Iron Man 2

• USA Iron Man 2

Tony Stark, majiteľ veľkej zbrojárske firmy a vynálezca špeciálneho obleku Iron Mana, odmieta snahy vlády o vydanie svojej technológie pre potreby armády a tvrdí, že nepriatelia štátu sú vo vývoji o desaťročia pozadu. Na jeho veľké prekvapenie sa na pretekoch v Monze objaví podivný muž, ktorý vo veľmi podobnom obleku vyvolá najskôr autonehodu pretekárskych áut, a následne napadne Starka. Útočníkom je potetovaný rabiát Ivan Vanko, zneuznaný potomok ruského vedca, ktorý kedysi pomáhal Tonyho otcovi založiť Stark Technologies. Keďže s ním má nevyrovnané účty, chce sa mu pomstiť na jeho synovi. Okrem toho si dobre rozumie s elektrinou, má dva elektrické biče, schopné čokoľvek a kohokoľvek preťať napoly. To vysvetľuje jeho prezývku Whiplash. Vanka z väzenia unesie Tonyho konkurent Justin Hammer, ktorý chce, aby mu tajne vyrobil obleky Iron Mana. Vanko však sleduje len svoje záujmy a začne pracovať na takzvaných drondoch - vojnových robotoch. Pre seba si vyrobí svoj vlastný oblek Iron Mana a na výstave technologických vojnových noviniek pomocou svojho tajného softvéru a robotov napadne divákov aj Tonyho Starka. Čeliť nepriateľom pomáha Tonymu jeho verná a zamilovaná bývalá asistentka Pepper Pottsová, ktorá sa medzitým stala riaditeľkou Stark Industries. Nová Tonyho asistentka Natalie Rushamanová dokáže viac, než dáva najavo a jej úmysly nemusia byť celkom čisté. Jej skutočné meno je totiž Natasha Romanoff a je to superhrdinka Čierna vdova. (TV JOJ)

neoBlast

Ok, propadák tenhle sequel k Železňákovi není, ale Favreau se málem utopil při plnění vlhkých snů komiksových fanoušků (vzpomene si ještě někdo na Raimiho fail při třetím Spider-Manovi?). Když se ale příště bude více mlátit hlava nehlava jsem ochotný naskočit znovu, protože ty souboje s Whiplashem jsou opravdu až moc kraťoučké a neuspokojující. 70 % ()

Thommie

Sice o trochu horší než jednička, v mém dojmu z filmu to však téměř nehraje roli. Skvělý Downey, Jackson, Scarlett Johansson, i Gwyneth Paltrow - parta, která asi ani nemohla zklamat... ()

mickyreed

Akční nářez ... Rourke má styl a Johanssonová je úžasně smyslná sexbomba ... takže nic novýho, ale v jednom filmu je to lahůdka ‎+ ty kecy S.L.Jacksona :D ()

terunka003

Akční, hi-techové × slabší než první díl, americké. Tak nadupaný to bylo, sexy žena tam taky byla, ale nechápu třeba, jakou roli tam měl Samuel L. Jackson? Každopádně akce nechyběla, svižné to bylo, jen ten konec v té japonské zahradě byl takovej moc extra. A co bylo teda hodně šílený byla scéna na okruhu F1 v Monaku. Jinak pohodový film. ..mně se stejně líbí ten malej robůtek, co nic neumí.. ()

marvan

Zastydlá puberta jako velkofilm. Na druhou stranu bych tím mohl urazit spoustu teenagrů, tohle by mi přišlo stupidní i ve 14ti. Downey jr. tentokrát nehraje, ale jen pozérsky deklamuje. ()

