X-Men: Prvá trieda

• Česko X-Men: První třída (viac)
USA, 2011, 126 min

Réžia:

Matthew Vaughn

Kamera:

John Mathieson

James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence, Kevin Bacon, January Jones, Nicholas Hoult, Rose Byrne, Lucas Till, Edi Gathegi, Jason Flemyng (viac)

V roku 1962 počas kubánskej krízy vláda Spojených štátov amerických využila skupinu Mutantov s nadľudskými schopnosťami, aby s ich pomocou zastavila zločinného diktátora, ktorý chcel rozpútať tretiu svetovú vojnu. Ale prečo sa zo spriatelených mutantov stali nezmieriteľní protivníci? Čo predchádzalo chvíli, keď sa z Charlesa Xaviera stal Profesor X a z Erika Lensherra nenávistný Magneto a začala sa vojna medzi X-menmi a Bratstvom? (TV JOJ)

claudel

Michael Fassbender suvérenně v čele, James McAvoy a January Jones jej nemohou dostihnout. Nejzábavnější a nejakčnější díl celé série. ()

JASON_X

Tak pokud jsem předchozím X-Menům (kromě Last Stand) dával za pět, tady bych musel dát šest! Zatraceně, jak se mi tohle líbilo! Příliš jsem od filmu raději neočekával, ale už po nějaké čtvrthodině mi spadl kámen ze srdce a po zbytek času jsem nevycházel z nadšení. Pro fanouška celé série byla blaženost vidět mládí a vývoj postav Profesora X, Magneta, Mystique, Beasta a jejich vzájemného vztahu, to vše navíc podáno uvěřitelně a nekřečovitě. Kevin Bacon coby hlavní záporák naprosto excelentní, jeho telepatická "subinka" January Jones nádherná a zářící tak, že vedle ní všechny ostatní ženské postavy působily jako obyčejné pipky (včetně jinak velmi okouzlující Rose Byrne). Pár výborných scén - třeba ta s malým Magnetem v lágru, nebo s už starším v jihoamerické hospodě. A nezapomenutelná krátká scéna s Wolverinem v baru je ona pověstná třešnička na dortu. ()

Mgb21

Zrodila se nová komiksová hvězda. Matthew Vaughnovi se podařilo vytvořit letní blockbuster se spoustou humoru, skvělými postavami a s několika scénami, které si budu chtít neustále připomínat. Za největší klad filmu (vedle zvládnutý akčních scén) považuju ty části filmu, kdy spolu jednotliví hrdinové hovoří a mě opravdu zajímalo co si říkají. McAvoy je skvělý jako balící profesor, Fassbender jako lovec nácků a Bacon celou dobu. Prostě a jednoduše doporučuju návštěvu kina! Jinak "Go fuck yourself!" ()

Beastmaster4

Tahle série už mě začíná malinko unavovat. Tři díly X-Menů? No dobře, proč ne, trojka asi nejlepší. Pak ale vracečka před celý děj, což je dnes móda, jak zaujmout i když filmařům došel dech. Je lehčí vymyslet scénář, když máte už jasný konec, než vymýšlet něco nového od začátku. Někdy se takový postup vydaří, někdy ne. U X-Menů už to stačilo s Wolverinem, ale Marvelu asi ne a tak nám musí ukázat i zrození Magneta a profesora X. I když už Wolverine byl pro mě z části zbytečným filmem, tak První třída jím je určitě. Mladí mutanti poznávají své schopnosti, stejně jako je se znechucením poznávají obyčejní lidé. Tím se nám začínají mutantíci rozdělovat na ty hodné (chápající postoj lidí a věřící ve svůj prospěch světu) a na ty zlé (věřící ve své schopnosti, které už nechtějí skrývat a popuzené postojem lidí). No a tak se nám utváří dvě skupinky kolem Magneta a Profesora X, což je vlastně konec filmu, který známe už dávno. Něco nového? Ani ne! Snad jen, že se dozvíme proč je Magneto tak zapšklý pomstychtivec a důvod ochrnutí Profesora X. Obrácení E. Lensherra na tzv. temnou stránku bych přirovnal k Anakynu Skywalkerovi. Oběma jejich povahu mění těžce zkoušený osud. Bohužel oproti Star Wars (jen příklad malé podoby povah antihrdinů, nikoliv srovnávání filmů) tady je tento obrat proveden jaksi nevýrazně, bez větších pohnutků a emocí. Co vím, tak se mají točit další díly. Za sebe však doufám, že tahle série už skončí a někdo přijde s něčím originálnějším, než vracením se v čase u již natočeného. ()

