují žádné velké hvězdy a ani ti, co je hráli předtím, ale spíše hvězdy nižší svítivosti, nezatěžující finančně rozpočet, aby bylo dostatek prostředků na triky, kterých je hodně, nebo masky, které působí příliš gumově, u Azazela (k nepoznání namaskovaný Jason Flemyng) je to patrné, u Mystique nebo Beasta už to tolik neruší. Prostor předvést se tentokrát dostala kvalitní režie Matthew Vaughna, který mě poprvé oslnil a dokázal, jak je dobrým režisérem, pokud ho nesvazuje scénář. Jeho režie dala dostatečný prostor všem mutantům předvést svoje schopnosti, aniž by byl některý z hrdinů ochuzen o svoje vystoupení. Ve stylu "ten umí to a ten zas ono" v podstatě probíhá celý film. Dokonce se krátce na place mihne i Hugh Jackman v roli Wolverina (pro mě vrcholná scéna filmu) a také Rebecca Romijn, dříve představující Mystique, která byla ale lepší než nově zvolená Jennifer Lawrence. Na filmu mně vadil snad jen ten téměř až vážně míněný politický podtext, který scénu od scény nabíral na intenzitě a do comicsového filmu bych ho až tak neprotlačoval, ačkoliv comicsy vždy nepřímo bojovaly proti totalitním režimům. Prequel je to povedený, a kdyby všechny prequely se takto povedly a nepůsobily zbytečně, tím líp pro diváka. 90% ()

Legas

Dynamicky odvyprávěná akční story bez památné akční scény (víceméně). Tím lépe. Film tepe a řítí se kupředu podobně jako Inception, i když nemá tak poutavý a originální příběh. Kvalitní hollywood, nic víc, ale i to někdy v té záplavě bezbarvé podprůměrnosti stačí ke štěstí. ()

InJo

Nechybělo mnoho a byl jsem nadšený stejně jako před rokem z KICK-ASS. Vaughnovi mutanti jsou velmi celiství a nečekaně uhlazení, takže se v nich možná trošku ztrácí drzost a dravost tohohle fajného britského řízka, ale přesto se jedná o typ komiksové adaptace a letního velkofilmu, který lze dávat ostatním za vzor, jelikož je nejenom prvoplánově zábavný (snad každá scéna tu má své místo, jsou sebejistě natočené a různým způsobem atraktivní, taktéž celková stylizace je velmi sexy, protože mazaně spojuje 60. léta se současností), ale také 'singerovsky' inteligentní a propracovaný (dobře využitá dobová politická situace, solidní dialogy a především výborně napsané hlavní postavy). Z herců filmu bezpochyby kralují badass Fassbender a Kevin Bacon, jehož podání bondovského padoucha (kultivovaný megalomanský psychopat) je fantastické. K pověstné dokonalosti mi scházel tudíž jen onen (pověstný) jedinečný moment, který se zaryje hluboko pod kůži (v KICK-ASS takové pasáže byly minimálně tři!) - ponorka byla sice super, ale pořád to nebylo úplně ono. Podobně dobré jako X1 a o chlup horší (protože ne až tak chytré a cool) než X2. 85 % ()