tnp101

Kvalitní pokračování, které sází spíše na vizuální podívanou, ale určitě tím neříkám, že by děj za nic nestál. Pokračování začíná tam, kde první díl skončil a příběh se rozvíjí do uspokojivé podoby. To, co však tomuto filmu může závidět nejeden jiný snímek, je opravdu výtečné herecké obsazení, které určitě každého většího filmového fanouška téměř srazí do kolen. Pokud vás Iron Man 2 nezaujme dějem, určitě se i tak nebudete nudit - akce, které sice mohlo být lehce víc, je na té nejvyšší úrovni a na velice vtipné momenty film také není chudý. Nezapomeňte, že je druhý Iron Man určen hlavně pro velké plátno, či kvalitní domácí výbavu - bez nich si film užijete tak z poloviny. RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: Nyní krátce rozeberu dvoudiskovou speciální edici Iron Mana 2 na Blu-ray, kterou u nás seženete. Vizuální stránka je, jak se dá u tohoto typu snímku, který na ní z velké části sází, výtečná. Obraz je ostrý (zrno téměř žádné), bohatý na barvy a trojrozměrný i bez 3D. Jedinou výtku bych možná měl na ne úplně nejtemnější černou – nejvíce patrné v závěrečné bitce. I přesto je však obraz na té nejvyšší možné úrovni a BD formát ždímá na 100%. Ještě dodám, že je prezentován v poměru stran 2.35:1 a čím větší úhlopříčkou bude vaše obrazovka, či plátno disponovat, tím bude zážitek tolikanásobně velkolepější. Když už ne jako film, tak jako demo poslouží titul dokonale. Zvuk, to je další kapitola sama pro sebe a o které musím znovu mluvit jenom v superlativech. Anglická 5.1 DTS-HD MASTER zvuková stopa působí velkolepě, jak v akčních scénách, tak v tichých s dialogy. Ty akční jsou epické a agresivní, ale přesto se vám vše bude zdát uhlazené. Dialogy jsou naproti tomu hlasité a čisté, doprovázené nejrůznějšími prostorovými ruchy v pozadí. Zvuk vás zkrátka do snímku vtáhne a až do závěrečných titulků nepustí. Naproti tomu, český dabing prezentovaný klasicky formou DD 5.1 nedoporučuji už jen z toho důvodu, že vám totálně pokazí filmový zážitek. Originálnímu mluvenému projevu Roberta Downeyho Jr. se totiž nemůže ani zdaleka nic vyrovnat. V tomto případě apeluji i na ty největší dabingové vyznavače, ať v tomto případě dají přednost originálu. Nyní se již dostáváme k bonusům a začněme ihned těmi, jež jsou obsaženy na prvním disku s filmem. Je zde velice kvalitní a zábavný audio komentář režiséra Jona Favreaua, u kterého, jak se dá čekat, nejsou obsaženy české titulky, pomocné anglické však nechybí. Poté zde najdete zajímavou fíčuru, která vám formou 2D, či 3D animací přiblíží stavbu zbraní, obleků, robotů a poskytne další „in-movie“ doplňky. Fíčuru lze spustit samostatně, či zakomponovanou do filmu – v tomto případě si však nebudete k filmu moci pustit titulky, či, nedej bože, dabing. Dalším bonusem je vyčerpávavě obsáhlá encyklopedie s texty, obrázky, či videi, která samozřejmě také žádnou lokalizací nedisponuje. Pokud vás svět Iron Mana a vše kolem něj zajímá, budete z ní v nebi. Hromada zajímavého obsahu zde však je i pro normální diváky. Posledním bonusem na prvním disku je PiP stopa s animovanými storyboardy, previzualizací a dalšími produkčními materiály. Druhý disk startuje stylově. Čeká na vás totiž 1 hodinu a 27 minut dlouhý „making of…“, jež je velice obsáhlý a vytýkat by se mu dalo jen máloco. Dalšími na řadě je 6 krátkých filmečků o celkové délce 31 minut, které rozšiřují „making of…“, ale nebojte se, nejedná se o ty samé informace, co jste již slyšeli, ale zbrusu nový materiál, v němž se dozvíte například něco o vzniku Stark Expa, vizuálních efektech nebo nových postavách a jejich komiksové minulosti. Poté na vás čeká 8 smazaných nebo prodloužených scén o celkové stopáži 17 minut, přičemž si k nim můžete selektivně pustit také komentář režiséra - doporučuji oboje. Další na řadě je umělecká galerie obsahující celkem 126 snímků všeho možného, co sice není úplně nejvíce, ale zase jsou zde pouze ty zajímavé a ne úplně vše, na co v počítači narazili, což se také cení. Regulérní bonusy zakončují 3 kino trailery, 2 trailery na videohru podle filmu, trailer na animované „Avengers“ a nakonec videoklip AC/DC - „Shoot To Thrill“. Všechny bonusy jsou v HD a vybaveny českými titulky (včetně komentáře k nepoužitým scénám). Někdo toho možná z dvoudiskovky očekává více, ale velice se mi líbí přístup autorů k tomu, že nám nepodstrkávají každou blbost, ale opravdu jen kvalitní obsah. Blu-ray Iron Mana 2 tedy upřímně doporučuji. Ve všech ohledech se jedná o kvalitně odvedenou práci a za vaše peníze určitě stojí. 90% () (menej) (viac)