mm13

Po otrasnom treťom ročníku (a nešťastnom Wolverineovi) asi naozaj neostávalo nič iné, než sa vrátiť do prvej (nultej) triedy. Čakal som všetko zlé, dočkal sa iba dobrého a ešte lepšieho. Výprava funguje a dotvára atmosféru, herci dôverujú režisérovi a vďaka tomu aj napriek komiksovo patetickému scenáru podávajú neodolateľne nenútené výkony, zlo ani dobro nie sú čiernobiele. Konečne tretí X-meni! ()

luka4615

Jedna z nejlepších adaptací o X-Menech. Matthew Vaughn opět nezklamal. Po úspěších s filmy Kick-Ass a Layer Cake jsem byl přesvědčen, že i tuto látku zabývající se mutanty v počátcích jejich rozmíšek přivede na plátno takovým způsobem, jako nikdo jiný. A nemýlil jsem se. Michael Fassbender v roli Magneta byla naprosto skvělá volba. V jeho hereckém koncertu mu jako Profesor X sekunduje skvělý James McAwoy. „I've been at the mercy of men just following orders. Never again.“ ()

Sawy

"Eric,I believe." "I prefer Magneto." Nemůžu si pomoct,ale Matthew Vaughn roste s každým novým filmem.První třída je zatím jeho nejvyzrálejším počinem.Jako by nám jejím prostřednictvím chtěl sdělit,že už nemá potřebu machrovat a vystavovat na odiv všechny režijní fígle,které umí,,ale že odteď bude jeho mimořádný talent sloužit jen a jen příběhu.Což mi naprosto vyhovuje.Když jsem poprvé uslyšel zvěsti,že se chystá film o seznámení a pozdějším odcizení Charlese Xaviera a Erika Lensherra,byl jsem natěšený jak malé děcko,protože jestli jsou mi nějaké komiksy skutečně blízké,jsou to X-men.Tento film je dokonalým kompromisem mezi psychologickým postupem Bryana Singera a akční lobotomií Bretta Ratnera.Možná nedosahuje hloubky toho prvního,ale zato jej trumfne v počtu eye-candy momentů a skutečně působivých akčních sekvencí.Ovšem ty nejlepší scény nejsou ty,ve kterých figuruje vznášející se ponorka.Už když se na plátně poprvé objevil,bylo mi jasné,že si Michael Fassbender pro sebe ukradne celý film a byl by nářez jenom sledovat jeho krvavou cestu za pomstou bez jakýchkoliv dalších mutantů,jak dokázala skvostná scéna v argentinském baru.Když se ale sejde v jednom záběru s Jamesem McAvoyem,jsou z toho scény s potenciálem stát se legendárními.Vzájemné jiskření mezi rozvážným a mírumilovným profesorem a rozzuřeným,po pomstě prahnoucím mutantem,dává filmu doslova křídla a právě díky jejich vztahu má finále tak dokonalý a gradovaný emoční dopad.Vaughn dokázal film ukočírovat nevídaným způsobem,zpětně si nevybavuji jedinou slabší nebo nepovedenou scénu,všechno perfektně šlape a uteče možná až moc rychle.Zasazení do 60. let pak filmu dává atmosféru blížící se jaderné katastrofy,která dá vzpomenout na Snyderovy Watchmen.Tenhle film je chytrý,zábavný,efektní a zatraceně sexy,díky stylizaci i Emmě Frost.Má nemalá očekávání byla do puntíku naplněna a já nenacházím (možná proto,že prostě nechci) sebemenší chybičku.A málokterému filmu bych tak moc přál komerční úspěch,už jen kvůli tomu,že Vaughn by si ho už opravdu zasloužil. 95 % P.S.: Wolverine je týpek. ()

Morholt

X menovské filmy mají tradičně vysokou úroveň a ten poslední není výjimkou. Opět povedená akce, perfektní herci, dechberoucí triky a navrch sedlo i "nové" obsazení v čele s neskutečným Fassbenderem a užívajícím si Kevinem Baconem. A vsuvka s Wolverinem byla kouzelná. 90% ()

prome

Po prvním zhlédnutí přemýšlím, kolik hvězdiček dát a rozhoduji se mezi čtyřmi a pěti. Zatím se přikláním ke 4*. Jakmile se podívám znova, tak moje hodnocení může být vyšší a komentář doplním. ()

