Baader Meinhof Komplex

• Nemecko Der Baader Meinhof Komplex (viac)
Nemecko / Francúzsko / Česko, 2008, 144 min

Réžia:

Uli Edel

Predloha:

Stefan Aust (kniha)

Scenár:

Bernd Eichinger

Martina Gedeck, Moritz Bleibtreu, Johanna Wokalek, Nadja Uhl, Stipe Erceg, Niels Bruno Schmidt, Vinzenz Kiefer, Simon Licht, Alexandra Maria Lara (viac)

Historická dráma o nemeckej radikálnej skupine RAF. Masové protesty a narastajúca politická uvedomelosť mladých ľudí v šesťdesiatych rokoch vyústili na začiatku nasledujúceho desaťročia do radikalizácie študentov, ktorí sa chceli vymedziť voči nacizmu, za ktorý bola spoluzodpovedná generácia ich rodičov. Zároveň sa snažili o boj proti tomu, čo považovali za priame pokračovanie nacistickej politiky - americkému imperializmu, podporovanému nemeckou vládou, ktorej členovia sami mali nacistickú minulosť. Ich úsilie postupne prerástlo v ozbrojený zápas so štátom, v ktorom ani jedna z bojujúcich strán nebrala ohľad na nič a na nikoho... (STV)

heyda

Film, který kopíruje skutečné události natolik věrně, až z toho mrazí. Navíc režisér skvěle pracuje s hudbou, ta neustále buší do diváka a nedovolí mu na chvíli oddechnout, ačkoli má film skoro 2 a půl hodiny. Pro mě osobně milé překvapení zejména proto, že jsem vůbec o žádných odbojových teroristických skupinách v SRN neslyšel. Takže palec nahoru! ()

jojinecko

Pre mňa maximálne vierohodné a maximálne pútavé priblíženie jednej teroristickej "epochy" skupiny RAF. Film dokonalý nielen svojimi kinematografickými atribútmi, ale aj silou historickej výpovede. Výborným a silným prvkom bolo vsunutie reálnych záberov, reálnych novinových výstrižkov do deja. Prakticky film sa neustále drží skutočnosti (stačí porovnať s textom a fotkami napr. na wikipedii). S ďalšou "traumou" ich národa sa nemecký filmári vysporiadali naozaj bravúrne, klobúk dole. ()

Stanislaus

Baader Meinhof Komplex je IMHO jedním z filmařských skvostů posledních let, který splnil má očekávání prakticky ve všech směrech. Filmy podle skutečných událostí vyhledávám a mám je rád, a proto jsem si tento snímek nemohl nechat ujít. Je to film plný akce, výbuchů, výstřelů, krve, emocí, nadávek, skvělých hereckých výkonů a především je natočen tak poutavě, že jsem se během těch stočtyřiceti minut nudil minimálně (jediné hluché místo byl pro mě výcvik v poušti). Všechny atentáty, přepadení a potyčky s policií jsou neuvěřitelně dynamické a autentické a vlastně vše ostatní okolo je dotažené téměř to perfektního extrému. Zkrátka moc pěkně udělaný film, kterým byly precizně zachyceny reálné postavy a tamní situace, a to způsobem, ze kterého mrazí po zádech. ()

sharky

Jak snadno se díky pohnuté době může stát úspěšná žena teroristkou? Jak snadno může začít pokládat za správné vraždění lidí a jak dlouho to snese? Film klade několik velmi znepokojivých otázek, na které hledá nejednoznačné odpovědi, že je o čem přemýšlet a Edelovi se celkem povedlo udržet odstup a narozdíl od nedávného podobného Veřejného nepřítele, mě přinutil hlavním hrdinům rozhodně nefandit a přát jim dopadení. Johanna Wokalek je žhavá adeptka na cenu za nejvíc sexy teroristku roku, a těžko chápete, že se s ní mladý adept může koupat ve vaně, aniž by si něco začal:) BMK je plný dokonale nasnímané akce, za detaily výbuchů a celé provedení akčních scén by se nemusel stydět ani hollywoodský letní bolckbuster. Za poslední čtyři roky už několikátý výborný německý film v řadě vyrovnávající se s hříchy minulosti, který strčí Ameriku do kapsy, tak doufám že našim sousedům ten filmový um vydrží a budou točit dál dobré filmy...těch není nikdy dost;) 85% ()

HenryS.