Šakal

M. Vaughn myslí především na diváka jako takového. To je patrné v mnohých fragmentech snímku a holý (nezpochybnitelný) fakt. Ke svým „předchůdcům“ přistupuje s úctou, respektem, ale také zdravým sebevědomím ve vlastní schopnosti, které (to je potřeba jedním dechem dodat), jsou v jeho případě naprosto na místě. Scénáristé dobře (přičemž dobře je u mě za „3“) zapracovali a o nějakém poslepování příběhu, (aby tak nějak vše do sebe zapadlo z povinnosti) nemůže být řeč. Přesto si neodpustím poznámku, že tvůrcům chyběla (bohužel) MNOHEM větší odvaha vyprofilovat příběh užší cílové skupině a je v mnoha ohledech patrné, ať se na mě nikdo nezlobí (nebo se klidně zlobte), že se tvůrci chtěli zavděčit široké mase, co naplní sály a zejména potom kasičky a tak přistoupili k určitým (když ne přímo ústupkům), tak kompromisům zcela určitě! Což je ku škodě věci, neboť Matthew má rozhodně navíc (viz jeho VELMI stylové náznaky v podobě scén v argentinském baru, či zjišťování (hlavních hrdinů) a následné dostávání pod kontrolu svých schopností). Přesto musím konstatovat, že občasným protáhnutím se v sedačce a zívnutím jsem se neubránil a byť mluvit o nějakém velkém zklamání rozhodně není na místě, musím přiznat, čekal jsem ( po zdejších „chvalozpěvech“) VÍC a důvod k opakované projekci jsem (si) nenašel. Na druhou stranu, být mi o nějakých X let méně (a nemusel bych se nutně vracet až do „First Class“) a být zarytým comics(-ovým) fandou, užíval bych si to a hltal (možná) taky jako valná většina. Nicméně to JÁ nejsem a nikdy už nebudu! Musím přiznat: scházelo mi zde MNOHEM více samotného M. Vaughna (jeho originality a invence) a nadále ho mám nejraději v poloze „alá“ Layer Cake popř. Stardust. Ještě jedna připomínka. Hudební doprovod. Chtělo by to více originality! Tyhle „vykrádačky“ mě začínají v poslední době unavovat a kazit výsledný dojem, byť musím přiznat, že v samotné závěrečné bitevní scéně je působivý a zážitek umocňující. P.s. jestli si neodnese Hugh Jackman oscara za vedlejší roli, budu VELMI zklamán :o) Tohle jsou přesně ty momenty, pro které Matthewa Vaughna mám tak v oblibě a zároveň ukázka toho, že ON má naopak rád současného diváka a považuje ho za „rovnocenného inteligentního partnera“, který má své „libůstky“ a ty je potřeba (jednou za čas) naplňovat. p.p.s. a ANO souhlas, M. Fassbender je nová zářicí kometa na filmovém nebi, byť to už vím od McQueenova syrového naturalistického snímku Hunger. 74% ()

IQ Tiqe

Nedokážu to popsat, ale nebralo mě to. První minuty úžasně slibné, ale pak šel děj spíš kolem mě, chyběl motiv, který by mě zaujal, napětí. Navíc zrovna nemusím Slaninu. Jako prequel to není špatné, navíc hezky zasazené do karibské krize, ale jako samostatný film pro mě nedostatečné. Xmilden to vystihuje v komentáři dobře: "Divák zkrátka čeká kdy se Erik přidá k "temné straně" a zároveň očekává odpovědi." # nejlepší scéna je Wolverinovo "Go fuck yourself!" # příběh 7 | hudba 8 | humor 0 | akce 7 | napětí 1 | pustil bych si znovu 6 ()

Sonnery

Vagónovi bych odpustil, že základ příběhu je jinak převyprávěná jednička s kapkou rozšíření, vždyť to samý dělá Chuck Norris ve Walker Texas ranger a to už je někdo. Ale že tam bylo tolik nelogičností, který by svým množstvím hravě předběhly stejně nelogický zákony týhle vlády, to mě fakt sere. Navíc, když tím potápí všechny tři předchozí díly. Chuck Norris svý předchozí díly nepotápí, remakuje je! ()

Jordan

vaughn je momentálne veľmi kvalitný veľkofilmový žánrový režisér a nespackal ani prequel k jednej z najznámejších komixových "ság", ktorá ma ničím neprekvapila, ale naservírovala mi bohatú dávku, toho, čo som očakával, s tým, že v hereckých výkonoch dokonca boli očakávania mierne prekonané. podľa mňa ale tento film nemá zmysel bez existencie (a znalosti) predošlých (chronologicky po ňom nasledujúcich), a to nielen kvôli pár narážkam na plešatosť profesora x, ale aj na jasné vnímanie celého kontextu. úplne objektívne to, či obstojí aj osve ako zrozumiteľný a plnohodnotný film, však posúdiť môže iba ten, kto nevidel predtým žiadneho X-Mena, čo nie je môj prípad. Som rád za Bacona, že sa po tomto filme znova vyšvihne do kategórie A-hercov, pretože jeho Sebastian Shaw bol perfektný. ()

