Lidice

• Veľká Británia Fall of the Innocent (viac)
Česko / Slovensko, 2011, 121 min

Scenár:

Zdeněk Mahler

Kamera:

Antonio Riestra

Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Ondřej Novák, Norbert Lichý, Veronika Khek Kubařová, Václav Jiráček, Jan Budař (viac)

Film Lidice je postavený na troch nosných dejových líniách, ktoré sa navzájom prelínajú a ktoré sa odohrávajú na pozadí tragickej udalosti - vypálenia Lidíc. Prvá dejová línia je o nešťastnej náhode, keď otec František Šíma počas hádky neúmyselné zabije svojho syna. Je odsúdený a uväznený (čo mu vlastne ako jedinému z lidických mužov zachráni život) - no on horšie ako väzenie znáša pohŕdanie ľudí z dediny a vlastné výčitky svedomia. Druhá dejová línia zachytáva osud listu, ktorý bol zámienkou pre vypálenie Lidíc. Skrýva sa v ňom príbeh lásky, klamstva a falošného hrdinstva. Tretia dejová línia sa sústreďuje na osud lidického žandára Vlčeka, sleduje jeho strach, boj o vlastnú morálku a zodpovednosť, jeho vzťah k novému politickému zriadeniu a kladie otázku, či je naozaj výhrou prežiť, keď pri tom človek stratí dôstojnosť a svedomie. (STV)

Antabelus

Skutečnost, že se tuzemská filmografie všeobecně konečně probrala a natáčí filmy, které se dají bez jakékoliv újmy shlédnout, snad ještě není důvodem k tomu, abychom tu na ČSFD lacině rozdávali silně nadprůměrná hodnocení. Tento rádoby boom jde zřejmě tak trochu mimo mě. Ve filmu chybí jakýkoliv hlubší psychologický aspekt a já tedy moc nerozumím tomu, čím "příběh" oslovil tolik lidí a proč by mi měl nějakým způsobem lámat srdce (tím samozřejmě nemyslím skutečný příběh Lidic, ale jeho reprodukci tímto filmem). Postavy, sic perfektně herecky ztvárněné, mi byly naprosto ukradené, což nepovažuji za chybu své osobnosti, ale za problém filmu jako takového. Po shlédnutí podobného filmu bych předpokládal, že ve mně něco zůstane, že se mně nedávná minulost prostřednictvím právě takového filmu dotkne nějak více, než když si přečtu dvoustránkový referát studenta střední školy. City? Pouta? Nula, nula, nic. A právě na tom měl být (dle mého) film postaven. Tvůrci si nejspíš dopředu pořádně nepromysleli, zda-li chtějí natočit dokument anebo celovečerní film, a tak ve snaze nahonit co nejvíce historických fakt natočili v podstatě prázdno, ve kterém je každý z účinkujících nepopsaný list a tím paradoxně zůstává až do konce filmu. Marná snaha o vsugerování atmosféry probíhala po celou stopáž velmi neoriginálně - jak jinak, než tématickou hudbou a nebo kamerou, která sem tam samoúčelně blázní. Přiznávám, že jsem se na Lidice velmi těšil, nicméně svá očekávání nepovažuji za nějak přehnaná a tak jsem ve výsledku spíše zklamaný. Lepší průměr. ()

M.i.k.e

na české poměry nadprůměrná záležitost,které by se sice dalo lecos vyčíst (např.lacině vypadající atentát na Heydricha),ale jako celek funguje jako důstojná připomínka velikého zvěrstva.Podobné snímky (ať už si kdokoliv myslí cokoliv) by zkrátka vznikat měly...80% ()

Hennes

Velká tragédie na filmovém plátně. Snímek jako zmapování historických faktů je povedený a měl by se povinně promítat středoškolákům. Jen ta scéna atentátu na Heydricha je zpracována tak nějak podivně. Z filmařského hlediska mi u tohoto snímku "něco" chybělo. Čekal jsem asi větší spád a dynamiku filmu. Je to spíš komorní příběh, ale asi to tak mělo být. Dělat akční trhák z jednoho z nejhorších dnů české historie, by také nebylo důstojné. Snímek je hodně postaven na výkonu Karla Rodena, ale i Zuzana Bydžovská je výborná. Historie, kostýmy, herecké výkony a pohled na věc z české strany, staví film na vrchol, scénář mohl být ale propracovanější, takže mi vyjde lepší průměr. ()

Gee.Rocks

Důkaz, že Češi dokáží natočit něco jiného než-li černou komedii. Sexu a smrti se sice nevyhneme ani zde, ale pokud se chcete cítit hrozně, proto co se v minulosti dělo, pusťte si Lidice. ()