BoncheR

Jeden z naj vydarenejších filmov podľa predlohy komiksu, made by MARVEL. Nedá sa ani povedať ktorý diel je lepší, či 1 alebo 2, oba sú rovnako akčné, rovnako rozvinuté a rovnako dobré. ()

majxik

Místama nudné, místama zábavné... ale v celku zklamání, i když, po zkouknutí mě napadla otázka, co jsem vlastně měl od pohádky čekat. Protože tenhle film opravdu ničím jiným není, je to jen akční pohádka plna kecu a narcistického Starka. ()

noriaki

Více akce, více emocí, více mluvení a větší bombastičnost. Robert Downey Jr. je pořád skvělý, ale film už na něm nestojí. Bohužel ubylo nadsázky a scénář není z nejlepších. V určitých momentech je cítit primitivnost komiksového jazyka a scenárista si měl dát s přepisem větší práci (únos obleku). Trošku mě zklamala Scarlett Johansson, které role moc nesedla. Iron Man 2 není žádný zázrak, ale jako pokračování funguje vcelku slušně a nedělá ostudu skvělé jedničce. ()

kurcatovium

Slabé i na pokračování. Je to sice komixárna, ale i tak je to příliš "americké" (velekopa výbuchů, ruský padouch, nulový příběh, love story, typizované obsazení, ...) a celé to prostě tak nějak smrdí. ()

T-pack

Druhý Iron Man se celkem logicky a správně snaží oživit nastolenou formuli něčím svěžím. Stark se stává v pokračování díky nemoci postavou o poznání komplexnější a i přes některé jeho výstřelky pak ani na chvilku nepůsobí arogantně nebo nabubřele. Ve druhém filmu je navíc ještě více cítit jakási absence hlavního padoucha, jelikož Vanko má jeden majestátní nástup a pak téměř až do konce filmu jenom tahá za nitky. Poslední velkej souboj tří plecháčů je za pár vteřin hotovej, jenže do tý doby se toho stalo tolik, že když na to člověk vzpomíná, diví se, že měl film jen dvě hodiny. Větší důraz na provázanost s Avengers na mě osobně působila nezvykle, ale proti gustu. Já si i dvojku užil, o chlup míň, než prvního Iron Mana, ale stále na čtyři. ()

mikestiff

První hodina a půl Starkových samolibých keců následovaná půl hoďkou rvačky Transformerů. Děkujeme, vyrostli jsme. Jen kvůli Scarlett Johansson dávám alespoň dvě hvězdy. ()

venison

Viděno znovu po letech.. Dvojka "Iron Mana" je o trochu víc propracovanější s důrazem na efekt.. Opět tu nechybí slavně obsazené hlavní padoušstvo v podání Mickeho Rourke a Sama Rockwella.. Oba mají co do sebe, ale cenu Top superpadouch ode mne rozhodně nedostanou.. Tony Stark popouští uzdu svému humoru a hlavně své pověstné arogantní spontánnosti.. Přiznám se, že ho mám místy plné zuby.. Scéna ze závodu formulí v Monaku byla bezva.. Pomalu se do příběhu přidávají omáčkvé postavy S.H.I.E.L.D.u.. Hodně mě baví Black Widow nebo Samuel L. Jackson (netuším, jak se jeho postava jmenuje).. Technologicky se posouvá jak samotné zpracování filmu, tak samotný Iron Man.. O něco lepší než jednička.. ()

tere.z

Jedničku jsem neviděla, takže nemůžu srovnávat. Iron Man 2 je slušně zvládnutý film, který pobaví i zatlačí během akčních řežb do křesla, ale... je tam to ale. Všechno je jaksi průměrné a už stokrát viděné někde jinde. Naštěstí herci válí, tak proč si konec konců v kině neodpočinout. ()