“Der Mann in Uniform ist ein Schwein, und natürlich darf geschossen werden”. Na tuhle tématiku existují mnohem lepší věci, namátkou: Die Dritte Generation, oder mein lieblingste dokument Deutschland im Herbst. Tohle je pouhá halywůdská podívaná pro "uslintaný liberály". Proč tu dostal Horst Mahler tak málo prostoru??? Proč asi ti lidé měli na začátku tak širokou podporu veřejnosti??? Proč nezrušit Olympijské hry, snad "nejpřetvařujející" se věc vůbec, které naprosto změnili svůj smysl na pouhý veřejnostotupující papundeklový spektákl pro sponzory??? a tak dále, a tak dále. Tímto zdravím (namátkou): Mladé konzervativce, sportovce a sportovní fanoušky, všechny uslintaný liberály, uživatele Superpero a nesmím zapomenout na toho fízla z protiextremistickýho, který se teď díky tomuhle komentáři pověsí na moji internetovou činnost. “...die Menschen in unserem Land und in Amerika müssen Fressen, Fressen und Einkaufen damit sie ja nicht auf die Idee kommen nachzudenken, damit sie bloß nicht zu Bewußtsein kommen,sonst müßten sie vielleicht irgendwann mal was tun! ()

rikitiki

Němci dokázali věcně, téměř bez emocí, jednoduše popsat svoji ne tak dávnou krvavou minulost. Nevysvětlují souvislosti (to je mínus pro diváky, kteří tuhle historii podrobně neznají – v ději nabitém postavami a různými teroristickými činy se lehce ztratí), nevysvětlují motivy (novinářka Meinhofová působí, že se k teroristům náhodou přichomýtla a pak jen udiveně kouká). Velký prostor je věnovaný závěrečnému soudnímu přelíčení s teroristy a taky bezradnost, s jakou se tehdejší policie, justice i vězenství vyrovnávali s něčím, co nikdo nečekal. Byla to ještě nevinná doba, která dovolila teroristům na celách televize, vysílačky, předměty, které mohli využít pro jiné účely, a zejména vzájemný kontakt. ____ Není to jednoduchý film. Je dlouhý, hutný a není příjemný. Tvůrci evidentně šli do detailů, aby popsali vše, jak se skutečně stalo. Přesto však, že jde jen o popis, ze snímku čiší neskutečná a zlá energie (radikalizace teroristů a jejich následné akce) i rezignace a totální rozklížení skupiny (závěrečný úmorný soud). ___ Němci si na tom dali záležet, i epizodní role hrají špičkoví herci. ()

poz3n

Co se týká dokumentárního smyslu filmu, tak ten je na výbornou, jako drama to začalo ve druhý půlce trochu zadrhávat. I tak to mělo na svojí délku dobrej spád a celkovej dojem je dobrej. ()