Marqta

A jé tady si někdo řekl, že se natočí dojemný velkofilm s jediným účelem ohromit diváky a přinutit je k pláči. Musím říct, že to se jim vážně povedlo- na konci jsem brečela, ale ne kvůli tomu, jak dojemný film byl- ale kvůli tomu, že jsem strávila asi dvě hodiny života sledováním něčeho takového. Určitě by neuškodilo, kdyby bylo ve filmu méně "dojemné" hudby a více realistických záběrů. Co se ale nedá odepřít je dobrá kamera, kostýmy a prostředí celkově. ()

Martin741

Lidice maju v sebe velmi silny pribeh o vypaleni tohoto sidla pocas II. svetovej vojny nacistami. Film Lidice, ktory reziroval Petr Nikolaev vsak je len priemernym filmom. Vo filme je kopa zbytocnych dialogov a hlucheho miesta, namiesto skutocneho vypalenia Lidic si nemecki vojaci dali par piv, podpalili 3 -4 chalupy a odisli prec. LOL. K tomu vsetkemu filmu chyba atmosfera a cele sa mi zdalo ako divadelne skrobene predstavenie, a nie ako realny film o vypaleni realnej dediny. 61 % ()

Figu

Určitě se jedná o jednu z největších hrůz celé naší historie, ovšem pan Nikolaev to zas tak krvelačně a bolestivě nenatočil. Čekal jsem větší masakr. A to nemyslím špatně! Na český film to určitě ujde, i když Pelíšky jsou Pelíšky! Jinak Roden je samozřejmě tahoun a chválím i výkon Zuzany Fialové... 65% ()

Sinn

Žaludek na vodě a rozmazaná řasenka a to bez jakýhokoliv patosu. Drobné lidské osudy, v pozadí drsná událost světovýho charakteru, ale vystavěno tak, že i když víte, co brzy přijde, stejně se musíte trochu smát. Herecké obsazení se moc povedlo, Roden tradičně exceluje. Hudba je výborná, i když aspoň někdy mohla přestat znít. Jen ty závěrečný titulky jsou trochu podivný. ()

Tomik12345

První půlka filmu je taková rozvláčná, skoro se mi chce až říct, že nudná. Myslím si, že skvěle to tu vystihl Renton. Ocenil bych, aby se i první půle snímku více věnovala Lidicím jako takovým a ani by mi nevadilo, kdyby to bylo více dokumentární formou. V druhé půli vidíme zvěrstvo, kterého se Němci dopustili. A jestli Vás nezasáhne tohle, tak už nevím co víc. V každém případě je to pro mě film, který by mohl být ještě o něco lepší, nicméně kamera, záběry a připravenost a soulad se skutečnými dějinami je výborná. Proto 4 *. ()

Langy10

Parádní film! Prostě nemá chybu! Hodně smutný, ale nádherný! Je to paráda na to jít do kina, ta atmosféra a to všechno.. Miluju Historii o Lidicích. Vše se stalo kvůli jedný pitomosti jednoho kluka a tady vidíte, že jedna pitomost zničí celou vesnici. Jinak co se týče obsazení, tak každý svou roli zahrál parádně! A ve filmu se sice neoběvil, ale musim ho zde zmínit a zároveň pochváli : James Harries, který pro lidice nazpíval písničku "Fiveteen" je to krásný song a krásný film, pojednávající o největší křivdě - smrti! 90% ()

Vojťas

Sice je dobře, že film vznikl a měl by ho vidět každý + výpovědní hodnota je samozřejmostí, ale styl, jakým to bylo natočeno je opravdu zarážející. Nezáživné podání událostí při zevrubém tlačení na diváka, jen aby žasl, jak strašné to bylo. To víme, že to bylo strašné, ale bohužel nic jiného než daná zvěrstva, zobrazená na konci snímku, divákovi nepomůže film strávit. .... Snímek absolutně nedosahuje kvalit zámořních děl jako Schindlerův seznam nebo Pianista, ba dokonce ani nedávné polské Katyň nebo domácího a čerstvě podaného Habermannova mlýna. Čistých 60%. ()

Nach

Lidice dosahují stejně vysokých kvalit jako Herzův Habermannův mlýn. Mají skvělé herecké obsazení (hlavními tahouni jsou Zuzana Bydžovská a opět skvělý Karel Roden), ten pravý epický, velkofilmový rozmach a nádhernou hudbu. Co bych ohodnotil jako největším záporem je fakt, že při vyvražďování a ničení vesnice jsem já, divák, zcela povznesen nad onu událost. Nedokázala ve mně vyvolat tak silné emoce, jaké jsem od daných scén čekal, což v tomto případě záměr tvůrců rozhodně nebyl. Našlo se ale i pár momentů (jako záběr na plynování dětí nebo Rodenovo bloudění ve sněhu), ze kterých se mi doslova ježily chlupy na těle. 75% ()

bourec

Nebudu tenhle film nějak pitvat,hlavně jestli je to opravdu přesně podle historie,a je mi to vlastně jedno.Na takovejch věcech já nebazíruju..Ale natočený je to dobře,navíc podložený dobrou hereckou partou v čele se senzačnim Rodenem.Je pravda,že v některejch chvílích se to pohybuje na hranici kýče,ale nesklouzne to pod ni.Dobrý.60% ()