yeniczek

Tak hned pro začátek: hodnocení vychází z dabované verze.. A ano dabing byl příšerný! Nemyslím tím celý.. Dokonce každá postava měla svého dabéra na správném místě, ale na dvě hlavní postavy se jaksi zapomnělo. Downey s hlasem Jackieho Chana a Paltrow s otravným ječákem.. Ústřední dvojice a studna všech slovních přestřelek se tak stala "otravnou" vložkou celého filmu a mě v důsledku nejvíce bavily slovní přestřelky Rockwella a spol., nebo přitroublý Jon Favreau... Jinak zvukově a hudebně úžasný zážitek, po trikové stránce tam jsou ty peníze vidět, ale uvažoval bych o používání méně CGI efektů na Iron mana i když to není nutné... Bavil jsem se, ale musel jsem strašně zapojovat vlastní fantazii, jak to vypadá bez dabingu. Iron man 2 je vlastně konverzačně akční komedie s prvky dramatu a pár (doslova) akčními scénami.. Přičemž jedna je povedená a zábavná, druhá (ta poslední) je povedená, ale špatně zakončená.. Doslova do prázdna.. Záporák s tváří Rourka je bezesporu hodně velký sympaťák, ale ten konec.. Ten konec.. Nezbývá, než doporučit, abyste počkali na titulkovanou kopii, já si počkám až na DVD.. 6/10 P.S.: Downeyho a Paltrow jinak zbožňuju! A kde je sakra jejich scéna ze začátku s políbením helmy?? ()

hroubek

Iron Man 2 začíná tam, kde skončila jednička a už po pár minutách vám bude jasné, že sledujete jiný film, než byla jednička. Režisér, jako by nabyl sebevědomí po prvním filmu a chce nám ukazovat jen cool záběry, hlášky a akci. Což se povede jen z poloviny. Ale co nejvíc zamrzí, je nevyužití potenciálu většiny postav. Jako první Sam Rockwell, který to odnesl nejvíce, jeho postava je ve filmu za idiota, takže není důvod mu fandit, z Rourka se stala karikatura naštvaného Rusa, Johanssonová má za úkol vypadat sexy a mlátit lidi. Ale na druhou stranu všechno stojí i padá Downey Jr., který film podrží i ve chvílích, kde je to nejvíc potřeba. Velký problém je taky absence pořádného záporáka, jakým byl v jedničce Jeff Bridges. A akční scény jsou fajn, ale ve srovnaní třeba se Spider-manem 2, kde bylo vidět, že souboje o proti první dílu pokročily na jinou úroveň a to jak po fyzické stránce, tak i emoční, tak jsou zde nevýrazné a bohužel vypadají jen dobře. Přesto všechno pomalejší tempo, přece k něčemu bylo, protože se Marvel rozhodl pospojovat si hrdiny takže je tam spousta narážek na SHIELD a Avengers. Iron Man 2 je horší než jednička, protože ztratil svoje tempo a ty hvězdy jsou za Downey Jr., který postavou Tony Starka žije. PS:Doporučuji zůstat na úplný konec titulku bude tam menší spoiler. ()

JohnSmith

Velice vydařené pokračování,opět plné akce a humoru. Sám pan režisér si střihl větší roličku než v prvním díle. Jediné co mě moc nesedělo byl Rourke jako Rus,jinak jeho biče byly moc pěkný,o potetovaném těle nemluvě. Downey si opět zahrál tak trošku sám sebe a musím říct,že ho mám čím dál víc v oblibě. ()

Brandon

Chlapec by potřeboval krapet promazat, aby míň žvanil a víc jednal (tím nemyslím jen pana Starka). Fórky super, Scarlet božská! ()