Lucasion

„Listen to me very carefully, my friend. Killing will not bring you peace. - Peace was never an option.“ First Class začíná úplně stejně jako první X-meni. Proč? Protože tady se zrodila Erikova (Michael Fassbender) nenávist k lidstvu. Mladý Erik objevuje svojí sílu ovládat kov a touží po pomstě. Díky náhodě se potkává s mladým Profesorem X, tedy pardon tehdy ještě Charlesem Xavierem (James McAvoy). Přátelství stvrzeno boji a úsilím zabránit třetí světové válce. Ovšem jak se příběh rozvijí, každý divák vytuší, že přátelství těchto mužů závisí na jejich zcela odlišných cílech. First Class se může pochlubit skvělým příběhem a jako prequel se velice povedl. Hlavní záporák Shaw (Kevin Bacon) je skvělý a tak je v příběhu i nějaké to napětí. Myslím, že se i tento film může pochlubit krokem vpřed, co se týče krutosti a násilí vzhledem k některým scénám. (Koncentrační tábor, ostnaté dráty atd.) Ústřední dva herci McAvoy a Fassbender jsou skvěle vybráni a charaktery jim skutečně padnou. Jediné co je potřeba zmínit, že místy je film zbytečně zdlouhavý. Ale odkazy na to co bude následovat a původní trilogii, to nemohlo dopadnout lépe. (78 %) ()

Chickenka

Původní X-meny jsem nikdy neviděla, ale tenhle film jsem si nechtěla nechat ujít už jen díky režii Vaughna, hereckému obsazení ( McAvory, Fassbender...). Mé očekávání bylo veliké a film se povedl! Konečně pořádné filmové zpracování komikxového příběhu na plátně. Přemýšlím, že díky tomuhle filmu se i kouknu na starší X-meny. ()

EXpenza

Dokonalé objasnění toho jak to vše vzniklo. Lépe už to snad udělat nešlo. Vyvolaná válka mezi USA a Ruskem a do toho se mezi sebou mlátili mutanti bylo skvělé. Třeba špatně namíchané serum z kterého se konečně vyklubal modrásek a konečné neštasné střelení do doktora X na což jsem uplně zapoměl a koukal jsem na to tedy s otevřenou pusou. Nejlepší X-meni, aneb Vaughn je budoucí super-režisér?!:) ()

ScarPoul

Keď som film videl prvýkrát nemohol som skryť sklamanie. Ocenil som tam množstvo vecí - ako rúcanie jazykovej bariéry, finálnu bitku, výborné obsadenie - hlavne vedľajších postavičiek. Ale opakovanie určitých motívov a absolútne ignorovanie toho čo nám priniesli časti pred tým ma sklamalo. Stále si stojím za tým, že vzťah medzi Charlesom a Erikom mohol byť viac rozvitý, možno natiahnutý do iných dielov. Ale teraz s príchodom Days of Future past si uvedomujem, že cesta, ktorú si tvorcovia zvolili za reštart je úplne iná a možno omnoho lepšia ako u pôvodnej trilógie. Preto, keď som sa na to pozrel po dvoch rokoch, musel som priznať, že je to dobré. Vaughn je skvelý tvorca s veľkým citom pre definovanie prostredia a charakterov. A hoci nikdy pri rovnakej látke nezostáva - čo je pre mňa veľká škoda, nemôžem mu to zazlievať. To, že sa Singer vracia ku svojim koreňom ma úprimne teší. A X-Men: First Class považujem za úplný reštart. Jednak oproti nemu ostatné filmy vyznievajú ako neisté pokusi o komiksový film - niečo podobné je badateľné aj u Raimiho a jeho Spider-mana, ale hlavne je to reštart série, ktorý začína byť originálnejší a vzťahovo komplexnejší. Uvidíme ako to bude pokračovať. ()