honajz

Akčnější a německá verze seriálu Vyprávěj. Aneb za komunismu se v Západním Německu vedly tak těžké boje, že se furt někde střílelo... Film je pokusem o rekonstrukci událostí začátku 70. let v Západním Německu. Místní levicoví extremisté, vedení hlavně Andeasem Baaderem a Ulrike Meinhofovou, považovali USA a Izrael za původ všeho světového zla a svůj názor začali dávat najevo teroristickými útoky, únosy a vraždami. Na jednu stranu snímek zaujme realistickým a až detailním ztvárněním tehdejší doby, skoro dokumentaristickým stylem, i vynikajícími hereckými výkony. Na stranu druhou oněch levicových keců a žvástů je skutečně zbytečně mnoho, a dvě a půl hodiny trvající film velmi brzy začne nudit. Všechny zobrazené postavy jsou výsostně nesympatické, a je jedno, na jaké straně barikády stojí. Příběh je zpočátku vyprávěn poněkud zmateně a dá hodně práce jej pochopit a trochu se do něj dostat, ale ani pak člověk nefandí žádné postavě. Problémem jsou i akční scény. Není jich moc, avšak jsou natočeny tak, že jednou připomínají film Butch Cassidy a Sundance Kid, jindy jsou jako z nějakého mafiánského filmu ze Sicílie. Navíc poněkud nesmyslně jsou postavy "antiodbojářů" mírně heroizovány, namísto určitého odsouzení. Disk načíná uřvaný protipirát, jinak je zcela bez bonusů. ()

Othello

Vysilující reportáž je prostě málo vysilující, díky čemuž film trpí těžkou frázovitostí. Na druhou stranu lépe se takové rozmáchlé téme pro diváky asi natočit nedá. ()

GigaPudding

Člověk by si řekl, že film odehrávající se na přelomu šedesátých a sedmdesátých let v německu kolem levicových radikálů a militantních studentských sdružení asi bude nuda a ještě ke všemu když to má skoro dvě a půl hodiny, ale hned první scény z policejního zásahu na studentské demonstraci ukážou, že tohle bude fakt husté a i tehdy, kdy to není příliš explicitní, je to surové a násilné, že nad tím bude člověk ještě dlouho kroutit hlavou jak je vůbec možné, že se něco takového vůbec tehdy mohlo dít v západní evropě. Baader Meinhof Komplex má prostě všechno, je tu spousta politiky a pohledů ze strany rebelujících studentů, je tu plno ostrého násilí, vražd a teroristických činů za použití všech možných výbušnin a střelných zbraní a hlavně je tu spousta pokřivených ideálů, které se bleskovou rychlostí vymykají kontrole i těch lidí, kteří toto všechno iniciovali, jmenovitě teda ústřední čtveřice Meinhofová, Ensslinová, Baader a Raspe + ještě nedávno v médiích propíraná Mohnhauptová a další. Nejlepší na tomhle filmu je ale asi to, že ve vší té syrovosti a husté atmosféře strachu a násilí je úplně nestranný. Neukazuje ty "zlé imperialisty" jako někoho kdo si zasloužil útoky RAF určitě, protože by to snad byli největší padouši na světě, a na druhé straně ve výsledném vyznění určitě neukazuje RAF jako lidi, se kterými by snad divák měl sympatizovat, pokud to teda není nějaký bláznivý násilník a terorista schovávající se za ideál, který už dávno ztratil. Není potřeba mluvit o hercích nebo podobně, protože krom toho, že jsou všichni velmi dobře vybraní ke svým rolím vzhledově, tak jsou i velmi přirození a celý film tím posunují do ještě většího realismu a ve filmu o něčem takovém ten realismus nakonec může působit málem až šokujícím dojmem, protože u tohohle si člověk jen těžko namluví, že i když jsou to teda skutečné události, tak je to přece nějak "přikrášlené". Prostě husté od začátku do konce, dvě a půl hodiny uteče jak voda a člověk kouká nevěřícně, že tohle byly skutečné události v západní evropě. Velmi silný film, který může s klidem většinu filmů podle událostí z novodobé historie v klidu strčit do kapsy a přitom ani nezaujímá nějaké konkrétní stanovisko, ale nabízí jen a pouze nestranný pohled na celou věc. Taky je to krásný příklad pro české filmaře, o čem se dá točit a nezůstat v nějakém otravně omletém pelíškovském kolotoči. ()