Beatle

Skvěle pobavená, mile překvapená...na druhou stranu trochu zmatená a mírně zaskočená. Toť moje emocionální rozpoložení z IRON MAN 2. Film mi příjde ve všech ohledech od prvního dílu úplně jiný. A začít bych mohla hned začátkem. V prvním díle vidíme poušť, auta...a pak poušť, auta a skvělý song "Back In Black", který vyprahlou krajinu a po zuby vyzbrojená auta staví do pozice, kdy si divák řekne minimálně klasické americké: "Oh, yeaaah!" Dvojka začíná úplně jinak. Začíná ponure, depresivně...a během prvních několika minut okamžitě ukazuje na hlavního záporného hrdinu a jeho přítomnost a zároveň část jeho historie. Samozřejmě to tvůrcům nevyčítám, jen podotýkám, že je to na dvouhodinový film nezvykle rychlý postup. Následuje famózní show Stark Expo...tak v tu chvíli jsem se bavila doopravdy hodně. Bylo to přesně tak, jak jsem si představovala. Zhýralý, prachatý, ironicko-sarkastický žvanil Tony Stark způsobuje v nablýskaném obleku davové šílenství. A především tancující slečny na pozadí americké vlajky...no lépe to opravdu Jon Favreau nastavit nemohl :) Amerikanismus mě v té chvíli stříkal i ušima :P A dál...dál jsem se začínala v ději a motivech postav trochu ztrácet. Z jedničky mám pocit větší plynulosti a soudružnosti. Postupné odhalování jednotlivých aspektů probíhalo řekněme v řádu. V IRON MAN 2 to opravdu říci nemohu. Nejen že v jednom kuse mluvily postavy jedna přes druhou (což si nedokážu představit, jak muselo vyznít v dabované verzi - díky Palace Cinema v Brně za to, že promítají verze v originálním znění!), ale minimálně čtvrtinu filmu jsem se nemohla zbavit dojmu, že herci sami hledají, jak vlastně před pár lety ztvárňovaly charaktery svých postav. Stejně tak bylo pro mne byla rušivá výměna Terrence Howarda. Myslím, že v prvním díle byl Rhody přesně takový, aby vypadal zároveň vtipně a zároveň silně, jako voják a člověk, schopný odrážet Starkovy narážky a připomínky. V IRON MAN 2 působil Rhody spíš jako "přicmrdávač", který se tam objevil jen proto, že jej lidé znali z prvního dílu. I když poklona Donu Cheadleovi patří v tom, že napodoboval moc hezky Howardovu intonaci. No...ale teď vlastně proč čtyři hvězdičky, když zatím všechno jen kritizuju. Důvodem určitě bude logičnost - že mít v sobě mini-obloukový reaktor napraný palladiem asi bude mít nějaký účinek na člověka. Akční scény jsou velice pěkně propracované (ačkoli...Tony mohl projevit více starosti ve chvíli, kdy jeho milovanou ex-asistentku drtil Whiplash v autě - zvlášť, když v prvním díle byla Pepper jeho první starost ve chvíli, kdy se bledě modrý probíral z paralyzace). Pochopitelná byla určitě i Tonyho oslava narozenin, kde se zlil jak doga a dělal pitomosti. Tahle scéna se mě dokonce dotkla trochu osobně, neboť jsem již několikrát zažila podobný pocit jako Pepper, když jsem svého velice blízkého přítele snažila vylákat ven s obdobných blbostí a vracel mě stejnou mincí, jako Tony Pepper. Nato pak úžasná scéna, kdy Tony donese Pepper jahody, jako omluvu a při zjištění, že je na ně vlastně alergická, byla odpověď ve stylu "ale věděl jsem, že s nima máte něco společného," asi ta nejvtipnější a nejmilejší hláška, jakou jsem v IRON MAN 2 slyšela. No a nakonec konec - krásná závěrečná bojová scéna (jsem ráda, že použití laseru na rozsekání protivníků vysvětlili), docela povedené a ne zas tak romanticky trapné spojení Tonyho a Pepper (i když dalo by se to udělat i méně...americké...a bez předchozího supermanovského stylu) udělali film pak mnohem více zajímavý a povedený, než se mi v první půl hodině zdálo. Takže jsem vlastně nakonec spokojená. Rozhodně to nebylo lepší než jednička, ale rozhodně to bylo něco, na co se stejně jako na první díl podívám ještě minimálně dvakrát ;) ....a na závěr - proč proboha Scarlett Johansson? To neexistuje žádná hezčí mladá ženská, kterou by mohli do tak zbytečné a nepodstatné role obsadit?...a jaký význam mělo to malé dítě v masce Iron Mana? To opravdu musí být v každém komixáku děti? () (menej) (viac)

Spectacular Music of Hollywood

Spectacular Music of Hollywood

07.12.2023

Liga spravedlnosti 2 jen tak nebude

Liga spravedlnosti 2 jen tak nebude

20.11.2017

U filmových sérií platí jednoduchá matematika - pokud je další díl úspěšnější než ten předchozí, jede se dál, pokud ne, místo pokračování se dá chvíli pauza a potom ideálně reboot. Letos takhle… (viac)

Olivia Munn u X-Menů

Olivia Munn u X-Menů

15.04.2015

V Iron Manovi 2 se mihly hned dvě herečky, které čeká superhrdinská budoucnost u konkurence. Nejdřív se studiu 20th Century Fox zalíbila Kate Mara, která poslala Tonyho Starka na slyšení do… (viac)