Lacike

Tento diel by sa dal nazvať kolekciou neskutočne pôsobivých scén, ktoré našťastie tvoria kompaktný celok a podľa mňa najlepší X-Men film. Z časti sa jedná o reštart, keďže rozloženie postáv je trochu iné ako v pôvodnej trilógii, ale nadväznosť je zároveň dostatočná na to, aby to príliš nevadilo. Tento diel sa konečne poriadne sústredí na Charlesa a Erika, ktorý v pôvodnej trilógii boli dôležitými šedými eminenciami v pozadí, ale tentoraz ich postavy získajú poriadnu hĺbku a dozvieme sa o nich kopu zaujímavých informácií. Vaughn napriek množstvu postáv ich dokáže vďaka rôznym skratkám dostatočne predstaviť na to, aby nám na nich záležalo. Dokonca zaujmú aj epizódne výstupy rôznych vedľajších postavičiek vďaka ich typovo trefnému obsadeniu bývalými hviezdami. Najviac sa mi páči jak Vaughn behom jednej scény plynulo prechádza z pohodovej atmosféry do tak napínavej nálady, že by sa napätie dalo krájať (scéna v krčme) alebo diváka behom chvíľky dokáže dojať (scéna s otáčaním radara). Okrem skvele obsadenému ústrednému duu zmienim Kevina Bacona ako pôsobivého diabolského záporáka Bondovského typu s chúťkami vyhladiť ľudí. Najzaujímavejšou zmenou prešla Mystique, ktorá už nie je len tupým zabijákom. Sadol mi aj Beast môjho obľúbenca Houlta. Tajné Cameo s Fuck Off tiež stojí za to. Čo sa týka akčných scén tak tiež patria k vrcholu v sérii. Miestami sa jedná už o full CGI, ale pôsobia dostatočne hmotne na to, aby som sa nimi nechal uniesť. A zároveň sú dostatočne vynaliezavé a dokonale prehľadné. Nakoniec ešte spomeniem temný hudobný motív, ktorý hrá v napínavých scénach a dodáva im atmosféru. V tomto filme proste všetko dokonale zaklaplo a film funguje dobre jak samostatne, tak aj ako súčasť celej série. 10/10. ()

ProjectAlice

V mojom prípade určite najlepší diel X-Menov. Znovu k tomu prispelo zrejme skvelé obsadenie a následné herecké výkony. Spomeniem predovšetkým Kevina Bacona, Micheala Fassbendera a Jamesa McAvoya. Príbeh skvelý, scenár od prvej minúty až po tú poslednú rovnako perfektný. Akcie viac než dosť. 100% ()

maseer2

hrozně uspěchané, plytké a předvídatelné - jistě, je to prequel, tudíž jsme všichni věděli, kam děj směřuje, ale přesto by víc dějových zvratů a originality neuškodilo.. akce bylo vzhledem k mým očekáváním setsakramentsky málo a když už byla, tak mě nechávala víceméně chladným.. navíc tomuhle filmu očividně chybí osobnosti typu Jackman nebo McKellen.. netvrdím, že McAvoy s Fassbenderem hrají špatně, to vůbec ne, ale jejich postavy zkrátka nemají takové charisma, jaké měly v podání Stewarta a McKellena.. stejně tak zde chybí scény, co by se výraznějším způsobem vryly divákovi do paměti.. a scénář? když je do vzduchu vyhozena ponorka vezoucí jaderné hlavice a nenásleduje jaderná exploze, nemám jaksi co dodat.. takže resumé: film to objektivně není špatný a nenudil jsem se, ale zkrátka jsem čekal o hodně víc.. a ve finále jsem pak dostal jen (pro mě) nejslabší díl série a pěknou porci zklamání k tomu.. P.S.: některé mutace byly k smíchu... ()

Sedmá Mission nabírá posily

Sedmá Mission nabírá posily

12.01.2020

Sedmý film v sérii Mission: Impossible dorazí 23. července 2021, o režii se znovu postará Christopher McQuarrie, který si zároveň napsal i scénář. Jako bonus pak natáčí sedmý a osmý díl zároveň,… (viac)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem

22.03.2016

James Wan, režisér Saw nebo Rychle a zběsile 7, se řadu let snažil dostat MacGyvera na velké plátno. Seriálová klasika to tam nakonec nedotáhla, Wan ale rozjel alespoň televizní reboot, který právě… (viac)

Co čeká Jennifer Lawrence?

Co čeká Jennifer Lawrence?

14.10.2015

Jen málokdo by asi polemizoval o tom, že je teď nejviditelnější mladou herečkou Jennifer Lawrence. Hvězda Hunger Games a X-Menů se od svých 22 let chlubí Oscarem, nijak ji to ale nevede k tomu, aby… (viac)

Comicsové Mýty mají scenáristku

Comicsové Mýty mají scenáristku

20.01.2015

Stříbrnému plátnu střídavě kralují comicsové adaptace od Marvelu a DC, neměli bychom ale zapomínat ani na Vertigo. Dospělácká odnož DC nám dala filmy jako Constantine, Dějiny násilí, V jako Vendeta… (viac)