eraserhead666

Když se to vezme kolem a kolem, tak RAF v podstatě nebyli ničím jiným, než západoněmeckou obdobou českých bratří Mašínů (z opačného pólu, samozřejmě). Také vedli ozbrojený boj proti svému ideovému nepříteli a zabíjeli při něm lidi. Každopádně Baader Meinhof Komplex řemeslně patří mezi ty nejlepší Německé filmy, co jsem viděl. Dobrý scénář, skvělá kamera, celému příběhu a jeho spádu odpovídající střih, dobře vykreslené a vhodně zahrané postavy (naprosto skvělá Johanna Wokalek v roli Gudrun Ensslin). Po obsahové stránce se mi na filmu líbilo několik věcí – hlavně jeho nestrannost, dobře nastínil jak pozadí vzniku a genezi toho, jak a proč se mladí lidé odhodlají sáhnout po zbrani a zabíjet (neboť pokud si někdo myslí, že kapitalistická demokracie je/byla opravdu tím nejlepším z nejhorších systémů, kde jsou si všichni rovni a spravedlnosti je vždy učiněno za dost, kde mocní nezneužívají a fyzicky neeliminují své odpůrce, kde nedochází k okrádaní a vykořisťování, je stejně bláhový, naivní a hloupý jako pre/postpubertální marx-leninští oslavovatelé Stalina, Ho Či Mina a Maa) a zároveň dost povedeně odhalil jak se podobné městské guerrillové akce od počátečního boje proti systému změní (ve druhé a třetí generaci) v pouhou mstu za zavřené/zavražděné soudruhy a kontraproduktivní solidárni bludný kruh (kdyby Baader s Meinhofovou a Ensslinovou opravdu věřili ve svůj boj, vzkázali by svým následovníkům, ať se vykašlou na snahy je osvobodit a vedou dále svůj boj proti imperialistům, válečným štváčům a kapitalistickým vykořisťovatelům – a kdyby tak opravdu učinili, určitě by si získali mnohem větší sympatie). Nesporným faktem je probleskávající nejen sexuálně nekonzervativní, ale i silně feministický duch - ukázka toho, že na existenci RAF se nedílnou e nemalou měrou podílely i ženy, které se dokázaly ve všem vyrovnat mužům a mnohdy je (logikou, střízlivým úsudkem) i převyšovaly (Baaderův mužský šovinismus). Délka filmu mi vůbec nevadila. Letmé postřehy z celého filmu?: 1) Ty teroristky jsou vážně sexy :-); 2) Nikdo není nevinný. ()

claudel

Mé germanofilní srdce překypovalo nadšením už při ukázkách, které jsem sjížděl několikrát denně, takže jsem věděl, že v kině nebudu zklamaný. Zklamání se dostavilo jen kvůli nízké návštěvnosti, jenže v Paříži se asi není čemu divit, Francouzi raději půjdou na Asterixe, než na kvalitní německý film. Na druhou stranu, nejvíc tenhle snímek potěší historiky a lidi zajímající se o terorismus, anebo taky ty, jako jsem já, které neustále překvapuje a současně fascinuje, jak vzděláné a sympatické ženy jako Ensslin a Meinhof mohly opustit své rodiny a propadnout komunistickému fanatismu. Nutno podotknout, že Gudrun Ensslin a Brigitte Mohnhaupt byly snad nejvíce sexy teroristky vůbec. ()

Sofia

Na začátku měli ideály, kvůli kterým se vzdali i vlastních dětí, na konci nestačili počítat mrtvoly...drsné a mrazivě smutné. Dokumentaristický styl filmu dodává dynamiku, herecky zaujme především Johanna Wokalek v roli Gudrun. Jen by mě tak zajímalo - proč je nesoudili samostatně? Proč jim dali šanci spolupracovat a být spolu po dobu procesu v denodenním kontaktu? ()