Socrates

Tak takhle to teda všechno začalo? Asi jo. Vlastně ani nevim, jestli to bylo věrný předloze pana Lee, protože ač jsem určitě jeden z prvních fandů mutantů minimálně ve vodách csfd díky tomu, že už jako žák prvního stupně ZŠ na začátku osmdesátejch let jsem byl hrdým vlastníkem několika západoněmeckejch výtisků X-men a pěkně jsem si je se slovníčkem překládal, texty psal na lepící štítky a pečlivě je vlepoval do "mluvících bublin" v originál sešitech, tak ani přes takhle vřelej vztah k tomuhle komiksu jsem nikdy nepátral po počátcích, nesnažil se sehnat díly ve kterejch je tohle všechno objasněný, ani se někde jinde dočíst, jak to bylo. Holt v době, kdy už nebyl problém tady sehnat jakejkoliv komiks, mě ovládaly jiný věci, jako ženský, chlast a rock´n´roll... Jinak, herci byli vybráni dobře, aspoň co se týče podoby jednotlivejch postav v předchozích (Singerovejch) filmech. Nejlíp se povedl Erik. Mám pocit, že celej tenhle prequel byl udělanej hodně citlivě vzhledem ke všem dříve natočenejm X-menům. Vadilo mi jen pár nelogickejch věcí, slzičkovejch scének a docela nesympatickej McAvoy. Nejvtipnější scéna: Setkání Xaviera a Erika s Wolverinem v baru. Nejsilnější scéna: Erik coby návštěvník "německý hospody" v Argentině. ()

Anderton

Veĺmi kvalitné sci-fi. Filmových X-men považujem viac za scifi, ako adaptácie komiksoch, preto sú mi bližsí. Výkvet z nastupujúcej vlny superhviezd na čele s Fassbenderom, ktorý je už úplne všade. Nemusíme nechávať mozog doma, ako pri väčšine komiksoviek. Funguje psychológia nejednoznačných postáv, ich záverečný prerod je uveriteľný a prinúti vás zapochybovať, či by ste aj vy zostali na strane "dobra". Finále je gigantické, zasadenie do 60tych rokov a zobrazenie vtedajšej spoločenskej atmosféry a designu detailné a citlivé. Od Rattnera to má poriadne ďaleko, nerobte si tu srandu. ()

Frajer42

Tak tentokrát nás tahle mutantská série zavede na samý počátek, a to do dob mládí Charlese Xaviera a Erika Lensherra. Celé se to tak nějak točí pouze kolem nich. Řádí nám jaderná válka, kde si Američani nemohli vybrat lepšího soupeře než SSSR, a tak se mluví čtvrtinu filmu rusky. James McAvoy i Michael Fassbender mi připadali jako ta správná volba ke ztvárnění jejich postav, nedovedu říci vhodnější kandidáty. Musím však zcela upřímně konstatovat, že tenhle díl mi přišel z celé série jako ten úplně nejslabší. Tak nějak se zbytečně moc kecá, místo aby probíhaly mutantské války. Chybí mi zde i takový ten X-manovský vtip a nadhled. Chybí zde prostě Wolverine, kterého zde spatříte asi na 20 sekund, kde stihne pronést jednu větu, a to je zároveň asi nejsvětlejší moment filmu. Tudy cesta nevede. Alespoň ne cesta, která by vyhovovala mně. Slabé * * *. ()

boshke

Od X-Menů jsem dal ruce pryč hned po prvním díle, který mi nedal žádný důvod se o tuto sérii nadále zajímat. K v dnešní době poslednímu zářezu jsem se dostal skrz žebříčková umístění První třídy a je dost možné, že v prozkoumávání tohoto zmutovaného světa budu nesměle pokračovat. Ta na mne totiž nepůsobila jako stupidní blockbuster (promiň, Theatisi), ale jako zdařilý restart série. Mé sympatie má spíše Magneto a jeho družina (zřejmě i díky Fassbenderovi)... 80% ()

Kothy

Naprostá pecka! Skvělý prequel k X-Menům. Magneto a Charles Xavier byli původně kámoši. Bojovali za stejnou věc. Ale názorově se lišili. kevin Bacon je jako záporák hodně dobrý. Film je zasazen do doby Karibské krize. Obě strany mají prsty na tlačítkách a jaderná válka je na spadnutí. Moc k tomu nechybělo. Hodně se mi líbil jejich trénink. I když se tu Wolverine objeví jenom v jedné scéně, stejně zaručeně pobaví. Tenkrát stejně ještě neměl adamantiové kosti... A dozvíme se, jak se z Beasta stalo zvíře. "Co kdyby sis oholil hlavu? Ne, to neudělám." :D ()