MA.KI

Film natolik toporný a schematizovaný s postavami veskrze typovými, že člověku ukápne slza snad jen nad tím, jak žalostně bylo naloženo s tak mimořádným námětem. Tvůrci však na víc neměli, to by se této národní látky, která si jistě zasloužila svého filmového zpracování, museli ujmout jiní lidé. ~ Všudypřítomná Hrůzova hudba zabíjí scény stejně hrůzným způsobem jako Němci své oběti, eventuální ticho by mohlo být nejen příhodnějším výrazovým prostředkem, ale zároveň i kontrastem k páchanému německému zvěrstvu (= méně je někdy více). A tak mi v hlavě zůstane asi jen scéna ve sněhu, v němž Šíma hledá cokoliv, co z Lidic zbylo. Nic nenašel... ~ EDIT: Po druhém zhlédnutí při příležitosti 70. výročí zničení této obce nacisty mám chuť ze dvou hvězdiček udělat jednu. Jestli mi poprvé přišel Tetsuův „národní velkokýč“ docela jako dysfemismus, nyní se pod něj všemi deseti podepisuji a tesám jej do kamene. ()

Flaxik

nerad jsem vulgární, ale když už jsme za to s dražší polovičkou vysázeli přes třista vočí, tak jsem čekal, jak se teda ta naše tvorba pochlapí. Takový parádní námět, ze kterýho by Hollywood udělal megahit, to umí (bez prominutí) zkurvit opravdu jen maximální kokot. Po Bathory jsem se zařekl, že už do kina na českou (nebo slovenskou) tvorbu nepáchnu, tady jsem udělal výjimku a pak jsem jenom mlátil hlavou o opěradlo sedadla. Roden hraje dobře, ale když hodíte skvělého plavce do žumpy, pořád bude plavat ve sračkách, i když by měl na La Manche. Zklamání roku. ()

BarryLyndon

Vysvětlí mi někdo to hodnocení? To bylo mimo povinných školních představení i povinné naklikávání hodnocení na csfd? Ten film nemá absolutně čím zaujmout, bohužel. Ke konci pár nesouvislých sugestivních scén, ale to alespoň dobrý film nedělá. Strach tomu s televizním SIlver-A se zlomkovým rozpočtem ukazuje neskutečně záda! ()

Crawler-D

Lidice jsou jedna velká filmová hádanka. Kdo odhalí Hlídače č. 47, Karamazovi, Protektora, Habermannův mlýn nebo Pouta? Nejpodivnější na tom však je, že ačkoli pietnost, kterou zdůrazňuje výčet všech lidí na světě, kteří se nechali symbolicky pojmenovat po zničené vesnici, má být hlavním hlediskem, nakonec celou snahu sráží komediální rovina, kterou má na svědomí Jan "Czech Made Man" Budař, a první polovina nacpaná motivy. U historických filmů jsme zvyklí na větší či menší odchylky, ale je něco špatně, když východisko dle skutečných události člověk považuje za bídnou scenáristickou konstrukci. Nebo jednoduše nedokázali trivialitu podat ve zrůdnosti svého dopadu a naopak zvýraznili její nesmyslnost a nelogičnost? ()

Lanark

Neohodnitelné. Ano film sám o sobě není zrovna z těch nejpovedenějších. Hlavně některé dialogy jsou toporné až hrůza. Jenže tohle je jeden z těch filmů/příběhů, na které nejde pohlížet jen z filmových hledisek...Jestli to někdo dokáže, je mi ho opravdu líto. ()

Trainspotter

Napadá mě pouze jedno: kéž by tento film neměl nikdy reálnou předlohu. A napadá mě i druhé: to, že mě napadlo to první, znamená, že film Lidice hraje prvoplánově na citovou strunu. A napadá mě i třetí: těch 70 mega bylo ve výpravě filmu docela vidět a rozhodně se Lidice mohou směle vyčlenit mimo současnou lehce trapnou českou komerční tvorbu. ()

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý

18.01.2024

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012

Brněnská filmová komunita v březnu ožije festivalem CINEMA MUNDI. Ten ve své jedinečné koncepci přinese během osmi dnů kolekci těch nejlepších českých a světových filmů za uplynulý rok. V hlavní… (viac)