ARI50

Nemůžu říct že bych se nudil, ehm chvílemi sem byl i naštvaný a nebo v šoku ve filmu je plno násilí, demonstrace, několik bombových útoku, nespravedlnosti a do toho velmi super herecké obsazení. Film je perfektně natočený a celkem důležitý. I když film má celkem dost dlouhou dobu je zaplněný informacemi a akční podívanou až po okraj.Akce Filmová Výzva lopata555 ()

mm13

Odporne pravdivý film! Poctivé až to deprimuje, na druhej strane je v skutočnosti, že takto natočený film (takto vyrozprávaný príbeh) konečne vznikol a hlavne ZAUJAL, aj istá nádej. Triezvieme? ()

JASON_X

Chovám pseudoromantické sympatie k sveřepým, zavilým, nesmiřitelným revolucionářům, kteří se rozhodnou bojovat s nejrůznějšími zlořády nejen tužkou a papírem, ale i se zbraní v ruce. Ovšem naprosto nekriticky zbožňuju revolucionářky, obzvlášť když jsou to pěkné německé valkýry z RAF s přísným výrazem, asketickým vzezřením a sexuálním pudem transformovaným do neuhasitelné touhy po boji s kapitalistickým systémem. Anebo ještě lépe - když sexuálního vzrušení dosahují při politických rozhovorech, demonstracích či revolučních akcích typu bankovní přepadení. Tyhle typy zkrátka žeru bez ohledu na to, že v Dritte Reichu by to nejspíš byly stejně tak zapálené členky Bund Deutscher Mädel a platonické milovnice Führera. (A mimochodem je zajímavé, že nazisty i městské guerilly RAF spojovala zášť vůči Židům, respektive vůči židovskému státu). Jinak film je to samozřejmě vynikající, syrový a nevyumělkovaný, polodokumentární, bez obvyklých idiotských hollywoodských cliché pro idiotské publikum, německy strohý, precizní a přitom vysoce záživný... Nejlepší scéna - přepadení vozu s průmyslníkem Schleyerem s excellentní sexy amazonkou v šedém baloňáku s kočárkem... a se samopalem. Chtěl bych jí za ženu. ()

Morholt

Naprosto vynikající drama o vzniku RAF a o její první a částečně i druhé generaci, to vše proloženo dobovými záběry. Líbilo se mi, jak to bylo natočeno nezaujatě, takže čas od času mohl člověk k teroristům pocítit i jistou dávku sympatie a zejména pak k Ulrike Meinhofové fantasticky ztvárněné Martinou Gedeck. Zkrátka a jednoduše je vidět, jak dokážou jít Němci do sebe a nebojí se vyhýbat své novodobě historii, ať už je jakákoliv. Kéž by se podobné sebereflexe objevila někdy u nás. Alespoň právě na filmových plátnech. 95% ()

Lacike

Technicky bezchybne natoceny a zaroven poucny film o udalostiach o ktorych som nemal potuchy. Vdaka tomu, ze sa snazi posobit neutralne, tak nejake emocie prilis nevyvola, ale samotne udalosti su natolko zaujimave, ze to nevadi a je uchvatne ich sledovat. 8/10. ()

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

OSCARY – výsledky

OSCARY – výsledky

23.02.2009

Snad jen jednoho většího překvapení jsme se dočkali při vyhlašování Oscarů za rok 2008 v hlavních kategoriích: nejlepším hercem v hlavní roli se nestal Mickey Rourke za Wrestlera, ale Sean Penn za… (viac)

Zlaté glóby 2009

Zlaté glóby 2009

12.01.2009

Slavnostní ceremoniál vyhlášení a předávání Zlatých glóbů pořádaný Asociací hollywoodských zahraničních novinářů je za námi a na nás je, abychom si to zrekapitovali. V oblasti filmu se stal jasným… (viac)

Zlaté glóby 2009 – nominace

Zlaté glóby 2009 – nominace

12.12.2008

Ti, pro které je vyhlašování prestižních cen Asociace hollywoodských zahraničních novinářů svátkem, se přiblížili k očekávanému večeru mílovým krokem. Včera totiž Asociace vyhlásila nominace za rok… (viac)