AllShallFall

Je to paráda. Ale pořád je pro mě základní X-Men nejlepší z celé série. I v tomto díle se objevily chyby. Pokud se jedná o prequel, jakože ano, tak postava měnavce Raven se jmenuje v nastavajícím X-menu Mystique. O tom, že její pravé jméno je Raven, se běžný divák dozví až z třetího dílu. Tvůrci se o její přezdívce zapomněli zmínit. Úvodní scéna z koncentračního tábora, byla také trochu jiná. Dále mi nesedí, kam se v nastávajícím X-menu poděli všichni ti Magnetovi spojenci a i tak spojenci Xaviera. Další věc je, že Xavier tvrdí v X-menovi (2000), že Erika - Magneta, znal už od 17 let. Z tohoto dílu je to lež. Neboť jak jsme si všimli, seznámili se až po té, co se z Xaviera stal profesor. A to mu jistě nebylo 17 :-). Další docela podstatná věc je, že Xavier zde utrpěl zranění, které ho upoutalo na vozíček. To by nebylo zas až tak zvláštní. Zvláštní spíše je, že na konci X-Men Origins: Wolverine, stojí na vlastních nohách. Časově to prostě nedává smysl. Nemohl stát na vlastních, když tento díl je " První třída" a mutanty teprve objevoval. A na konci X-Men Origins: Wolverine se ujal mutantů, kteří byli s ním v díle X-Men. Pokud pominu všechny tyhle chyby, byl X-men: První třída opravdu zdařilý kousek. Když jsem se podíval na tento díl, dal jsem za plný počet. Jenže tento díl mě donutil se i podívat opět i na ty ostatní a ejhle... všiml jsem si několika chyb, které jsem prostě musel napsat. Problém je, že vytýkat něco starému X-Menu, nelze. Protože byl první. Vytýkat můžu pouze novým tvůrcům, že nebyli pozorní. Takže jsem byl nucen své hodnocení změnit. z 5 na 4 hvězdy. I když nerad, protože se mi tento film opravdu líbil. Ale to samé se týká i Terminátora. U jeho čtvrtého pokračování jsem ty chyby také nemohl vydýchat. Na rozdíl od Terminátora Salvation je X-Men: První třída o mnoho úrovní výše. Takže za 80% ()

swamp

Ultimátní zábava v podání Matthewa Vaughna. McAvoy vyloženě baví (myslím první polovinu filmu, kdy ještě využívá čtení myšlenek k zábavnějším věcem, než záchrana lidstva:P) - role mu sedla jako ulitá. Totéž se dá říct o Fassbenderovi, který své roli vdechl vážnost a zatrpklost. Kevin Bacon je pak ideálním záporákem a vůbec všichni ostatní jsou prostě hezcí (Jennifer Lawrence to zvláště sluší) a tak to má v podobných filmech být. :) A parádní cameo si střihl Hugh Jackman.. "Go fuck yourself!" ()

Sedmá Mission nabírá posily

Sedmá Mission nabírá posily

12.01.2020

Sedmý film v sérii Mission: Impossible dorazí 23. července 2021, o režii se znovu postará Christopher McQuarrie, který si zároveň napsal i scénář. Jako bonus pak natáčí sedmý a osmý díl zároveň,… (viac)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem

22.03.2016

James Wan, režisér Saw nebo Rychle a zběsile 7, se řadu let snažil dostat MacGyvera na velké plátno. Seriálová klasika to tam nakonec nedotáhla, Wan ale rozjel alespoň televizní reboot, který právě… (viac)

Co čeká Jennifer Lawrence?

Co čeká Jennifer Lawrence?

14.10.2015

Jen málokdo by asi polemizoval o tom, že je teď nejviditelnější mladou herečkou Jennifer Lawrence. Hvězda Hunger Games a X-Menů se od svých 22 let chlubí Oscarem, nijak ji to ale nevede k tomu, aby… (viac)

Comicsové Mýty mají scenáristku

Comicsové Mýty mají scenáristku

20.01.2015

Stříbrnému plátnu střídavě kralují comicsové adaptace od Marvelu a DC, neměli bychom ale zapomínat ani na Vertigo. Dospělácká odnož DC nám dala filmy jako Constantine, Dějiny násilí, V jako Vendeta… (viac)